OECD Ülkeleri Arasında En Mutsuz Öğrenciler Türkiye'de | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

OECD Ülkeleri Arasında En Mutsuz Öğrenciler Türkiye'de

PISA'nın 'öğrenci refahı' araştırmasının sonuçlarına göre 72 ülke arasında öğrencilerin en mutsuz olduğu ülke Türkiye.

OECD'nin Uluslararası öğrenci değerlendirme programı PISA, 2015 yılı araştırmalarının 3. raporunu yayınladı. 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre en mutsuz öğrenciler Türkiye'de yaşayanlar.

'Öğrenci refahı' araştırması yapılırken öğrencinin okul başarıları, arkadaşları ve öğretmenleri ile ilişkileri, okul dışındaki vakitlerini nasıl geçirdikleri ve aile yaşamları incelendi.

Araştırma sonuçlarında Türkiye, ‘Yaşam Memnuniyeti’ sıralamasında son sırada yer aldı. Türkiye'nin 10 üzerinden aldığı puan yalınızca 6.12.

PISA verilerine göre, Türkiye’de 15'li yaşlarında olan öğrencilerin 28.6’sı hayatından hiç memnun değil. Hayatından çok memnun olduğunu söyleyen öğrenci oranı ise yüzde 26,3. OECD ortalaması bu alanda yüzde 34.

Sınavlara çok iyi hazırlanmasına rağmen çok fazla kaygı duyduğunu söyleyen öğrencilerin oranı 58,8.

İtalya’dan sonra öğrencilerin ders çalışırken en fazla kaygı duyduğu ikinci Türkiye. Öğrencilerin yüzde 56'sı ise ders çalışırken stres altında hissettiklerini söylüyor.

Okullarda zorbalık da Türkiye'de hayli yüksek. ‘Bir ayda birkaç kez herhangi bir zorbalığa maruz kaldığını’ söyleyen öğrencilerin oranı yüzde 18.6 oldu.

Raporda en mutlu öğrencilere sahip ülke ise 8.27 puanla Meksika oldu. İkinci sırada 7.89 puanla Finlandiya, üçüncü sırada ise 7.83 puanla Hollanda var.

KARACA: SORUMLU ÖĞRENCİLER DEĞİL

Konuyu gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, sorumlunun öğrenciler olmadığını, sorumlunun AKP hükümetinin politikaları olduğunu söyledi. “Bu gidişi görüyorduk ve eleştirilerimizin ne kadar haklı olduğu ne yazık ki bir kez daha ortaya çıktı.” diyen Karaca, “Eğitim sistemi üzerinde sürekli dinselleştirme politikaları yapılıyor ve okullar AKP’nin bir arka bahçesi gibi kullanılıyor. Öğrencilerimiz bütün bunların yanında iktidar tarafından zorla mitinglere götürülüyor, tarikat, cemaatlerin eline bırakılıyor. Ve laik, bilimsel müfradatı sürekli bozma, oynama çabaları, ortadan kaldırma çabaları var.

Öğretmenler de bu müdahaleler karşısında işini yapamaz hale gelmiştir. Geçtiğimiz aylarda başarı sıralamasında da Türkiye’nin alt sıralarda olduğunu görmüştük. Eğitime dönük bu saldırılardan vazgeçilmezse tablo daha da ağırlaşacak.” ifadelerini kullandı. “Keşke biz haklı çıkmasaydık.” diyen Karaca şu ifadeleri kullandı, “Bu saldırılarla birlikte dediklerimizde ne yazık ki haklı çıkıyoruz. Bütün bunların sorumlusu kesinlikle öğrencilerimiz değildir.

Bu acı tablonun sorumlusu AKP’dir. Bu tablonun sorumlusu dindar, kindar nesil diyerek eğitimi hedefe koyanlardır.”
(HABER MERKEZİ)

Çok kötü bir durum. Ayrıca eğitim sisteminin de iyi bir eğitime dayandığını düşünmüyorum, sadece burada değil Amerika'daki eğitim sistemini de beğenmiyorum pek. Kişiyi fazla gelişmeye yönlendirdiğine inanmıyorum. Ayrıca gelecek beklentisinin düşük oluşu, vs. Gençler için üzülüyorum.

Üst Alt