Ryzen 2 İle En Hızlı Masaüstü İşlemciler Geliyor | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ryzen 2 İle En Hızlı Masaüstü İşlemciler Geliyor

Ryzen-2-ile-en-hizli-masaustu-islemciler-geliyor96430_0.jpg

Zen işlemci mimarisi ile çok iyi bir çıkış yakalayan AMD bu yıl da geliştirmeye devam ediyor. Ryzen 2 serisi ile en küçük ve en hızlı masaüstü işlemciler geliyor. CES 2018 fuarında sahneye çıkan AMD nihayet merakla beklenen Ryzen 2 ya da Zen Plus olarak adlandırılan iyileştirilmiş mimari hakkında ilk resmi bilgileri paylaştı. Ryzen 2 bu kez piyasayı yerinden oynatacak.

Ryzen 2 Özellikleri

AMD’nin geçen yıl ortalarına doğru GlobalFoundries ile 12nm üretim sürecine geçeceğini açıklaması aslında Ryzen 2 serisinin de kaderini belli etmişti. Zen+ adıyla daha iyi hale getirilen Zen mimarisi, 12nm süreci de eklenince daha iyi enerji verimliliği ve daha iyi performans ortaya çıkıyor. AMD henüz Ryzen 2 serisi ile ilgili teknik detaylar vermekten kaçınıyor ve ilk ürünlerin Nisan ayına doğru piyasaya çıkacağını belirtiyor. Lisa Su, yeni seride en küçük ve en hızlı masaüstü işlemcilerin olacağını açıkladı. Bununla birlikte uzmanlar yüzde 10-20 arasında performans artışından bahsediyor. AM4 soketini kullanacak olan Ryzen 2 serisi bu bakımdan anakart değişimi gerektirmeyecek. Aynı dönemde piyasaya çıkacak X470 çipseti ise yeni seri için optimize edilmiş olacak. Yine yaz aylarına doğru Threadripper serisini ve yeni APU’ları görebileceğiz.

Ryzen-2-ile-en-hizli-masaustu-islemciler-geliyor96430_1.jpg

Diğer taraftan mevcut seride de önemli bir fiyat indirimi yaşanıyor. Üretimi daha verimli hale getiren ve böylece maliyeti de aşağı çeken AMD, bunu da hemen tüketiciye yansıtmış. Mevcut fiyatlardan 15$-150$ arasında daha ucuz işlemciler göreceğiz. Bu da Intel karşısında AMD’nin piyasanın tozunu atacağını gösteriyor. AMD ayrıca Zen mimarisinin baştan aşağı yeniden ele alınmış versiyonu Zen 2 için ise 2020 yılını işaret ediyor. Şu anda tasarım çalışmaları tamamlanmış durumda. Yeni mimari 7nm sürecinde üretilecek. Zen 3 için ise 7nm+ süreci ifade ediliyor. Yani artık AMD’nin işlemci pazarında söz sahibi olacağı günler yakın gibi.

Ryzen 3 APU Serisi

AMD’nin taşınabilir taraftaki önemli kozu olan Ryzen APU ailesi giriş seviyesindeki serisine de kavuştu. Ryzen 3 serisi iki APU ile bütçe dostu dizüstü bilgisayarlara en iyi performansı sunmayı amaçlıyor.

Ryzen-2-ile-en-hizli-masaustu-islemciler-geliyor96430_2.jpg

Ryzen 3 2300U modeli 4 çekirdek ve 4 izlek birimi barındırıyor. 2GHz taban hızı olan yonga 3.4GHz seviyesine hız aşırtılabiliyor. Radeon RX Vega mobil grafik biriminde ise 384 stream işlemcisi mevcut. Ryzen 3 2200U modeli ise 2 çekirdek ve 4 izlek birimi üzerinde şekilleniyor. Taban frekans 2.5GHz iken turbo ile 3.4GHz seviyesine çıkıyor. Radeon RX Vega grafik birimi ise 192 stream işlemcisine sahip.

Ryzen 2 ciddi manada çok daha iyi olacak. İlk Ryzen'ler bir nevi Beta işlemcilerdi.
RAM uyumluluk sorunları, daha yeni yeni stabil hale getirilen bios'lar, ''bazı'' oyunlarda stabilite sorunları... En önemlisi de düşük ısınma ve harcadığı düşük Watt'a rağmen düşük OC kapasiteleri.

Multi Thread'de zaten Intel, AMD'nin dengi değil. Single Thread'de durumu iyice toparladılar ve Intel ile pek fark kalmadı. 12 NM'nin ve daha da olgunlaşan üretim teknolojisinin yardımıyla saat hızlarını Intel'e yaklaştırmayı başarabilirlerse ve düşük OC kapasitesi sorununu aşabilirlerse Ryzen 2 ile pazar paylarını çok ciddi bir şekilde arttırabilirler. Hele hele Intel'in yeni mimarideki henüz aşamadığı verimlilik sorunlarını ve uğraştığı güvenlik zıkkımını düşünrsek. Şu anda baya AMD için uygun bi zemin var. Doğru kullanabilirler umarım.

Şu bir gerçek ki, Ryzen ile AMD'nin çok uzun süre sırtı yere gelmez artık. Önü inanılmaz açık bir mimari. Özellikle ilk nesil Ryzen'in verimlilik konusundaki (TDP + harcadığı güç) başarısını düşününce, Ryzen 2'nin bu konuda çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
Uzun yıllardır pc yenileyeceğim hep araya bir şeyler girdi erteledim. İyi ki de öyle olmuş, oynamak isteyip te oynayamadığım hiç oyun olmadı gereksiz yere ara teknolojilere para vermiş olacaktım tek sıkıntı ekran kartı, psu ve HDD hariç bütün sistemi değiştirecek olmanın maliyeti biraz yüksek olacak ama tam olacak. Ryzen 2 + ram + yeni anakart bana en az 5-6 yıl gider.

Üst Alt