Osmanlı İmparatorluğu - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Osmanlı İmparatorluğu

Cevap: Osmanlı İmparatorluğu

Tebessumle okuyorum yazilanlari. Yani tarihi øgretmiyorlar genclik bilmiyor diye elestiri getirirken yazilan cogu yazinin da derinlik ve sentez falan icermemesi cogu cumlelerin de sloganvari olmasi guzel bir ironi olmus :)

Tebessumle okuyorum yazilanlari. Yani tarihi øgretmiyorlar genclik bilmiyor diye elestiri getirirken yazilan cogu yazinin da derinlik ve sentez falan icermemesi cogu cumlelerin de sloganvari olmasi guzel bir ironi olmus :)

Yalan mı tarihimiz düzgün öğretiliyor mu ? Hangi ülkenin böyle bir tarihi var.

Hiçte iyi öğretilmiyor , bu konuda üzüntüm olduğu için cümlelerim slogan gibi gelmiştir sana.

Açakçası bu tarih öğretilme kısmı bene o kadar da sorunlu değil.Hemen hemen normal bir eğitim alan herkes temel bilgileri öğrenebiliceği seviyede.Tabi önce öğrenmeye açık olmalı insanlar.Zaten öğrenmediğimiz kısmı işin akademik boyutunu ilgilendiriyor.Bahsedilen çok büyük bir geçmiş.Üstüne birde Cumhuriyet tarihi var ve bence çok daha önemli.Geçmişimiz Osmanlı'ya dayanıyor ve bunu reddetmek de mümkün değil.

Yalan mı tarihimiz düzgün öğretiliyor mu ? Hangi ülkenin böyle bir tarihi var.

Hiçte iyi öğretilmiyor , bu konuda üzüntüm olduğu için cümlelerim slogan gibi gelmiştir sana.

Nasil øgretilmeli sence tarih ? Duzgun bir tarih egitimi nedir hem universitelerdeki tarih bølumlerinde hem de okullardaki tarih derslerinde ?

Bazı arkadaşlar kendinize gelin,günümüz yargısıyla tarih mi yorumlanır? Şaka mısınız siz ?

Daha sonra Cengiz Han'ın ölümüyle birlikte devlete bir dönem Ögeday liderlik etmiş ve babasının fetihlerinin tamamlamıştır. Daha sonra ülke mirascılar tarafından bölüşülmüştür. Bölüşülmeyi Cengizhan Daha ölmeden önce planlamıştı. Altın Ordu hanlığı (Cuci'nin Devleti), Çağatay Hanlığı (Çağatay'ın Devleti), İlhanlılar (Hülagû'nun Devleti), Kubilay Hanlığı (Tului ve oğlu Kubilay'ın Devleti) başta olmak üzere dört parçaya ayrıldı.

kardeş katli meselesine bir örnek

ülke bölünüp diğer devletlerin istilasına uğrayıp bütün halk zarar mı görsün

yoksa padişah adayları mı ölsün

Osmanlı Tarihi deyince; Bütün Dünya'nın önünde eğildiği Halil İnalcık, onu ekölünden gelen İlber Ortaylı, yine rahmetli üstatlardan İsmail Hakkı Uzunçarşılı gibi isimlere yönelmek gerekir zannımca. Genel Tarih konusunda üstat Cemil Meriç'e bir selam çakmadan edemiyeceğim: "Unutuluyor ki tarih düpedüz bir ideolojidir. Avrupalı'nın yazdığı tarih, Hristiyan Avrupa'nın gururunu okşayacak bir masallar yığındır(...)Her içtimai sınıfın, her milletin, her medeniyet camiasının kendine göre bir tarihi vardır, hatta her tarihçinin diyecektim."

kardeş katli meselesine bir örnek

ülke bölünüp diğer devletlerin istilasına uğrayıp bütün halk zarar mı görsün

yoksa padişah adayları mı ölsün

21.yüzyılın algılamalarıyla, insanlığın tarihten bugüne(2011) değin yaşadığı acı-tatlı deneyimleriyle ortaya koyduğu hümanist dünya tasavvuru ile 16./17.yüzyılın adamlarını eleştiriyorlar.

Osmali hosgørulu idi adaletli idi Islam'in koruyucusu idi ki genel olarak yazdiklarin bu. Simdi insanlar senle ayni dusunurse iyi bir tarih egitimi var yoksa køtu bir tarih egitimi mi var ? Bak burda tartismiyorum bile Osmanli adaletini hosgørusunu Islam koruyuculugunu vs. vs. Eger temel noktan bu ise okullarda bundan farkli seyler mi øgretiliyor ?

Mesala sence tarihin dogrusu ne ve egitimde yanlis øgretilen seyler ne ? Ki ekstra bu durum seni cok rahatsiz ediyorsa senin tarih formasyonun ne ? Neler okuyorsun mesala ya da neler okudun neleri arastirdin hangi akademik yayinlarda yanlis buldun ki hangi yanlislar øgretiliyor. Benim bildigim okullarda senin dediklerinden farkli bir tez sunulmuyor ortaya tarih derslerinde.

Karsilastiralim okullarda bundan farkli neler øgretiliyor ya da senin zaten øgrendiklerin okul bilgilerinden mi ibaret?

Ya da bosverelim herseyi. Ben bilmiyorum bana kurulus ve duraklama devrini neden kisa zamanda cok genis alanlara yayildigini neden duraklama evresine girdigini falan acikla. Tamam sifirladim ben kendimi sadece dinleyecegim. Søz cevap da yazmayacagim. Sadece detaylandir bana su kurulus ve duraklama devrini o sorulan sorulara paralel.

Eger duraklama icin sebebin kadin/kizlar falan ya da timar sisteminin cøkmesi, dogal sinirlarina ulasmasi, Cografi kesifler ve yeni atilimlari Avrupanin ve Osmanli'nin buna ayak uyduramamasi falansa hic aciklama zahmetine girme. Fakat kurulus icin tezlerini gercekten merak ediyorum cunku bu konu tartismalidir ve o konuda yeterince kalan belge de yok. Bunda da tezlerin sadece Avrupa ici mucadeleler cografi konumunun elverisli olmasi, Mogol baskisi nedeniyle Turk kitlelerinin Bati'ya dogru gøcleri, Bizans'in halka baskisi falansa onu da aciklama zahmetine girme. Cunku bunlarin hepsi okullarda size øgretilen tarih bilgisi zaten.

Aciklamalarin buysa zaten sorun da yok cunku okullarda ya da toplumun genelinde yanlis bir egitim de yok o zaman.

Osmali hosgørulu idi adaletli idi Islam'in koruyucusu idi ki genel olarak yazdiklarin bu. Simdi insanlar senle ayni dusunurse iyi bir tarih egitimi var yoksa køtu bir tarih egitimi mi var ? Bak burda tartismiyorum bile Osmanli adaletini hosgørusunu Islam koruyuculugunu vs. vs. Eger temel noktan bu ise okullarda bundan farkli seyler mi øgretiliyor ?

Mesala sence tarihin dogrusu ne ve egitimde yanlis øgretilen seyler ne ? Ki ekstra bu durum seni cok rahatsiz ediyorsa senin tarih formasyonun ne ? Neler okuyorsun mesala ya da neler okudun neleri arastirdin hangi akademik yayinlarda yanlis buldun ki hangi yanlislar øgretiliyor. Benim bildigim okullarda senin dediklerinden farkli bir tez sunulmuyor ortaya tarih derslerinde.

Karsilastiralim okullarda bundan farkli neler øgretiliyor ya da senin zaten øgrendiklerin okul bilgilerinden mi ibaret?

Ya da bosverelim herseyi. Ben bilmiyorum bana kurulus ve duraklama devrini neden kisa zamanda cok genis alanlara yayildigini neden duraklama evresine girdigini falan acikla. Tamam sifirladim ben kendimi sadece dinleyecegim. Søz cevap da yazmayacagim. Sadece detaylandir bana su kurulus ve duraklama devrini o sorulan sorulara paralel.

Eger duraklama icin sebebin kadin/kizlar falan ya da timar sisteminin cøkmesi, dogal sinirlarina ulasmasi, Cografi kesifler ve yeni atilimlari Avrupanin ve Osmanli'nin buna ayak uyduramamasi falansa hic aciklama zahmetine girme. Fakat kurulus icin tezlerini gercekten merak ediyorum cunku bu konu tartismalidir ve o konuda yeterince kalan belge de yok. Bunda da tezlerin sadece Avrupa ici mucadeleler cografi konumunun elverisli olmasi, Mogal baskisi nedeniyle Turk kitlelerinin Bati'ya dogru gøcleri, Bizans'in halka baskisi falansa onu da aciklama zahmetine girme. Cunku bunlarin hepsi okullarda size øgretilen tarih bilgisi zaten.

Aciklamalarin buysa zaten sorun da yok cunku okullarda ya da toplumun genelinde yanlis bir egitim de yok o zaman.

En basitinden adamların ''pearl harbor'' savaşı bir çok filme pc oyunlarına falan konu ediliyor.

Türk tarihiyle ilgili baş yapıt sayılabilecek hiç birşey yok bu bile önemli birşey.

Saçma sapan dizilerden geçilmiyor ülke medyası , öğretilmiyor derken eğitim sistemini demiyorum ben ama bugün televizyon çok büyük bir araç.

[video=youtube;50HN4hSWKWc]https://www.youtube.com/watch?v=50HN4hSWKWc[/video]

biz kendimizi çok iyi yansıtamıyoruz ama adamlar bizi değişik şekilde yansıtmaya gayret gösteriyorlar. bu milyonlarca kişi tarafından izletilen amerika dizilerinde hatta ülkemizde de izleniyor bu diziler.

Biz onlara göre teröristiz, bunları izleyen insanlar da türkler haliyle müslümanlara zaten değinmiyorum bize terörist gözüyle bakıyorlar.

Yazdiklarinin daha ønceki yazdiklarin ile alakasi yok. Orda yalan/yanlis durumu varken simdi bahsettigin tarihini anlatacak yeterli yapimlarin olmamasi yani tarihini yeterli kitleye ulastiramaman.

Ya bir de Amerikan filmleri tarihsel filmleri daha cok Amerika'yi baglar. Bugune kadar Pearl Harbor Vietnem savaslari ile ilgili filmleri izleyip Amerikalilarin atom bombasi atmasini ya da Vietnam savasini Amerika disinda onaylayan birisine denk gelmedim. Ekstra abartmama lazim Turklerin geneline terorist olarak falan da bakilmaz.

Bahsettigin diger sey ise oryantalizm ile ilgili. Edward Said'in zamaninda yazdigi kitap cok etki yaratti ve halen de etkili. Bak mesala bu kavrami Turk tarihcileri ve Arap tarihcileri cok kullanir fakat kavrami aldiklari kisi Edward Said.

https://www.youtube.com/watch?v=yH2T6a_2gBo 1-2-3-4 diye gider. Iyidir iyi Edward Said :)

Y. Kose boyz bu konuya mesaj atmamis. Tek derdinin ben oldugu ortaya cikti. :tiphat:

2268.png

Osmanlı İmparatorluğu (Devlet-i ʿAliyye-i ʿOsmâniyye)

vytdv9.jpg

Bir Cihan devleti olan , ve 600 seneden fazla 3 kıtada hüküm süren OSMANLI devletinin tarihini bilmeden günümüzde bir çok devletin tarihini yazmak mümkün değildir.

Osmanlı devletinin kuruluşunu açıklamak için büyük selçuklu devletine kadar inmek gerekir.

Oğuz türkleri , 1000 yılların da Gazneliler devleti 'ne yardımcı asker olarak hizmet ederken islamiyetle tanış ve müslüman olmuşuz.

Zamanla AHMET YESEVİ gibi erenler sayesin de türkmenler arasın da halkın anladığı bir islamiyet , yeni bir kültür gelişmiştir.

Bu türkmenler'in iran da ve orta asya'da kurulan müslüman devletlerin hizmetin de olması , onların gelecek yüzyıllarda ki esas görevini , ''İslam dünyasının korucusu '' olma görevine hazırlamıştır.

Horasan da 8.asır dan beri yerleşmiş olan türkler , iran islam kültürüyle yakından tanışmışlar islam ülkelerini korumak için meydana getirilen ''Rivak'' denilen hudut teşkilatına girmişlerdir. İslam'ın ''Gaza'' ideolojisini böylece benimseyen bu türkmenler , selçuklu devletini kurdular.

1055 yılın da Tuğrul Bey'in kendisi bağdat'a gelerek halifeyi hükmü altında tutan asileri bertaraf etti.

''Sen islam ümmetinin dini işlerine bakıyorsun , ben de ''İslam dünyasının koruyucusu'' oluyorum.

Tuğrul BEY'in halifeye söylediği bu sözler türkler'in islam dünyasın da 1000 yıl boyunca üstleneceği siyasi egemenlik rolünü ortaya koyuyor.

Selçuklu devleti suriye'den orta asyaya kadar büyük bir islam devleti olarak kurulduktan sonra , türklerin devletçiliği ve askeri gücü çok eskiden iran'da ve islam dünyasın da gelişmiş olan bürokrasi, devlet idaresi ve kurumlarıyla birleşmiş oldu. Böylece islam dünyası tarihte yeniden büyük bir güç olarak yükselmiştir.

Bundan sonra islam dünyasının batı da haçlıları doğu da moğollulara karşı koyması türk gücüne bağlı olacaktır.

10 asır boyunca islam aleminin koruyuculuğunu üstlenen bu cesur yürekli insanlar , islamiyetin sıkışıp kaldığı orta doğu coğrafyasından avrupaya kadar yayılmasına aracı oldular.

Türk adı 6. yy da orta asya da hakim olan köktürk devletinden gelmektedir.Bu devletin bıraktığı ''orhun kitabeleri'' nde ilk defa türk adını taşa kazınmış olarak buluyoruz.

''Ey Türk ! üstte mavi gök , altta yağız yer yaratıldığın da ikisi arasın da insanoğlu yaratılmış. İnsanoğlu'nun üzerine ecdad'ın BUMİN KAGAN,İSTEMİ KAGAN oturmuş, oturarak türk milletinin ilini,töresini tutuvermiş.Türk oğuz beyleri , milleti işit !

Üstte gök batmasa , altta yer delinmese türk milleti ilini,töreni kim bozabilir !

Ne mutlu ki türk ve müslüman doğduk , ne mutlu ki fatihin torunlarıyız !

[video=youtube;ltLA22xZuf0]https://www.youtube.com/watch?v=ltLA22xZuf0[/video]

1.35 ten sonrasına bakın ne kadar cesur ne kadar mükemmel insanların torunlarıyız atalarımızla ne kadar gurur duysak azdır.

video altında şöyle bir yorum vardı çok güzel bir yorum

bu videonun son on saniyesini izlerken ağlayan varsa türklük ölmemiştir vede ölmeyecektir demektir.ölmemiş dememdeki gaye izleyenin içindeki vatan sevgisi en üst seviyede canını herzaman verecek bir askerdir o.ölmeyecektirdekide onunda evladı öyle yetişecektir ne mutlu sana ey ağlayan allahın ordusu sıfatında gidecek neslin.VİDEO İÇİN TEŞEKKÜR EMEĞİ GEÇEN HERKEZE..

UNUTMAYIN BİR TÜRK DÜNYAYA BEDELDİR.

[video=youtube;tXlBxQ4elBU]https://www.youtube.com/watch?v=tXlBxQ4elBU[/video]

[video=youtube;0EGiZyP542s]https://www.youtube.com/watch?v=0EGiZyP542s[/video]

Peygamber efendimizin sözüne nail olan bir atamız var bizim ne kadar gurur duysak azdır.

Ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyor bizi kültürümüzden alıkoymaya çalışıyor,türk insanının artık silkelenmesi lazım.

Birlik olduğumuz zaman yapamayacağımız hiç bir şey yok , yüce ALLAH her daim yanımızda olsun.

Atalarımız için söylenen mükemmel sözler ..

Biz müslümanlık için varız , müslümanlık için asırlardır yaşıyoruz biz ''mücahitleriz''.

Ama kültürümüz git gide değişiyor , forumda osmanlı imparatorluğu ve türk ırkı ile ilgili konunun olmamasının bir eksiklik olduğunu düşündüm bu başlık altından konuşabiliriz.

Ne mutlu ki türk ve müslüman doğduk , ne mutlu ki fatihin torunlarıyız

Üst Alt