Orta Saha Tipleri ve Galatasaray'ın İhtiyacı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
2241374_w1.jpg

Herkesin bildiği gibi bu sezon 3lü orta saha dolayısıyla da genel olarak 6, 8 ve 10 numara olarak nitelendirebileceğimiz oyuncu grubuyla oynayacağız. Elimizde Seri ve Belhanda var ve bu oyuncuları 8 ve 10 numara pozisyonlarında oynuyor şeklinde düşünürsek top kapma özelliği iyi olan bir 6 numaraya ihtiyacımız olduğu aşikar. Bu tarz sadece 6,8 ve 10 şeklinde tanımlama yapıldığında aslında tanım çok sığlaşıyor, dolayısıyla da "Seri zaten 8 numara, Belhanda da 8 numara özellikli bir oyuncu, biz neden 6 numara alıyoruz?" tarzı yorumlar yapılıyor.

Bu konuda bilgi ve analiz eksikliği olduğunu düşünüyorum çünkü Pirlo da 6 numara, Melo da 6 numara, Mehmet Topal da 6 numara. Yani 6 numara denildiğinde genelde akla gelen "çapa" tarzı adamlar artık o bölgenin tek temsilcileri değiller, bu konudaki bilgi eksikliğini gidermek için bu tarz bir konu açıyorum, diğer mevkiler için de bu konunun farklı versiyonları açılacak.

Öncelikle 6 numaradan başlayalım. Football Manager oynayanlar bu terimlerin bazılarına aşinadır zaten direk terimsel ismini bilmeye de gerek yok o bölgede oynayan oyuncuların farklılaştığını, farklı takımlardaki bölge temsilcilerini izleyerek anlayabiliyorsunuz.

Öncelikle 6 numarayı, "defansif orta saha" olarak ifade edelim ve farklı temsilcileri olan bir kaç oyuncu örneği verelim.

10824753-728xauto.jpg

Anchor (Çapa) :
Mesela Mehmet Topal'dan başlayalım artık bu tarz oyuncular üst seviye takımlarda tercih edilmemeye başlandı ve futbol literatüründeki ismi "anchor" diye geçiyor biz ise bunu "çapa" şeklinde ifade ediyoruz, bu tarz oyuncular ne yapar? Hemen defansın önündeki kendi yarı saha bölgesinde oynarlar ağırlıklı olarak ve rakip takım ataklarını ilk karşılayan oyuncu konumundadırlar, hücumda ise oyunun rakip yarı alana yıkıldığı anlarda olası kontratakları engellemek ve orta saha çizgisinde bir pas istasyonu oluşturmak için kullanılırlar. Fazla dribbling yapmazlar, riskli pas denemezler, duran top ve uzaktan şutlar dışında skor üretmezler. Mesela Tudor, Fernando'yu bazen bu tarz kullanıyordu aslında hem anchor hem de deep lying playmaker gibi kullanmaya çalışıyordu ama bu zor bir iş tabiiki, anchor kullanıyorsanız defans oyuncularınızın top çıkarmayı becerebiliyor olması lazım.

NINTCHDBPICT000317734948.jpg

Ball Winning Midfielder (Top kazanan orta saha) :
Defansif yönü kuvvetli olanlardan devam edelim. Ball winning midfielder adı üstünde orta sahadaki top kapma eksikliğini gidermekle görevlendirilen oyuncu stilini temsil ediyor peki anchordan farkı ne? Bu farkı Mehmet Topal ve Melo arasındaki farkı düşünerek anlayabilirsiniz, bu oyuncular genelde ofansif orta saha ve oyun kurucu özellikli iki orta sahanın yanında kullanılır örneğin bizde Seri ve Belhanda'yı düşünelim ikisi de iyi oyuncular ancak temaslı oyun ve top kapma konusunda eksik kalmaları çok olası o yüzden rakibe temas edecek, agresif oynayacak ve orta sahanın direncini arttıracak bir oyuncuya ihtiyaç var. Vidal, Melo gibi oyuncular bu noktada en uygun adamlar bana göre.

hi-res-40d8b4c23674ef91e29ea350e13c0861_crop_north.jpg

Regista:
Oyunu geriden yöneten yetenekli ve teknik oyuncu grubu bu kategoriye girer. Dünya'da fazla örneği yok, en büyük örneği de Andrea Pirlo. Ortaya çıkış amacı İtalyanların katı defansif yapısından dolayı takımı geriden yönetecek bir orkestra şefine ihtiyaç duyulması, örneğin 3-5-2 dizilişinde İtalyanların uyguladığı sistemde kanat oyuncuları ve stoperler defansiftir, dolayısıyla bu 5linin tam arasında oynayacak oyun görüşü iyi bir orta sahaya ihtiyaç duyulur. Sahadaki hemen her oyuncunun zor anda kaldığında dönmek isteyeceği oyuncu o olacaktır. Elimizdeki oyuncular uygun olsa bizimle ismi geçen Banega'nın iyi bir regista olabileceğini düşünüyordum, Prandelli kendi döneminde Sneijder'i bu şekilde kullanmaya çalışmıştı ancak başarılı olamadı.

hi-res-158394265_crop_north.jpg

Deep Lying Playmaker:
Regista gibi oyunu geriden yöneten oyun kuruculardır. Aslında genel roller açısından bu iki tip oldukça benzerler ancak bu oyunculardan büyük kreatiflik beklenmez, defansif yönleri de registalar kadar kötü değildir ve takımların defansif oyununda önemli rol alırlar bunun dışında topu alıp doğru noktalara ulaştırırlar ancak yüksek seviyede kreatif olmaları beklenmez. Carrick bu mevki için iyi bir örnek, bizimle ismi geçen Schnederlin de iyi bir örnek. Bir de bence regista ve DLP arası oyuncular var, Xabi Alonso gibi.

2010-09-11T152729Z_1_MT1ACI7343921_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-WHU-CHE-800x504.jpg

Box to Box Midfielder :
Dünya futbolunde belki de son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan oyuncu tipi box to box yani iki yönlü orta sahalar. Bu oyuncular sahada basmadık yer bırakmazlar ve çok yönlü olmaları beklenir. Bu stil oyuncularda benim aklıma ilk Essien geliyor, hem defansif hem ofansif katkısı yüksek ve müthiş enerjili bir adamdı. Gerrard ve Lampard da bu tarz oyuncular için iyi örnekler. Dorukhan da Türk oyuncu olarak örnek gösterilebilir.

Kısa kısa 6 numara pozisyonu için alınabilecek orta saha tiplerini tanımladım, dediğim gibi bana göre bize Melo, Vidal tarzı bir oyuncu gerekiyor, bunun dışında ikinci seçenek olarak "box to box" veya "deep lying playmaker" olarak nitelendirebileceğimiz bir oyuncu da alınabilir.

Tabii bunda hocanın kafasındaki sistem ve takım yapısı da çok önemli olacak örneğin Türkiye ligi sınırlarında Banega, Belhanda ve Seri yeterli bir üçlü olabilecekken, Avrupa'da kanatlardan yeterli defansif katkı alınamadığı taktirde stoper hattına çok fazla yük bindirecektir.

Sizler de bu bilgiler eşliğinde ne tarz bir orta sahaya ihtiyaç duyduğumuzu yazabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
seri registaya daha yakın bir topçu sırf afrikalı diye box to box sanılıyor

serinin yanına ball winner/box to box arası biri lazım o da nainggolan

seri+ örneğin şınayderlin + belhanda oynarsak orta sahadan skor katkısı 0a yakınsar ve hayal kırıklığı olur

Sence bizim orta sahaya hanki tipler lazim abi

Belhanda

Seri - ?

Seri deep lying playmaker mi

Konuda da dediğim gibi Melo, Vidal tarzı bir oyuncu lazım bence.

Seri yukarıdaki hiç bir kategoriye tam uymuyor, bu tarz adamlar genelde diğerlerini tamamlayıcı olarak kullanılıyorlar ve direkt olarak göbek veya merkez orta saha olarak nitelendiriliyorlar. Deep lying playmaker aslında kısmen uygun ancak Seri teması seven bir oyuncu değil daha çok işin ofansif kısmını yapıyor o yüzden tam uymuyor. Regista olarak da kullanılabilir ancak bu seferdeki öndeki oyuncular çok önemli. Mesela Meireles de öyle, bu tanımlara uymayan bir oyuncuydu.

Hem 6 hem 8 oynayabilen 3 adet orta saha

Onemli olan dizilim degil sistem, kaliteli ve pozisyon bilgisi olan topcularla top kapma problemi yasamayiz ve alacagimiz topcular kesinlikle geriden oyun kuran pas ozellikleri yuksek ve mucadeleci oyuncular olmali.

Hem 6 hem 8 oynayabilen 3 adet orta saha

Onemli olan dizilim degil sistem, kaliteli ve pozisyon bilgisi olan topcularla top kapma problemi yasamayiz ve alacagimiz topcular kesinlikle geriden oyun kuran pas ozellikleri yuksek ve mucadeleci oyuncular olmali.

Pas arası yapmak ayrı, oyuncuyla ikili mücadeleye girip top kapmak ayrı yalnız. Rakiple ikili mücadeleye sıkça girebilecek ve orta sahaya sertlik katacak bir oyuncu olmalı en başta, sadece pas özelliği yetmez.

Konuda da dediğim gibi Melo, Vidal tarzı bir oyuncu lazım bence.

Seri yukarıdaki hiç bir kategoriye tam uymuyor, bu tarz adamlar genelde diğerlerini tamamlayıcı olarak kullanılıyorlar ve direkt olarak göbek veya merkez orta saha olarak nitelendiriliyorlar. Deep lying playmaker aslında kısmen uygun ancak Seri teması seven bir oyuncu değil daha çok işin ofansif kısmını yapıyor o yüzden tam uymuyor. Regista olarak da kullanılabilir ancak bu seferdeki öndeki oyuncular çok önemli. Mesela Meireles de öyle, bu tanımlara uymayan bir oyuncuydu.

Seri alinmasaydi ben boyle birsey isterdim

6 - Mendy
8 - Banega
10- Belhanda

Pas arası yapmak ayrı, oyuncuyla ikili mücadeleye girip top kapmak ayrı yalnız. Rakiple ikili mücadeleye sıkça girebilecek ve orta sahaya sertlik katacak bir oyuncu olmalı en başta, sadece pas özelliği yetmez.
Mucadeleciden kastim bu, zaten orta sahada mini bir total futbol anlayisina sahip olmaliyiz o birliktelik yakalanirsa klasik anlamda bir dos ihtiyaci kalmaz bence. Top cikarma gorevi defansta 1-2 kiside olmayacak herkes geriden alacak topu ve herkes hucum edebilecek.

Tek kotu yonu gecende demistin hava topu hakimiyeti iyi bir topcu bulmak kolay degil ve bu cok onemli.

Mucadeleciden kastim bu, zaten orta sahada mini bir total futbol anlayisina sahip olmaliyiz o birliktelik yakalanirsa klasik anlamda bir dos ihtiyaci kalmaz bence. Top cikarma gorevi defansta 1-2 kiside olmayacak herkes geriden alacak topu ve herkes hucum edebilecek.

Tek kotu yonu gecende demistin hava topu hakimiyeti iyi bir topcu bulmak kolay degil ve bu cok onemli.

Örnek verdiğim Melo veya Vidal bu konuda çok iyi adamlar, işte bu stilde başka kim var araştırmak lazım, Wanyama da olur keza. Olmadı Schnederlin tipi bir herif almak lazım ama Banega falan olmaz yani.

Örnek verdiği Melo veya Vidal bu konuda çok iyi adamlar, işte bu stilde başka kim var araştırmak lazım, Wanyama da olur keza. Olmadı Schnederlin tipi bir herif almak lazım ama Banega falan olmaz yani.
Banega belhanda yerine gelmeli bence

banega-wanyama-seri birlikte her sekilde oynar, mesela wanyama 8 seri 6 mac icinde degisebilir ya da 2 tane 6, 3 tane 8 oynayabilir ve bunlarin hicbiri siritmaz

Boyle cok yonlu topcular bize sinif atlatir

Bence Terim Türkiye içinde 3 tane 8 ile oynamayı düşünüyor. Avrupa için 2 tane 8 ve bir 6 ile yada 10,8,6 olarak oynamayı düşünüyor.

6 lazım bize arkayı topluyacak adam zaten Belhanda'nın arkasını toplamak bile zorken koca takımı 8 numaralara emanet edemeyiz adam yiyen , ciğersiz 6 şart

Xavi-Iniesta bu pas arası olayında aşmışlardı örneğin, tabii takımın(Barca-İspanya) oyun daraltması yardımıyla. 2014 dünya kupası istatistiklerini hatırlıyorum da en çok top kapan-pas yapan-dikine oynayan-pas arası yapan-koşan başlıklarında liderdi bunlar. kısacası gol-asist-kafa topu dışındaki bütün istatistiklerde ikisi zirvedeydi, yüzdeler zaten %95 üstü hep. Tabii öyle bir takımın olursa sertliğe ihtiyaç duymadan da oynarsın ama bizim için imkansız.

Banega bence çok iyi olurdu regista olarak ancak beklerimiz yaşlı ve tempoları yeterli değil. Feg-Babel ikilisi de defansa yardımcı olan/olabilecek tipte adamlar değiller. Üzerine bir de Falcao gelirse çok statik bir takım olacağız. Tabii stoperlerimizden başlayarak takımdaki herkesin teknik olarak üst düzey olması sebebiyle set oyunu oynayabiliriz. Ancak defansa dönerken her türlü sıkıntı olur gibi. Fizik gücü yüksek takımlar uzun oynayarak darlayabilir bizim orta sahayı.

Bir de benim açımdan en üzücü nokta Seri-Banega(gelirse) gibi savunma arkasına yerden-havadan mükemmel toplar atabilen oyuncular elimize geçmişken Onyekuru'yu kaybetmemiz oldu.

Tam olarak nasıl bir plan var hocanın kafasında ben çözemedim açıkçası.

Edit: 2010 dünya kupası olacak.

Son düzenleme:
Üst Alt