potansiyel premier lig dominasyonu çağı - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Kim domine ederse etsin yeter ki bu sezonki gibi mücadele izleyelim artık ŞL maçları sarmıyordu bu sezon resmen eski tadı aldım tekrar.. Belki de gelmiş geçmiş en muazzam sezona şahit olduk.. Finale de Liverpool - milan finali gibi bir maç yaraşır artık..
Bence premier lig ekipleri barca-real le baş etmekte zorlanacaktır.. Bayernin robben-ribery düşüşü sonrası winner kimliği kaybolmaya başladı psg desen bal yapamayan arı arada juve var ama world class topçu eksikliği çekiyorlar bir Ronaldo yetmez..
Chelsea gibi takımın topçuları reale kaçmak için yol arıyor önce courtois şimdi hazard hatta manu gibi ekol bile kesmiyor Pogbayı o da reale kapak atma peşinde ki son yılların en berbat Reali olmasına rağmen hala revaçta.. Bugün barca salaha sulansa iş saniyesinde biter coutinho artı bilmem kaç milyon euroya anlaşırlar.. Burada yıkamayacaklarını düşündüğüm tek takım city ama onlar da beceriksiz muazzam oynadıkları sezonlarda bile hüsrana uğruyorlar..
Özetlersek hala İspanyolların ve hatta Bayernin bile önüne geçeceklerini düşünmüyorum..

İngiltere'nin 6 takımı ile diğerleri arasında uçurum var. 10 takım yapsak 6 tanesi İngiliz olur zaten. Barça,Real,Juve,PSG,Bayern dışında bunları zorlayacak takım yok.

Bu finalistler arasinda Premier League tarihinin en buyuk takimi diyebilecegimiz Man Utd ve an itibariyle en iyi Ingiliz takimi diyebilecegimiz Man City'nin olmamasi da enteresan

Yani Barcelona bir dususte degilse neyde su an? Messi gidince ne yapacaklar?

Real Madrid Ronaldo'dan once 2000'lerin basinda efsane kadrolar kurmalarina ragmen ne yapti? Hatta Ronaldo geldikten sonra bile ilk etapta ne basardi? Bu seneki goruntusunu toparlamak icin ne yapmasi gerekiyor? Bir yazda duzelecek bir haldeler mi?
Barcelona saçma bir ikinci maç çıkarmasaydı muhtemelen Şampiyonlar Ligi şampiyonu olacaktı . Bu yüzden tek maçlık berbat performansa göre düşüşte demek biraz ağır olur . Şuan Barça - EPL takimi eslesmesinde favori acik sekilde EPL takimi diyemiyorsak ( ki hala tam tersini demek mümkün ) EPL'nin mutlak egemenlik kurduğunu da söyleyemeyiz bununla beraber hala Madrid de Barça da EPL'nin en iyi oyuncularini cezbedecek bütçeye de popülariteye de sahip ve bunun kolay kolay kaybolacağını sanmıyorum . Real bir yazda düzelmeyebilir önümüzdeki 10 sene CL şampiyonu da olmayabilir bu farkli bir hadise olasi EPL takimiyla eşleşmesinde EPL takimlarinin rahatça Barça'yi Real'i Bayern'i Juve'yi yenmesi ayri mesele. Ben arada ciddi fark olmadikça egemenlik kurdu demenin mümkün olduğunu düşünmüyorum arada böyle ezici bir fark olup yıllarca süreceğini de sanmıyorum . Fakat EPL dünyanin en cezbedici en izlenesi ligi derseniz buna kesinlikle katılırım.

Usenmedim actim inceledim, CL ve EL turnuvalarinin 48 yillik tarihlerinde hicbir ulkenin 4 takimi ayni sezon iki turnuvanin da finalisti olmamis. Bu gece Arsenal ve Chelsea turlarlarsa Ingiliz takimlari bir ilki basarmis olacak, hem CL hem de EL kupasi kesinlikle Ingiltere'ye gidecek.

Yayin gelirleri ve sponsorlarin her seyi belirlemeye baslayacagi endustriyel futbolun global caginda Premier Lig diger buyuk liglerle arayi iyice acacak diyebilir miyiz? Diger Avrupa liglerinin kulupleri bu gelen dip dalgayla rekabet edebilecekler mi?

Not: Bu arada merak edenler icin daha once CL-EL finallerine ayni sezon 3 takim yollayan ulkeler olmus, onlarin tam listesi:
  • 1979-80, Almanya; Hamburg CL, E.Frankfurt-Gladbach EL
  • 1989-90, Italya; Milan CL, Juventus-Fiorentina EL
  • 1994-95, Italya; Milan CL, Parma-Juventus EL
  • 1997-98, Italya; Juventus CL, Inter-Lazio EL
  • 2013-14, Ispanya; Real-Atletico CL, Sevilla EL
  • 2015-16, Ispanya; Real-Atletico CL, Sevilla EL
Ingilizlerin tarihlerinde finalleri uclememis olmalari da cok enteresan.
ilginç bir istatistik Türkiye ne zaman 4'ler acaba şöyle aynı yılda hem Galatasaray-Fenerbahçe şampiyonlar ligi finali, hem Beşiktaş-Trabzon EUFA finalini ne zaman izleyeceğiz belki bir yüz yıl sonra ağustosta kar yağarsa

Barcelona saçma bir ikinci maç çıkarmasaydı muhtemelen Şampiyonlar Ligi şampiyonu olacaktı . Bu yüzden tek maçlık berbat performansa göre düşüşte demek biraz ağır olur . Şuan Barça - EPL takimi eslesmesinde favori acik sekilde EPL takimi diyemiyorsak ( ki hala tam tersini demek mümkün ) EPL'nin mutlak egemenlik kurduğunu da söyleyemeyiz bununla beraber hala Madrid de Barça da EPL'nin en iyi oyuncularini cezbedecek bütçeye de popülariteye de sahip ve bunun kolay kolay kaybolacağını sanmıyorum . Real bir yazda düzelmeyebilir önümüzdeki 10 sene CL şampiyonu da olmayabilir bu farkli bir hadise olasi EPL takimiyla eşleşmesinde EPL takimlarinin rahatça Barça'yi Real'i Bayern'i Juve'yi yenmesi ayri mesele. Ben arada ciddi fark olmadikça egemenlik kurdu demenin mümkün olduğunu düşünmüyorum arada böyle ezici bir fark olup yıllarca süreceğini de sanmıyorum . Fakat EPL dünyanin en cezbedici en izlenesi ligi derseniz buna kesinlikle katılırım.
zaten hiç bir zaman hiç bir takım barça ve reali eler diyr bi algı oluşmadı. bundan sonrada oluşmaz. ispanyollar ingilizler ve almanlar. bu 3 lig ne kadar kötü dönem geçirirse geçirsin her zaman büyüklüğü devam eder ve bu büyüklük, popülarite gibi etkenlerden dolayı da toparlanmaları uzun sürmez.

avrupada ingiliz alman ve ispanyol hegamonyası yıkılmaz. fransız portekiz ve italyanlar o kadar değil. ama saydığım diğer 3 ülke avrupa futbolunun iskeleti. ingilizler kötüydü düzeliyor. almanlar iyiydi çöküyor. ispanyollar bocalıyor. 2 sene sonra bi bakarsın dortmund bayern tekrar final oynuyor.

ama bunu italya portekiz ve fransa için söyleyemezsin.

yani bir ingiliz takımının reali barçayı kesin eler diyebileceğin bir dönem muhtemelen olmayacaktır. ingilizler kötü olduğunda da real bunları kesin eler diyemiyorsun. en yakın örneği chelsea barça finali

Barcelona'nin dususunden kastim 3 sene ceyrek final otesini goremedikten sonra bu sene yari finalistler arasindaki net favori olmasina ragmen sok sekilde elenisidir. Zaten Barcelona seviyesindeki ve istikrarindaki bir kulubun an itibariyle dusebilecegi yer de bu kadardir.

Zaten Barca ve Real genelde dunyanin en buyuk takimlarindan oldular hep, ama bu demek degil Ingilizlerin finalleri uclemelerine ya da dortlemelerine engel olabilecekler.

bu durumla ilgili pep'in gittiği dönem yazmıştım, modern futbol hocaları ile epl takımları kupalarda eski günlerine geri dönecektir diye.

sürpriz bir durum değil.

Eski gunlerinden ote bir durum bu. PL hicbir zaman bu kadar dominant olmamis. Ingilizler finalleri dortlemek bir yana uclememis bile.

ilginç bir istatistik Türkiye ne zaman 4'ler acaba şöyle aynı yılda hem Galatasaray-Fenerbahçe şampiyonlar ligi finali, hem Beşiktaş-Trabzon EUFA finalini ne zaman izleyeceğiz belki bir yüz yıl sonra ağustosta kar yağarsa

Acikcasi boyle bir sey olmasi mumkun degil ama ayni anda 4 Turk kulubu gruplardan ciksa bile basaridir bence

Barcelona'nin dususunden kastim 3 sene ceyrek final otesini goremedikten sonra bu sene yari finalistler arasindaki net favori olmasina ragmen sok sekilde elenisidir. Zaten Barcelona seviyesindeki ve istikrarindaki bir kulubun an itibariyle dusebilecegi yer de bu kadardir.

Zaten Barca ve Real genelde dunyanin en buyuk takimlarindan oldular hep, ama bu demek degil Ingilizlerin finalleri uclemelerine ya da dortlemelerine engel olabilecekler.

Eski gunlerinden ote bir durum bu. PL hicbir zaman bu kadar dominant olmamis. Ingilizler finalleri dortlemek bir yana uclememis bile.

Acikcasi boyle bir sey olmasi mumkun degil ama ayni anda 4 Turk kulubu gruplardan ciksa bile basaridir bence
ŞL'de son dört takımın 3ü İngiliz oluyordu, benim için bu kafi.

ŞL'de son dört takımın 3ü İngiliz oluyordu, benim için bu kafi.

Ispanyollar yakin donemde CL yari finalini hic uclemedi (3 farkli finalist cikarmalarina ragmen), kim Avrupa'yi domine etmediklerini soyleyebilir?

EL finalini de incelemek onemli, bir alt seviyenin takimlari neler yapiyor gormek adina. 2000'lerin ortasinda bir donem EL'yi takmiyorlardi elestirisini belki kabul edebilirim ama o da Ingilizlerin sucu acikcasi.

PL'de küme düşen takım bile La Liga'da şampiyon olan takımdan daha fazla yayın geliri alıyor diğer liglere girmiyorum bile normal durum.

Üst Alt