Pelteklik? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Pelteklik?

Arkadaşlar, konu üstünde çok düşündüm açsam mı açmasam mı diye.Baktım kendim halledemiyorum, dedim en azından bi fikir sahibi olurum.Konudan da anlayacağınız üzre ''s'' harflerini biraz baskın söylüyorum,Bunun herhangi bir egzersizidir yahut bilinen bir tedavi yöntemi var mıdır?Çok araştırmamam rağmen pek tatmin edici yanıtlar bulamadım.Fikri olan arkadaşların yardımcı olmasını istiyorum, ne yapabilirim bu konuda?

Cevap: Pelteklik?

"S" harfini çıkarırken dilin dişlerinin (alt-üst olarak) arasına mı giriyor yoksa arkasına mı? Eğer arasına giriyorsa "s" harfini telaffuz ederken dilini alt dişlerinin arkasına koyarak egzersiz yapmalısın.

Bir de bir tane tahta kalem bul, onu dilinin üstüne koy ve

SA, SE, SI, Sİ, SO, SÖ, SAB, SEB, SIB, SİB, SOB vs. vs. şeklinde egzersiz yaparsan problemi çözersin.

Adem dilimin ucu hafiften alt üst dişlerimin arasına giriyor.Orda zolanıyorum.Konuşurken çok fazla olmasa da sıkıntı yaşadığım oluyor.

Adem dilimin ucu hafiften alt üst dişlerimin arasına giriyor.Orda zolanıyorum.Konuşurken çok fazla olmasa da sıkıntı yaşadığım oluyor.

Tamam dediğin metodu uygula, problem çözülür. Ama konuşurken hep dikkat et, "s" harfini telaffuz ederken dilini alt dişlerinin arasına sıkıştır. Başlarda tonu yüksek bir şekilde telaffuz etmeye başlarsın sonra yavaş yavaş farkında olmadan doğru tonlamaya başlarsın.

Adem ne işle meşgulsün ben bu işlerden anlamam ama arkadaşa iyi yardımcı oldun gibi.

Tamam dediğin metodu uygula, problem çözülür. Ama konuşurken hep dikkat et, "s" harfini telaffuz ederken dilini alt dişlerinin arasına sıkıştır. Başlarda tonu yüksek bir şekilde telaffuz etmeye başlarsın sonra yavaş yavaş farkında olmadan doğru tonlamaya başlarsın.

Neden çekindiğini anlamadım. Derdini söylemeyen derman bulamazmış. Bak belki Adem kardeşim sayesinde kendine sıkıntı ettiğin bir duruma pratik yaparak çözüm bulacaksın ;) Burada büyük bir aileyiz.

Arkadaşlar, konu üstünde çok düşündüm açsam mı açmasam mı diye.Baktım kendim halledemiyorum, dedim en azından bi fikir sahibi olurum.Konudan da anlayacağınız üzre ''s'' harflerini biraz baskın söylüyorum,Bunun herhangi bir egzersizidir yahut bilinen bir tedavi yöntemi var mıdır?Çok araştırmamam rağmen pek tatmin edici yanıtlar bulamadım.Fikri olan arkadaşların yardımcı olmasını istiyorum, ne yapabilirim bu konuda?

Konuşma terapistinin "S" harfini çıkartmak için önerisini yazayım: "Dilinle 2 dişinin arasından mum üflüyormuş gibi söyle."

Ben de uzman falan değilim ama tavsiyem T ve S harflerini birlikte kullanmaya çalış."Tıssss" diyormuş gibi yani.

Bu kalem olayı işe yarayacak inşallah di mi Adem?

Kalem olayı dilini rahatlatıyor, dilin daha kıvrak oluyor. Denemeler sonra zaten fark edeceksin. Çözüm için dilini hafifçene dişinin altına koyup tekrar yapmalısın ve konuşmalısın. Hatta ayna karşısına geçip yüksek sesle gazete okursan senin için daha iyi olur.

Peki hic doktara gittin mi renkdas,belkide bunu tedavi ettirmenin yolları vardır:)10 gün icinde düzeltildigini duydum,ya da diksiyon dersleriyle belki sorununa care bulabilirsin:)

Üst Alt