1612444482836.png

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz açıklamalarda bulunuyor. GSTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cengiz, İrfan Can Kahveci transferine açıklık getirdi. Göksel Gümüşdağ'ın, Fenerbahçe'nin oyuncu içintoplamda 13 milyon euro teklif ettiğini kendisine ilettiğini belirtti. Taraftara seslenerek bize tahammül gösterin diyen Cengiz, "Biz istifa edersek kayyım atanır" dedi.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz açıklamalarda bulundu. Cengiz, derbi öncesi GSTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Erencan transferi
Erencan nasıl olur da böyle gidiyor? Rakiplerin tweetlerini gördüm. Siz diyor 100 B € eden bir futbolcuyu 4 M ₺'ya nasıl gönderdiniz deniyor. Transfermarkt'ta öyleymiş o da şüpheli ayrı konu. Biz kesinlikle limitler içinde kaldık. Ben TFF ve Kulüpler Birliği toplantısında herkese söyledim 'Açıklayın' dedim. Adil olmak gerekiyor 'Ben açıklıyorum siz de açıklayın' dedim. Erencan'ı karşı kulüp beğenmezse aynı paraya geri alırız. Çocuğa da bu güvenceyi verdik.

"TFF'ye limitleri açıklayın dedik"
Biz limitler içiresinde kaldık. TFF'ye sorduk kimin ne kadar açığı var açıklayın dedik. Açıklamadılar. Fair ne demek? Dürüst, adil, mert... Buradan TFF'ye sesleniyorum, dedikoduya mahal vermeden her kulübün ne kadar harcama limiti vardı, ne kadar aştılar? Bunu TFF açıklasın.

"Limit aşanlara TFF ceza vermek zorunda"
"TFF limit aşanlara ceza vermek zorunda. TFF bizim milli kuruluşumuz, bizim kuruluşumuz. Ben TFF'yi zora sokmam. Adil olması için her desteği veririm. Bir camiadan korkup kuralları ertelemek bir ülkenin gelecek kuşakların vicdanını ve ahlakını öldürür."

"Emin Bayram'ı bedava verdik. Neden konuşulmuyor?"
Ali Yavuz Kol'u Denizlispor'a ve Emin Bayram'ı Boluspor'a bedavaya kiraya verdik. Neden müzmin muhalif rakip taraftarlarımız bunları hiç dile getirmiyor. Ali Yavuz Kol'u Denizlispor'a ve Emin Bayram'ı Boluspor'a bedavaya kiraya verdik. Neden müzmin muhalif rakip taraftarlarımız bunları hiç dile getirmiyor.

"Yüzde 60'a yakın gelirlerimizde azalma oldu"
Biz son ana kadar bekledik transferleri girmek için. Saat 15:00'te kur güncelleniyor ve oradan 3 kuruş da olsun kâr edelim dedik. Yüzde 60'a yakın gelirimizde azalma var. Giderimiz de tam tersi olarak yüzde 60 arttı.

"Kayyum atansın diye bizi mahkemeye verdiler"
Bankalar Birliği anlaşmasını imzalama' diye bizi mahkemeye verdiler. Sinirim bozuldu. Kayyum atansın denen nebakarlar bizi mahkemeye verdi. Ne kadar teminat varsa benden önce verildi zaten... Bre gafil! Bre aymaz! Muhalifler, yaptıklarımıza teşekkür etmemek için Galatasaray'ın adı büyük diyorlar. Sanki Nijerya, sanki Kızıl Haç yaptı bunları.

"Kime talip olduysak istediler!"
"Nagatomo'ya rakip kulüp teklif yaptı. İftardayız. Yanımda. Abdurrahim bana lütfen bir şey deme dedi. Yüz yüze bakıyoruz, ayıp ya. Aslında derim, benim yapım budur. Demedim Abdurrahim hatrına. Arkası yarınmış, dizi film gibi. Kime talip olduysak ona talip oldular."

Bir sponsoru da reddettik bu arada. 2 milyon Euro civarında ama neyse. Açıklamayacağım burda. Millet küçük dilini yutabilir.

Ben Pandora'nın kutusunu bu kadar açıyorum. Tamamını açarsam insanlar sokağa çıkamaz.

İrfan Can transferinin detayları
İrfan Can bizi istiyormuş, bize ulaştırılan bilgi kesin Galatasaray'ı istiyor şeklindeydi. Teklifimiz 4 milyon euro artı ertesi satıştan karın yüzde 50'si. Bu kadar. Yüz yüze geldik Göksel başkan ile. Ben, sizinle aynı teklifi veren olursa öncelik hakkı vereceğim dedi. Biz artırmadık teklifi. Göksel başkan, teklif vermediğimizi söyledi. Hemen bir araya geldik. Teklifimizi artırdık çünkü bizi isteyen biri var. Çocuğun isteğini değersiz hale getirmeyelim dedik. Sponsor da bulduk. 5.5 milyon euro + Linnes, onu da yeni gelen hoca istemiş, %20 sonraki satıştan pay. Karşı taraf çok mutlu oldu.

"Fenerbahçe 10 milyon euro+bonuslar teklif etti"
Fenerbahçe voleybol maçından sonra 18:45'te Göksel Bey beni aradı. Aradaki teklif arasında uçurum var, sen beni takdir edersin dedi. Fenerbahçe 10 milyon Euro teklif etti dedi sonra açıkladılar 7 milyon Euro. 10 milyon Euro + şampiyon olursak 1 milyon euro, gruplara katılırsak 1 milyon euro, gruptan çıkarsak 1 milyon euro, sonraki satıştan %20 pay, Deniz Türüç ve Tolga Ciğerci. 'Teklif bu' dedi bana. Sen kendini benim yerime koy. Ne yapayım' dedi Göksel bey, ben de 'Haklısın Göksel'ciğim, çocuk ne diyor? dedim. 'Onu hallediyoruz' dedi. Transfer açıklamayan rakibimiz 7 milyon diye bonservis açıkladı. Ama fark ödemeyi 11 milyon Euro üzerinden yaptı. Toplama çıkarma yapan herkes bunu görür. Fark 7'den başlamalıydı niye 11'den başlıyor? Ben de bunu merak ediyorum. Bana değil kendi camianıza açıkla. Kendi camiaları aldırmıyor.

Omar'ın maaşı
Omar'a maaşını erteleyelim sana da avans verelim diyebilirdik ama bunu yapmadık. Emre Akbaba ve Muslera sakatken tüm maaşlarını ödedik. Omar'ın da bütün maaşlarını ödeyeceğiz. Omar hazırdı maaşının ertelenmesine ama bu bizim kültürümüzde yok. Edepli olunsun rica ediyorum.

"Onyekuru 5 aydır yatıyor' deniliyordu"
"Mostafa ve Onyekuru'nun zorunlu satın alma opsiyonu yok ama istersek ikisini de alırız. Onyekuru 5 aydır yatıyor' deniliyordu. Şimdi herkesi utandırdı. Diyorum ki; Ey Onyekuru! Utandırmaya devam et! Mostafa'nın lakabı debbabe... Debbabe tank demek. Allah onu nazarlardan korusun. Biz İrfan Can'ı alsaydık bile Gedson'u alırdık. Limitlerimiz yetiyordu."

Fatih Hocamın güzel bir sözü daha var. 'Millete scoutluk yapmaktan usandık' diye. Hoca güzel bir ironi yaptı. Ben de yapmıştım ama hocanın ironisi daha güzel. Çok güzel bir espri. Tebrik ediyorum hocamı.

Gedson'un derbide oynamasında problem yok

"Halil'in kulübünün sahibi çok profesyonel bir adam. Galatasaray da çok büyük marka. Erencan gibi 1 maç oynasanız, dünyanın sayılı oyuncuları listelerine giriyorsunuz. Barcelona'dan Ansu, Inter'den Esposito gibi oyuncular var 6 futbolcu var, biri Erencan. Gedson'un ambulans uçakla gelmesini İngilizler dayattı. Testleri hepsi negatif. İstanbul'a karantinanın 15. gününde geldi. Şu an için derbide oynamasında problem yok. Fenerbahçe maçında oynayıp oynamayacağını bilemeyiz. Ama testlerde bir sorun yok. Biz Gedson dahil saat 3'te girdik. Bunun sebebi de kurlar güncellendiği için beklememiz. "

16 yabancı sayısı
Beşiktaş bizden rica etti artı 2 yabancı için yardımcı olduk. Neden sadece şimdiye bakıyoruz eski dönemlerdeki limitlere de bakalım. TFF her şeyi görüyor. Bizi TFF'nin yanı sıra UEFA da inceliyor. Aziz Yıldırım'ın eski yöneticisi geçmiş bir deplasmanda bana teşekkür etti. UEFA'da bizi de savundunuz diyerek. UEFA'ya Türk futboluna tolerans geçin dedim. Benim sayemde oldular demiyorum. Biz UEFA'ya gittiğimizde avukatımız bile yoktu. Bu kulüplerimiz TFF ile birlikte cümbür cemaat gittiler.

Aslan Gibi Sponsor kampanyası
Bir kere kampanyayı biz başlatmadık. Taraftarlarımız başlattı. Bir gün gece 02:00'da uyandırdılar beni. Baktım Twitter'da TT olmuş. Bu kampanyayı taraftarımız başlatmış. Bunu görünce ben de kampanya başlattım. SMS potu da kırdım ama neyse çalışıyoruz o konu için de. Geldiğimiz noktadan memnun değilim. Birisi çıktı para verdi, 'O adamın parası kirli para' denildi. Zenginlikle varlıkla övünen adam zavallı adamdır. Bir taraftarımızın verdiği 100 lira, benim verdiğimden daha değerli. Biz henüz kampanyaya başlamadık bile. Fenerbahçeli dostlarım benim 'kumbara' konusunda bana kızıyor. Kumbara lafını ben demedim, sevgili Ali Koç dedi. Hocamız çocuklar için bağış yaptıktan sonra sevgili Ali Koç da çıkıp 'Çocukların kumbarasındaki paraya talibiz' dedi. Ben Ali Koç'a laf attım. Taraftarlarımız destek olsun lütfen. En az 10 lira. SMS'i yakında çözeceğiz. Şu anda en az 50 lira yatırılabiliyor. Bugün ben başkanlığa devam ediyorsam tek sebebi taraftardır.

Mesut Özil göndermesi
"Büyük konuşmam. İnşallah transferler yerine oturur ve hem kendilerini hem bizi utandırmazlar. Bugün çok değerli dedğimiz biri size hiç yararı olmayabilir. Bunu yaşayabiliriz. Bu süreçte Fatih Hoca canla başla çalıştı. Bir kere hocamıza teşekkür ediyoruz. Bütün yönetim kurulu üyelerine. İnsanlar bize güvendi. Hepsi canla başla çalıştı. 40 kişilik bütün kurullarıma bize güvenlikleri için teşekkür ediyorum. Kendimi değerlendiremem. Fakat menajerlerin gazına gelip ortalığı ayağa kaldırmayın. Biz bugün varız yarın yokuz. Adam 18-20 milyon Euro maaş alıyor bir takımı tututğu için 15 milyon Euro'yu feda ediyor. Ben olsam onun heykelini 50 metreye stadın önüne dikerim."

Mostafa Mohamed transferi
Mustafa olayı çok büyük olay. Neler yaşadığımız bir Allah, bir biz biliriz. Mısır halkı da kendine göre haklı. En değerli oyuncuları. Vurduğu kafayı gördünüz, adeta bir Metin Oktay kafası. İnsan bir kendini görüyor. Araya her şey girdi. Türkiye'den bir kulüp teklif verdi, adı lazım değil, Fenerbahçe değil. Fenerbahçe 2-3 ay önce istedi Mustafa'yı, vermediler. Fenerbahçe masadaysa biz oturmayız. Yalan haberdir."..

Hakem açıklaması
Hakemlerin art niyetli olduklarını düşünmüyorum. Özellikle genç hakemlerin hata yapsalar da maçlara atanmasını TFF'den istedik toplantılarda. Dünkü hakemin hatasından insanlar rahatsız oldu. Aynı hakem bizi de yakmıştı. Hakemlerimiz bu ara formsuz. Bu hakem bize 6 saniye kuralı çalan hakem. Diğer maçta 15 saniye topu tutan kaleciye bir şey veremedi. Tutarsızlık ve formsuzluk en büyük sorunumuz.

Sergen Yalçın'a gönderme
Aynı maçtan sonra bir rakip takım yetkilisi '3 maçtır hakemler bizi yakıyor' dedi. Önceki 19 maçta ne oldu o zaman, kollandınız mı? Bunu demeyin. Burada kasıt aramıyorum ama aynı pozisyonda Diagne ayağını kaldırdı kırmızı çıktı, Emre Kılınç'a verilen kırmızı kartı biz hala çözemedik. 3 maç ceza geldi. Aynı pozisyona sarı kart verilmiyor aynı hakem tarafından. Farklı hakem olsa neyse ama aynı hakem. Bunu niye yapıyorsunuz? MHK Başkanı Düzgün bir insan ama bu adamı da TFF'yi de yakıyorlar. Nihat Özdemir mi diyor 'Git buna sarı ve kırmızı ver' diye. Ben inanmıyorum buna. Beraber maçlar seyrettik. Hakemlerin bu durumu MHK'yi veTFF'yi de zor durumda bırakıyor. Eğer bu hataların bir planın bir parçası olduğunu görürsem konuşmam çok farklı olur. Hakemlerin bazı takımlara karşı 'Ben buna sarıyı kırmızıyı çıkarırsam daha adil gözükürüm' çabası var. Herkese karşı adil olsunlar.

Fetih Suresi
Güzel bir denk gelme olmuştu ama sürekli söylersek anlamını yitirebilir. İnşallah bu kez Sezar'ın 'Veni, Vidi, Vici' sözünü söylemek bize ve taraftarımıza nasip olur.

Güneş panelleri
Bir müjdeyi de açıklayayım. Stadımızın çatısına güneş panelleri koyacağız. Bir firmadan yardım alacağız. 20 milyon TL'lik yatırım olacak. Yakın zamanda açıklayacağız.


T24
 
Guzel aciklamalar.
Bu arada bu kuslarin sike yapmadigi alan yok. Sosyal medyada bile hileyle tag acip etkilesim kasiyorlar.
 
Başkan olarak Galatasaray'ın ''bile'' görüp görebileceği en iyi profillerden biri ama o yönetim kurulunu baştan aşağı değiştirmesi lazım. Apo'nun zaten transfer işleriyle bütün bağı kesilmeli. Amatör şubelerin yöneticilerinin de hepsi değişmeli. Bunları yaparsa Allah ömür versin 20 yıl daha kalsın başta, yoksa da sağlığı sıhhati yerinde olsun ailesiyle ilgilensin.
 
Hataları vardır transfer dönemlerinde bende eleştiriyordum ama kimse Galatasaray'ın hakkını savunmadı diyemez üç maymunu oynamadı Allah şifalar versin sana.
 
Adam ne desin daha. Açıklaması gereken herşeyi açıkladı. Buna inanmayan rakip takimlilar UEFA ceza verdiğinde ağlamayın. Sizin yinetiminizin aciklayamadigini size bizim yönetim açıklıyor. Teşekkür etmelisiniz bence. Ak kara ortaya çıkınca bugün konuşulanları hatırlarsınız.
 
Ben önceki dönemlerde transfer için yönetime çok kızmıştım. Bu dönem için diyebileceğim tek şey helal olsun. Evet bir orta saha daha lazımdı ama bu bütçe ile bunu başarmak büyük işti. Ben beklemiyordum açıkçası. Tebrikler teşekkürler. Lütfen imkanı olan taraftarlar kulübe bağış yapsın. Bunu hakediyor yönetim. Su güneş paneli işi bile belkide yıllık 10 milyon TL tasarruf yaptırır. 10 senede 100 milyon TL. Bunları küçümsemeyin. 5 tane buna benzer proje yaparsın 10 senede sana 500 milyon TL yapar. Giderinden düşer Küçük para değil yani. Ama projelerin yapılması için para lazım destek olalım. Sosyal medyada bu konuyu keşke birileri üste çıkarsa da taraftar biraz daha ciddiye alıp yardım etse. Bu bağış işi biraz daha profesyonel olmalıydı ama başladı bir kere destek olmalıyız.
 
Üst Alt