Müftülerden Sonra İmamlar da Nikah Kıyabilecek | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Müftülerden Sonra İmamlar da Nikah Kıyabilecek

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi içeren tasarının içeriğinin genişletildiği belirtildi

2017100711551219_n964e7b597kjfces1vbgl656351.jpg

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre müftülere nikah yetkisi, AKP’nin önergesiyle genişletildi.

Tasarının eski halinde nikah kıyma yetkisi yalnızca müftülere veriliyordu. Ancak önergedeki değişiklikle, nikah yetkisi il ve ilçe müftülüklerine verildi.

Bu da müftünün, müftülük dahilinde çalışan imamları nikah kıymak için yetkilendirebilmesi anlamına geliyor.

"İMZA DEVRİ MÜMKÜN"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, değişiklikle hukuksal olarak imamlara da nikâh kıyma yetkisinin verildiğini ifade etti.

Tanal, imamların nikah kıymasının önünün açıldığını kaydetti: “Tasarı geldiği gibi geçmedi, il, ilçe müftüsü yerine ‘müftülüklerine’ ibaresi eklenerek nikâh imama indirildi. Müftülük, yetkilerini ne kadar imam varsa devredebilir. Laikliğin için boşaltarak anayasayı ihlal ediyorlar. Bu laik hukuk devletine karşı bir meydan okumadır.”

Tanal, müftülerin imamlara imza yetkisi verebilmesinin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda mümkün olduğunu söyledi.

Tanal, eleştirilerini şöyle sıraladı: “Medeni nikâh kadının güvencesidir. Bu yetkiyle kadınlar güvencesiz duruma getirilecek. Kadın haklarında bir geri adımdır. Bu, çocuk yaştakilere de imam nikâhı kıyılması durumunu yasaya uygun hale getiriyor. Dolaylı, gizli ve örtülü çocuk tecavüzüne yönelik bir af maddesidir.”

Muftulere nikah yetkisi’nde değişiklik: İmamlar da nikah kıyabilecek

Son düzenleme:
Kilisede nasıl nikah kıyılabiliyorsa camide de kıyılabilir. Herkes istediğini yapar. Herkes özgür bir birey sonuçta.

Faşistoluk yapma @murphan

Devletin dini olmaz. Rezalet.

Bu zaten ulkenin anayasasinda degistirilemez bir sekilde belirtilmis. Ataturk'un ilkelerinden biri.

Imamlar nikah kilmasin demiyorum, imamlarin kildigi nikahi devlet tanimasin diyorum.

İslamda imam nikahı diye bir şey olmadığını, sadece nikah olduğunu, bu nikah için de imam falan gerekmediğini bilmiyor demek ki bu önergeyi verenler.

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kilisede kılınan nikah devlet nikahı değil diye biliyorum? Galiba ona rağmen devlet nikahı kıymak gerekiyor, kilise bizim imam nikahı gibi bişey diye biliyorum.
Değil, resmi nikah yerine de geçiyor. Yalnız oradaki örneği alıp buraya doğrudan taşıyıp ta bizde neden yok denmez, o kadar basit değil bu işler. Adamlar papaza o yetkiyi verene kadar nasıl hukuki düzenlemeler yapmış falan bir sürü konu var. Hakların hukuki durumu bir bütün olarak ele alınır, öyle işine geleni cımbızla çekip gelmeyeni gözardı etmekle olmaz.

Biz ülke olarak bakkaldan 2 ekmek 1 süt alır gibi sistem değiştirebilen, toplumun alışılageldik seyrini altüst edecek kanunları, kararları bir çırpıda alabien bir yönetim şekline sahibiz.

Bizde kimse hukuki normların işleyiş sürecini sallamaz, sallayanı da takmaz. İki dudak, bir nefes yeterli bizde.

Değil, resmi nikah yerine de geçiyor. Yalnız oradaki örneği alıp buraya doğrudan taşıyıp ta bizde neden yok denmez, o kadar basit değil bu işler. Adamlar papaza o yetkiyi verene kadar nasıl hukuki düzenlemeler yapmış falan bir sürü konu var. Hakların hukuki durumu bir bütün olarak ele alınır, öyle işine geleni cımbızla çekip gelmeyeni gözardı etmekle olmaz.
Anladım, ben bu kadar detaylı bilmiyordum, ikisi bir birinden bağımsız sanıyordum. Açıklama için teşekkür ederim renktaş.

Müftüler sadece iller ve büyük İlçelerde var. Ama köylerde bile imam mevcut.
Kırsal kesim genel talebi üzerine; mevcut Dini nikah kıyma yetkisi genişletilmek için tabana yayılıyor..
Olay sadece bundan ibaret...

Biz ülke olarak bakkaldan 2 ekmek 1 süt alır gibi sistem değiştirebilen, toplumun alışılageldik seyrini altüst edecek kanunları, kararları bir çırpıda alabien bir yönetim şekline sahibiz.

Bizde kimse hukuki normların işleyiş sürecini sallamaz, sallayanı da takmaz. İki dudak, bir nefes yeterli bizde.

Biz ülke olarak bakkaldan 2 ekmek 1 süt alır gibi sistem değiştirebilen, toplumun sömürülen seyrini altüst edecek kanunları, kararları bir çırpıda alabien bir yönetim şekline sahibiz.

Resmi nikah belediye binasında kıyılıyor Hollanda'da.

İmamdan müftüden ve kanun değişikliğinin içeriğinden bihaber yazılanları dışarda okuyan da;
imam ve müftüler nikah kıyınca evlenme cüzdanı falan verilmiyo zanneder yawww..:D

Utanmasalar yada akıllarına gelse yani; bu evlliklerden doğan çocukları ilerde hangi kimlikle okula yazdıracaklar belli değil diyecekler nerdeyse..:eek:ley:

Biz ülke olarak bakkaldan 2 ekmek 1 süt alır gibi sistem değiştirebilen, toplumun sömürülen seyrini altüst edecek kanunları, kararları bir çırpıda alabien bir yönetim şekline sahibiz.

Saçma bir müdahale olmuş.
Eklediğin kelime cümlenin başı ve sonuyla tezatlık barındırıyor.

Alnitak Alnilam Mintaka

Üst Alt