Mustafa Cengiz: "Kulübün borç alacak farkı 1 milyar 226 milyon TL" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Mustafa Cengiz: "Kulübün borç alacak farkı 1 milyar 226 milyon TL"

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, sarı-kırmızılı kulübün borç alacak farkının 1 milyar 226 milyon TL olduğunu açıkladı.

498

Mustafa Cengiz, Galatasaray Kulübü Kasım Ayı Divan Toplantısı'nda mali konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Son 3 aydaki zararlarının 117 milyon TL olduğunu belirten Cengiz, "Galatasaray'a yeniden ceza verilmesi için dua edenlere, dilekçe yollayanlara, telefon açanlara, kendi kişisel ilişkilerini Galatasaray aleyhine kullananlara sesleniyorum; hedefinize ulaşamayacaksınız. Galatasaray her gün bağımsız denetim kurulları tarafından artı UEFA bize kendi bağımsız denetimi ile denetim yapıyor. UEFA bize ikinci defa anlaşma yaptığında kendi içinde ayağa kalkanlar oldu. Biz 4 yıllık sözleşme imzaladık, bitti." diye konuştu.

"CAS'IN ALEYHİMİZE ÇIKMASI MÜMKÜN DEĞİL"
Her gün UEFA ile uğraştıklarını ifade eden Cengiz, "UEFA 177 milyon Euro zarar ettiniz oysaki en fazla 5 milyon TL etmeliydiniz dedi. Bunların bize ceza verme yetkileri vardı. Anlaşmayı iptal edip, 2+1 yıl men ve para cezası vardı. İtiraz eden hakem heyeti. Biz 4 ay konuştuk. Sonuçta peki yeniden yargılayalım dediler. Biz buna da itiraz ettik. Biz yargılandık dedik CAS'a başvurduk. CAS'ın aleyhimize çıkması mümkün değil. İnşallah lehimize çıkacak. Bizim tuttuğumuz mali yol sağlam." şeklinde konuştu.

"8 AYDA 154 MİLYON TL GİŞE GELİRİ"
Mali tablolar hakkında bilgi veren Başkan Cengiz, "1 milyar 666 milyon TL gider var. 7 milyon TL'ye yakın kasada para var. Şampiyonlar Ligi geliri 202 milyon TL. Yayın gelirini maalesef alamadık. En övüneceğimiz şey gişe geliri. 8 ayda 154 milyon TL gişe geliri. İşte taraftarın ve sizlerin gücü bu. Sermaye arttırımı geliri 147 milyon TL. Seyircinin desteği daha çok büyük. Şampiyon olduk, herkes unuttu. Biz şampiyon olmamış zor durumdaymışız gibi bizlere bazı taraftarlar kızıyorlar. Şükretmesini de bilelim." açıklamasını yaptı.

"8 AYLIK DÖNEMDE 101 MİLYON TL VERGİ ÖDEDİK"
Futbolculara 345 milyon TL birikmiş borçları ödediklerini açıklayan Cengiz, "Sıfıra geldik ama zorlanıyoruz. Devletin buna destekte bulunması lazım. Özel değil bütün takımlara. 8 aylık dönemde 101 milyon TL vergi ödedik. Bunun içinde ilk defa amatör kulüpler 20 milyon TL geri ödeme aldık. Bu kadar yokluğun içinde ödedik. Biz faktoringden alınan kredileri sıfırladık." açıklamasında bulundu.

"BUGÜN İTİBARİYLE BORÇ-ALACAK FARKI 1 MİLYAR 226 MİLYON TL"
Borç-alacak tablosunu açıklayan Mustafa Cengiz, "Biz yönetime geldiğimizde borç-alacak tablosu 1 milyar 172 milyon TL'ydi. Yani 252 milyon euro. Bugün itibariyle 1 milyar 226 milyon TL. 20 milyon euro azalmış. 231 milyon euroya düşmüş. TL'de artış gibi var, yaklaşık 40 milyon. Yüzde 60 kur artışı oldu artı faiz yükü var. Bu normal seyrinde gitseydi 1 milyar 800-900 mertebelerinde gitmesi gerekirdi. Biz 600-700'de tuttuk." ifadelerini kullandı.

Haberler

Vallahi bıktım artık başkanın her çıktığında "UEFA bize ceza verecekti bak bizim sayemizde cezadan kurtulduk" ve benzeri açıklamaları sürekli ısıtıp ısıtıp gündeme getirmesinden

Senin tek görevin Uefa-Galatasaray görüşmelerini yürütüp Galatasaray 'ın ceza almamasını sağlamak mıydı ? senin başka görevlerin yok mu birazdan onlardan bahset

Hatta bu zaten senin öncelikli görevindi şimdi çıkıp çok ekstra işler yapmış gibi bundan övünerek bahsetmesi itici geliyor

Henuz soylediklerinin bir sonucu yok . Eger siyirirsa bu isten , diger herseyi kenara birakir overiz

Cunku bu uefa tablosunun sorumlusu degil . Ama surec hic de anlattigi gibi lehimizde ilerliyor kanisinda degilim

Evet, en öncelikli görevi rezil Dursun döneminin pisliğini kaldırmak. 2 yıl meni yapıştırsalardı bak bakalım bu klüp daha belini doğrultabiliyor muydu. Üstüne de al satı dayarlardı mal gibi kalırdın. Ceza yemeden şu mevzuları atlatacak başkan gerçekten çok önemli iş yapmış demektir. Bizim önce adam gibi bir mali disipline girmemiz şart. Bu bizim en öncelikli konumuz. Saha içini halledebilecek birisi var başımızda. Yıllardır şu maddi konularda bir tane iş bilir adam gelmedi şu klubün başına. Aynen böyle devam başkan

ALP-L09 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Su an sermaye piyasalari kongresinde ali koc ile fikret i dinliyorum

Artik gelinen yerde tek cikis yolu "kuculmek kuculmek ve kuculmek ..." diyorlar hep bir agizdan

Ben bunu senelerdir soyledigimde hep itiraz edildi durdu .. artik herkes zamanla bunu kabul edip geregini yapacak / yapiyor , aksi takdirde silinip gidecek kulupler mali olarak cokusle

Artik gelinen yerde tek cikis yolu "kuculmek kuculmek ve kuculmek ..." diyorlar hep bir agizdan

Ben bunu senelerdir soyledigimde hep itiraz edildi durdu .. artik herkes zamanla bunu kabul edip geregini yapacak / yapiyor , aksi takdirde silinip gidecek kulupler mali olarak cokusle

En başında doğru olan oydu zaten.Fiyat/performans olarak başarılı transferler yaparak sportif giderleri olabildiğince azaltmak bunun tek yolu.Öyle 3 milyon vermemek için 10 milyonu riske attınız'lar,forma parası bile maaşını öder'ler tamamen realiteden uzak,hayalperest yaklaşımlardı.En başında da böyleydi bu durum.

Şampiyonluktan ŞL'den gelen gelirlerin önemli bölümü borca gömülmeli.Başka yolu yok bu borç sarmalından kurtulmanın.

Kulubun en yuksek basarilari elde ettigi donemler , aslinda en fazla zarari ettigi donemler

Cunku basarida 1 kademe atlamak icin mali anlamda 2 kademe fazla harcamak zorundayiz . Bu da basarinin mali olarak geri donusunun olmadigi bir ortamda surekli butce acigi demek

Bu gercegi kabullenmeden , rakamsal olarak hic bir reel karsiligi olmayan "borcu kuculerek bitiremezsin , buyuyerek odersin" klisesinin pesine takilarak devam ettikce bu 3 ayda bir aciklanan rakamlarda surekli borcun arttigini gorecegiz

Kulubun en yuksek basarilari elde ettigi donemler , aslinda en fazla zarari ettigi donemler

Cunku basarida 1 kademe atlamak icin mali anlamda 2 kademe fazla harcamak zorundayiz . Bu da basarinin mali olarak geri donusunun olmadigi bir ortamda surekli butce acigi demek

Bu gercegi kabullenmeden , rakamsal olarak hic bir reel karsiligi olmayan "borcu kuculerek bitiremezsin , buyuyerek odersin" klisesinin pesine takilarak devam ettikce bu 3 ayda bir aciklanan rakamlarda surekli borcun arttigini gorecegiz

Ana fikre katılıyorum ama katılmadığım ince bir nüans var.2017 yazında bu yönetim olsa rahat 15-20 milyon euro tasarruf sağlardık transfer giderlerinden.Ve yine şampiyon olurduk.Şampiyonluk için eninde sonunda Terim'in Albayrak'ın gelişine muhtaç kalmamız da bunu doğrular nitelikte.

Küçültmek yetmez.
Bu kadar taraftar potansiyeline sahip kulüplerin bir an evvel yönetim olarakta dernek statüsünden çıkıp yönetim kurulunun hesap vereceği şekilde halka açılmaları gerekiyor.

Ya tarafları da belli bir ücret karşılığı yönetime sokacaklar.
Yada kulübü zengin birine satacaklar.
Bunları çok kısa vadede yapan ilk kulüp diğerleri ile arayı kapanmayacak şekilde açar.
Zengin biri alsa zaten zarar etmeden yönetecek.Başarı profesyoneller ile gelecek.

Bu rakamlarin sorumlusu aysal ve dursun adindaki 2 haindir

Mevcut yönetimi finansal konuda elestirmek yanlis olur,borc yükünü azaltmak icin herseyi deniyorlar,gereksiz harcamalardan uzak duruyorlar

Forvet transferi konusunu bir kenara birakarak konusuyorum

Hadi ya öyle mi.
Galatasaray sezon başında doğru hamleleri yapsa idi bu gruptan çıkma şansı bile daha yüksek olurdu. Bunun karşılığında alacağımız ekstra geliri hepimiz biliyoruz. Oysa şu an şampiyonluk bile çok daha zor.

Hala daha doğru hamle eşittir milyon eurolar harcama olarak görüyorsunuz ya ben de bunu anlamıyorum. Akıllı bir kadro planlamasını fazla para harcamadan uygulamanın mümkün olduğunu bir çok kulüp bugüne kadar gösterdi.

Doğru olmayan bir hamle için bir örnek. Altı milyon euro satış geliri elde etmişken bu gelirin büyük bölümünü elzem olmayan bir oyuncuya harcamak doğru bir hamle değildir. Doğru olan o parayı cebe koyup bonservis bedeli olmadan elzem olan mevkilere transfer yapmaktır.

Hadi gruptan çıkamamak kabul edilebilir ama şampiyon olamadığın zaman kaybedeceğin o gelirleri nasıl yerine koyacaksın? Şampiyonlar ligi geliri şu an bizim için en önemli kalem ve rakiplerimiz bu halde iken yapılmayan hamleler yüzünden işimizi zora soktuk.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, UEFA'nın ortaya koyduğu kriterlerden biri zarar kriteri. Bu kriteri yerine getirmek bizim için zaten zor, șampiyonlar ligi geliri olmadan nerede ise imkansız.

Son düzenleme:
Bu rakamlarin sorumlusu aysal ve dursun adindaki 2 haindir

Mevcut yönetimi finansal konuda elestirmek yanlis olur,borc yükünü azaltmak icin herseyi deniyorlar,gereksiz harcamalardan uzak duruyorlar

Forvet transferi konusunu bir kenara birakarak konusuyorum

o ikisine indirgemeyelim , suren 1996 dan sonraki asiri basari elde edilirken o gunun sartlarina gore borcu baslatandir , canaydin ,ozellikle ikinci terim doneminde kartopunu buyutmustur , bir tek polat, harcamalardaki artisi oyuncu satislari , sermaye artisi , trampalar ve o donemki yapisal sorunlar icin kullanmistir , ama o da sportif basari sifirin altinda kaldigi icin gelirleri cok dusurmustur

yani kabahatsiz yonetim yok gibi .. ama su da unutulmasin , 2010 da ve oncesinde polatlar ,ilk doneminde aysallar 1.30 - 2.00 arasi kurla ugrasirken , hatalarini kabul etmekle beraber , dursun ,cengiz , 6 lirayi bulan kurlarla cebellesiyorlar

ornegin tarik durup dururken 2 kat fazla TL kazanir oldu .. duvar gibi de sozlesmesi var ,hic bir sey yapamiyorsun

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, sarı-kırmızılı kulübün borç alacak farkının 1 milyar 226 milyon TL olduğunu açıkladı.

498

Mustafa Cengiz, Galatasaray Kulübü Kasım Ayı Divan Toplantısı'nda mali konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Son 3 aydaki zararlarının 117 milyon TL olduğunu belirten Cengiz, "Galatasaray'a yeniden ceza verilmesi için dua edenlere, dilekçe yollayanlara, telefon açanlara, kendi kişisel ilişkilerini Galatasaray aleyhine kullananlara sesleniyorum; hedefinize ulaşamayacaksınız. Galatasaray her gün bağımsız denetim kurulları tarafından artı UEFA bize kendi bağımsız denetimi ile denetim yapıyor. UEFA bize ikinci defa anlaşma yaptığında kendi içinde ayağa kalkanlar oldu. Biz 4 yıllık sözleşme imzaladık, bitti." diye konuştu.

"CAS'IN ALEYHİMİZE ÇIKMASI MÜMKÜN DEĞİL"
Her gün UEFA ile uğraştıklarını ifade eden Cengiz, "UEFA 177 milyon Euro zarar ettiniz oysaki en fazla 5 milyon TL etmeliydiniz dedi. Bunların bize ceza verme yetkileri vardı. Anlaşmayı iptal edip, 2+1 yıl men ve para cezası vardı. İtiraz eden hakem heyeti. Biz 4 ay konuştuk. Sonuçta peki yeniden yargılayalım dediler. Biz buna da itiraz ettik. Biz yargılandık dedik CAS'a başvurduk. CAS'ın aleyhimize çıkması mümkün değil. İnşallah lehimize çıkacak. Bizim tuttuğumuz mali yol sağlam." şeklinde konuştu.

"8 AYDA 154 MİLYON TL GİŞE GELİRİ"
Mali tablolar hakkında bilgi veren Başkan Cengiz, "1 milyar 666 milyon TL gider var. 7 milyon TL'ye yakın kasada para var. Şampiyonlar Ligi geliri 202 milyon TL. Yayın gelirini maalesef alamadık. En övüneceğimiz şey gişe geliri. 8 ayda 154 milyon TL gişe geliri. İşte taraftarın ve sizlerin gücü bu. Sermaye arttırımı geliri 147 milyon TL. Seyircinin desteği daha çok büyük. Şampiyon olduk, herkes unuttu. Biz şampiyon olmamış zor durumdaymışız gibi bizlere bazı taraftarlar kızıyorlar. Şükretmesini de bilelim." açıklamasını yaptı.

"8 AYLIK DÖNEMDE 101 MİLYON TL VERGİ ÖDEDİK"
Futbolculara 345 milyon TL birikmiş borçları ödediklerini açıklayan Cengiz, "Sıfıra geldik ama zorlanıyoruz. Devletin buna destekte bulunması lazım. Özel değil bütün takımlara. 8 aylık dönemde 101 milyon TL vergi ödedik. Bunun içinde ilk defa amatör kulüpler 20 milyon TL geri ödeme aldık. Bu kadar yokluğun içinde ödedik. Biz faktoringden alınan kredileri sıfırladık." açıklamasında bulundu.

"BUGÜN İTİBARİYLE BORÇ-ALACAK FARKI 1 MİLYAR 226 MİLYON TL"
Borç-alacak tablosunu açıklayan Mustafa Cengiz, "Biz yönetime geldiğimizde borç-alacak tablosu 1 milyar 172 milyon TL'ydi. Yani 252 milyon euro. Bugün itibariyle 1 milyar 226 milyon TL. 20 milyon euro azalmış. 231 milyon euroya düşmüş. TL'de artış gibi var, yaklaşık 40 milyon. Yüzde 60 kur artışı oldu artı faiz yükü var. Bu normal seyrinde gitseydi 1 milyar 800-900 mertebelerinde gitmesi gerekirdi. Biz 600-700'de tuttuk." ifadelerini kullandı.

Haberler

1. Kalinlastirdigim bolum: Guzel konusmus, begendim o cumlesini

2. Kalinlastirdigim bolum: 1 milyar 172 - 1 milyar 226 milyon ????? 54 milyon cikmis borc, nasil dusmus yani? Kurlarda son 1 ay da dusus egilimde? Bu kismi anlayamadim, bi aciklama getirebilecek biri varmi ?

1. Kalinlastirdigim bolum: Guzel konusmus, begendim o cumlesini

2. Kalinlastirdigim bolum: 1 milyar 172 - 1 milyar 226 milyon ????? 54 milyon cikmis borc, nasil dusmus yani? Kurlarda son 1 ay da dusus egilimde? Bu kismi anlayamadim, bi aciklama getirebilecek biri varmi ?
Onu zaten kendi de açıklamış, Euro bazında bir önceki döneme göre düşmüş ama TL bazında yükselmiş.

Sonuç alarak net bir şey söylemek mümkün değil çünkü tüm gelirlerimiz ne TL bazında ne de Euro bazında. Yani en azından ben ekonomist olmadığım için TL bazında artmış Euro bazında düşmüş demekten başka bir açıklama getiremiyorum.

Net borcumuz 200 milyon euro. Her sene Sampiyonlar Ligi'ne katilip para kazanmaliyiz.

Aysal döneminde 3 yil üst üstte katilmamiza ragmen beyfendi borc yapmisti

Bu is sadece sampiyonlar ligine katilmaya bakmiyor,aysal ile 2 sampiyonluk 3 sampiyonlar ligine katilim (2 kez ust tura ciktik) yasamamiza ragmen Kulup kötü yönetildigi icin her gecen gün geriye gittik hatta aysal'in FFP anlasmasina uymadigi icin uefa'dan men cezasi yedik

Sampiyonlar ligine katilim cok önemli fakat ondan daha önemli bir faktör varsa oda dogru yönetimdir

Cl'ye katılıyoruz ama borç artıyor yani değişen hiçbir şey olmuyor.
Çünkü hala gidip bonservis ile transfer yapıyoruz, üstelik az buz da değil bu bonservis bedelleri. Yetmiyor maaşı uygun olan oyunculara sözleşmeleri devam ederken zam yapıyoruz. Hem maaş yükünü hem de maaş çıtasını yüksek tutuyoruz.

Bu işe bir akıl koyarak şu an olan takımdan daha kaliteli, mücadeleci bir takımı çok daha uygun rakamlara kurabileceğimize inanıyorum.

Çünkü hala gidip bonservis ile transfer yapıyoruz, yetmiyor maaşı uygun olan oyunculara sözleşmeleri devam ederken zam yapıyoruz. Hem maaş yükünü hem de maaş çıtasını yüksek tutuyoruz.

Bu işe bir akıl koyarak şu an olan takımdan daha kaliteli, mücadeleci bir takımı çok daha uygun rakamlara kurabileceğimize inanıyorum.

Pek para harcamadık bu sezon.

Üst Alt