Osuruk Oluşumunu İnceleyen Elektronik Hap Geliştirildi


Vücudun çeşitli fonksiyonlarını ve değişimlerini inceleyen elektronik haplar yavaş yavaş hayatımıza girerken, bilim insanları işi farklı bir boyuta taşımayı başardı.

Haberimizin başlığını okurken yüzünüzde hafif bir gülümseme oluşmuş olabilir. Lakin her ne kadar ilk etapta bizlere komik gelse de, Avustralya'da çalışmalarını yürüten bilim insanları, vücuttaki gaz oluşumunu gerçek zamanlı olarak izleyebilen bir kapsül geliştirdi.

this-image-700x700.jpg

Geliştirilen bu elektronik kapsül, yutulduktan sonra akıllı bir cep telefonuna kurulan özel bir uygulama ile eşleştiriliyor ve bu andan sonra, gerçek zamanlı veri iletimine başlanıyor. RMIT Üniversitesi'nden Kourosh Kalantar-Zadeh liderliğinde geliştirilen bu kapsül, 2.6 cm uzunluğunda ve 0.98 cm genişliğindeki bu kapsül, normalden biraz büyük vitamin haplarını andırıyor. İçeriğinde gümüş-oksit pil (maliyeti düşük, performanslı ve hafif piller) barındırıyor. Hapın uç kısmındaki gaz-geçirgen materyal sayesinde, bağırsaklardaki o anki gaz, hap içerisinde küçük boyutlarda depolanarak akıllı telefona bilgi gönderiliyor.

pill-diagram.jpg

Tabi ki bu araştırmanın amacı 'Günde kaç kez gaç çıkardık acaba?!' tarzında bir geyik konusu oluşturması değil. Araştırmacılar bu elektronik kapsülün, diyetteki hastaların bağırsaklarının yenilen ve içilenlere göre nasıl tepki verdiğini ve bağırsak mikrobiyomunun (bağırsaktaki yararlı/zararlı bütün bakteriler) incelenmesi için büyük bir keşif olduğunu düşünüyorlar. Umuyoruz bu hap, konuyla ilgili mağduriyet yaşayan hastalara faydalı olacaktır.

webtekno
 
Daha osuruğun mekanizmasını çözememiş insanoğlu uzay ve dünya dışı yaşam konusunda ahkam kesince bana bir gülme geliyor.
 
Başarılı bir çalışma olmuş.
Bizim ülkede ömrü fasla sürmez bu cihazın ortalama olarak galiba. Motor gibiyiz :)
 
Bilim adamlarına çağrımdır şunu engelleyin artık. Ya sesini kıssınlar ya kokusunu parfüm falan yapsınlar millet osurunca birbirine teşekkür etsin. Bu benim gözümde Mars'a koloni kurmaktan daha değerli.
 
geyiği bir kenara bırakırsak barsaklarda gaz birikimi , tıbbi termolojisiyle meteorizm çok yaygın görülen bir rahatsızlık.

Özellikle kilolu hastalarda daha fazla ancak temel etken diyet ve dengesiz beslenme.
 
Üst Alt