Patates Kızartması Otomatı Kuruyorum- Fikirlerinizi Bekliyorum | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Patates Kızartması Otomatı Kuruyorum- Fikirlerinizi Bekliyorum

Merhaba arkadaşlar,

Genç bir girişimci olarak sıcak gıda otomatı olarak patates otomatı işine önümüzde ki 2 ay içinde girmeyi düşünüyorum ve anket tarzında sizin de fikirlerinizi almak istedim.Zaten müşteri yaş ortalamamda forumun yaş ortalaması olacağını düşünüyorum ki sizlerin düşüncelerini merak ettim.Kısaca yapacağım işi aktarmam gerekirse;

1-)4 tane patates otomatını İstanbul'da üniversiteler,avmler v.b kalabalık ve yaş ortalaması 30un altında olan yerlere kurmayı planlıyorum.

2-)Otomat dolum-boşaltımını her sabah 1 dağıtım aracı ile otomatların bulunduğu lokasyonlara yakın bir yerde kuracağım imalathaneden gerçekleştireceğim.

3-)1 porsiyonun fiyatını daha belirlemedim maliyetini çıkartmam gerekecek ama ortalama olarak 1 tl diyebiliriz.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?Siz olsanız tercih edermiydiniz?

Cevap: Patates kızartması otomatı kuruyorum ve fikirlerinizi bekliyorum!!

Merhaba arkadaşlar,

Genç bir girişimci olarak sıcak gıda otomatı olarak patates otomatı işine önümüzde ki 2 ay içinde girmeyi düşünüyorum ve anket tarzında sizin de fikirlerinizi almak istedim.Zaten müşteri yaş ortalamamda forumun yaş ortalaması olacağını düşünüyorum ki sizlerin düşüncelerini merak ettim.Kısaca yapacağım işi aktarmam gerekirse;

1-)4 tane patates otomatını İstanbul'da üniversiteler,avmler v.b kalabalık ve yaş ortalaması 30un altında olan yerlere kurmayı planlıyorum.

2-)Otomat dolum-boşaltımını her sabah 1 dağıtım aracı ile otomatların bulunduğu lokasyonlara yakın bir yerde kuracağım imalathaneden gerçekleştireceğim.

3-)1 porsiyonun fiyatını daha belirlemedim maliyetini çıkartmam gerekecek ama ortalama olarak 1 tl diyebiliriz.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?Siz olsanız tercih edermiydiniz?

Bende düşünmüştüm bunu ama belediyeler zorluk çıkartıyorlar...

Hava parası 20 gayme istediler...

Şimdi çoğunluk sağlıksız kimse almaz diyecek, ama şahsen ben alırım:) Yalnız riskide büyük kimse tercih etmeyedebilir.

İşin içinde yağ olacaksa yapamazsın.

Anladığım kadarıyla makina gibi birşeyden bahsediliyor, yürütmeliğe göre dönüşümlü yağ "trans yağ" türkçesi ikinci (yada daha fazla ) kez kullanılmış yağ kullanmak yasak. Bunu nasıl sağlıyor kullanılacak makina ?

Ömer haklı tazeliği sağlayabilmek çok zor daha doğrusu böyle bir sistemin hem otomatik hem kaliteli olabilmesi çok zor bana göre, yine de arkadaşın orijinal bir fikri olabilir bilmiyorum.

Otomat olmaz ama başında bir elemanla olabilir...

ben öylesini düşünmüştüm...

Böyle kızartıp eline veriyon şişi yiyorlar...:)

katma degeri olmayan islerde otomat kullanamzsin bence

onun yerine kucuk bir klubede kizartip ver patatesi

cok daha mantikli bence

hem taze hem de gun sonu elinde pismis patates patlamaz

ama illa otomat diyorsan maliyet hesabina gun sonu cope gidenleri sokman lazim

o hesap karisik olur biraz

Cevap: Patates Kızartması Otomatı Kuruyorum- Fikirlerinizi Bekliyorum

İlk once fikirlerniz için teşekkur ederim,bu iş kasımda japonyaya gittim.Otomat kullanımı japonyada oyle yaygınkı nerdeyse 50 kısıye 1 otomat dusuyor kısı basına ve futbol topu bile otomatlarda satılabiliyor o derece yanı.

Şimdi süreci size şöyşe açıklıyım,patetes kızartması otomatı özel imalatı olan ve yağ filtresine sahip bir otomat ve bu makınanın türkiyede üretim yok mecburen japonyadan ithal edicem ve bana 1 makınanın gumruk işlemleri dahil maliyeti 7.500 tl.

Makına özel uretım olarak sıcak gıdayı 48 saat saklayabilme garantisi var,soyle ki mesela ılk dolumu gerçekleştirdiğimde ve 100 porsiyon patates ile doldurdugumda 100 porsiyonu 48 saat saklıyabiliyor ve sıcaklığını koruyor,zaten makinenin haznesinde tek tek porsiyonları saklamıyoruz 100 porsiyonluk yaklaşık 30.000 patates dilimini kızarttıktan ve hazneyi imalathane de doldurduktan sonra otomata yerleştiriyoruz , yağ akımınıda makina gün içinde 3 sefer devirdaym yaparak gerçekleştiriyor ve patateslerın kurumasını engellıyor ve sıcaklıkta zaten korunuyor.Yalnız otomat içinde ki yağın 2 günde bir değiştirilmesi gerekiyor tabi ki.

Bu noktada araştırdığımda mesela bir üniversiteye makinayı koymak istediğim de ki üniversitelerle görüştüm aylık bir kira alıyorlar ve net kardanda belli bir pay ödemesi yapıyoruz.

İlla ki fire payı olacaktır bu işte ama bu işi seçmemin sebebi maliyet-gelir analizinde dikkatimi çeken kısa vadede ciddi kar marjlarına ulaşabilme imkanımız var ve işgücü maliyetimiz de oldukça düşük.

Kafamda tabi tutar mı tutmaz mı diye kuşkular yok değil?Türkiye'de şu an yokitek pozitif düşüncem yeni bir girişimin ilgi çekeceği yönünde.

Ayrıca en güzeli de müşteri ile muhattap olmuyoruz en güzeli bu işte:)

Otomat değil de oraya bir eleman koyarsan daha iyi olabilir sanki.

Valla hocam Türk insanı genelde fikir üretir, uygulamaya geçirmeye üşenir, dediğin gibi ülkede bir olay yok ve yenilik olduğu için ilgi çekecektir. Eğer ürün kalitesinin cezbedici ve farklı olabileceğine inanıyorsan, kendine güveniyorsan şansını dene derim, son dönemde aşırı tüketilen bir ürün patates kızartması o yüzden kaliteli olduğu sürece ilgi göreceğini düşünüyorum.

Yine de kesin tutacak diye bir kaide yok bu yüzden olası olumsuz sonuçlar seni yatırım yapmaya, girişim yapmaya soğutmaz umarım. :)

İlk once fikirlerniz için teşekkur ederim,bu iş kasımda japonyaya gittim.Otomat kullanımı japonyada oyle yaygınkı nerdeyse 50 kısıye 1 otomat dusuyor kısı basına ve futbol topu bile otomatlarda satılabiliyor o derece yanı.

Şimdi süreci size şöyşe açıklıyım,patetes kızartması otomatı özel imalatı olan ve yağ filtresine sahip bir otomat ve bu makınanın türkiyede üretim yok mecburen japonyadan ithal edicem ve bana 1 makınanın gumruk işlemleri dahil maliyeti 7.500 tl.

Makına özel uretım olarak sıcak gıdayı 48 saat saklayabilme garantisi var,soyle ki mesela ılk dolumu gerçekleştirdiğimde ve 100 porsiyon patates ile doldurdugumda 100 porsiyonu 48 saat saklıyabiliyor ve sıcaklığını koruyor,zaten makinenin haznesinde tek tek porsiyonları saklamıyoruz 100 porsiyonluk yaklaşık 30.000 patates dilimini kızarttıktan ve hazneyi imalathane de doldurduktan sonra otomata yerleştiriyoruz , yağ akımınıda makina gün içinde 3 sefer devirdaym yaparak gerçekleştiriyor ve patateslerın kurumasını engellıyor ve sıcaklıkta zaten korunuyor.Yalnız otomat içinde ki yağın 2 günde bir değiştirilmesi gerekiyor tabi ki.

Bu noktada araştırdığımda mesela bir üniversiteye makinayı koymak istediğim de ki üniversitelerle görüştüm aylık bir kira alıyorlar ve net kardanda belli bir pay ödemesi yapıyoruz.

İlla ki fire payı olacaktır bu işte ama bu işi seçmemin sebebi maliyet-gelir analizinde dikkatimi çeken kısa vadede ciddi kar marjlarına ulaşabilme imkanımız var ve işgücü maliyetimiz de oldukça düşük.

Kafamda tabi tutar mı tutmaz mı diye kuşkular yok değil?Türkiye'de şu an yokitek pozitif düşüncem yeni bir girişimin ilgi çekeceği yönünde.

japonya otomat merkezi cunku arsa fiyatlari tavanda

o aldatmasin seni reis

arsa kitligi olmayan bolgelerde otomat cok mantikli degil bence

sen bu is planini kucuk bufe acma maliyetleriyle karsilastir

bide patatesi yediren sostur

bu sorun yaratabilir

Burası kesinlikle doğru.

Abi bazen yolda falan acayip tatlı istiyor canım.

Böyle ufak plastik kaselerde keşkül, kazandibi, profiterol, sütlaç, supangle gibi bir şeyler yapsan yok satar bence.

Gel bir tane de İstanbul Üniversitesi-Edebiyat Fakültesi'ne koy. Günde 3 tane sırf ben yerim. :asd:

Valla hocam Türk insanı genelde fikir üretir, uygulamaya geçirmeye üşenir, dediğin gibi ülkede bir olay yok ve yenilik olduğu için ilgi çekecektir. Eğer ürün kalitesinin cezbedici ve farklı olabileceğine inanıyorsan, kendine güveniyorsan şansını dene derim, son dönemde aşırı tüketilen bir ürün patates kızartması o yüzden kaliteli olduğu sürece ilgi göreceğini düşünüyorum.

Yine de kesin tutacak diye bir kaide yok bu yüzden olası olumsuz sonuçlar seni yatırım yapmaya, girişim yapmaya soğutmaz umarım. :)

Yaklaşık 4-5 aydır bu işin çalışmasını yaptım 5 yıllık bütçesini çıkarttım fireleri,ekstra maliyetleri de katarak.

Dediğin gibi önemli olan kalitesi ve tazeliği bunu sağlamak için şirketten zaten ilk önce makinayı 1 aylığına kiralamayı ve test etmeyi düşünüyorum.Burda yatırım tutarım 40.000 TL olacak,tutmazsa çok fazla kaybım olmaz.Otomatları yarı fıyatına satarım en fazla 20.000 zarara girerim ki buna değeceğine inanıyorum açıkçası.Yani kararlıyım bu konuda ama tek kuşkum şu ki ,Türk insanına göre mi değilmi?bunun garantisini bilmiyorum işte.

Üst Alt