Özgür İrade: Var/Yok


anket

 • Ozgur irade vardir, kader yoktur

  Kullanılan: 9 23.7%
 • Ozgur irade yoktur, kader vardir

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Ozgur irade vardir, kader de vardir

  Kullanılan: 20 52.6%
 • Ozgur irade yoktur, kader de yoktur

  Kullanılan: 6 15.8%
 • Ozgur irade ne vardir, ne de yoktur

  Kullanılan: 2 5.3%
 • Diger (aciklayiniz)

  Kullanılan: 1 2.6%

 • Kullanılan toplam oy
  38
pPbjpJ.jpg
 
Ozgur irade ve kader yoktur.
Insan beyni kendi kendine ve cevresindeki seylerden etkilenerek isler. Su an veya bazen kafanizda mirildandiginiz sarkiyi sic mi sectiniz? Siz hic kendinizi bazen hic dusunmediginiz sarkiyi mirildanirken veya hic aklinizda olmayan birseyi dusunurken bulmadiniz mi? Insan bazen gercek hayatta hic yapmayacagi bir seyi kendini dusunmekten alikoyamaz mesela. Mesela bir cocugu oldurmek veya bir kadina tecavuz etmek gibi. Ilkel ve batil zamanlarda bunun seytan vesvesesi oldugu dusunuluyordu ama bugun bilim bunlarin hepsine cevap verebiliyor.
Charles Whitman denen 49 kisinin celladi adam idam edildikten sonra kafasinin ve beyninin bilim adamlari tarafindan incelenmesini talep etti.. Adamin beynini actilar ve beyninde heyecan ve guclu duygularin yonetildigi bolgeye baski yapip sıkıştiran badem buyuklugunde astositom tumoru buldular. Adam biyoloji kurbani cikti. Onun yerinde bende olsam veya herhangi birimizde olsak ayni sucu isleyecekti yada sapik eylemlerde bulunacaktik.
 
Ne diyek reis.

Hem var hem yok mu diyek, yoksa yok deyip geçelim mi.

Özgür irade mevzusu ne zaman açılsa aklıma şu söz geliyor; Bu dünyaya seçim yapmaya değil, seçimlerinin sebeplerini öğrenmeye geldin.

Bu sözden yola çıkarsak eğer çok rahat olayı inanç a bağlayabilirim. Bazı din adamları, Dünyaya gelmeden önce ruhlarımıza yaşayacağımız hayatın gösterildiğini ve gelip gelmeme seçiminin bize bırakıldığını söylüyor. Ne kadar doğrudur bu bilemem. Bir seçim yapmışız ve bunu hatırlamıyoruz.

Benim fikrim Özgür iradenin yanılsama olduğu yönünde.

Yanlışsam düzeltebilirsin reis :)
 
Bu mesajı ozgur irademle yazıyorum , bu mesajı yazarken dikkatsizligimden merdivenlerden düşüp ölebilirim bu kader.
Bu sebep sonuç iliskisindeki milyonlarca olasılığı benim öngörememem ise benim organik yetersizliğim. Yoksa fringedeki şapkalı beyler gibi olurduk

Edit : bazı insanlar ozgur iradeyi herşeyi düşünerek karar almak ile karıştırıyorlar ki bir insan düşünüp tasarlasa bile hata yapabiliyor.
Günlük hayatımızda birçok kararı ve eylemi düşünmeden yerine getiriyoruz çünkü nefes alıp vermeyi kıçımızı kasimayi düşünmek üzere tasarlanmadik.

Beynim bir otomazizasyonu var ve bunun üzerinde limbik sistem gibi hala çözülemeyen beynin derinliklerinde yolaklar rol oynuyor.

Beyin çok gizemli bir organ.

Tanrının tüm sebep ve sonuçları bilmesi ise uzay zaman akışına nasıl baktığınıza göre idrak etmek de güçlüğe yol açabilir.

Zaman bir döngü mu sonsuz bir düz çizgi mi bunu kanıtlamak mümkün mü bilmiyorum.

Bizim ozgur irade seçeneklerinizi göre milyonlarca ihtimal var kadere göre tanrı bunun bütün olası sonuçlarını biliyor buraya kadar herşey tamam.

Yine kadere göre bizim en son hangi yolu sececegimizi de biliyor işler burada karışıyor , buna kafa yoranlar madem sonuç belli neden seçenekler yada irade var bunun neresi özgürlük diyorlar.hakli olabilirler ama burda herşey siyah br beyaz gibi keskin değil bence.

Dünya öncesi bir hayatımız var mı bilmiyoruz belki paralel verenlerde milyonlarca farklı versiyonlarimiz var bilmiyoruz .

Ben buna çok kafa yormayı yersiz buluyorum çünkü bütün bunolasiliklari hesaplayabilecek tüm sonuçları ongorebilecek kadar gelişmiş bir yaratık değiliz o zaman bu konuda eyyam yapmak bence kibirden başka birşey değil .
Çok basit ve önemsiz varlıklarız bence evreni düşününce

__☆______☆_______☆_______☆__
Sent by Note 4, sponsored by Prandelli.
 
Son düzenleme:
Benim fikrim Özgür iradenin yanılsama olduğu yönünde.

benim fikrim de bu yonde, lakin bunu "secim yapma sansi yok" olarak iceriklendirmiyorum, soyle ki;

"ozgur irade" denilenin
indirgenmis bir kavram olmasindan mutevellit, neye baktigimizi iyi saptamak gerekiyor

- iradeyi ortaya koyan "benlik" mi, ortam kosullari dahilindeki biyolojik niteliklerin toplami mi.

peki benlik denilen, biyolojik metabolizmadan bagimsiz saltik bir varlik mi? tabi ki degil
peki biyolojik varligin "kendinde sey" olarak var oldugunu soylemek mumkun mu? degil, zira her bir zerresi ortam ve iliski agina kosullu.

demek ki, "benlik" kavrami, ontolojik olarak hic bir gerceklige isaret etmemektedir, ve nihayetinde bir yanilsamadir.

o halde an icindeki irade ile benlik denilen "dus"unce, bagintili degil
haliyle herhangi bir "ozgur irade"den bahsetmek, mumkunatli degil

peki "ozgur" irade yok ise
istenc ve irade iliskisi nedir?

bilissellik sahibi metabolizmaya fiziksel/faal niceligin bir niteligi dersek
bilisselligin urunu olan iradeye de, varliksal ve-dahi suursal bir potensiyal demek durumunda kaliyorum
 
Hedefin üremek olduğu bir hayatta ne özgür irade vardır, ne de kader. Tek gerçek doğacaksın, üreyeceksin, öleceksin. Bu zaman diliminde yapılanların hiç bir önemi yok. Dolayısıyla canlıların birey olarak değil, grup olarak hareket etmeleri önemli. Amaç soyunu devam ettirebilmek.
 
bu konu bana ygs birincisinin yaptığı açıklamayı hatırlattı adam kopek gibi ders çalıştım demişti :) yani kızlarla gezip dolaşmak yada ders çalışmak al sana özgür irade :) ama çalışıp sınava giderken bir kamyon çarparsa bu kader olur yada kimine göre kamyon sürücüsünün hatası :)
 
Bu mesajı ozgur irademle yazıyorum , bu mesajı yazarken dikkatsizligimden merdivenlerden düşüp ölebilirim bu kader.

kader
kaide olarak kader mi
yoksa oznenin zan/yorumu mu

Bu sebep sonuç iliskisindeki milyonlarca olasılığı benim öngörememem ise benim organik yetersizliğim.

"organik yeterlilik" diye bir sey var mi?

Tanrının tüm sebep ve sonuçları bilmesi ise uzay zaman akışına nasıl baktığınıza göre idrak etmek de güçlüğe yol açabilir.

"tanri var" diye bir onkabulden/varsayimdan yoksa cikarsak dahi, tanri ibaresini iceriklendirmek gerekiyor, zira "bilen" bir sey olduguna gore, tanri denilen bir oznedir (ve ustteki cikarima gore, organik olarak da yeterlidir). peki nasil bilebilir tanri tum sebep ve sonuclari,

"bilmek" fiili direkt olarak oznellige iliskin degil mi?

fakat tum sebep ve sonuclari bilmek (oyle bir sey oldugunu varsayarak), oznelligin gecersizlestigi alani kosullamaz mi
oznellik yoksa, "bilmek" nasil var olur/ne manaya gelir? peki ontolojik (haliyle epistemolojik) saltik gerceklikler var mi, bunun bir tespiti var mi? bu realist "kavramlarin" analitik indirgemeci surecte tureyen yanilsamalar olma olasiliklari yok mu? ontik/ontolojik gercekligi olmayanin "bilgisi" nasil olur ornegin, bilinen nedir, bilen nedir, bilme isleminin iliskisel tabani nedir?

Zaman bir döngü mu sonsuz bir düz çizgi mi bunu kanıtlamak mümkün mü bilmiyorum.

zaman var mi
yoksa insan, bilissel niteliklerine yansiyan nesnel degisim uzerinden mi "zaman kavramini" soyutluyor?
 
Son düzenleme:
<Rezerved> kafam boşken okuyup cevaplamam gereken sorular bunlar mr.sato.

__☆______☆_______☆_______☆__
Sent by Note 4, sponsored by Prandelli.
 
parator herkese gider yapıyor arda turan denen zat herkese hesap soracam diye tehditleri var medyaya ve haklı her zaman bunlar suçlu değil hiçbiri neden baştakini yakınlar ondan
 
kader
kaide olarak kader mi
yoksa oznenin zan/yorumu mu"organik yeterlilik" diye bir sey var mi?"tanri var" diye bir onkabulden/varsayimdan yoksa cikarsak dahi, tanri ibaresini iceriklendirmek gerekiyor, zira "bilen" bir sey olduguna gore, tanri denilen bir oznedir (ve ustteki cikarima gore, organik olarak da yeterlidir). peki nasil bilebilir tanri tum sebep ve sonuclari,

"bilmek" fiili direkt olarak oznellige iliskin degil mi?

fakat tum sebep ve sonuclari bilmek (oyle bir sey oldugunu varsayarak), oznelligin gecersizlestigi alani kosullamaz mi
oznellik yoksa, "bilmek" nasil var olur/ne manaya gelir? peki ontolojik (haliyle epistemolojik) saltik gerceklikler var mi, bunun bir tespiti var mi? bu realist "kavramlarin" analitik indirgemeci surecte tureyen yanilsamalar olma olasiliklari yok mu? ontik/ontolojik gercekligi olmayanin "bilgisi" nasil olur ornegin, bilinen nedir, bilen nedir, bilme isleminin iliskisel tabani nedir?zaman var mi
yoksa insan, bilissel niteliklerine yansiyan nesnel degisim uzerinden mi "zaman kavramini" soyutluyor?

Allah de ötesini bırak
 
Üst Alt