Netflix, YouTube Gibi Dijital Servislere RTÜK Denetimi Geliyor! - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Netflix, YouTube Gibi Dijital Servislere RTÜK Denetimi Geliyor!

L7mEw1.jpg

'Yeni yönetmelik; Netflix, BluTV gibi platformlardan, kullanıcı bilgilerinin de RTÜK’le paylaşılmasını talep ediyor ve abonelerin her türlü kişisel bilgisini isteme ve kayıt altına alma şartı getiriyor. Bir başka önemli madde ise; bu platformların yayınlarında minimum %30’luk bir oranda yerli yapımlara yer vermeleri.Uzmanların görüşü, yönetmeliğin Türkiye’de internet yayınlarına büyük sansür getireceği yönünde. Konu hakkındaki ilk değerlendirmeyi Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz gerçekleştirdi:
“Türkiye, Netflix’i yasaklayan ilk ülke olabilir. Şimdi bakalım Netflix ya da Amazon Prime gibi platformlar kendi içeriklerinde buzlama, çiçek koyma gibi talepleri kabul edecek mi?”​
Yönetmeliği eleştirenler arasında RTÜK üyesi İlhan Taşçı da yer alıyordu. O da konuyla ilgili şunları söyledi:
“Yönetmeliğin iki boyutu var: İlki yayınlar için lisans alınması, ikincisi de denetim aşaması. İlk kez internet mecrasından televizyon, radyo ve isteğe bağlı yayınlar denetim altına alıyor. Muhalefet etme nedenlerimizin birisi bazı ifadelerin belirsiz ve yoruma açık olması. Kişisel olarak bunun ileride bir baskı aracı kullanılmak üzere bir enstrüman olması için bir tercih olduğunu düşünüyorum.”​
Yönetmeliğin kabul edilmesi yönünde oy veren RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy ise eleştiri ve kaygıların haksız olduğu görüşünde.
Önümüzdeki aylarda yasallaşması beklenen yeni düzenlemelerin ne gibi değişiklikler getirdiğini zamanla göreceğiz.'

RTÜK’ün Yeni Yönetmeliğiyle Türkiye, Netflix'i Yasaklayan İlk Ülke Olabilir

Üst Alt