Osmanlı İmparatorluğu | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu (Devlet-i ʿAliyye-i ʿOsmâniyye)

vytdv9.jpg

Bir Cihan devleti olan , ve 600 seneden fazla 3 kıtada hüküm süren OSMANLI devletinin tarihini bilmeden günümüzde bir çok devletin tarihini yazmak mümkün değildir.

Osmanlı devletinin kuruluşunu açıklamak için büyük selçuklu devletine kadar inmek gerekir.

Oğuz türkleri , 1000 yılların da Gazneliler devleti 'ne yardımcı asker olarak hizmet ederken islamiyetle tanış ve müslüman olmuşuz.

Zamanla AHMET YESEVİ gibi erenler sayesin de türkmenler arasın da halkın anladığı bir islamiyet , yeni bir kültür gelişmiştir.

Bu türkmenler'in iran da ve orta asya'da kurulan müslüman devletlerin hizmetin de olması , onların gelecek yüzyıllarda ki esas görevini , ''İslam dünyasının korucusu '' olma görevine hazırlamıştır.

Horasan da 8.asır dan beri yerleşmiş olan türkler , iran islam kültürüyle yakından tanışmışlar islam ülkelerini korumak için meydana getirilen ''Rivak'' denilen hudut teşkilatına girmişlerdir. İslam'ın ''Gaza'' ideolojisini böylece benimseyen bu türkmenler , selçuklu devletini kurdular.

1055 yılın da Tuğrul Bey'in kendisi bağdat'a gelerek halifeyi hükmü altında tutan asileri bertaraf etti.

''Sen islam ümmetinin dini işlerine bakıyorsun , ben de ''İslam dünyasının koruyucusu'' oluyorum.

Tuğrul BEY'in halifeye söylediği bu sözler türkler'in islam dünyasın da 1000 yıl boyunca üstleneceği siyasi egemenlik rolünü ortaya koyuyor.

Selçuklu devleti suriye'den orta asyaya kadar büyük bir islam devleti olarak kurulduktan sonra , türklerin devletçiliği ve askeri gücü çok eskiden iran'da ve islam dünyasın da gelişmiş olan bürokrasi, devlet idaresi ve kurumlarıyla birleşmiş oldu. Böylece islam dünyası tarihte yeniden büyük bir güç olarak yükselmiştir.

Bundan sonra islam dünyasının batı da haçlıları doğu da moğollulara karşı koyması türk gücüne bağlı olacaktır.

10 asır boyunca islam aleminin koruyuculuğunu üstlenen bu cesur yürekli insanlar , islamiyetin sıkışıp kaldığı orta doğu coğrafyasından avrupaya kadar yayılmasına aracı oldular.

Türk adı 6. yy da orta asya da hakim olan köktürk devletinden gelmektedir.Bu devletin bıraktığı ''orhun kitabeleri'' nde ilk defa türk adını taşa kazınmış olarak buluyoruz.

''Ey Türk ! üstte mavi gök , altta yağız yer yaratıldığın da ikisi arasın da insanoğlu yaratılmış. İnsanoğlu'nun üzerine ecdad'ın BUMİN KAGAN,İSTEMİ KAGAN oturmuş, oturarak türk milletinin ilini,töresini tutuvermiş.Türk oğuz beyleri , milleti işit !

Üstte gök batmasa , altta yer delinmese türk milleti ilini,töreni kim bozabilir !

Ne mutlu ki türk ve müslüman doğduk , ne mutlu ki fatihin torunlarıyız !

[video=youtube;ltLA22xZuf0]https://www.youtube.com/watch?v=ltLA22xZuf0[/video]

1.35 ten sonrasına bakın ne kadar cesur ne kadar mükemmel insanların torunlarıyız atalarımızla ne kadar gurur duysak azdır.

video altında şöyle bir yorum vardı çok güzel bir yorum

bu videonun son on saniyesini izlerken ağlayan varsa türklük ölmemiştir vede ölmeyecektir demektir.ölmemiş dememdeki gaye izleyenin içindeki vatan sevgisi en üst seviyede canını herzaman verecek bir askerdir o.ölmeyecektirdekide onunda evladı öyle yetişecektir ne mutlu sana ey ağlayan allahın ordusu sıfatında gidecek neslin.VİDEO İÇİN TEŞEKKÜR EMEĞİ GEÇEN HERKEZE..

UNUTMAYIN BİR TÜRK DÜNYAYA BEDELDİR.

[video=youtube;tXlBxQ4elBU]https://www.youtube.com/watch?v=tXlBxQ4elBU[/video]

[video=youtube;0EGiZyP542s]https://www.youtube.com/watch?v=0EGiZyP542s[/video]

Peygamber efendimizin sözüne nail olan bir atamız var bizim ne kadar gurur duysak azdır.

Ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyor bizi kültürümüzden alıkoymaya çalışıyor,türk insanının artık silkelenmesi lazım.

Birlik olduğumuz zaman yapamayacağımız hiç bir şey yok , yüce ALLAH her daim yanımızda olsun.

Atalarımız için söylenen mükemmel sözler ..

Biz müslümanlık için varız , müslümanlık için asırlardır yaşıyoruz biz ''mücahitleriz''.

Ama kültürümüz git gide değişiyor , forumda osmanlı imparatorluğu ve türk ırkı ile ilgili konunun olmamasının bir eksiklik olduğunu düşündüm bu başlık altından konuşabiliriz.

Cevap: Osmanlı İmparatorluğu

Dış güçlerin desteğiyle iç güçler tarafından bölünmüş, ama yıkılamamıştır.

İmparatorluğun devamı, farklı bir yönetim biçimi ve çağın getirdiği yenilik anlayışı ile sürmektedir.

Bugün, Türk Dışişleri bakanı, kuzey Afrika ziyaretine gittiği vakit, konferansta bulunan ihtiyarların; "Vezir Hazretleri! Sen neredeydin! Biz 250 yıldız seni bekliyoruz" gibi nükteyle, bu ruhun devam ettiğini göstermiştir.

biz biz oyle bir nesiliz ki ...biiiiiiiz malazgirtlerden, plevnelerden,adalardan, modalardan gelmis bir nesilin evlatlariyiz

Aynen ne günlerdi ya... Mohaç meydan savaşını hiç unutamam en önde gidiyorum yakaladım gevurun birini çektim kılıcı vurdum kellesini sonra padişahın gözüne girdim vezirliğe kadar yükseldim falan filan

her yeri isgal etmeye calismislar gerekli gereksiz

o kadar insan olmus

yazik degil mi newman

O günlerde fetihler toprakla oluyormuş, bugünlerde fetihler kültürle..

Topraklar geri alınabiliyor ama kültürler maalesef :(

Tuğrul seni tanıdığım günden beri forumdaki mesajlarında katettiğin son noktaya ulaştın. Artık Everesttesin. Bence bu mesajın üstüne mesaj yazma artık. Nirvanaya selam çak. Koy bir demli çay. Aydınlanmışlığın tadını çıkart. ;)

:tiphat::tiphat::tiphat::tiphat::tiphat:

O günlerde fetihler toprakla oluyormuş, bugünlerde fetihler kültürle..

Topraklar geri alınabiliyor ama kültürler maalesef :(

Tuğrul seni tanıdığım günden beri forumdaki mesajlarında katettiğin son noktaya ulaştın. Artık Everesttesin. Bence bu mesajın üstüne mesaj yazma artık. Nirvanaya selam çak. Koy bir demli çay. Aydınlanmışlığın tadını çıkart. ;)

:tiphat::tiphat::tiphat::tiphat::tiphat:

O neydi be abi be :eek:

Şanssızlığın mesajları sadece 1 kere beğenebiliyoruz :) :eek:

15-21 yaş arasında okuldaki ve ya çevredeki etkilerden ötürü "katılaşma" had safhaya ulaşılır. Eğer şanslıysan 1-3 sene arasında kendini geliştirebilecek materyaller ile derin bir yolculuk yapılır ve o sıra zarfında geçmişte ne kadar da aptalca ve boş şeylerle uğraştığının farkına varılır. İşte o zaman her şeyi sorgulamaya başlarsın, hayatın tadını çıkarırsın. Tepki verdiğin zaman, tek sebebin bu yemeğin tadını bozanlar içindir. Bu genelde çok az kişinin başına gelir. Çoğunluğun bir kısmı şeffaf bir yaşam sürer -ki onlara her zaman saygım vardır- kimileri de çok katı bir bakış açısına sahiptir, onlar için maalesef yapılacak bir şey yoktur, tedaviye cevap vermez.

Bu üç -hatta dört- farklı insan karakterini genelde tarihi ve dini meseleler ortaya döker, Osmanlı konusu da bunlardan sadece biridir.

Üst Alt