Rakip Analizi | Fenerbahçe | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Rakip Analizi | Fenerbahçe

Geçen sezon son maçta aldığı beraberlikle şampiyonluğu kaçıran Fenerbahçe, bu sezon başlangıcında büyük bir revizyona gitti. Öncelikle teknik direktör Christoph Daum'un sözleşmesini fesheden Fenerbahçe onun yerini geçen yıl takımda sportif direktörlük görevinde bulunan Aykut Kocaman ile doldurdu.

Aykut Hoca'nın takıma gelmesiyle birlikte, Volkan Babacan, Önder Turacı, Deivid, Ali Bilgin, Vederson ve Deniz gibi oyuncularla yollarını ayıran Fenerbahçe Yobo, Dia, Niang, Stoch, Caner Erkin, İlhan Eker ve Serkan Kırıntılı'yı transfer etti.

Sezonu Şampiyonlar Ligi Ön Elemelerinde Young Boys karşısında açan Fenerbahçe, deplasmanda aldığı beraberliğe rağmen kendi evinde yenilmekten kurtulamayınca yoluna Uefa'da devam etmeye şans kazandı ancak burada da Paok karşısında uzatma dakikalarında yedikleri golden dolayı elenen Fenerbahçe Avrupa macerasına erken veda etti.

Lige Antalyaspor karşısında iyi bir başlangıç yapan Fenerbahçe ilk haftalarda inişli çıkışlı bir grafik çizmesine rağmen son 3 maçta aldığı 3 galibiyet ile iyi bir seri yakaladı ve 8 maçta 5 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet ile şu an ligin dördüncü sırasında bulunuyor.

8 haftalık süreçte Aykut Kocaman'ın tam anlamıyla oynatmak istediği kadroyu oturtabildiğini söyleyemeyiz. 4-2-3-1, 4-3-3, 4-4-2 gibi taktikleri farklı varyasyonlarla deneyen Fenerbahçe bu yıl özellikle Alex'in oynamadığı maçlarda geçmiş yıllara nazaran rakiplerini kanat akınlarıyla devirmeye çalışıyor. Stoch ve Dia gibi hızlı kanat oyuncularıyla buldukları boş alanları iyi değerlendirmeye çalışan Fenerbahçe, Niang'ın bitiriciliğine güveniyor.

Galatasarayımız ile kendi evlerinde oynayacakları maçta son oynadıkları ve 4-1 kazandıkları Konya maçında uygulamaya çalıştıkları sistem ile oynayacaklarını düşünmüyorum. Özellikle son maçta ortada oynayan Özer, Topuz ve Emre üçlüsünden birinin yerine Cristian bu maçta görev alacaktır.

1287497501786762.jpg

Benim beklentim bu şekilde bir kadronun çıkacağı yönünde. Özer'in de sakat olduğunu düşünürsek Niang'ın arkasında iyi olduğu takdirde Alex oynayacaktır. Bu takımla daha çok takımımıza karşı ortada akınlar yapmaya çalışacak olan Fenerbahçe, olabildiği kadar Dia'ya boş alanlar bırakmaya çalışacaktır.

Tabii ki Kadıköy'de oynanacak bir Fenerbahçe - Galatasaray derbisi olduğunu düşünürsek bu maçta iyi futbolculardan çok baskıyı kaldırabilecek futbolcular daha başarılı olacaklardır. Bu yüzden iki takım da camia olarak birbirini psikolojik baskı altına almaya çalışacaktır.

Geçen sezon iki takım arasında oynanan maçlarda 3-1 ve 0-1' lik skorlarla Fenerbahçe iki maçı da kazanmıştı.

Takımımızın son haftalarda her açıdan sıkıntıda olduğunu düşünürsek bu maçın bizim açımızdan öneminin daha da arttığını anlayabiliriz ancak son yıllarda hep iyi durumda çıktığımız Fenerbahçe deplasmanına bu kez sıkıntılarla boğuşurken çıkacak olmamız üzerimizdeki baskıyı biraz olsun azaltacaktır. Favori olarak görülmediğimiz için bu maçta oyuncularımız daha rahat olarak sahaya çıkacaktır ancak tabii ki ne olursa olsun bu maç da ezeli rekabetin yeni bir ayağıdır ve her iki takım da galibiyet için elinden geleni yapmak zorundadır.

Not: GSCimbom analizidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Cevap: Rakip Analizi | Fenerbahçe

Analiz,teknik,taktik,4-3-3,total futbol,kaos futbolu falan hikaye bu maçta.Psikolojide bitiyorr bu maçlar.

Neyini analiz edecez babacım fenerin. Leblebi gibi gol atan bi takım. Servet Balta Aykut ile rezalet bir maç daha bizleri bekliyor. Umut kırıntıları Barosun Kewellin Neillin Ardanın sakat Cananın sakatlığının belirsizliği ile tükendi. Herkes sonucu biliyor zaten. Mehmet Batdal dan ibrahimoviçlik performans bulamayacağımıza göre hasbel kader 1 gol atarız allah ne verdiyse yeriz.

Şampiyonluğun bana göre en büyük adayı. Geçen sene bence en iyi yerli rotasyonu olan takımken bu sene yabancıları da ligin en iyisidir bana göre. Çıkan dedikodular da doğru ise Selçuk ve Ceyhun'da alınıyormuş..

Ama tüm bunlara rağmen bu maçlarda psikoloji çok önemli tabi. Yönetim şok tedavisi uygulayamadı ama bakalım.

Christian'dan sonrasını gördükçe bütün duygularımın önüne mantık geçiyor ve sinirlerim bozuluyor.

Christian oynarsa biraz ortadan yırtarız takımda ki en dandik adamları çünkü. Onun dışında Fenerbahçe'nin kadrosunda birde Caner var bizim İnsua'ya göre kötü. Diğer oyuncularının hepsi bizimkilerden üstün. Ha birde Sabri daha iyi ama, o maçta Gökhan sırıtmaz çünkü atak yapamayacağız. Maçın yıldızını şimdiden söylerim açık ara Emre ve Dia taşır Niang atar. Maçın özeti bu olur.

Çıkarılacak kadrolar önemli tabi ki.

Geçen senelerde kadro olarak çok üstündük ama birtürlü şansımız yaver gitmedi.

Bu yıl dileğim şansın bizden yana olması ve oyuncularımızın Galatasaray'da oynadığının bilincine varması.(Kewell,Baros,Neill gibi)

Şampiyonluğun bana göre en büyük adayı. Geçen sene bence en iyi yerli rotasyonu olan takımken bu sene yabancıları da ligin en iyisidir bana göre. Çıkan dedikodular da doğru ise Selçuk ve Ceyhun'da alınıyormuş..

Ama tüm bunlara rağmen bu maçlarda psikoloji çok önemli tabi. Yönetim şok tedavisi uygulayamadı ama bakalım.

Ligin açık ara en iyi takımına karşı oynayacağız.

çok karamsarsınız :mad:

onların en iyiliği biz çakıncaya kadar..

şu mantık,dürüst olma işlerini bırakında az heyecan yapın bünyenizde,etrafınıza da heyecan aşılayın..

çoğu cimbomlu arkadaşımda sizin gibi,yok dışarı çıkmam,yok telefonu kapatırım,yok ertesi gün işe gitmem..

formamıda giyecem,atkımıda alıcam istanbulda olmadığım için gidebileceğim en güzel mekanda izleyeceğim maçımı,ama yanlız ama koparabildiğim kadar arkadaşımla..

hepsi bu kadar,ben güveniyorum takımıma...

edit:izmir inciraltında olacam nasip olursa,büyük ihtimalle turquaz da..o tarafa yolu düşecek arkadaşlara yazıyorum,buyursunlar masama 1 biramı içsinler ;) formamın arkasında ''beebron'' yazıyor..

Fener'in kadrosunu geçelim de biz nasıl bir kadro çıkarıcaz çok merak ediyorum.

Fenerbahçe ne zaman kötü bir dönemden geçse, Galatasaray maçları hızır gibi yetişmiştir. Son 10 yıldaysa favori biz de olsak, Galatasaray da, Kadıköy'de galip gelen hep biz olmuşuz. Bunun sadece futbolla izahı olamaz, psikolojik durumun da büyük etkisi var.

Bugünse bunun tam tersi bir hava esiyor. Galatasaray'da kazan kaynıyor, olası bir Fenerbahçe mağlubiyetiyle ortada ne Rijkaard kalır, ne Adnan Polat. (Rijkaard büyük ihtimalle gönderildi ama resmi açıklama olmadığı için böyle yazdım.) Fenerbahçe'yse, özellikle son 10 yılda olmadığı kadar favori çıkacak maça.

Ben bu maçtan korkarım aga. Fenerbahçe-Galatasaray maçlarının havasını çok iyi bilen Aykut Kocaman da benzer düşüncede ki, Konyaspor maçından sonra "genç takımla bile sahaya çıksa Galatasaray'la oynayacağız" dedi. Mevcut durumun bizim oyuncularımıza getirebileceği rehavetin, Galatasaraylı oyuncularaysa -özellikle tam bir "yaralı aslan"ken- sağlayabileceği aşırı motivasyon ve itici gücün farkında. Dileğim elbette seriyi bozmamamız ama işimizin herkesin düşündüğü kadar kolay olacağını sanmıyorum.

Gelelim Fenerbahçe'nin kadrosuna. Pazar akşamı sahaya çıkmasını beklediğim 11 şöyle:

Volkan

Gökhan Gönül - Lugano - Yobo - Caner Erkin

Mehmet Topuz - Emre

Dia - Alex - Stoch

Niang

Aykut Hoca'nın Cristian'ı ilk 11'de oynatacağını sanmıyorum ama Selçuk ve Özer'in yokluğunda ilk 18'e alabilir.

Galatasaray'ın kadrosuyla da ilgili bir şeyler yazmak isterdim ama o kadar çok eksiği var ki Galatasaray'ın, takip edemedim. Yine de gördüklerimi yazayım. Arda ve Baros'un oynayıp oynamama durumları çok önemli. En az biri bile oynayamazsa ibre ciddi anlamda Fenerbahçe'den yana döner. Defans göbeğinizin ağır ve hantal oluşu işinizi zorlaştıracaktır. Kanatlardaysa Sabri-Stoch ve Insua-Dia mücadelelerini izleyeceğiz. En önemli bölge olan orta sahanın göbeğinde kim oynarsa oynasın, Emre-Mehmet Topuz ikilisine üstünlük kurmaları şart yoksa bu bölgeden hücuma rahatça çıkabilecektir Fenerbahçe. (Bir baktım da, Galatasaray adına oldukça karamsar bir tablo çizmişim. Burada keseyim en iyisi.)

Uzun lafın kısası, neresinden baksanız bir "derbi", bir "futbol şöleni". Ne Fenerbahçe çok rahat kazanır, ne Galatasaray peşinen teslim olur. Bu derbinin ruhuna aykırı bu. Dilerim sadece ve sadece futbolun güzelliklerinin konuşulduğu, hakemi ve saha dışı konuları hiç konuşmadığımız centilmence fakat adına yaraşır kalitede, heyecanda bir maç izleriz.

Sevgiler...

çok karamsarsınız :mad:

onların en iyiliği biz çakıncaya kadar..

şu mantık,dürüst olma işlerini bırakında az heyecan yapın bünyenizde,etrafınıza da heyecan aşılayın..

çoğu cimbomlu arkadaşımda sizin gibi,yok dışarı çıkmam,yok telefonu kapatırım,yok ertesi gün işe gitmem..

formamıda giyecem,atkımıda alıcam istanbulda olmadığım için gidebileceğim en güzel mekanda izleyeceğim maçımı,ama yanlız ama koparabildiğim kadar arkadaşımla..

hepsi bu kadar,ben güveniyorum takımıma...

edit:izmir inciraltında olacam nasip olursa,büyük ihtimalle turquaz da..o tarafa yolu düşecek arkadaşlara yazıyorum,buyursunlar masama 1 biramı içsinler ;) formamın arkasında ''beebron'' yazıyor..

Bu zamana kadar hep umutluyduk,hep heyecanlıydık da ne oldu....

Bu sefer açık ara favori olarak Fenerbahçe gösteriliyor...

Bu bizim avantajımız olabilir...

Psikolojik olarak baskı altında çıkmayacağız maça en azından bana öyle geliyor...

Artılarımız olduğu gibi negatif yönlerimizde fazla...

Sabırlı ve hatlar arası iletişimi kopartmadan oynayabilirsek galibiyet bizim için hiçte süpriz olmaz...

Orta sahada bariz üstünlükleri var...

Emre-Cristian ikilisine top yaptırmaz kenarlarıda kapatırsak fener bocalayacaktır...

Duran topları mümkün olduğunca değerlendirmemiz gerekir...

Savunma güvenliğinide elden bırakmazsak kazanacağımızı düşünüyorum...

İş ortasahada bitiyor...

Evet uzun yıllar sonra ilk defa Kadıköye negatif gideceğiz. Belki bu bizim yararımıza olur baskı anlamında. Çünkü daha önceleri ne kadar iyi kadrolarla gitsekte bu baskı yüzünden hep yenilmişizdir. Ortasahayı kalabalık tutmalıyız. Topsuz oyunda oyunu çok iyi daraltmamız lazım fenerin oyun kurmasını engellemek için. Sinirlerimize hakim olup fenerli oyuncuların proveke eden hareketlerinden mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Çünkü onlar bizim en çok bu zaafımızdan yaralanıyor maçı kazanmak için.

Kırmızı kartsız bitirirsek maçı...

Galibiyet alabiliriz...

Ama sinirlenmemek gerek...

Maçın başında germek için hertürlü pisliği yapacaklarınıda adımız gibi biliyoruz...

Sakin olup sadece futbola konsantre olmamız gerekiyor...

Sonrası zaten sahada gelecektir...

İlk yarım saat çok önemli...

Yarım saat oyunu dengeleyip daha sonra biraz daha ağırlığı koymak gerekir...

Keşke imkan olsa Young Boys maçını izlettirebilsek futbolculara...

Yeneceğimizi hiç düşünmüyorum ama umutlu birşey yazmak gerekirse; ceza sahasının hemen dışında gezinerek Pino ile faul kazanmaya bakmamız lazım. Misi frikikten kesin atar ben kefiliyim o derece. Korner, frikik atarsak bu şekilde gol buluruz. Baros yokken normal şekilde gol atmamız çok ama çok zor.

Sadece sinirlenmeyelim bu yeter. Çünkü sinirlenince maça olan konsantremiz bir anda boşalıyor. Konsantremiz bozulunca futbol adına hiçbirşey yapamıyoruz. Ne savunmada nede hücumda. Hep böyle yeniyorlar bizi.

Batdal ileride top tutamaz mı sizce...

Zira Uzun boylu fener savunması ile mücadele edebilir...

Yerden teknik...

Eğer Baros oynamayacaksa Forvet Tercihimiz M.Batdal olmalı...

En Azından ben öyle düşünüyorum...

Hani bir sınava hiç hazırlanmadan stressiz girersiniz , normalden daha başarılı olursunuz ya...

belki diyeceğim ama buna kendimde inanmıyorum :asd:

Baros oynamayacaksa, santraforla çıkmaya gerek yok, zaten sıkıntılı maç. Orta sahayı kalabalık tutup en ilerde Kewell'ı tutarsak iş görür bence. Ama Ayhan veya Mustafa Sarp'ın oynaması gerekiyor dediğim sistemde. O ikisinden birisi de maçı berbat etmeye yetecek teknikte. Emre Çolak maçı kaldıramaz, Musa'nın hiç tecrübesi yok. Elano o kadar oturduktan sonra hiç bir halt yiyemez. Kısaca adam yok oynatılcak. :eek:

Üst Alt