Pc Oyunlarında "Out of Range" Dalgası | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Pc Oyunlarında "Out of Range" Dalgası

Arkadaşlar herhalde hepiniz rastlamışsınızdır buna bir kereliğine de olsa.2 ay önce upgrade ettim bilgisayarı.Windows 7 yüklemişler(Allah cezasını versin onun) neyse dedim idare ederiz.Ama öyle bir şey ki ota b.ka "Out of Range" hatası veriyor alet.Hadi eski oyunlarda bu hatayı vermesini anlarım da yeni oyunların bazılarında vermesi çok tuhaf,mesela "Metro 2033".Oyundan sesler geliyor ama görüntü yok iğrenç bir durum.

Pc teknolojisinden epey uzak kaldım o yüzden detaylı bir açıklamasını bilmiyorum ama bu Out of Range dalgasının ekran kartının çözünürlüğü ve Yenileme Hızıyla alakalı olduğunu biliyorum.Peki ne çözüm bulunabilir?Öyle bir şey olacak ki bir daha Allah'ın belası o yazı karşıma çıkmayacak.

Ekran kartım Nvidia 9800 1 Gb.Şu anda Vga çıkışlı olarak monitörümü kullanıyorum,Hdmi kablom yok(hani belki alakası vardır diye söylüyorum).1600x1200 çözünürlük(daha fazlasını desteklemiyor zaten) 60 Hz yenileme hızı.Bütün updateler tamam.

Konuyla ilgili bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok makbule geçer.Ne denediysem çözemedim şu illeti.

Cevap: Pc Oyunlarında "Out of Range" Dalgası

Reis VGA çıkışıyla alakalı olabilir.Ekran kartın benden iyi ama bende böyle bir problem yok.

Out of Range hatası monitörle alakalıdır. Mesela monitörün 1280x1024'den yukarısını desteklemez, sen oyunu 1600x1200 veya 1980x1020 gibi bir çözünürlükte açarsan bu hatayı alırsın. Monitörün nedir?

Bağlantı olarak HDMI veya DVI bağlantıyı deneme şansın varsa çok daha iyi olur. Ayrıca bilgisayarın yani işletim sistemine kayıtlı olan tarama hızı ve çözünürlük nedir? Onları ayarlamayı denedin mi? Yine aynı şekilde PES serilerinden bir oyun denemeye çalış, c/programfiles/konami içinde settings oluyor ordan bir çözünürlük ayarı yaparsın aklıma ilk bu oyun geldi. Monitör ile ekran kartı çözünürlükleri çakışıyor ve ikisinden birisi kullanmış olduğun çözünürlüğü desteklemiyor sorun bu.

Şimdi ilk söylediklerini bilmiyorum ama pcde Pes09 yüklü.Düşük çözünürlükle de yüksekle de denedim.Çözünürlük şu anda 1600x1200.Herhangi bir sorun çıkmadı.

Şöyle de bir bilgi vereyim ben biraz araştırdım netten özellikle Metro 2033 oyununda bu sorunu pek çok kişi yaşamış.Oyun içerisinde "user" adında bir dosya var.Onu Not defteri olarak açıp içinden önce tam ekran ayarını "Off" yaptım sonra bazı çözünürlük ayarlarını değiştirdim.Mesela 800x600 yaptım çözünürlüğü ve hakkaten oyun ufak bir pencerede açıldı.Sonra oyun içerisinden çözünürlüğü artırdım ekran da ona oranla büyüdü ama yine de tam ekran olmadı.Ben de oyundan çıkıp aynı yolu uygulayıp tam ekran ayarını "On" yaptım ama yine Out of Range sorununu aldım.Burada hassas bir ayar var sanırım yapmam gereken ama işte bilemiyorum maalesef ne olduğunu.

Başka bir sayfada değişik bir şeyler daha yazmışlar bakalım bir deneyim şunu.

Sadece bir oyunda bu sorun oluyorsa fikrim yok. Ama çoğu oyunda bu sorunu yaşıyorsanız, sorun sizin monitör-ekran kartı arasında gidip gelen bir sorun.

Metro optimasyon özürlüsü bir oyun.En sağlam ekran kartlarında bile kasıyor oyun bazı yerlerde.Senin ekran kartıyla işkence gibi olur.Bence boşver metroyu falan,uğraşma.

Vay anasını bir şeyler daha buldum netten denedim ve oldu:) Şu anda Metro'yu hallettim.Ama bu hatayı veren eski oyunlar için ne yapabilirim onu da merak ediyorum.Neyse ben neti kurcalayım kafama takılan bir şeyler olursa yazarım arkadaşlar sağolun ellerinize sağlık.

Vay anasını bir şeyler daha buldum netten denedim ve oldu:) Şu anda Metro'yu hallettim.Ama bu hatayı veren eski oyunlar için ne yapabilirim onu da merak ediyorum.Neyse ben neti kurcalayım kafama takılan bir şeyler olursa yazarım arkadaşlar sağolun ellerinize sağlık.

Reis ne yaptığını söylersen konu da sonuca bağlanır.Belki bakana faydası olur :eek:

Metro2033 leş bi oyun optimizasyon acısından.arkadaşımda şu pc var acılmıyor

GTX460

4gb ram

core i5 2500

Reis ne yaptığını söylersen konu da sonuca bağlanır.Belki bakana faydası olur :eek:

Tabi hocam söyleyim.Şu önceden yazdığım user dosyasında(user.cfg) çözünürlük ve tam ekran ayarlarını değiştirdim demiştim.Tam ekran ayarını "off" yapınca oyun açılıyor.Oyun açıldıktan sonra grafik ayarlarında Directx 9 görünüyorken onu 10 yaptım.Sonra oyundan çıkıp user dosyasını yeniden açıp fullscreen'i "on" yaptım ve oyun sorunsuz açıldı.

Yani olay sadece monitör ekran kartı değil directx'le de alakalıymış.Detaylar burada

Metro 2033 PC Crash, Black Screen, Freezes, Executable Has Stopped Working, Audio glitches, Can’t Launch, and More, Fix and Fixes | Game Brood

O sorun korsandan kaynaklanan bir sorun,zaten arattırınca hemen SKIDROW çözümü diye çıkıyor ki bunun ne manaya geldiğini torrentçiler bilir zaten :) Ben de o hatayı almıştım ancak benimki oyunla alakalı değildi,meğersem güç kaynağım yeterli değilmiş 300W'dı 400W aldım çözüldü.

O sorun korsandan kaynaklanan bir sorun,zaten arattırınca hemen SKIDROW çözümü diye çıkıyor ki bunun ne manaya geldiğini torrentçiler bilir zaten :) Ben de o hatayı almıştım ancak benimki oyunla alakalı değildi,meğersem güç kaynağım yeterli değilmiş 300W'dı 400W aldım çözüldü.

Evet zaten önce o SKIDROW updatelerini yaptım ama 5 yıllık torrentçi olmama rağmen aşina değilim buna:)

VGA çıkışla alakası yok. Bende VGA çıkışlı monitör kullanıyorum gayet problemsizde oynayabilityorum. Metro2033 yüklenirken çok problemli birsürü eksiği çıkıyo yükledikten sonrada aldığın hataları google'a yazarsın Oyunu razor1911 indirdiysen imaj dosyasının içinde bazı ek programlarıda veriyo dx9, net framework falanonları yükledin mi

Üst Alt