Özgür İrade Var mıdır? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Özgür İrade Var mıdır?

Kardeşim bunlar modası geçmiş sorular
Tanrı dediğin güç zaten her şeye gücü yeten olarak tanımlandığı için seni dünyaya salıp ne yapacağını yapmayacağını bilmesi senin iraden dışı bir şey olmuyor.

Bak sana söyle misal vereyim bundan yıllar önce ben bildiğin kumar bagimlisiydim aldığım maaşın büyük kısmını iddaa tombala rulet ne bulursam yerdim ve bundan zevk alırdım bir süre sonra dedim ki kendi kendime üç beş borcu kapatacak kadar daha oynayacağım sonra kesinlikle el sürmeyeceğim ve gel zaman ben düze çıktım kendime başka uğraşlar buldum ve kumara ihtiyacım kalmadı maddi olarak beklentim kalmadı kumardan. Daha sonra ne oldu dersin evet tahmin ettiğin gibi ben yeniden kumar masasında buldum kendimi halbu ki oynamam için hiç bir zorunluluğum yoktu. Ben bu idim kumar için yaşıyordum sanki.

Şimdi bunu neden anlattım sana ? Benim kumarbaz olacagimi Allah biliyor muydu evet peki bunu bile bile islam inancina gore beni dünyaya gönderip günahkar olmami saglayip cehennemde yakmak mi amacı yoksa beni dünyaya gönderip bak sen busun diye tanıtmak mı bana kendimi ?

Yani sence bu olayda benim iradem var mı yok mu ? Ben kumarı bırakmışken uzun süre oynamamışken hangi güç beni tekrar o masaya oturttu ?
Bunu yapan Tanrı mı yoksa kendi iradem mı?
Renktaş bu verdiğin örnek aslında dünyada yapılan binlerce eylemden bir tanesi. Kumar oynamak özgür iradenin içinde midir değil midir bir tane bile eylemde bunun cevabı bulunursa diğer yapılan eylemlerin de cevabı aynı olur.

Mesela ben 5 dakika sonra su içmeye mutfağa gitsem bu özgür irade midir yoksa Allah bana önceden kaderime yazmış mıdır şu saatte su içmeye gidecek diye? Veya 1 saat sonra araba sürsem kaza yapsam bu bir kader midir?

İşte bütün mesele bu. Hala özgür iradenin var olup olmadığı bilinemiyor. Filozoflar, felsefeciler uzun yıllardır çok kafa yoruyor bu konu hakkında ama hala net bir cevap yok.

Bu arada özgur irade ile kader çelişmiyor mu ? Hayatta yapacağın seçimler daha önceden yazılmışsa, sen zaten o seçimi yapmışsın demektir.Yani özgur irade yok
Biz zaman boyutunun içindeyiz; dolayısıyla bizim için geçmiş ve gelecek kavramları geçerlidir. Oysa yaratıcı zaman kavramına tabi değildir ve geçmişe de geleceğe de hakimdir.

Renktaş bu verdiğin örnek aslında dünyada yapılan binlerce eylemden bir tanesi. Kumar oynamak özgür iradenin içinde midir değil midir bir tane bile eylemde bunun cevabı bulunursa diğer yapılan eylemlerin de cevabı aynı olur.

Mesela ben 5 dakika sonra su içmeye mutfağa gitsem bu özgür irade midir yoksa Allah bana önceden kaderime yazmış mıdır şu saatte su içmeye gidecek diye? Veya 1 saat sonra araba sürsem kaza yapsam bu bir kader midir?

İşte bütün mesele bu. Hala özgür iradenin var olup olmadığı bilinemiyor. Filozoflar, felsefeciler uzun yıllardır çok kafa yoruyor bu konu hakkında ama hala net bir cevap yok.

Dostum inanan insan için yaratıcı mutlak ve sorgulanamaz güçtür.
Senin 5dk sonra su içmeye gideceğin yaratıcının mutlak bilgisi dahilindedir ama irade sendedir onun bunu bilmesi senin su içip icmeyeceğini degistirmez.
Sana söyle söyleyeyim diyelim ki sen inat ettin yaratıcı bana karışamaz dedin su içmeye gitmedin aradan saatler günler geçti susuzluktan öldün bu inadin yüzünden.
Şimdi burada suçlu senin inadin dolayısıyla sen misin yoksa beni inat ettiren beni yaratan benim suçun yok diyebilir misin ?

Dostum inanan insan için yaratıcı mutlak ve sorgulanamaz güçtür.
Senin 5dk sonra su içmeye gideceğin yaratıcının mutlak bilgisi dahilindedir ama irade sendedir onun bunu bilmesi senin su içip icmeyeceğini degistirmez.
Sana söyle söyleyeyim diyelim ki sen inat ettin yaratıcı bana karışamaz dedin su içmeye gitmedin aradan saatler günler geçti susuzluktan öldün bu inadin yüzünden.
Şimdi burada suçlu senin inadin dolayısıyla sen misin yoksa beni inat ettiren beni yaratan benim suçun yok diyebilir misin ?
"Senin 5dk sonra su içmeye gideceğin yaratıcının mutlak bilgisi dahilindedir ama irade sendedir onun bunu bilmesi senin su içip icmeyeceğini degistirmez."

demişsin önce şunun hakkında fikirlerimi paylaşayım. Tanrı benim su içip, içmeyeceğimi önceden biliyorsa bu irade nasıl bana ait olabilir? Şimdi eğer Tanrı benim su içeceğimi biliyorsa nasıl su içmemezlik yapabilirim?

İnat edip susuzluktan ölmem de kaderin bir parçası mıdır? Yoksa bir irade midir? Yani inat edip günlerce su içmeyip öleceğimi Tanrı önceden bilebilir mi? Bilebilirse bu da nasıl irade olabilir? Özgür irade denen şey kimsenin, hiçbir varlığın tahmin edememesi, bilememesi demektir. Benim 10 yıl sonra ne yapacağım, ne halde olacağım biliniyorsa bu nasıl irade olabilir?

"Senin 5dk sonra su içmeye gideceğin yaratıcının mutlak bilgisi dahilindedir ama irade sendedir onun bunu bilmesi senin su içip icmeyeceğini degistirmez."

demişsin önce şunun hakkında fikirlerimi paylaşayım. Tanrı benim su içip, içmeyeceğimi önceden biliyorsa bu irade nasıl bana ait olabilir? Şimdi eğer Tanrı benim su içeceğimi biliyorsa nasıl su içmemezlik yapabilirim?

İnat edip susuzluktan ölmem de kaderin bir parçası mıdır? Yoksa bir irade midir? Yani inat edip günlerce su içmeyip öleceğimi Tanrı önceden bilebilir mi? Bilebilirse bu da nasıl irade olabilir? Özgür irade denen şey kimsenin, hiçbir varlığın tahmin edememesi, bilememesi demektir. Benim 10 yıl sonra ne yapacağım, ne halde olacağım biliniyorsa bu nasıl irade olabilir?

Tanrının senin su içeceğini bilmesi onun ilminin neticesidir bunu nasıl iradeye müdahale olarak algılıyorsunuz bilmiyorum. Netice de insan aklı fikri olan düşünen inkar edebilen kabul edebilen icat edebilen bir varlık. Sizin dediğinizin olması için bu vasıflarının olmaması gerekir.

2.kisim yine aynı mevzu
Yaratıcının senin inat edip etmeyecegiñi bilmesi sana müdahale değildir ki her şeyi bilmesi meselesidir. Sen inat edersen ölürsün inat etmezsen yaşarsın bu irade değilde nedir ?

Üst Alt