ROK: "FB'nin Kurucusu Kim?" Ömer Çavuşoğlu: "Unuttum" - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

ROK: "FB'nin Kurucusu Kim?" Ömer Çavuşoğlu: "Unuttum"

Cevap: ROK: "FB'nin Kurucusu Kim?" Ömer Çavuşoğlu: "Unuttum"

zamanında galatasaray oynayacak rakip türk takımı olmadığı için fenerbahcenin kuruluşunu desteklemiş hatta büyük katkı salamış diye hatırlıyorum

öyle bişey okumuştum

Desteklemekten ziyade cidden biz kurduk, ilk Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar yani, rakip olmadığı için şehrin iki yakasına iki rakip mahiyetinde düşünülüyor hatta, sonrada Galatasaray lise takımı olmaktan çıkınca Avrupa ve Anadolu yakasını temsil ediyorlar. Daha sonra işler buralara kadar geliyor.

^ Bu durumda literally fenerbahce'nin babasıyız. :ka23:

hayırsız evlat çıktı :asd:

Ya adamları kimin kurduğu belli değil cidden hiçbir kültürleri yok, Beşiktaşda öyle.

Galatasaray çok farklı gerçekten iyiki Galatasaraylıyız.

Cevap: ROK: FB'nin Kurucusu Kim? Ömer Çavuşoğlu: Unuttum :)

Bi de böyle canlı izledim, Ömer denen dürzü cevabı verdikten sonra çayını içiyor hemen, hani olur ya bazen utanırsınız yada çekingenlik yaşayabileceğiniz ortamlara girince devamlı elinizdeki içecekten yudumlarsınız

Allah'ın eziği :asd:

Desteklemekten ziyade cidden biz kurduk, ilk Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar yani, rakip olmadığı için şehrin iki yakasına iki rakip mahiyetinde düşünülüyor hatta, sonrada Galatasaray lise takımı olmaktan çıkınca Avrupa ve Anadolu yakasını temsil ediyorlar. Daha sonra işler buralara kadar geliyor.

Bende bu şekilde biliyorum ve bu yüzden kurucuları Ali Sami Yen' dir diyorum.

Herkes Haddini Bilecek

Galatasaray’ın eski yöneticilerinden Avukat Haluk Uğur’un rahmetli Ali Sami Yen’in ağzından aktardığına göre, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci olan ve futbol takımında da oynayan Galip, bir gün Ali Sami’ye “Galatasaray’a rakip olacak bir Türk takımı daha olsa ne kadar iyi olurdu…” der. Ali Sami de “Buna sen önayak olsana.” karşılığını verir ve Galip’in takımdan ayrılmasını onaylar. Galip böylece Fenerbahçe’nin kurulmasına destek verir. Bu destekle Fenerbahçe Galip Bey öncülüğünde, karşı tarafta Kuşdili’nde “Sütçü Bulgar”ın kulübesi tabir edilen mekanda kurulur. Yeni yetme bir kulüp olan fenerbahçenin büyümesinde, -Galatasaray’a rakip olamasa da- Rum takımlarına rakip olmasında büyük emeği geçer.

Hem GS futbolcusu, hem de FB Başkanı

Galip Kulaksızoğlu, 1911 yılında Fenerbahçe’de başkanlık yaparken, bir yandan da Galatasaraylı olduğu için, Galatasaray’ın bazı önemli maçlarında oynar.

Türk futbolu yurt dışına ilk kez 1911 yılı Eylül ayında çıktı. Ve bir Türk takımı, Avrupa sahalarında ilk maçını 11 Eylül 1911 günü, Macaristan’in Kolojvar kentinde, bu kentin adını taşıyan Kolojvar takımıyla yaptı. Bu takım Galatasaraydı, kadrosu da şöyleydi: Ahmet Robenson, Neşet, İsmet, Cevat, Hasan, Bekir Sıtkı Bircan, Dalaklı Hüseyin, İdris, Celal (şehit), Galip Kulaksızoğlu, Emin Bülent Serdaroğlu

Yine bu maçta Galatasaray forması giyen Dalaklı Hüseyin’in, 1907’de, futbolun ne olduğunu çözmeye çalışan toy delikanlılardan oluşan fenerbahçe futbol takımının ilk antrenörü olduğunu da belirtelim… Bir başka Galatasaraylı yani.. Tesadüf mü sizce?

Buarada sadece Galip Kulaksızoğlu değil Hamit Hüsnü Kayacan da Galatasaray kökenlidir. Ali Sami Yen Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye geçenlerin isimlerini şöyle anar : “Fenerbahçe’yi takviye etmek ve bir rakip yaratmak için bizden ayrılan Hasan Fuat, Hamit Hüsnü, Hasan Kamil, Galip, İsmet, Hikmet gibi arkadaşlarımıza gücenmedik ve onları sevmeye devam ettik.”

Hamid Hüsnü Bey (Karacan)

“Evet yıl 1912’dir. Galatasaray Reisi Hamid Hüsnü Bey (Karacan) Yahya Berki’nin davetiyle Fenerbahçe’nin Altıyol’daki lokalini ziyaret eder. Gördüğü misafirperverlikten hoşnut kalmış olacak ki, kısa bir süre sonra yine gelir. Ziyaretlerini sıklaştırır ve bir gün “sizi Fenerbahçe’de görmek isteriz” teklifi karşısında Galatasaray reisliğini bırakıp Fenerbahçe üyeliğine geçer. Hamid Hüsnü Bey bir süre sonra sarı-lacivertlilerin reisliğini de üstlenecektir.” İşin “hoş tarafının”, Hamid Hüsnü Bey’in Galatasaray’dan hiçbir ağır tepki görmemiş olduğunu söylüyor hikayeyi anlatan Can Kozanoğlu (Bu Maçı Alıcaz).

Fenerbahçe neden kurucusunun adını hiçbir tesise vermez?

“Eski Galatasaray asbaşkanlarindan Avukat Haluk Uğur sordu: “Bilir misin Fenerbahçe niçin kurucusunun adını hiçbir tesisine vermez, özellikle de o çok gurur duyduğu stadına…” Diğer bir sorusu ise “Nasıl olur da, hemen hemen her Fenerbahçeli Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen’i bilir de, nedense Fenerbahçe’nin kurucusunun kim olduğunu bilen bir Galatasaray’lı bulmak bir yana, bir Fenerbahçe’li bile bulmakta zorluk çekersiniz.” Haluk Uğur’a göre Fenerbahçe bile bile kendi tarihini tahrif etmiş bir kulüptür. Bunun sebebi ise, bir Galatasaray Liseli’nin gerçek kurucuları olmasıdır. (Galip Bey)

Prof.Dr. Duygun Yarsuvat söylemişti

Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, Adana Ceyhan kökenli. Soyadını Ceyhan nehrinin eski adı Yarsuvat’dan alıyor. G.Saray Liseliler Derneği Başkanlığı, G.Saray Divan Kurulu Başkanlığı yaptı. Halen G.Saray Üniversitesi Rektörü. Ayrıca Türk Ceza Hukuku Derneği Kurucusu ve Başkanı. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Yarsuvat, babası ve kardeşi gibi ünlü bir avukat. “F.Bahçe kulübünü G.Saray’dan ayrılanlar kurdu” iddiası ile gündem yaratmıştı.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Duygun Yarsuvat, F.Bahçe’yi G.Saraylılar’ın kurduğunu ileri sürdü. Radyospor’a konuşan Yarsuvat, “Maçlarda, G.Saray’a yönelik esprili pankartlar açılıyor, ne diyorsunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“G.Saray’la kimse alay edemez. Edirne’den öteye geçememiş kişiler yapar ancak bunu. Elimde dökümanlar da var F.Bahçe’yi Galatasaraylılar kurmuştur.”

Ergun Hiçyılmaz doğruladı

Yarsuvat’ın açıklamaları FB camiasında tepkilere neden oldu. Bu gerçekliğe F.Bahçeli tarihçi Ergun Hiçyılmaz da “Bazı kurucular G.Saraylı demek ’Bunlar Mekteb-i Sultanilidir’ anlamındadır. Ama onlar G.Saray takımının değil G.Saray okulunun mensuplarıdır” diyerek, kısmen de olsa, katılmaktadır.

Cevap: ROK: FB'nin Kurucusu Kim? Ömer Çavuşoğlu: Unuttum :)

f b sitesi 2001 başkanlar;

907-1908: Nurizade Ziya SONGÜLEN

1908-1909: Ayetullah BEY

1909-1910: Tevfik Haccar TAŞÇI

1910-1911: Hakkı Saffet TARİ

1911: Galip KULAKSIZOĞLU

1911-1912: Şehzade Osman FUAT

1912: Emirzade ARİF

1912-1914: Hamit Hasan KAYACAN

1914-1915: Nafia Nazırı Hulusi BEY

1915-1916: Sabri TOPRAK

fb sitesi 2008

Galip Kulaksızoğlu başkanlar ksımında kaldırılmıştır

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Sitesi / Türkiye'nin En Gelişmiş Kulüp Portalı

Adamları kuran biziz orası kesin. Hatta basketbol şubelerini de kuran biziz.

Evet fbyi Galatasaraylilar kurdu, Hatta gunespor diye bir takim daha kurmuslar sonradan kapattirmislr

İşte böyle ne idüğü belirsiz bir kulüptür Fenerbahçe.

Sonra da milletin tarihine laf atmaktan kendini alıkoyamaz.Kompleks sanırım,babasızlık falan...

Galatasaraylıların kurduğu doğru boşuna demiyoruz Galatasarayın Galatasaraylıdan başka düşmanı yok diye!!! Gerçi bir bakıma iyi olmuş içimizdeki çürük elmaların alayı o tarafa geçmiş.

Üst Alt