Premier Lig'de Sezonun En İyi Oyuncusu Kim? | Salah vs De Bruyne | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Peki Sizce Sezona Damga Vuran Oyuncu Kim?

• Kullanılan toplam oy
    7
  • Anket kapatılmış .
ScreenHunter_1.jpg

Salah mı, De Bruyne mi? Goal'ün Liverpool ve Manchester City muhabirleri, sezona damga vuran iki ismi yazdılar.

Uzun bir süre boyunca, Kevin De Bruyne'nin lider Manchester City adına ortaya koyduğu performans, onu Premier Lig'de Sezonun Oyuncusu ödülünün uzak ara favorisi yapmıştı.
Belçikalı futbolcu, Pep Guardiola'nın ekibinde gösterdiği performansı sezon sonuna dek istikrarlı bir şekilde sürdürürse, Ballon d'Or'un önemli adaylarından biri haline bile gelebilir.
Fakat De Bruyne'nin değil de Mohamed Salah'ın sezonun en iyi oyuncusu olduğuna inananların sayısı hiç de az değil ve Mısırlı oyuncu, son dönemde ortaya koyduğu performansla ortaya güçlü bir argüman koyuyor.

İki büyük yıldız, Liverpool ve Manchester City, Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında karşı karşıya geldiklerinde, hünerlerini bir kez daha gösterme fırsatı yakalayacaklar. Peki hangisi daha iyi?

Goal'ün Liverpool muhabiri Neil Jones ve Manchester City muhabiri Sam Lee, tercihlerini nedenleriyle anlattılar.

MOHAMED SALAH

Neil Jones

Öncelikle şunu söylerek başlayayım: Kevin De Bruyne'yi seviyorum. Bence muhteşem bir oyuncu ve isminin geçtiği her ödülü kazanmayı hak ediyor.

Ama... Mohamed Salah, cumartesi günü Crystal Palace karşısında bu sezonki 37. golüne imza attı. Otuz-yedi-gol. Daha nisan ayındayız! Önünde en az sekiz maç daha var ve 50 gole ulaşabilir. Yarı şaka yapıyorum, yarı ciddiyim!
David Coleman bir seferinde "Kiranı ödeyen şey, attığın gollerdir" demişti. Salah, Anfield'a adımını attığından bu yana gol atıyor. Her geçen hafta yeni bir virajı geçiyor, yeni bir rekoru kırıyor. Yılmıyor, inanılmaz işler yapıyor. Liverpool taraftarı onun bu kadar iyi olmasını beklemiyorlardı. Chelsea'dekinden daha iyi olmasını bekliyorlardı elbette ama bu kadar iyi olmasını... Hayır!

Büyük maçlarda atıyor. Arsenal, Tottenham, Manchester City, Chelsea, Everton... Nispeten daha sıradan maçlarda da atıyor. Golü kokluyor. Kale önünden atıyor, uzaktan atıyor, dripling ile atıyor. Messi-vari goller bile atıyor.

İlk golleri atmayı da seviyor. Şu ana dek sekiz Premier Lig maçında mücadelenin ilk golünü attı. Bazen de, Crystal Palace maçında olduğu gibi, son dakikalarda atmayı seviyor. Gollerinden 11'i maçların son 15 dakikasında geldi.

Solak bir oyuncu ama sağ ayağıyla da atmaya başladı. Onu durduramıyorsunuz. Leicester'a kafa golü bile attı! Attığı gollerden sadece bir tanesi penaltı golüydü. Her ne kadar kanatta oynuyor görünse de, Jürgen Klopp'un dediği gibi "o tam bir santrfor." Sekiz tane de asisti var.

O varken, Liverpool çok üst düzey bir oyuncuya sahip oluyor. "Premier Lig'e adapte olması lazım" teorilerini de tarihe gömdü. Salah, Anfield'dan adımını attığı ilk andan itibaren hiç vites küçültmedi.

Sezonu kupasız tamamlama ihtimali var - her ne kadar Liverpool'un Şampiyonlar Ligi şansını küçük görmek hata olsa da - ama eğer bir oyuncuyu bireysel performansı üzerinden değerlendiriyorsak, Salah'ın bir eşi yok.

Ne transfer ama! Ne futbolcu ama!

ScreenHunter_2.jpg

KEVIN DE BRUYNE

Sam Lee

Neil gibi ben de bir noktaya parmak basarak başlamak istiyorum: Bu sezon Salah'ı izlemekten büyük keyif aldım ve birçok insanın onu Premier Lig'de Sezonun Oyuncusu ödülünün sahibi olarak görmesini anlıyorum 37 gol, 9 asist müthiş ama asıl belirleyici olan o harika driplingler ve müthiş şut tekniği onu De Bruyne ile aynı cümleye yerleştirdi - hatta Messi ve Ronaldo ile aynı cümleye yerleştirdi, her ne kadar ben bunu abartı bulsam da.

Fakat benim için sezonun en iyisi De Bruyne. Belçikalı yıldız sezon boyunca City için harika işler yaptı ve en az Salah kadar ağızları açık bırakan anlara imza attı. Daha önemlisi, bunu çok farklı şekillerde başardı.

Basitçe ifade etmek gerekirse: De Bruyne, Premier Lig'deki en komple futbolcu.

Chelsea, Tottenham, Arsenal gibi büyük maçlarda çok önemli ve etkileyici gollere imza attı ve bunların hepsini 'zayıf' ayağı olan soluyla attı. Leicester deplasmanında yine sol ayağıyla öyle bir gol attı ki, hıncını toptan çıkaracak ne yaşamış olabilir ki diye düşündük!

Sol ayağını balyoz gibi kullanıyor belki ama sağ ayağıyla çok şık fırça darbeleri vuruyor. Sanatını onunla icra ediyor. Yerden ara pasları, sağdan uzak köşeye attığı plase toplar... Bunun telifini bile alabilir ama gerek yok çünkü dünyada başka bir oyuncunun bunları yapması çok zor. Merkezden oynadığında da rakip savunmayı perişan ediyor.

Genelde sahadaki her boşluğu bulabilen bir adam ama oyun daraldığında rakibinden bir bacak arasıyla sıyrılmaktan ya da ikili mücadeleye girmekten imtina etmiyor.

Fiziken güçlü de bir oyuncu. Darbeler almaya alışkın. Ona çok sert fauller yapan iki Crystal Palace oyuncusu sezonu kapatmak zorunda kaldılar.

De Bruyne, ülkedeki en iyi takımın en iyi futbolcusu ve onu en iyi anlatan şey şu: Pep Guardiola ne zaman antrenmanda yeni bir konsept ortaya koysa ya da maç içinde bir şeyleri değiştirse, yanına de Bruyne'yi çağırıyor ve bunu takıma aktaran kişi o oluyor. Belçikalı yıldız, sahada neler olup bittiğini ve neler olması gerektiğini çok iyi anlıyor, yapılacak şeyleri biliyor. Sezon boyunca istikrarlı bir şekilde bunu ortaya koydu.

ScreenHunter_3.jpg

Üst Alt