Osmanlı ve Galatasaray | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Osmanlı ve Galatasaray

Herhalde Osmanlı tarihini bilmeyeniniz yoktur. Ancak kısa bir hatırlatma yapayım.

Osmanlı, 1299 yılında Osman Bey tarafından kurulmuş bir Müslüman Anadolu Beyliğidir. En büyük avantajı, Doğusunda tamamen Müslüman beylikler, batısında ise iç çatışmalarıyla zayıflamış bir Bizans İmparatorluğu'nun bulunmasıdır.

Daha sonraki yıllarda gelişmiş ve çeşitli ırkların bulunduğu, farklı dinlerin bir arada yaşadığı bir Osmanlı İmparatorluğu olmuştur.

İki gece önce yatağımda düşünürken, aslında bu iki olgunun; yani Osmanlı ve Galatasaray'ın arasında ne kadar fazla ortak bağlantı olduğunu farkettim ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Osmanlı, küçük bir beylik olarak; Tüm dünyaya İslam'ı yaymak ve tek başına tüm dünyaya sahip olmak için kurulmuş bir beylik - imparatorluktur.

Galatasaray ise; küçük bir futbol takımı olarak, Türk Olmayan Takımları Yenmek amacıyla kurulmuştur.

Osmanlı, 600 yıl ayakta durarak büyümüş ve gelişmiş iken; Galatasaray ise 103 yıldır varlığını sürdürmektedir.

Her iki olgu da, kurulmaları henüz yeni iken, kendilerinden beklenmeyecek kadar büyük başarılar elde etmiştir. Örneğin;

Osmanlı, henüz 1305 yılında, yani 6 yıllık bir beylik iken, o zamanlar çok çok büyük olan Bizans İmparatorluğuna saldırarak yavaş yavaş büyümeye başlamıştır.

Galatasaray ise, 1906-1910 yılları arasında; o zamanlar işgal altında olan İstanbul'da, işgalci İngiliz askerlerinin kurdukları takımlarla mücadele ederek, büyük desteği arkasına almıştı...

Bu tarihlerden sonra, iki olgu da yavaş yavaş güçlerini ispat edecek konumlara gelmişti. Örneğin;

Osmanlı Devleti, Bizans'tan sonra şu anki Yunanistan topraklarını da fethederek, yeni topraklara doğru ilerlemeye başlamıştır.

Galatasaray ise; O zamanlar amatör - profesyonel şekilde Türk takımlarının bulunduğu liglerde mücadele ederek başarılar kazanmıştır.

Bu şekilde örnekler çok fazladır. Ancak ben biraz daha her iki olgunun da yakın tarihlerine gelmek istiyorum.

Her ne kadar aynı zamanlarda olmasalar da, Osmanlı Devleti'nin Fethet Devri ile Galatasaray'ın meşhur 14 senelik şanpiyonluk hasreti, büyük bir ilginçliktir.

Yine aynı şekilde, Osmanlı'nın Viyana'ya kadar olan üstün askerlik başarıları ile, Galatasaray'ın UEFA Kupası ve Süper Kupası, aynı şekilde algılanmaktadır.

Ancak, 600 yıl boyunca dünyayı titretmiş, herkese korku salmış Osmanlı Devleti, gerek askeri alanda diğer devletlere oranla geri kalması sonucu, gerekse Sömürgecilik Anlayışının kurbanı olarak tarihe karışmıştır.

Buna benzer bir örneği, Galatasaray'ın UEFA ve Süper Kupa'yı kaldırtıktan sonraki şekliyle görebiliriz.

Bu zamandan sonra kadroya göre taktik, tüm dünya takımlarınca ilk önce 3-5-2'ye, daha sonra 4-4-2'ye, ondan sonra 4-1-2-1-2'ye, en sonunda ise 4-2-3-1'e dönmüştür.

Ancak Galatasaray, bu taktikleri hep bir iki adım sonra uygulamaya başlayarak o eski Avrupa Fatihi edalarını yavaş yavaş kaybetme durumunda kalmıştır.

Galatasaray bu sorunu, Osmanlı'nın askeri alanda yabancı komutanlara gösterdiği önem gibi yabancı transferlere önem göstermiş; ancak sonu Osmanlı gibi olmuştur. Yani, 0!

Bunun dışında, dünyada Osmanlı Ve Galatasaray için söylenen birkaç sözü de aktarmak istiyorum... Sahiplerinin çoğu aklımda değil, beni bağışlayın.

-------------------

Avusturya Devlet Başkanı'nın, Viyana Kuşatmasından Sonra Söylediği Söz:

"Türkler, Mehter'den aldıkları güç ile adeta bu dünyayı yok edebilirler. Kendilerini yok edecek güç ise, yine sadece kendilerindedir!"

-------------------

Kurtuluş Savaşı Sırasında Söylenen Sözler:

İtalya Devlet Başkanı:

"Bu Türkler manyak. Halkından imkansızı isteyerek imkansızı başaran bir devlet, bir askeri güç; şu dünyada bir tane daha yoktur."

Rusya Devlet Başkanı:

"Son model silahlara, taş ile sapan ile karşılık verip de bu olanaklarla savaş kazanmış bir başka güç daha yoktur, olamaz da."

-------------------

Bir de Galatasaray için söylenen sözlere bakalım...

-------------------

İngiliz İşgal Komutanları, İşgalci Güçler ile Galatasaray arasında yapılan maç esnasında:

"Her ne kadar futbol kültürü olarak geride kalsalar da bizlere duydukları siniri sahaya yansıttılar, kendilerini tebrik ediyorum.

-------------------

Ve, çoğunuzun bildiği bir söz. Paulo Maldini:

"Beni hiç kimse bu statta 30.000 kişi olduğuna inandıramaz."

-------------------

Bir de benden:

Soru: Fenerbahçe kim?

Cevap: Galatasaray'ın bir oyuncusu :D

Umarım beğenmişsinizdir ;)

evet çok güzel bi yazı olmuş tebrikler..

arada bi böyle güzel düşüncelere dalıp yazılarını çoğaltırsan çok iyi olur:D

Güzel bir örnekleme olmuş fakat sonunu pek beğenmedim. Maalesef osmanlının sonu dediginiz gibi gelişen avrupaya ayak uyduramamak ve gerisinde kalması sonucu kendisini gerilemeye itmiştir. Galatasaray'da son zamanlarda böyle bir düşüş içerisindeydi ama karamsar gördüm sizi. Galatasaray'da yıkılmış gibi bir izlenim olmamalı olamaz. Yoksa orda Avusturya devlet başkanının söylediği sözü bizler gerçekleştirmiş olacağız.

Ve, çoğunuzun bildiği bir söz. Paulo Maldini:

"Beni hiç kimse bu statta 30.000 kişi olduğuna inandıramaz."

karar verelim bu maldini 25 binmi yoksa 30.000 mi demis

Bir örnek de ben vereyim. Osmanlı da dağılma döneminin ardından ordudaki disiplinsizliği bertaraf etmek için Alman komutanlara orduda görev vermişti Galatasaray da!!!!

Bende bir söz soyleyeyim madem Della sport mu ne varya italyan gazete oranın manseti şampiyonlar ligi ceyrek finali Galatasaray- Real madrid macı hani 0-2 den 3-2 ye gelen müthiş mac

İtalyan gazetesinin manseti ''İspanyollar Osmanlının sözünü unuttu Tarih yazmak icin sonunu beklemek gerekir''

Kaan güzel yazı olmus tebrikler.

Üst Alt