Osmanlı İmparatorluğu - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Osmanlı İmparatorluğu

Cevap: Osmanlı İmparatorluğu

muhteşem yüzyıl dizisini ne diye hala gösterimde izleyenide hayli fazla aklıma aziz nesin in sözü geldi

Yavuz'a laf edilmiş sanırım. Yavuz dönemin alışkanlıklarına (dillere dolanan meşhur harem ki açın araştırın dönemin diğer medeni sanılan devletlerinde durum daha berbat) karşı sevdiği tek bir kadın olan ve haremi olmayan, kendisine hediye olarak sunulan güzelleri devlet adamlarıyla evlendiren büyük bir imparatordur.

Aldığı topraklar, herkesçe bilinen gücü, adaleti ve yanındakilere olan bağlılığı belki de kimsede yoktur.

Lafa ortasından daldım umarım yanlış yerlere değinmemişizdir.

Yaa yavuz da iyidir ama bir alex değil bence(nihoahoaoha ulan bu espriyi yapmamak için zor tuttum kendimi ama dayanamadım kusura bakmayın siz kaldığınız yerden devam edin:D )

Herzaman ki gibi atasına ceddine hakaret edenlerin mesajları dolmuş buraya...

O Osmanlı olmasa NAH yaşardınız bu topraklarda...;)

O dönemde savas bakimindan kimse elimize su dökemezdi zaten. Toprak büyütme konusunda Fatih Sultan Mehmet, Yavuz ve Kanuni´nin katkilari büyük olmustur. Yavuz ve Kanuni savas kabiliyetleri disinda iyi insan degillerdi. Yavuz tüm ailesini kesmis bir taht ugruna, Kanuni bir kadin ugruna oglunu, can yoldasini feda etmis, Osmanli´nin gerilemesinde önayak olmustur.

O dönemde savas bakimindan kimse elimize su dökemezdi zaten. Toprak büyütme konusunda Fatih Sultan Mehmet, Yavuz ve Kanuni´nin katkilari büyük olmustur. Yavuz ve Kanuni savas kabiliyetleri disinda iyi insan degillerdi. Yavuz tüm ailesini kesmis bir taht ugruna, Kanuni bir kadin ugruna oglunu, can yoldasini feda etmis, Osmanli´nin gerilemesinde önayak olmustur.

O bahsettiğin gerileme Kanuni'den sonra gelen Sokullu Mehmet Paşa dönemi bitimindeydi...

Yani Kanuni döneminde bir gerileme olmamıştır...

Aksine Topraklar ve nüfuz en çok artışı Kanuni döneminde sağlamıştır...

Yani illa b.k atacaksak başka şekilde atalım...;)

beyler peki bu kardeş katli vaciptir fermanı hakkındaki engin görüşlerinizi alabilrmiyiz bana son derece saçma geldi

bir kardeş kardeşi vuruyor bu kavga ne diye?

bir anne ağlıyor evladım nerede :((((

Ayakta kalabildiği kadar kaldı daha fazlası olamazdı ve olmadı da zaten. Osmanlı tarihi ilgimi çeker boş vakitlerimde incelerim bazen.

beyler peki bu kardeş katli vaciptir fermanı hakkındaki engin görüşlerinizi alabilrmiyiz bana son derece saçma geldi

bir kardeş kardeşi vuruyor bu kavga ne diye?

bir anne ağlıyor evladım nerede :((((

Bizim anlayabileceğimiz ya da açıklayabileceğimiz bir şey değil.Ama olayın özü ne biliyor musun,devletin bekası için ailenden hatta her şeyinden vazgeçebilmek.Kardeş katli bize çok vahşi geliyor doğal olarak ama işte olayın özü bu,devletin geleceğini korumak.Bunu kendi fikrim olarak söylemiyorum o zaman düşünülen fikir buymuş.

Osmanlı konusunda düşüncelerim şunlar;

Afrika'nın kuzeyinden tutun, orta Asya, Avrupa'nın bir kısmını işgal etmiş bir devlet. Büyümek tabi ki güzel ama kibirle birlikte, zevk için devlet işgal etmenin güzel bir tarafı yok. Osmanlı Devletindeki padişahlar içinde, gerçekten saygı değer, kaliteli, mükemmel insanlar olmuştur, her zaman saygı duyucaz ama genel olarak devler politikasını yerle bir etmiş, Osmanlı halkına yakışmayan padişahlar da olmuştur.

Osmanlı hayranı bazı arkadaşlarım var, kendilerini severim, saygı duyarım. Sonuçta bizlerin ataları olan insanların kurduğu bir devletten bahsediyoruz.

[video=youtube;AoESd_UOMm8]https://www.youtube.com/watch?v=AoESd_UOMm8[/video]

burda kadir mısıroğlu da diyor ''islam aleminin bugün de lideri türk milletidir ''

''bu liyakati bahşeden asırlardan beri göğsünü siper ederek islam dünyasını korumuş olmasıdır''.

Videonun başlarında dediği sözleri diyorum.

Bazı arkadaşlar hayır öyle değil dediği için.

Ve osmanlı nasıl bizim özümüz değildir anlamıyorum türk devletleri arasında en büyük devlet osmanlıdır.

Muhteşem kültürleri günümüze kadar gelmiştir , en sevdiğim örneği mehter marşları.

ilk Türklerin ilk önceleri başka inançlara inandığını bende biliyorum, şaman,göktanrı gibi vs.

Ama müslümanlığa inandıkları zamandan itibaren müslümanlığın korucusu olmuşlardır.

osmanlı şuan türkiyede yaşayan herkesin ortak kültürüdür

şuanki türkiyenin geçmişidir

bizi birbirimize bağlayan şeydir

bizim şuan kültür olarak ortasyadaki çekik gözlü türklerle alakamız yok

dilimizde arapça farsça öztürkçe kombinasyonu olmuş durumda yani bir nevi osmanlıca

osmanlıyı övme topici olacağına osmanlı ile ilgili yazılar,bilgiler paylaşılsa daha anlamlı olur bence.osmanlının büyük olduğunu hepimiz biliyoruz sonuçta.

Üst Alt