Ölüm Dokunuşu - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ölüm Dokunuşu

Cevap: Ölüm Dokunuşu

Buz kristallerinin nasil olustugu hatta buzun tam olarak nasil olustugu anlasilamiyormus. Sudan buza gecis cok karmasik bir surecmis ve tam olarak su ana kadar anlasilamamis.

Bunla ilgili Kenneth Libbrecht 20 yildir calisiyormus ve su anda kadar anladiklari cok azmis. 20 yillik deneyler sonucunda buzulun nasil oldugunu anlamak acisindan cok da fazla yol alamamis. :) Bir 20 yil sonra tam olarak anlarlar herhalde.

Edit: Hatta bu durum ( sudan buza gecis ) Kepler ve Farraday gibi bilim insanlarini bile uzerinde dusundurmus.

Edit : Ne Alaka. Su sekilde What We Believe but Cant Prove diye bir kitap var. Dunyanin alaninda en iyileri olan insanlarina bu soru sorulmus ( ispatlamadigin halde inandigin sey nedir diye ) ve alinan cevaplar derlenmis. Tam bu kismi okumustum bugun :) Hatta Libbrecht isi gucu yok mu diyenler olacak o da dunyada neredeyse 6 milyar kisiyiz icimizden birisi bunu anlamali deyip bu ise gønul vermis.

su molekullerinin sogugun etkisiyle yavaslaması [ısı enerjisinin elemine edilmesi] ve birbirinden uzaklasması ve sonunda belirli sekillerde form almaları sonucu donuyor iste. niye karmasık captain? buz dagları ise suyun icinde olusuyor [o belirli bolgede olusan instant akım vasıtasıyla] sonra su yuzune cıkıyor.

su molekullerinin sogugun etkisiyle yavaslaması [ısı enerjisinin elemine edilmesi] ve birbirinden uzaklasması ve sonunda belirli sekillerde form almaları sonucu donuyor iste. niye karmasık captain? buz dagları ise suyun icinde olusuyor [o belirli bolgede olusan instant akım vasıtasıyla] sonra su yuzune cıkıyor.

20 yildir ugrasan fakat cok az birseyini anlayan bilim adamina mail atalim :) Saka falan da ben de okuyunca sasirmistim. 20 yildir deneyler de yapmis bunun icin. Buyuk ihtimal tam olarak nasil olustugunu mesala neden sogugun etkisiyle yavasladigi ( ki atiyorum bunu bilgim yok bunun gibi mesala ) aciklama getirememeleri olsa gerek. Yani tam aciklasalar o kisi ugrasmazdi bunla 20 yildir.

Hatta øyleki bu ørnegi bilincli veriyor mesala sunu sunu anladik cogu seyi anladik fakat buz kristallerinin olusumunu bile daha tam anlamadik ki seklinde bir anlati var. Evrenin falan cogu seyi anlamamiza karsin buz kristallerinin tam olarak nasil olustugunu bile anlamiyoruz deyip bu sekilde carpici ørnek veriyor. Hani buz kristali be anlasilir biz ki sunu sunu anlamisiz gibisinden yok øyle degil o kadar ønemsiz gørunen buz kristallerini bile anlamadik gibiden ciktigi sonuc surekli anlamadigimiz birseyler olacak ve surekli bunun uzerine kafa yoracagiz gibi bir anlatim.

20 yildir ugrasan fakat cok az birseyini anlayan bilim adamina mail atalim :) Saka falan da ben de okuyunca sasirmistim. 20 yildir deneyler de yapmis bunun icin. Buyuk ihtimal tam olarak nasil olustugunu mesala neden sogugun etkisiyle yavasladigi ( ki atiyorum bunu bilgim yok bunun gibi mesala ) aciklama getirememeleri olsa gerek. Yani tam aciklasalar o kisi ugrasmazdi bunla 20 yildir.

Bence adam liseli :D

Yada sen çözülemeyen şeyi bize tam aktaramadın.

Fikrim 1.ihtimal yönünde, ancak bir liseli böyle birşey için 20 yıl harcar. Liseyi bitirmiş olsa işe girmiş çalışıyor olurdu :D

Edit: Bu arada editten sonraki anlatımında çok doyurucu bir açıklama var, aydınlandım:asd: teşekkürler. (illuminated, yoksa :SS:)

hmhmhmm. bende daha ilginc birsey soyliym ozmn, sıcak su soguk sudan cok daha hızlı donar [bunu biliyormuydunuz?] mesela = )

soguk herseyin molekullerini yavaslatır, enerjinin zıttıdır kısaca. mesela uzayda sıfır noktaları var, atomların tamamen durduguna inanıyorlar yapay olarakta yaratılmıs hatta dunya uzerinde lab ortamında. -273 derece, evrende bundan daha fazla sogukluk olamaz[teoride]. yani isin ozu, molekuller>atomlar yavaslayınca sogukluk olusuyor. zaten kara madde teoriside buna baglıdır temelde.

tabi sogugun kaynagı ne onu bilmek imkansız, bunuda ekliyim. nasıl olusuyor neden olusuyor kimsenin bilmesi mumkun degil [sanırım]

tabi sogugun kaynagı ne onu bilmek imkansız, bunuda ekliyim. nasıl olusuyor neden olusuyor kimsenin bilmesi mumkun degil [sanırım]

Kuzey Atlantik Tatlı su akıntısından olmasın o...:)

Soruya cevap veren Margaret Werther. O kisimda su sekilde genel olarak. Evrenin baslangici kesfediyoruz uzayzaman bukulmesini falan fakat bu dønemde buz kristalleri gibi gørunuste ønemsiz seyi daha bilim insanlarinin anlamadiklari insani hayretler icerisinde birakiyor. Kenneth Libbrecht buz kristalleri konusunda dunyaca taninan bir uzman. Bu projesine yirmi yil vermis. Bu dunyada 6 milyar insan varken en azindan birimizi buz kristallerinin nasil olustugunu anlamali diyerek 20 yildir deneyler yapmis. Buzun nasil kristallestibi konusunda cok az adim atmis yani az anlamis. Teorisi de var bu konuda fakat bu teorisinin gercek yanittan uzak olduguna inaniyormus. Bu sudan buza gecis Kepler ve Farraday gibi zihinleri de mesgul etmis. Libreecht de bu olaya dair bir kucuk adim atmayi umuyormus. :)

Gene basladik o anlamaz liseli gibi vs. vs. :) Sonucta adam 20 yilini vermis ve bu konuda dunyada taninan bir uzmanmis.

Edit: Okudugumu aktardim bana madem øyleyse bu niye bøyle falan demeyin de :) Yani yazanlar bunlar ve inaniyorum bu yazilanlara sonucta soru sorduklari ve yanitlarini derledikleri insanlar alaninda dunyaca unlu uzman kisiler.

Üst Alt