Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!

Payitaht Abdülhamid | Cuma | 20.00 | TRT 1
TRT1'in yeni dizisi Payitaht Abdülhamit 24 Şubat Cuma gününden itibaren izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun var olma mücadelesinin tarihe damgasını vurduğu ve 1876 yılında çıktığı tahtta 33 yıl kalarak, bu zorlu süreci ‘Ulu Hakan’ unvanıyla taçlandıran Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının kaleme alındığı “Payitaht Abdülhamid” dizisi dev kadrosu ve ES Film imzasıyla TRT1 ekranlarında başlıyor!

Çekimlerine Kocaeli Seka Film Platolarında başlanan dizinin, yönetmen koltuğunda “Kurtlar Vadisi”, “Elveda Rumeli” gibi başarılı dizi projeleriyle tanıdığımız Serdar Akar oturuyor. Sultan Abdülhamid Han karakterini ise, “Ihlamur Altında”, “Tatar Ramazan”, “Bir Çocuk Sevdim”, “Babam ve Ailesi” ve en son TRT’nin mini dizisi “Son Destan” gibi projelerde seyircinin severek izlediği Bülent İnal üstleniyor.

Tarihin en merak edilen dönemi ile Payitaht Abdülhamid ekranlara taşınacak…

Payitaht Abdülhamid; Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihin en çok merak edilen, en çok tartışılan ve dünyanın manipülasyon hamleleriyle gözünü Osmanlı topraklarına diktiği dönemde tahta çıkarak, 33 yıl gücü ve zekasıyla İmparatorluğu var gücüyle ayakta tutan Sultan Abdülhamid Han’ın son 13 yıllık Padişahlık Dönemini, ES Film imzasıyla TRT ekranlarına taşıyor. Proje Tasarımı Osman Bodur’a ait ve senaryosunu yine Osman Bodur ve Uğur Uzunok’un üstlendiği “Payitaht - Abdülhamid”, II. Abdülhamid Han'ın bu son 13 yıllık döneminde meydana gelen olaylar çerçevesinde Batılı devletler “yeni yüzyılı” kendileri için dizayn etmeyi arzularken, karşılarına dikilen yürekli adamın hikâyesini seyirciye aktaracak.

Dizinin Ana Teması: Mücadele!

1896'da, Sultan Abdülhamid'in padişahlığının 20. yılından itibaren döneme damgasını vuran önemli olayları ekrana taşıyacak olan “Payitaht – Abdülhamid”, dizisinde, uzun süre sonra Osmanlı'nın zaferi ile sonuçlanan bir savaş: ''Yunan Harbi''ne yer verilecek. 1. Siyonist Kongre ile Sultan'dan istenen Filistin toprakları, Padişah'ın sonuna kadar vermediği ve masadan düşmanın hüsranla kalktığı bir dönem olarak ekrana gelecek. Yine Sultan'ın başarılı olduğu bir önemli proje, Hicaz Demiryolu çalışmaları ve dahası Payitaht Abdülhamid dizisinde yer alacak diğer önemli tarihi olaylar arasında. Sultan Abdülhamid Han ile birlikte ülkenin mücadelesine tanıklık ederek, günümüze taşınan güçlü bir milletin evlatlarına ve gelecek tarihimize armağan niteliğinde sunulmayı vaat eden dizi, 'Mücadele!’ Ana temasındaki mesajla seyirciye sunulacak.

TRT’nin “Filinta” ve “Zeyrek ile Çeyrek’ dizileri ile Türkiye'nin ilk Hollywood projesi olan -Y Production ile ortak yapımını üstlendiği- "The Ottoman Lieutenant- Osmanlı Subayı" filmine imza atan, Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici’nin ortak olduğu ES Film’in yeni projesi “Payitaht- Abdülhamid”in çekimleri, İzmit'teki Seka Film Platosunda tamamen yenilenen, döneme uygun hale getirilen setlerde başladı. Platoda ayrıca, Yıldız Sarayı'nın belirli mekanları da birebir inşa edildi. Dönemin diğer kahramanlarının da, kurgusal öğelerle yer alacağı dizide, İzmit Seka Film Platosu dışında, çeşitli tarihi mekanlar ile birlikte İstanbul'da Yıldız, Dolmabahçe ve Eyüp bölgeleri ile Yalova ve İzmit'te de dış çekimler yapılacak.

Başrollerinde; Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu, Hakan Boyav, Saygın Soysal, Umut Kurt’un yer alacağı dizinin elliye yakın ana kadro oyuncu olmak üzere figüranlarla birlikte 400 ila 500 kişilik bölüm oyuncusu rol alacak. Zaman zaman Yeşilçam’ın usta ve emektar oyuncuları da seyirciyle buluşacak. Dizide, 120 kişilik teknik ekip görev yapacak.

Görüntü Yönetmenliğini Filinta’nın muhteşem görüntülerine imza atan Sami Saydan üstlenirken, Uygulayıcı Yapımcılığını Özlem Taşpınar, Sanat Yönetmenliğini Yelkan İşkorkutan, Sanat Danışmanlığını Reza Hemmatirad, Kostüm Tasarımını Barış Karaca, Tarih Danışmanlığını Azmi Özcan, Konsept Danışmanlığını Selman Kayabaşı, Cast Direktörlüğünü Tuncay Altınoğlu, Kurgu Yönetmenliğini Kemalettin Osmanlı ve müziklerini Yıldıray Gürgen üstleniyor. Dizinin Post ve Mix’ini Üs Yapım üstlenirken, Efekt ve CGI’lara Digiflame imza atacak.


 
Hayatta açıp da bir trt dizisi izlemem. Tam anlamıyla bir zaman kaybıdır eminim. Manipüle edilmiş paralel bir tarih dizisine ihtiyacımız yok. Başrol oyuncusunu da sevmem zaten.
 
Filinta 5 diriliş ederdi. Yazık ettiler. Popülizmin tadını kaçırmazlarsa bu dizi de merak uyandırıyor.

Bülent İnal seçimine şaşırdım. Abdülhamid Han'da vücut özelliklerini pek taşımıyor gibi.
 
Konu olarak güzel bir film, hatta tarihimizle alakalı doğru bilgilerin ışığında kaliteli filmlerin tarafsız mecralarda yayınlanmasını da isterim ama bu es film mide bulandırıyor. Alakasız yerlerden bizden zorla aldıkları trt paylarını bunlar gibi yapımlara peşkeş çekmeleri hoş değil.
 
Gunumuzde pompalanan Osmanliciligi daha da pekistirmek icin yapilmis bir propaganda dizisi. TRT'ye zerre guvenmem. Izleyip de reyting kazandirmayin bos yere.
 
Ulan osmanlı sevici nesil yaratmak için yapmadıkları iş kalmadı. Ne osmanlıymış be. Zaten olanı istedikleri gibi evire çevire veriyorlar. Vahdetin faln dediğinde de sus pus kalıyorlar işte.
 
Erman abi bu nasıl müthiş bir önyargı yahu? En azından ilk bölümü yayınlansaydı, bir gözatsaydın :)
Normalde yerli dizi seyretmem zaten. Sadece dönem dizileri ilgimi çekebilir. Bu da bir dönem dizisi dolayısı ile ilgimi çekebilirdi lakin yayınlandığı kanal beni irite ediyor artık. Trt, atv, beyaz tv, samanyolu vs... gibi buram buram siyasal islam kokan kanallara ait hiçbir diziyi filmi izlemedim izlemem de. Önyargı ise önyargı. Umurumda bile değil.
 
Normalde yerli dizi seyretmem zaten. Sadece dönem dizileri ilgimi çekebilir. Bu da bir dönem dizisi dolayısı ile ilgimi çekebilirdi lakin yayınlandığı kanal beni irite ediyor artık. Trt, atv, beyaz tv, samanyolu vs... gibi buram buram siyasal islam kokan kanallara ait hiçbir diziyi filmi izlemedim izlemem de. Önyargı ise önyargı. Umurumda bile değil.
Gecenlerde Vatanim Sensinide elestiriyodun reyiz, size Selena'lar mustehak
 
Normalde yerli dizi seyretmem zaten. Sadece dönem dizileri ilgimi çekebilir. Bu da bir dönem dizisi dolayısı ile ilgimi çekebilirdi lakin yayınlandığı kanal beni irite ediyor artık. Trt, atv, beyaz tv, samanyolu vs... gibi buram buram siyasal islam kokan kanallara ait hiçbir diziyi filmi izlemedim izlemem de. Önyargı ise önyargı. Umurumda bile değil.
Ben de bu bahsettiğin kanallarda pek birşey izlemiyorum. (Beyaz Futbol hariç) Dediğin gibi taraflı olmanın b.kunu çıkardılar artık.

Sadece bu önyargın fazla gibi geldi bana ama senin düşüncendir, saygı duyarım tabi :)
 
Gecenlerde Vatanim Sensinide elestiriyodun reyiz, size Selena'lar mustehak
Bokunu çıkarırlarsa eleştiririm kardeşim neden eleştirmeyelim? Bu dizilerin dokunulmazlığı mı var? İlk bölümleri gayet özenilmiş ve kalitesi yüksek bir şekilde başlıyor sonra dizi tutunca mevzuları lastik gibi uzatıyorlar. 1 bölümde bitecek mevzu 3 bölümde bitiyor. Bir dizi bölümü 2,5 saat olur mu arkadaş? Titanik mi çekiyorsun Lotr mu çekiyorsun ne yapıyorsun derler adama. Hani bölüm 2,5 saat ama slow motion sahneleri normal oynat 1 saat 15 dakika :) Milleti enayi yerine koyuyorlar. Ha bu millete müstehak mıdır müstehaktır ama ben gelmem o işlere.
 
Hadi yapıyorsunuz, bari gidin Fatih'i yapın entelektüel kişiliği, bakış açısı, reform çabaları, ilerleyeşini gören papanın nasıl zehirlediği ve batıda hızlı ilerleyişinin italyanın fethi düşüncesi gibi konulara değinin, Mustafa Kemal ATATÜRK'ten sonra bu topraklara gelmiş en önemli lideri kalemi alın, Abdulhamit'i pompalama çabası niye ? Övüneceksiniz bilime teknolojiye karşı olmayan aksine peşinden gidildiği Halifelik öncesi dönemleri kaleme alın.

Fatih'i ayırıyorum Osmanlı dönemi yapılacak film diziler percepolis gibi olmalı, öven değil gerici, sanat, bilim, teknoloji karşıtı, kadının yeri olmayan dönemlere-i anlatan filmler olmalı, bu Osmanlı hayranlığını anlamış değilim, bizim ülke insanımız okumaz tabi dizide yapıştır gitsin, günümüzde tarih dizilerden öğreneliyor maalesef.
 
Üst Alt