Özgür İrade Var mıdır? - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Özgür İrade Var mıdır?

Yukarıdaki yazdıklarıma artı olarak e benim annemi babamı seçme özgürlüğüm yok diyeceksin; işte burada gerçekten aradığın sorunun cevabını bulacaksın.Dunyaya geldikten sonra bütün tercihlerini özgürce yapabilirsin(tercihlerin bir sonraki aşamayı belirleyecek), ancak dünyaya gelmeden önceki aşamada seçme özgürlüğün yok,bu da bir yaratıcının bu kararı verdiğini gösteriyor (anne babani secememe durumu).

Yukarıdaki yazdıklarıma artı olarak e benim annemi babamı seçme özgürlüğüm yok diyeceksin; işte burada gerçekten aradığın sorunun cevabını bulacaksın.Dunyaya geldikten sonra bütün tercihlerini özgürce yapabilirsin(tercihlerin bir sonraki aşamayı belirleyecek), ancak dünyaya gelmeden önceki aşamada seçme özgürlüğün yok,bu da bir yaratıcının bu kararı verdiğini gösteriyor (anne babani secememe durumu).

hayır göstermiyor

Allah her şeyi biliyor. Her anımızı, ne yapıp ne yapmayacağımız konusunda, ne düşündüğümüz hakkında âlim.

Ama seçimi de bize bırakıyor. Yazılmış bir senaryoyu oynamıyoruz yani. O senaryoyu belirlemek bizim elimizde.

O yüzden özgür irade vardır diyorum.

okuma yazma bilmeyen cahil bir çoban gelip size ben Allah'la konuştum son peygamber benim dese inanır mısınız?
10126.jpg

Inanç icinde hissetmektir, hissedenler başka hic bir kanıta ihtiyaç duymaz diyip konuyu noktalayalım

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hayır göstermiyor
Somut olarak şöyle anlatayım o zaman.Yazılımcı insan arkadaşımız bir bilgisayar oyunu (FIFA,PES vb.) tasarlamış olsun.Yazilimci olarak oyunun, oyuncuların bütün özelliklerini-kurallarini o belirler.Dogal olarak hangi şartlarda ne olacağını bilir... Sonra bu oyunları oynayan bizim gibi insanlar tuşlarla tercihlerde bulunarak bu oyunu oynarlar.Oyunun mantığını doğru anlayıp doğru tercihleri yapanlar başarılı olup oyunu kazanırlar.Yazilimci yarattığı oyun içinde oyuncu tercihlerine (performanslarına) karışmaz...
Yazılımcı=Tanrı(Allah)
Bilgisayar Oyunu (FIFA-Pes)=Dünya
Oyuncu (tuşlara yön veren kişi)=İnsan aklı (Özgür,tercih edebilen varlık,iradeli insan )

Son düzenleme:
okuma yazma bilmeyen cahil bir çoban gelip size ben Allah'la konuştum son peygamber benim dese inanır mısınız?
Evet hemen inanırım veya hayır hiç inanmam diyenler senin gibi herşeyi sorguladığını sanan ama hiçbir şeyi sorgulamayanların vereceği bir cevaptır. Peki o zaman şöyle bir soru da ben sana sorayım nasıl oluyorsa cahil olmayan gayette bilgili insanlar ben peygamberim dediği halde hiç inanan olmamışta ortalıkta bir sürü yalancı peygamber dolaşıyor.

Evet hemen inanırım veya hayır hiç inanmam diyenler senin gibi herşeyi sorguladığını sanan ama hiçbir şeyi sorgulamayanların vereceği bir cevaptır. Peki o zaman şöyle bir soru da ben sana sorayım nasıl oluyorsa cahil olmayan gayette bilgili insanlar ben peygamberim dediği halde hiç inanan olmamışta ortalıkta bir sürü yalancı peygamber dolaşıyor.
Yo gayette inanan var sahte peygamberlere. Sen inandığın dini yaratıcıyı sorguluyor musun hiç? 1500-2000 yıl önce sapkınlık var diye yüzlerce peygamber yollayan kavimleri helak eden yaradan neden şimdi peygamber yollamıyor üstelik eskiye göre sapkınlık binlerce kat fazlayken?

Yo gayette inanan var sahte peygamberlere. Sen inandığın dini yaratıcıyı sorguluyor musun hiç? 1500-2000 yıl önce sapkınlık var diye yüzlerce peygamber yollayan kavimleri helak eden yaradan neden şimdi peygamber yollamıyor üstelik eskiye göre sapkınlık binlerce kat fazlayken?
yollasa inanacak mısın peygamber olduguna onun

Konuya İslam dini açısından bakarsak bazı arkadaşlar çok yanlış yorumlar yapıyor. İslam dinine göre Allah her şeyi bilir ve uygular. Dilemediği hiçbir şey olmaz. Yere düşen yaprak tanesinden mikro ve makro her olay dahil. Ol der olur. Bilmek başka yapmak başka diye bir şey yok. Bu konu İslam dini açısından çelişkiler barındırır bu nedenle üstte yazılanlar gibi birçok sorun ortaya çıkar. Misal ergenliğe girmeden birisi ölürse cennete direkt olarak gideceği söylenir o halde hayata neden imtihan için gönderilir sınavsız geçişle cennete gitmiş oluyor. Çünkü günah işleme fırsatı bile bulunmuyor. Bu konuda Kuranda da çelişkili ve farklı ayetler vardır.

Nisa Suresi 78. Ayet:
Diyanet İşleri Meali (Yeni)
Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır. Onlara bir iyilik gelirse, “Bu, Allah’tandır” derler. Onlara bir kötülük gelirse, “Bu, senin yüzündendir” derler. (Ey Muhammed!) De ki: “Hepsi Allah’tandır.” Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar!

Nisa Suresi 79. Ayet:
Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir. (Ey Muhammed!) Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahit olarak Allah yeter.

Bu iki ayette önce iyilik ve kötülük her şey Allah'tandır sonra iyilik Allah'tan kötülük kendinizdendir denilmektedir.

Yunus Suresi 99. Ayet:
Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi elbette topyekûn iman ederlerdi. Böyle iken sen mi mü’min olsunlar diye, insanları zorlayacaksın?

Bu ayette Allah dileseydi herkes iman ederdi diyor. Allah tüm insanların iman etmesini istemiyor yada günah işletip cehenneme mi gönderiyor ?

Eskiye göre sapkınlığın o kadar fazla olduğunu nereden biliyorsun. O senin var sayımın. Ayrıca sahte peygamberle kim inanıyor sadece yaşarken peşinden giden bir kaç meczup. Öyle bir peygamber ki her asırda yüz milyonlarca inananı var. Senin bahsettiğin sahte peygamberler kim.

Üst Alt