NASA'nın 'Gezegen Avcısı'ndan İlk Kare | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

NASA'nın 'Gezegen Avcısı'ndan İlk Kare

1537617579639.png

NASA'nın gezegen keşif uydusu Transiting Exoplanet Survey Satellite’ın (TESS) çektiği ilk kareler Dünya’ya ulaştı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) yeni nesil gezegen keşif uydusu TESS’ten bilim dünyasını heyecanlandıran bir haber geldi.

TESS üzerinde bulunan 4 gelişmiş kamera sisteminin hepsi aynı anda mükemmel görüntüler yakalandı.

1537617607583.png

Transiting Exoplanet Survey Satellite'ın (TESS) dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili olması bekleniyor.

Bu nedenle bilim dünyasında yeni teleskop "gezegen avcısı" ve "uzaylı avcısı" olarak da nitelendiriliyor.

1537617613512.png

ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) görev yapan bilim insanları TESS'in kullanıma girmesi ile ilk 24 ayda 50 Dünya büyüklüğünde, uzaylı yaşama ev sahipliği yapabilecek gezegen keşfetmeyi umduklarını açıklamıştı.

1537617630290.png

Galaksimizde Dünya benzeri 200 milyar gezegen olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeterince bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarını ve TESS sayesinde söz konusu keşfin yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Görevdeki ilk 2 yılında on binlerce yıldızı incelemesi planlanan TESS’in diğer görevleri arasında çeşitli gök cisimlerini incelemek, büyük kara delikleri ve yıldızları tanımlamaya katkı sağlamak da bulunuyor.

TESS Mayıs ayında SpaceX roketi ile uzaya gönderilmiş ve görevine başlamıştı.

NTV

Dünya'da bu kadar insanin yoksullukla mücadele ettigi ac kaldigi bir ortamda. Daha okyanus'un %1 bile bilinmezken bunlarla ugrasmak israf

Nasanın bütçesi topu topu 19 milyar dolar, aynı abdnin orduya ayırdığı bütçe bu sene 700 milyar dolar. Ciddi mi söylendi bilmiyorum ama dünyadaki açlık ile nasanın uzay araştırmaları arasındaki bağı çözemedim, insanlar uzay araştırmalarına ayrılan düdük kadar bütçe yüzünden mi aç kalıyor yani ?

Nasanın bütçesi topu topu 19 milyar dolar, aynı abdnin orduya ayırdığı bütçe bu sene 700 milyar dolar. Ciddi mi söylendi bilmiyorum ama dünyadaki açlık ile nasanın uzay araştırmaları arasındaki bağı çözemedim, insanlar uzay araştırmalarına ayrılan düdük kadar bütçe yüzünden mi aç kalıyor yani
Çok azmış 19 milyar

Üst Alt