Playstation 3 mü Xbox 360 mı ? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Playstation 3 mü Xbox 360 mı ?

Cevap: Playstation 3 mü Xbox 360 mı ?

Korsan oyunları 10 tl'miş. Bozulursa da tamiri yapabilirlermiş. Tek sorun şuan yeterli para yok almam için.:D Bir de o 2.el olanı satılacakmış.:D

Başka yerden sordum 385 tl baktım falan temiz ama bozulma olursa garantisi yok falan dedi adam 1 sene kullanılmış hiç bozulmamış.:D 10 tane de oyun hediye.:asd: Modeli Arcade ama hard-disksiz.:D

Başka yerden sordum 385 tl baktım falan temiz ama bozulma olursa garantisi yok falan dedi adam 1 sene kullanılmış hiç bozulmamış.:D 10 tane de oyun hediye.:asd: Modeli Arcade ama hard-disksiz.:D

Mainboard Falcon veya Jasper ise hic sorun olmaz 1-2 seneden beri onlar üretiliyor zaten, benimki 2006 dan kalma 2 defa bozuldu ama ilk cikanlardandi benimki.Pal mi NTSC mi alacagin xbox ?

Falcon anakartı var,Ntsc-U. Bu ntsc-U ları Türkiye'de kullanabilmek için voltaj çevirici almak mı gerek ?

Merhabalar öncelikle,

2 senedir Xbox360 kullanıcısıyım. Hatalarını, artılarını, eksilerini, oyun bulmayı felan değerlendireyim diyorum senin için. Tamamen objektif olarak yazıyorum.

Xbox360 Wireless Controller

xbox360-wirless-controller.jpg

Xbox360 Wireless Controller muhteşem dizaynıyla ön plana çıkıyor. En arkada iki tetik tuşu var, araba yarışı oynarken bastığınız hassasiyete göre araba o kadar gidiyor, yani gaz gibi düşünebilirsiniz muhteşem düşünmüşler en ufak örnek araba yarışı vermiştim, hele hele TPS-FPS oyunlarında muhteşem bildiğin silah tutuyosun sanki her mermi atışında (çoğu oyunda vardır bu) kolun titreşimiyle birlikte arkadaki tetik tuşlarıda olaya girince muhteşem oluyor.

Çapraz analog olayıda süper. FPS-TPS oyunlarında işte silahlı vs.vs. oyunlara göre muhteşem düşünmüşler bu olayıda. PS3 kolunda yanyana olduğundan oynanması bi nebze zor olur ama bunu eline aldığınızda tam parmaklara denk geliyor süper bi dizaynı var ki zaten PC Sistem Gereksinimlerinde firmalar artık Xbox360 kolunu önermeye başladı oyunlar için.

Kısacası PS3 kolu bu kolun yanında pasif kalıyor, çoğu kişinin ve benim görüşüm böyle. Oyuncak gibi yani ağırlığı yok hafif arkada tetik tuşları yok vs.vs. PS3'ün tek artısı 4 yön tuşları vardır kollarda onlar daha kullanışlı, Xbox360 da çok kötü bu bölüm, oyunlardada kullanmıyorsunuz zaten tek kullandığınız o bölümde silah değiştirme, FIFA10 oynarken taktik değiştirme gibi ufak şeyler...

Grafik ve Donanım / Performans

Xbox360 3 çekirdekli bi donanıma sahip. Grafik kartı ATI üretimli. %90 multiplatform (hem Xbox360'a, hem PS3'e çıkmış oyunlar -bknz.CallofDuty) oyunlarda grafik olarak Xbox360 daha üstündür. Nedeni ise oyun yazmak daha kolaydır PS3'e göre. Mesela GTA IV PS3'te çözünürlüğü düşüktür, uzak mesafede görme olayları daha kötüdür, daha flu bi görüntüye sahiptir. Çoğu oyundada Xbox360 hem AA kalitesi (objelerin kenar tırtıkları), hem netlik olayı, hem çözünürlük gibi şeylerde daha üstündür. Takılmalarda pek az yaşanır, fakat PS3'te çoğu oyunda bu sorun mevcuttur benim bildiğim. İşte oyun yazmak zor olduğu için yapımcılar çok kastırmıyor nedenide bu olsa gerek.

Kısacası Xbox360'la görsel şölen yaşayabilirsin oyunlarda. Hatta bazı oyunlarda kendinden geçip, gözlerine inanamayabilirsin :) PS3'te de kendine özel oyunlarda çok muhteşem grafik vardır ama o oyunlarda 4-5 tanedir, Xbox360 özel oyunlarıda çok iyi grafiğe sahiptir, hatta en iyi Xbox360 grafikli oyun GearsofWar2'dir, gelmiş geçmiş en iyi oynadığım 2.oyundur, grafiği en iyi Xbox360 grafiğidir, sadece Xbox360'a çıkmıştır. Xbox aldığında ilk alacağın oyun olsun :).

Online'i kesinlikle tartışmam. Tüm dünyaya sor Xbox360 der bu konuda. Çünkü yazılım devi Microsoft sonuçta online muhteşem ötesi bi altyapısı var Xbox Live denen bi sistem var. Oyunlarda inanılmaz rahatsın. Arkadaş listesi oluşturursun, ister özel olarak kulaklığıyla konuşabilirsin, konuşarak oyun oynayabilirsin, ister Party Chat özelliği var 8 kişi destekli toplarsın milleti aynı anda konuşur oynarsın, oyunlardada çok rahat olursun takılmadan muhteşem bi şekilde oynarsın. Dünyanın en iyi online sistemi Xbox Live'dir zaten. Fakat alanında rakipsiz olduğu yani PS3'ün online sistemi daha kötü olduğundan paralıdır. Yıllık 60-70 TL gibi bi ücreti vardır, ama kuruşu kuruşuna değecektir.

Misal FIFA 10'da 10vs10 modu var, herkes tek futbolcu yönetiyor. Kendi yarattığın özel futbolcuyla takıma katılıyorsun kendine klup kuruyorsun ve dünyadaki diğer online takımlarla en fazla 10vs10 olarak maç yapıyorsun. Toplarsın arkadaşları takıma, party chat'ten konuşursun, bildiğin halı saha maçı gibi olur. En ufak örnek yani bu süper bişey gerçekten online'i....

Hatta Türkiye'deyim, öğrenciyim, sırf Live için bi ara orjinal kullanıyordum. ebay.co.uk'den getirtiyordum oyun para biriktirip. Koşullar el verseydi devam edecektim ama korsana dönmek zorunda kaldım.

Fakat korsan kullanırsan banlanma tehlikesiyle burun burunasın demektir buda benden söylemesi. Banlanıncada bi daha konsolda online oynayamıyorsun maalesef... İstersen alırsan Xbox360 bi kaç püf nokta var söyleyebilirim banlanma-banlanmama ile ilgili.

3 Kırmızı, E74 gibi hatalar

İşte geldik konsolun en mühim sorununa...

3 Kırmızı ve E74 sorunları en meşhur hatalardır bu konsolda. Genelde bu hatalar grafik kartından dolayıdır. Makinada ısınma problemi nedeniyle, grafik kartının anakarta yapışan lehimler zamanla erimekte ve konsol bozulmaktadır. En eski boardlarda %90 3 K hatası vardır, Falcon'lardada vardır hemen hemen. Fakat yeni çıkan Jasper boardlarda daha 3 K hatası duyulmamıştır, alacaksan kesinlikle Jasper Board almanı öneririm.

Diğer boardlarda 90nm CPU-GPU vardır, yani daha çok ısınıyordur.

Falcon boardlarda 65nm CPU-90nm GPU vardır, ısınma ve elektrik daha aza indirilmiştir fakat sorun GPU'dadır ve bu boardlardada GPU 90nm'dir. 65nm yapmak yerine çeşitli soğutucular boarda eklenmiştir. Falcon boardlardada en çok 1 Kırmızı E74 hatası görülür.

Jasper boardlarda ise 65nm CPU-65nm GPU vardır. Yani GPU'daki sorun hemen hemen çözülmüştür, daha az ısınma ve elektrik tasarrufudur yani. Şuana kadarda 3 Kırmızı hatası görülmemiştir bu boardlarda.

Ayrıca 3 Kırmızı sorunu yapılabilir bunuda belirteyim ama yapılan konsol en fazla 1 sene dayanıyor.

Son olarak 3 Kırmızı sorunu sadece GPU hatası değildir, mesela elektrik kesilirse sen oyun oynarken bi dahaki açılışta 3 Kırmızı verir ama bu ölümcül değildir bi daha denersin açılır. Aslında 3 Kırmızı olayı uyarıdır yani illa ölümcül bişey değildir. Denemedim ama görüntü kablosunu felan takmayıncada 3 Kırmızı veriyor. Yani her 3 Kırmızıyı ölümcül sanma :).

Xbox360 Paketler

Arcade Pack: 256 MB memory card vardır. Yanında HDTV'ler için kablo mevcut değildir, ethernet kablosuda yoktur, kulaklıkta. Kesinlikle uzak dur.

Pro Pack: 60 GB HDD si vardır. HDTV kablosu vardır, ethernet kablosu ve kulakklıkta yanındadır. Alabilirsin ;).

Elite Pack: 120 GB HDD si vardır. HDTV kablosu yanında HDMI kablosuda bulunmaktadır, ethernet kablosu ve kulaklıkta mevcuttur. Siyah renktir. İnanılmaz karizmadır, tavsiyemdir :D.

*Fiyatlar alacağın yere göre değişir. Ama İstanbul'da Atik Elektronik var mesela. Tel. num bulabilirim istersen, çoğu kişi ordan alır bende bi kere ordan almıştım konsolu. Fiyatlarıda gayet uygun ;).

*Almışken Elite yada Pro Pack al kesinlikle. Nedeni ise Xbox360'a yeni gelen özellik oyunlar HDD'ye yüklenebiliyor, böylece sessiz ve sakin oyunları oynayabiliyorsun. Ayrıca DVD çalışmıyor (fakat oyun oynarken DVD takman gerek ama pek sorun değil buda), haliyle GPU'da ısınmıyor, 3 Kırmızı gibi sorun riskinide azaltır yani.

Oyunlar

Xbox360 oyun bolluğuyla tanınır. Korsan oyunda oynayabilirsin zaten inanılmaz bi oyun bolluğu vardır konsolda. Oyunları kolaylıkla heryerde bulabilirsin 10 TL'ye satılır. Fakat ben DL DVD'ye kendim yazıyorum indirip. 35-40 TL - 10 DL DVD fiyatı. 40 TL'ye 4 oyun alacağıma 10 oyun oynuyorum yani :). Sana -alırsan- tavsiye edebileceğim oyunları söylüyorum,

Forza3 - Xbox360'ın en iyi grafikli yarış oyunudur ve çoğu oyun sitelerince en muhteşem araba yarış simulasyonudur. Yani bende oynadım biliyorum sanki gerçek araba sürüyormuş gibi his veriyor muhteşem bi oyun eğer gerçekçi yarış istiyorsan ilk tercihin bu olmalıdır, resimlere felan google'dan vs.vs. bakabilirsin.

PGR4 - Xbox360'ın klasik araba yarış oyunudur. Klasik haline gelmiştir çünkü olağanüstü bi oyundur gerek grafiği gerek oynayışı. Biraz daha kolaydır oynayış tamamen gerçekçi değildir. Simulasyon değilde bi nevii arcade oyundur ama muhteşem ötesi bi oyundur.

Gears of War 2 - Xbox360'ın en muhteşem grafikli ve dünyanın -bence- en iyi en muhteşem aksiyon oyunudur. Hayatımda genele alırska oynadığım en iyi 2.oyun diyebiliriz, kesinlikle oynamalısın.

Bioshock - Benim oynadığım en iyi oyundur hayatımda. Olağanın üstünde bi senaryosu vardır, muhteşem oynayışı vardır, grafikleride bi o kadar güzeldir. Oynaman tavsiyedir.

FIFA 10 - Gelmiş geçmiş en gerçekçi, en muhteşem futbol simulasyonudur. Gerçekle birebir pek fark göremezsin. En ufak bi örnek, yeni eklenen Practice modunda yedek takımla antreman maçı yapabilirsin, frikik-korner gibi alıştırmalar yapabilirsin ve kendine özel frikik taktikleri yapabilirsin. Mesela kornerlerde istediğin adamı istediğin yere koyabilirsin ve adamları nereye yönlendirmek istersen yönlendirebilirsin. Mesela arka direkteki adamı ön direğe doğru koşu yaptırabilirsin korner kullandığındada kullanan adam elini kaldırır indirince direkt adam ön direğe koşu yapar sende ön direğe açarsan adam gol atabilir. Her yerden böyle taktikler yapabilirsin. Oynayışı ve grafikleri olağanüstüdür. PES'in 2 nesil ötesindedir. Kesinlikle oynamalısın futbol oyunu olarak 1 numaradır...

Sormak istediğin her türlü soru varsa buyur sor, istersen MSN, istersen PM atabilirsin farketmez. Yardım edebilirim her konuda :)..

* Ayrıca PAL konsol almanı tavsiye ederim. Hem oyunlar daha kolay bulunur, hem çeviriciye gerek kalmaz. NTSCU'larda voltaj çevirici gerek, ondanda kurtulmuş olursun. Zaten bi kere alıyorsun, PAL al almışken ;)

Son olarak Xbox360 dünya genelinde Wii'den sonra en çok satılan konsoldur. PS3'ten daha çok satmıştır. Benim param olsa gerçekten diyorum PS3 yerine her daim bunu alırım. 3 Kırmızı sorunu verirse - ölümcül olanı - para biriktirir gene Xbox360 alırım. Bu konsol bambaşka bişey çünkü..... :) Çok kişi gördüm 3-4 kere konsol değiştiren ama hala Xbox360 alan... Live sistemi bile yetiyorda artıyor, deneyince sende diyeceksin OHA bu neymiş diye :) .

Saygılar.

Çok sağol süper değerlendirme. Fakat Pal'lar daha pahalı olduğu için alamıyacam ve de o dükkandada yok Pal. Adam Jasper veya Falcon olması lazım dedi.Tam bilmiyor o da. Falcon olsa ne kadar zaman gider sence ? Bir de bu çevirici ne oluyor ? :D Oyunlar da 10 tane oyun hediye Gta 4,Fifa,Pes falan 10 tl zaten oyunlar benim bilgisayar dvd'ye çekmediği için senin yöntemi uygulayamıyorum.:D

Sen en iyisi Play Station Portable yani PSP al. Yanında taşırsın. Hem de kırdırırsan internetten oyun yükleyebilirsin istediğin kadar..

psp-gameshield-playthrough-top-lg.jpg

Hangi dükkandan alıyosun bilmiyorum ama dediğim Atik Elektronik'ten arkadaşım bile aldı (Kendisi Akçay'da oturuyor kargo ile aldı).

Bende Falcon kullanıyorum yanılmıyorsam geçen sene Mayıs ayında almıştım hala kullanıyorum 60 GB Pro Pack modeli var.

Genelde Falcon'lar 1-1,5-2 sene arası değişiyor ama belli de olmuyor şans işi yani.

Mesela benim akrabam var 2005 model en çok bozulanlardan var kendisinde ilk çıktığında Amerika'dan getirmiş hala kullanıyor hiç bi hata vermemiş arada DVD okumuyormuş ki buda doğaldır yani :D Diğer bi arkadaş var 2006 model vardı ondada çok bozulanlardan sattı felan filan satın aldığı kişi hala kullanıyor bildiğim 2,5-3 sene oldu. Kısacası şans işi ve hayvan gibi kullanırsan tabi bozulur narindir bunlar PS3'te, XBOX360'da :D

Ama yeni alıyorsun JASPER al kesinlikle üretim tarihine felan bak Falcon alma yani Falcon olursada bişey olurmu bilemeyecem ama JASPER'lar daha güvenilir bunu biliyorum.

Çevirici olayı ise pek bilgili değilim PAL kullanıyorum çünkü ondan ama bildiğim bi alet işte Xbox360 adaptörünün bi girişini ona takıyorsun o elektrik değerlerini çeviriyor onun diğer tarafına adaptör kablosunu takıyorsun sonra fişe takıyorsun.

Amerika-Avrupa değerler farklı olduğu için gerekli sanırım.

Ama gene sorarım ben arkadaşlara, PAL adaptör alsan çeviriciye gerek kalmadan da kullanabilirsin benim bildiğim.

Ayrıca hangi model alıyorsun, kaça alıyorsun merak ettim pahalı mı ucuz mu diye :) ?

Arkadaşlar xbox360 mağduru olarak çok sıkıntı çektim. 2 sene önce almıştım. Oyunları da 10-15 tl ye alıyordum. Güzel güzel idare etti ama geçen sene herkesin muzdarip olduğu 3 kırmızı sorunu verdi ve tamire verip aldığımda hiçbirşey değişmedi. Ekran kartı yanmış falan filan. Çok sorunlu makina. O sorunu olmasa ps3 ten çok üstün ancak tek bu sorun için vazgeçilebilir.

Hangi dükkandan alıyosun bilmiyorum ama dediğim Atik Elektronik'ten arkadaşım bile aldı (Kendisi Akçay'da oturuyor kargo ile aldı).

Bende Falcon kullanıyorum yanılmıyorsam geçen sene Mayıs ayında almıştım hala kullanıyorum 60 GB Pro Pack modeli var.

Genelde Falcon'lar 1-1,5-2 sene arası değişiyor ama belli de olmuyor şans işi yani.

Mesela benim akrabam var 2005 model en çok bozulanlardan var kendisinde ilk çıktığında Amerika'dan getirmiş hala kullanıyor hiç bi hata vermemiş arada DVD okumuyormuş ki buda doğaldır yani :D Diğer bi arkadaş var 2006 model vardı ondada çok bozulanlardan sattı felan filan satın aldığı kişi hala kullanıyor bildiğim 2,5-3 sene oldu. Kısacası şans işi ve hayvan gibi kullanırsan tabi bozulur narindir bunlar PS3'te, XBOX360'da :D

Ama yeni alıyorsun JASPER al kesinlikle üretim tarihine felan bak Falcon alma yani Falcon olursada bişey olurmu bilemeyecem ama JASPER'lar daha güvenilir bunu biliyorum.

Çevirici olayı ise pek bilgili değilim PAL kullanıyorum çünkü ondan ama bildiğim bi alet işte Xbox360 adaptörünün bi girişini ona takıyorsun o elektrik değerlerini çeviriyor onun diğer tarafına adaptör kablosunu takıyorsun sonra fişe takıyorsun.

Amerika-Avrupa değerler farklı olduğu için gerekli sanırım.

Ama gene sorarım ben arkadaşlara, PAL adaptör alsan çeviriciye gerek kalmadan da kullanabilirsin benim bildiğim.

Ayrıca hangi model alıyorsun, kaça alıyorsun merak ettim pahalı mı ucuz mu diye :) ?

Falcon'da iyi olsun.:D Arcade model,hard disk yok,çipli,1 sene kullanılmış hiç bozulmamış 385 tl ve alet temiz baktım alırken zaten denicem.:D Üretim tarihine nasıl bakcam 2.el.:D

Arkadaşlar xbox360 mağduru olarak çok sıkıntı çektim. 2 sene önce almıştım. Oyunları da 10-15 tl ye alıyordum. Güzel güzel idare etti ama geçen sene herkesin muzdarip olduğu 3 kırmızı sorunu verdi ve tamire verip aldığımda hiçbirşey değişmedi. Ekran kartı yanmış falan filan. Çok sorunlu makina. O sorunu olmasa ps3 ten çok üstün ancak tek bu sorun için vazgeçilebilir.

İyi dayanmış yine.:D

Üst Alt