O GÜN | Gazi Büstü Galatasaray'ın | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

O GÜN | Gazi Büstü Galatasaray'ın

212e26077e0e43b4bc490c4a93418f2c.jpeg

1925 yılında, Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle kurulan ve sonradan Türk Hava Kurumu adını alan Tayyare Cemiyeti'ne gelir sağlamak amacıyla 1928 senesinde bir organizasyon düzenlenmişti. Buna göre Galatasaray ve Fenerbahçe arasında bir maç yapılacak ve kazanan tarafta Atatürk büstü verilecekti... Gazi Büstü olarak adlandırılan kupayı aynı günlerde Taksim Cumhuriyet Anıtı'nı yapan heykeltraş Pietro Canonica yapacaktı...

Maç 10 Ağustos'taydı... Aynı gün Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yedek takımları da karşı karşıya gelecekti. As takımların maçı 3-3 sona erince kupanın kazananını ikinci maç belirleyecekti. Beşiktaşlı Şeref Bey'in hakemliğinde yine Taksim Stadı'nda 31 Ağustos 1928'te oynanan mücadeleyi Necdet'in 3, Şadlı'nın tek golüyle Galatasaray 4-0 kazanmıştı. Galatasaray böylece Mustafa Kemal Atatürk'ün sağlığında ve ismine adanmış tek kupayı alarak tarihin en değerli şampiyonluklarından birini yaşamıştı.

Dönemin Galatasaray başkanı Necmettin Sadak, kupa sonrası Mustafa Kemal Atatürk'e teşekkür ve bağlılıklarını bildiren bir mektup yazarken Atatürk'ün bu mektuba yanıtı şu şekilde olmuştu: Galatasaray Terbie,i Bedeniye Kulübü Reisi ve Sivas mebusu Necmettin Sadak beyefendiye... Mektubunuzu aldım. Türk gençliğinin spor sahasında da gösterdiği kabiliyet ve faideli faaliyeti takdirle müşahade ve takib ediyorum. Hakkımda ibraz buyurulan asar-ı muhabebetten mütehassis oldum. Teşekkür ederim efendim. Reisi Cumhur Gazi Mustafa Kemal...

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

galatasaray.org

Maçın hakemi Beşiktaşlı şeref bey olduğuna göre besiktasa 1 şampiyonluk daha verilmesi gerekir. Tff uyuma

Üst Alt