NASA'nın 1 Milyar Dolarlık Projesinden Jupiter Fotoğrafları! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

NASA'nın 1 Milyar Dolarlık Projesinden Jupiter Fotoğrafları!

CandidSpicyJabiru-size_restricted.gif

16 Aralık'ta Jupiter çevresindeki onuncu yüksek hızlı seyahatini tamamlayan Juno aracı, bizlere muhteşem Jupiter fotoğrafları getirdi.

NASA'nın tam 1 milyar dolarlık maliyeti olan Juno uzay aracı, Jupiter'e olan yolculuğu esnasında JunoCam adı verilen cihazla, her 53 günde farklı bir fotoğraf çekerek görevini tamamladı. Saatte yaklaşık 210.000 KM'lik hıza ulaşabilen bu araçtan gelen görüntüleri almak bazen günler, bazen de haftalar aldı.

Araçtan gelen ham data dosyaları daha önce NASA'nın resmi sitesinden paylaşılmıştı. NASA, onlarca araştırmacının yer aldığı bir ekip tarafından gelen dosyaları özenle renklendirilerek, yüksek çözünürlüklü halleriyle basınla paylaştı. Vakit kaybetmeden sizleri bu fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.

NASA, Juno'yu 2011 yılında uzaya fırlattı ve aracın Jupiter'e ulaşması neredeyse 5 yıl aldı. Juno, Jupiter'ın sert radyasyonundan etkilenmemek için Jupiter'e yaklaşıp uzaklaşarak fotoğraflar çekiyordu. Juno, 'perijove' olarak adlandırılan her 53.5 günlük devirde bir fotoğraf çekerek dosyaları NASA'ya gönderiyordu.

Gezegenin üzerinde bulunan bulut kütlelerinin sırları halen tamamen çözülebilmiş değil. Jupiter'in yüzeyinde gözlemlenen fırtınaların bir kısmı Dünya'dakilerden büyük.

nasa-launched-juno-in-2011-and-it-t-took-nearly-five-years-for-the-probe-to-reach-jupiter.jpg

junos-orbit-takes-it-far-beyond-jupiter--then-quickly-and-closely-around-the-world--to-minimize-exposing-electronics-to-the-planets-harsh-radiation.jpg

during-each-535-day-orbit-called-a-perijove-junocam-records-a-new-batch-of-photos.jpg

the-planets-many-bands-of-cloud-groups-are-also-a-scientific-puzzle.jpg

some-of-the-storms-seen-on-jupiter-are-larger-than-earths-diameter.jpg

Yayınlanan fotoğraflar set olarak bu şekilde görünüyor.

a-full-set-of-junocam-images-looks-like-this.jpg

Webtekno

Ebru sanatini yutturmuslar hocam
Kandirmayin muminleri

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sadece insan için olduğunu hiç sanmıyorum.

Hadi sadece insan için olsa bile, bir yaratıcının yaratma gücünün sınırsızlığını göstermek için güzel bir yol.

Alnitak Alnilam Mintaka

"Sadece insan icin olduğunu hiç sanmıyorum."

Bunun altını biraz daha doldurur musun. Bugun gerek bizim kutsal kitabımızda, gerek diger dinlerde dunya dışı yaşamı işaret eden cok zorlama 1-2 ayet dışında bir şey görmedim ben.

Ikinci secenek cok buyuk 1 yer israfına gelir, ki israf dinen günahtır. Yaratıcı gunah olarak belirlediği şeyi kendisi yapmış sayılıyor burada biraz.

"Sadece insan icin olduğunu hiç sanmıyorum."

Bunun altını biraz daha doldurur musun. Bugun gerek bizim kutsal kitabımızda, gerek diger dinlerde dunya dışı yaşamı işaret eden cok zorlama 1-2 ayet dışında bir şey görmedim ben.

Ikinci secenek cok buyuk 1 yer israfına gelir, ki israf dinen günahtır. Yaratıcı gunah olarak belirlediği şeyi kendisi yapmış sayılıyor burada biraz.
..
6f2b371721e0dfe590f75e9636fd8d61.jpg

Alnitak Alnilam Mintaka

Üst Alt