Otomotiv Mühendisi Olmak İstiyorum... | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Otomotiv Mühendisi Olmak İstiyorum...

Ustalar öncelikle yaşım orada yazdığı gibi 21 degil 18 ama ilk girişte insan büyük yazarsam daha iyi olur vs neler neler düşünüyor ...Youtube da kimin yaşı doğruydu zamanında degil mi...

Konuyu yanlış yerel açtıysam kusura bakmayın ...

Otomotiv mühendisi olmak istiyorum. Bu sene sınava gireceğim ve internetten araştırıyorum iş görüşmeleri , yapabileceğim işler, makine mühendisi mi otomotiv mi, hayatım boyu çalışıp hiç patron olamama riski mi vs vs derken bayağı ciddi düşünmeye başladım bu durumu. Arkadaslar bilen duyan gören olan varsa soruyorum bu otomotiv mühendisleri ne iş yapar? Otomobil fabrikalarında montaj mı yapar başlangıçta ? Bu iş meslek lisesinde yada daha alt seviye üniversite okuyan başka işçilerin işi degil midir? Ar ge kısmında mı çalışır? Ar ge kısımları genellikle yurt dısında markanın esas mekanında yok mudur? Tasarım Master ı yapılıp yerli turk otomobillerinin ilerdeki tasarımlarını yapabilir miyim mesela şanslı ve başarılı isem?

Benim korkum hayatım boyunca montaj bandında çok çalışıp sadece otomotivde ustalaşmış olacağım icin başka bir iş yapamamak ve 45 yasinda bile mühendis halimle yükselmeden 2500 tl falan almak...

Yardım edebilecek arkadaslar olursa onları dinlemek isterim şimdiden teşekkürler ...

İlk defa konu açıyorum umarım doğru açmışımdır... :D

Cevap: Otomotiv mühendisi olmak istiyorum...

Ben de Otomotiv Mühendisliği'ni seçecektim ama alan dar olduğu için Makine Mühendisliğini seçtim. Daha geniş bir alan. Ama tabi Türkiye'de farklı durumlar vardır o yüzden sağlıklı bir yorum yapamayacağım...

Hocam makine muhendisligi beklediğiniz gibi çıktı mı kaçıncı sınıftasiniz?

Valla ilk sene bitti daha. :D Ama okula nadiren uğrayıp derslerden kaldığım için net bişey diyemiyorum. :Z18: Ama beklediğim gibi çıktı ilk senesi görebildiğim kadarıyla. Ders videolarına falan baktım. Uçaklar, arabalar, binalar falan filan vardı. Ama burda sistem farklı olabilir o yüzden net bişey söyleyemem. Bizde Mühendisliğin ilk senesi hemen hemen her bölüm için aynı. Branş 2. sene seçiliyor zaten...

Otomotiv Mühendisleri arabaların ve kamyonların neredeyse bütün tasarım süreci boyunca çalışmada bulunurlar, küçük parçalardan üretimine kadar tüm işlem ile ilgilenir ve çalışırlar.

Genel olarak, otomotiv mühendisleri üç ana dala ayrılmıştır: ürün mühendisliği, ar-ge mühendisliği ve üretim mühendisliği.

• Ürün Mühendisi (Tasarım Mühendisi olarakta kullanılır), parça ve sistemleri tasarlar (örnek fren mühendisi ve pil mühendisi). Bu mühendisler belirli parçaları tek tek tasarlar ve test ederler, bütün yeterlilikleri sağlayıp sağlamadıklarına bakarlar (Ör: Amortisör), gerektiği gibi çalışıyor mu, malzeme gerekli şartlara dayanıklı mı?. Eğer tasarım testi geçerse ar-ge'de yerini alır
  • Ar-ge Mühendisi, tasarlanan parçaları daha verimli daha kullanışlı hale getirirler. Bu mühendisler tasarım mühendisinden örnek olarak istediği yay sıkışma oranını söyleyerek arabanın istenen yol karakteristiğini sağlamasını denetler.
  • Üretim Mühendisi, Aracın nasıl ve hangi sırayla üretileceğini tasarlar.
  • Servis Mühendisi, Araclarin nasil servis olacagini ve serviste servisin teknik kontrolunu sağlar.

Örnek olarak Toyota'da, üretim mühendisliği tasarım ve geliştirme mühendisliğinden daha prestijli kabul edilir.[SUP][1][/SUP]. Bu BMW ve Audi gibi Alman firmalarında tam tersidir. Buna daha çok şirket işleyişine göre karar verilir Toyota daha çok araç üretmek isterken BMW ve Audi daha iyi araçlar üretmek istemektedir.

vs vs vs Ayrıntılı bilgi;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Otomotiv_mühendisliği

Neden otomativ mühendisi olmak istiyorsun onu anlat hele bir? İkincisi iyi bir bölümdür ama Türkiye'de pek bir yere götürmez seni, gerçi otomativ firmaları fabrikalar için işçiliğin ucuz olduğu ülkeleri tercih ediyor ama kolay iş bulamasan da -tabi olasılık kavramı içerisinde- iyi kariyere sahip olmak için Almanya'ya falan kapak atmanı öneririm.

İkincisi ne gibi bir yönelimi var, bunu araştırmak zor değil. Hiç otomativ mühendisi olan bir tanıdığım yok ama elimin altında internet var, biraz araştırmak lazım değil mi? :)

Otomotiv Mühendisliği - Automotive Engineering - Otomotiv Mühendisliği - Automotive Engineering

Otomotiv Mühendisleri arabaların ve kamyonların neredeyse bütün tasarım süreci boyunca çalışmada bulunurlar, küçük parçalardan üretimine kadar tüm işlem ile ilgilenir ve çalışırlar.

Genel olarak, otomotiv mühendisleri üç ana dala ayrılmıştır: ürün mühendisliği, ar-ge mühendisliği ve üretim mühendisliği.

• Ürün Mühendisi (Tasarım Mühendisi olarakta kullanılır), parça ve sistemleri tasarlar (örnek fren mühendisi ve pil mühendisi). Bu mühendisler belirli parçaları tek tek tasarlar ve test ederler, bütün yeterlilikleri sağlayıp sağlamadıklarına bakarlar (Ör: Amortisör), gerektiği gibi çalışıyor mu, malzeme gerekli şartlara dayanıklı mı?. Eğer tasarım testi geçerse ar-ge'de yerini alır
  • Ar-ge Mühendisi, tasarlanan parçaları daha verimli daha kullanışlı hale getirirler. Bu mühendisler tasarım mühendisinden örnek olarak istediği yay sıkışma oranını söyleyerek arabanın istenen yol karakteristiğini sağlamasını denetler.
  • Üretim Mühendisi, Aracın nasıl ve hangi sırayla üretileceğini tasarlar.
  • Servis Mühendisi, Araclarin nasil servis olacagini ve serviste servisin teknik kontrolunu sağlar.

Örnek olarak Toyota'da, üretim mühendisliği tasarım ve geliştirme mühendisliğinden daha prestijli kabul edilir.[SUP][1][/SUP]. Bu BMW ve Audi gibi Alman firmalarında tam tersidir. Buna daha çok şirket işleyişine göre karar verilir Toyota daha çok araç üretmek isterken BMW ve Audi daha iyi araçlar üretmek istemektedir.

vs vs vs Ayrıntılı bilgi;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Otomotiv_mühendisliği

Hocam bu iyi oldu teşekkür ediyorum ... :D Türkiye'de de işler böyle dönüyordur umarım

Benimde ilgimi uçak mühendisliği falan çekiyordu ama makina mühendisliği okuduk. Özellikle şuanki şartlarda böyle dar bir mühendislik dalına girmek riskli bence.. Makina mühendisliği okuyayım mı dersen, ortalık makina mühendisi kaynıyor bir farkın olması lazım diğerlerinden yada dayın falan yoksa tecrübe kazanana kadar çok sıkıntı çekersin..

Neden otomativ mühendisi olmak istiyorsun onu anlat hele bir? İkincisi iyi bir bölümdür ama Türkiye'de pek bir yere götürmez seni, gerçi otomativ firmaları fabrikalar için işçiliğin ucuz olduğu ülkeleri tercih ediyor ama kolay iş bulamasan da -tabi olasılık kavramı içerisinde- iyi kariyere sahip olmak için Almanya'ya falan kapak atmanı öneririm.

İkincisi ne gibi bir yönelimi var, bunu araştırmak zor değil. Hiç otomativ mühendisi olan bir tanıdığım yok ama elimin altında internet var, biraz araştırmak lazım değil mi? :)

Otomotiv Mühendisliği - Automotive Engineering - Otomotiv Mühendisliği - Automotive Engineering

Hocam öncelikle arabalar çoğumuzun olduğu gibi benim de çocukluk aşkım olan cisimler :D daha konuşmayı bile bilmezken 4 çeker ciplere cip degil de 4 dediğim iddaa ediliyor :D sacmalamayi bırakırsam (ama doğruydu) Türkiye'de her insan teknik direktör , her insan araba uzmanı ve her insan siyasetçi ... Bunlardan en cok makinelere yakınım ben ama madem makinelere o kadar kafa patlatacağım gidip uçak motorundan biraz lokomotif motorundan biraz göreceğime bir konu üzerine özelleşmek bana daha cazip geliyor ... İş avantajları ciddi bir sekilde atabilir biliyorum ama bir konunun uzmanı olamayacakmışım gibi geliyor hiçbir zaman. :D ulan tekrar okudum da cok rezil cevapladım be...

Benimde ilgimi uçak mühendisliği falan çekiyordu ama makina mühendisliği okuduk. Özellikle şuanki şartlarda böyle dar bir mühendislik dalına girmek riskli bence.. Makina mühendisliği okuyayım mı dersen, ortalık makina mühendisi kaynıyor bir farkın olması lazım diğerlerinden yada dayın falan yoksa tecrübe kazanana kadar çok sıkıntı çekersin..

Memnun musunuz peki hocam? Dayınız var mıydı yine olsanız seçer miydiniz? :D

Foruma üyeydim ama hiç mesaj yazmamıştım bu ilk mesajım oldu senin şansına tesadüfen gördüm. Otomotiv mühendisleri bir mühendis fabrikada ne yaparsa onu yapar yani montaj falan yaparım gibi düşünceler içine girme. Onlar işçilerin ustaların işidir. Otomotiv mühendisi illa otomotiv şirketlerinde çalışacak diye birşey de yok. Farklı sektörlerde de çalışabilirsin gayet tabi ama otomotiv şirketleri türkiye'de en iyi parayı kazanabilecegin yerlerdir(aselsan gibi askeri kuruluşlar haric). Ayırca şu uyarıyı yapayım şu anki koşullarda devlette çalışman imkansız. Çünkü kpss otomotiv mühendislerini makine mühendisi saymıyor (aslında biz bu konuda biraz kandırıldık. Ben hacettepede otomotiv son sınıfta okuyorum ve bizim diplomamızda otomotiv muhendisliginin yanında makine mühendisi de oldugumuz yazıyor). Bu nedenle kpss'de kontenjan acılmadıgından devlete girmen mümkün değil. Devlette calısmanın kpss haricinde baska yolu varsa da ben bilmiyorum. Ama bu konuda mezun arkadaşlar bazı çalışmalar yapıyorlar olumlu sonuçlanırsa ilerleyen yıllarda düzeltilebilir bu durum. Şahsi tavsiyem nedir dersen bence eğer otomotiv mühendisliği olarak Hacettepe'den bahsediyosan vazgeç derim sana. Şu anki puanları bilmiyorum ama ben girdiğimde İTÜ makine daha düşük puandaydı orayı tercih etmeni tavsiye ederim. Oradan mezun oldugunda da istersen otomotiv sektöründe rahatlıkla çalışabilirsin illa otomotiv okuman gerekmiyor. Ben tekrar tercih edebilecek olsaydım odtü ve itü makineyi tercih ederdim ve birçok arkadaşım da benimle bu konuda aynı görüşte. Başka sorun varsa cevaplayabilirim.

Hacettepe otomotiv'i kazan hayatın kurtulsun.

Demeyi çok isterdim, 2 sene öncesine kadar öyleydi, direk Almanya'ya yolluyorlardı, hâlâ öyle mi bilmiyorum ama türkiye'de bir tek hacettepe'de değil artık bildiğim kadarıyla. Sen yine de hacettepe'ye kas, hala hayatının kurtulma ihtimali var.

Erdinç denizcilik düşünür müsün ? Ben de 1.sınıftayım zaten şuan. Tarık abi seferde şuan. En son Solomon Adalarındaydı :)

Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği ile Fiat firması iş birliği yapıyor. Parlak bir öğrenci olursan hayatın kurtulur.

2 sene Politecnico Di Torino'da eğitim + Bünyede kaymak gibi iş.

Foruma üyeydim ama hiç mesaj yazmamıştım bu ilk mesajım oldu senin şansına tesadüfen gördüm. Otomotiv mühendisleri bir mühendis fabrikada ne yaparsa onu yapar yani montaj falan yaparım gibi düşünceler içine girme. Onlar işçilerin ustaların işidir. Otomotiv mühendisi illa otomotiv şirketlerinde çalışacak diye birşey de yok. Farklı sektörlerde de çalışabilirsin gayet tabi ama otomotiv şirketleri türkiye'de en iyi parayı kazanabilecegin yerlerdir(aselsan gibi askeri kuruluşlar haric). Ayırca şu uyarıyı yapayım şu anki koşullarda devlette çalışman imkansız. Çünkü kpss otomotiv mühendislerini makine mühendisi saymıyor (aslında biz bu konuda biraz kandırıldık. Ben hacettepede otomotiv son sınıfta okuyorum ve bizim diplomamızda otomotiv muhendisliginin yanında makine mühendisi de oldugumuz yazıyor). Bu nedenle kpss'de kontenjan acılmadıgından devlete girmen mümkün değil. Devlette calısmanın kpss haricinde baska yolu varsa da ben bilmiyorum. Ama bu konuda mezun arkadaşlar bazı çalışmalar yapıyorlar olumlu sonuçlanırsa ilerleyen yıllarda düzeltilebilir bu durum. Şahsi tavsiyem nedir dersen bence eğer otomotiv mühendisliği olarak Hacettepe'den bahsediyosan vazgeç derim sana. Şu anki puanları bilmiyorum ama ben girdiğimde İTÜ makine daha düşük puandaydı orayı tercih etmeni tavsiye ederim. Oradan mezun oldugunda da istersen otomotiv sektöründe rahatlıkla çalışabilirsin illa otomotiv okuman gerekmiyor. Ben tekrar tercih edebilecek olsaydım odtü ve itü makineyi tercih ederdim ve birçok arkadaşım da benimle bu konuda aynı görüşte. Başka sorun varsa cevaplayabilirim.

Alllaaaah Hacettepe üniversitesinde okuyorum demeyecektin hocam ...ama kaçırmamam lazım seni canın sıkılınca gir hocam buraya :D beklediğin gibi çıktı mı hocam Mercedes man destegi niye çekti bölüm kapatılacak diyorlar dogru mu.. ????

Aslında böyle bir şey yok. Biz ilk girdiğimizde biz de Almanya'ya yolluyorlar sanıyorduk ama işin aslı öyle değil. Mercedes ile ortaklık olduğu doğru ama Almanya değil Aksaray'a gönderiyorlar stajlar için fakat bunun da bir garantisi yok gelecek yıllarda iptal edilme ihtimali var.

Üst Alt