Nissan, Üretim Azaltacak Haberini Yalanladı! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Nissan, Üretim Azaltacak Haberini Yalanladı!

Japon otomobil üreticisi Nissan Motor bu yıl üretimi düşüreceğine dair haberin "tamamen yanlış" olduğunu ve haberi yapan Japonya'nın Nikkei gazetesi hakkında şikayette bulunduğunu açıkladı.

Nissan, üretim azaltacak haberini yalanladı!

Nissan böylece Japonya’da medyada yer alan bir haberi güçlü şekilde yalanlayarak nadir görülen bir adım attı. Nikkei gazetesi Nissan Motor’un Mart 2020’de sona eren mali yıl için küresel üretimi yaklaşık yüzde 15 oranında düşüreceğini bildirmişti.

Nikkei’nin haberine göre bu üretim kesintisi Nissan’ın önceki CEO’su Carlos Ghosn tarafından teşvik edilen agresif genişleme çabalarından uzaklaştığına işaret edecek. Nissan internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, “Bu haberde belirtilen ayrıntılar tamamen yanlış ve Nissan, Nikkei’ye güçlü itirazını dile getirdi” dedi.

Açıklamada, “Nissan mevcut mali yıl için üretim planını, bir önceki mali yılın finansal sonuçlarını açıklayacağı 14 Mayıs’ta duyuracak” denildi. Nikkei’ın Nissan’ın tedarikçileriyle iletişime geçtiği planlara dayandırdığı haberine göre, Nissan 2019 mali yılında yaklaşık 4.6 milyon adet üretim yapmayı hedefliyor. Nikkei, söz konusu adımın kârını etkileyebileceğini ve Nissan’ın Fransız otomobil üreticisi Renault ile ortaklığına gölge düşürebileceğini bildirmişti.

Nikkei’de yer alan habere göre bu, satış operasyonlarını daraltmayı planladığı ABD dahil denizaşırı pazarlarda zayıf satışlarla karşı karşıya kalan Nissan’ın on yıldan daha uzun bir süre içindeki en fazla üretim kesintisi olacak.

(REUTERS)

Üst Alt