Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygıyla Anıyoruz | 10 Kasım - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygıyla Anıyoruz | 10 Kasım

Avrupa'da dahi madam-matmazel, miss-mrs, frau-frauleinler varken "Bir kadını evlenmeden önce ve sonrasında iki ayrı insan saymak bence çağ dışı bir olaydır" diyerek bay-bayan kullanımını getirmeye çalışan ancak bunu yaparken de "Kararı zaman içinde milletim versin" diyebilen bir adamdır kendisi. Savaşlarda, ekonomide, diplomasideki dehasının yanında o kadar olayın yaşandığı ortamda, hayatı cephelerde geçmiş bir adamın bunu düşünebilmesini aklım almıyor. Tabii günümüzde 10 Kasım'da ağlayan emoji paylaşıp, K. Atatürk dövmesi yaptıran sonra da "Bana bağyan diyemezsin hayvan" falan diye gezinen bir güruh için bunlara gerek var mıydı? Ayrı tartışma konusu.

Not :Almanya'da 1970, İngiltere ve Fransa'da 2010'lu yıllarda "evlenmemiş kadınlar" için kullanılan matmazel, fraulein ve miss kullanımları yasaklanmıştır.

Kaynak: Atatürk'ün kütüphanecisi Nuri Ulusu.

Avrupa'da dahi madam-matmazel, miss-mrs, frau-frauleinler varken "Bir kadını evlenmeden önce ve sonrasında iki ayrı insan saymak bence çağ dışı bir olaydır" diyerek bay-bayan kullanımını getirmeye çalışan ancak bunu yaparken de "Kararı zaman içinde milletim versin" diyebilen bir adamdır kendisi. Savaşlarda, ekonomide, diplomasideki dehasının yanında o kadar olayın yaşandığı ortamda, hayatı cephelerde geçmiş bir adamın bunu düşünebilmesini aklım almıyor. Tabii günümüzde 10 Kasım'da ağlayan emoji paylaşıp, K. Atatürk dövmesi yaptıran sonra da "Bana bağyan diyemezsin hayvan" falan diye gezinen bir güruh için bunlara gerek var mıydı? Ayrı tartışma konusu.

Not :Almanya'da 1970, İngiltere ve Fransa'da 2010'lu yıllarda "evlenmemiş kadınlar" için kullanılan matmazel, fraulein ve miss kullanımları yasaklanmıştır.

Kaynak: Atatürk'ün kütüphanecisi Nuri Ulusu.

Tarih çalışıyordum bu sene. Kütahya Eskişehir savaşları devam ederken Maarif Kongresini toplaması beni çok şaşırmıştı. Tepki de görmüş cephede olmadığı için sonra meclisin verdiği sınırsız yetki ile cepheye geri dönüp zaferler kazanmaya devam etmiştir.

Ruhun sad olsun Atam...

Seni, ismini ve özellikle de bize ve ülkemize kattiklarini benimsemeyen hatta direkt kücümseyen yoksayan herkese sadece aciyorum.

Mustafa Kemal'in öncülüğünde, Ali Fuat, Ömer Naci, İsmail Hakkı gibi hürriyet sevdalısı genç subay adayları, Harbiye’de öğrencilik yıllarında, öğrencileri bilinçlendirmek için dergi çıkarmaya başlarlar.

Gizliden gizliye öğrenciler arasında elden ele dolaşan bu dergiden Sultan II. Abdulhamid’in hafiyelerinden olan Zülüflü İsmail Paşa haberdar olur. Okul Müdürü Ali Rıza Paşa derhal Yıldız Sarayı’na çağırılır ve fırça atılır, ağır hakarete uğrar, Sultan’a karşı sadakatsizlikle suçlanır. Buna rağmen öğrencilerini korur ve söylenenlerin yalan olduğunu, Padişah’a sadakatlerinin tam olduğu üzerine yeminler eder, paçayı da kurtarır.

Ali Rıza Paşa, takip eden günlerden birinde ve adı geçen öğrencileri dergi basımı sırasında suçüstü yakalar. Askeriyedeki geleceklerini o gün bitirecek keyfiyete sahip olmasına rağmen buna yapmaz ve "neden derslerinizle ilgilenmiyosunuz da başka şeylerle uğraşıyorsunuz!" diye fırça atmakla yetinir.

Genç Harbiyeli Ali Fethi, yaşananları o gün olay yerinde olmayan arkadaşı Ali Fuat’a anlatırken adeta ateş püskürür; Bir eliyle II. Abdulhamid'in ikamet ettiği Yıldız Sarayı’nı göstererek: “Hep ordaki adamın başının altından çıkıyor bunlar. Sarayı başına yıkılmadıkça rahat yok. Elime fırsat geçse oraya bomba koyarım” der.
Yıllar sonra, 23 Temmuz 1908’de ise Sarayı değil ama İstibdat idaresi yıkılır II. Abdulhamid’in. Akabinde de Selanik’e sürgün ediir. Kaderin cilvesi olsa gerek, Abdulhamid’i sürüldüğü yere götürmekle sorumlu komutan da Ali Fethi Okyar’dan başkası değildir.

Üst Alt