Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Önerileri - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Kosmayin . Gerek yok , kalbi yersiz ve anatomine uyumsuz sekilde buyutup kaslandirmanin faydasi olmaz

Kosmak sadece ciger kapasitesine olumlu yansir , biraz da belalti adele gucunu arttirabilir

Yukarida ise 2 km yuruyorum diyen iyi yapiyor . En dogrusu diyebiliriz

Nabiz konusuna gelirsek , nabzin yag yakim hizina yukseltilmesi aslinda mini bir tibbi mudahaledir , bir ameliyattir diyebiliriz

Bende de çocukluktan kalma soğuk yemeklere karşı bir isteksizlik, hatta biraz tiksinti var. O yüzden kahvaltıda bile sıcak şeyler yemeyi seviyorum. Beyne fake atma işini biraz açabilir misin hocam?

Beyin ve insan metabolizmasi ufak farklar olmakla beraber 36-37 derece araligina sabitlenmistir . Biz bunu genelde 36,5 kabul ederiz . Dis etkenlerle bunda bir degisim algisini beyin ozumsediginde gerekli isitma sogutma islemini uygular , yani gunes altindayken 45 derece , dagda kayak yaparken 10 derece olmaz vucut isimiz , biliyoruz bunu

Fakat beyin iceriden mudahalalere karsi o olcude duyarli degildir , senin iradenle yapmis oldugun bir isitma sogutma islemi beyin tarafindan dogru algilanip duzeltilemez cunku fizigi asamazsin

Sicak bir cayi gonderdigin yerdeki reseptorlere beyin "sicak ama kaale alma , yanma , fonksiyonunu etkilemesin" diyemez

Bu yuzden beynin dogru sinyal gondermesini engelleyici her isi mudahalesi "dissal" mudahaledir , buradaki dis kavrami yabanci manasinda kullanildi , dis ortam anlaminda degil

Soguk da ayni sorunu yaratir fakat tek fark soguk maddeler kalici zararlar yaratmaz ya da olasiligi cok dusuktur diyelim

Sicaktan sakinin ... unutmayin kaynar suya girerseniz yanarsiniz ve omur boyunca iz tasirsiniz , buz gibi soguk suya girerseniz ise sok gecirip olmezseniz 1 saat sonra girmemis hic gibi olursunuz

16-17 yaşımdan beri ağır spor yaparım, sağlık açısından hiç bir faydasını görmedim :D

Maksat fiziksel olarak güçlenme değilse veya herhangi bir spor dalı için kendini geliştirmek gerekmiyorsa en iyi egzersiz Keramettin'in dediği gibi yürüyüş... İmkan varsa yüzme de olur tabi.

Ek: Bisiklet var tabi bir de hakkını yemeyelim.

Görüşemiyoruz sayın abim. Ayran içtik ayrı mı düştük

Yukaridaki stres ve sigara gorusu tamamiyle dogrudur , kalan kisimlarina butunuyle katilmamakla beraber bu iki etmenden kesinlikle uzak duracaksiniz

Unutmayin stresi hayat degil bunye uretir !

Spor konusu da kişiden kişiye göre değişir, ben hala yürüyüşün tek başına yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Mehmet Abi'nin söylediğini ise alışkanlığa bağlıyorum biraz, biraz daha genç yaşlarda spora başlayınca bence vücut ona adapte oluyor, dolayısıyla vücuda artı etki katmak o noktada biraz daha zor oluyor ancak nispeten hareketsiz yaşamı olan insanlar için bence sporun etkisi daha fazla oluyor.

Uzman değilim lakin insan vücudunun adaptasyon seviyesini yüksek görüyorum, tabiiki öyle çok da abartmamak lazım ama belirli seviyelerde vücudu zorlamak bende iyi etkiler gösteriyor.

Ki doğal kondüsyonu yüksek bir insanımdır, kolay kolay yorulmam.

Bundan iki sene önce ciddi bir omuz sakatlığı yaşadım, postür bozukluğu ve biraz da uzun kemik yapımdan dolayı eklemlerin dayanaksız kalması sonucu bir sakatlıktı.
Pek çok doktora gittim hepsi bana sporu bırak dedi, son iki doktor hariç. Ki son ikisi profesördü.
Ben yine de 6 ay sporu bıraktım, tedaviler her şey bitti.
Fakat omuzda ağrı vardı, sonra yavaş yavaş eklem güçlendirme egzersizleri, postür bozukluğu egzersizleri ve ağırlık egzersizlerine başladım.
Çok şükür iki sene olacak eskisi gibi omzum, spor yaptığım sürece hiçbir ağrı sızı vs yok. Sporu bırakınca ufak sinyaller vermeye başlıyor örneğin 3 hafta gidemediğim oluyor sınav dönemleri.
Bu tarz şeyleri söylemeden önce her kişiyi ayrı analiz etmeniz lazım bu da mümkün değildir
Koşmayın faydası yok, salona gitmeyin faydası yok demeden önce oturup o kişinin yaşam tarzına ve sıkıntılarına bakmalısınız.
Sporun zararı faydalarından çok daha azdır emin olabilirsiniz
Hayat bazı güzel riskleri aldığınızda güzeldir bana son doktorum bunu söylemiştir ve haklıymış

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Kesin uzak durmaniz gereken seylerden biri de sicaktir . Su an konumuz yeme icme ile ilgili oldugu icin gunes-deri olayina girmiyorum

Ama asla sicak urunler tuketmeyin . Corba olur , cay olur . Bunlari sakin sicak icmeyin . Cunku sicak icilen seyin hic bir olumlu fonksiyonu olmadigi gibi suni olarak yukseltilen vucut isisi beyne fake atar

Ayrica dil reseptorlerinden girtlak ve yemek borusuna , mide mukozasina , deri icin de epitel doku dedigimiz katman basta olmak uzere vucudun tum absorbe yetenegine sahip noktalarina son derece zararlidir sicak

Soguktan korkmayin . Bir sey yapmaz

Söylediğin şey aşırı sıcak, yani daha çok kaynara kaçan durumlar için geçerli diyebiliyorum, kişiye göre sıcak kavramı değişir tabi. Asyalılar deli gibi sıcak su içer mesela.

Bir kaç yıl önce halı saha maçı yaparken arkadaşın babası kalp krizi geçirdi neyseki oğlu doktor olduğu için gerekli müdahaleleri yaptı ve ölmesini engelledi. ( yan yatırdı, suni teneffüs falan yaptı bunları bilmek lazım aslında, neyse) Sonra bu olaya şahitlik eden bir arkadaş fobi sahibi oldu, maça çıkmadan önce asprin falan yutuyordu o derece korkmuştu yani. Neyse işte sonra doktora gittik beraber doktora anlattı işte şöyle böyle diye o da kalbini muayene etti ve bir sorun gözükmüyor dedi. Sonra işte kendimi garantiye almak için ne yapabilirim falan diye sordu doktora.

Doktorun verdiği cevaplar dün gibi aklımdadır, çok hoşuma gitmişti çünkü doktorun anlattığı kadar etkileyici yazmam mümkün değil kabaca şöyle dedi; kalbinde bir problem gözükmüyor ama bu demek değil ki sen %100 olarak kalp krizi geçirmeyeceksin, asprin alırsın kanı sulandırırsın ama belkide beyninde tespit edilmemiş mikro anevrizma vardır ve asprin kullandığın için anevrizma patlar neticesindede ölürsün. Optimal sağlık diye bir şey yok, vücut bir bütündür kontrolsüz/bilinçsiz şekilde önlem almaya kalkılmaz çünkü bir tarafı garantiye alayım derken diğer tarafta bilinmeyen bir sorunu tetikleyebilirsin, yapacağın en iyi şey anksiyeteni kontrol altına almak. Meditasyon,yoga, nefes çalışması, spor vs öneririm demişti.

Beni çok etkilemişti o doktor, çok güzel şekilde anlatmıştı. Bence doğru bakış açısı budur.

Spor salonlari saglik bozabilir , kas ve adele sistemleri agirlik kaldirmaya programlanmamistir

Mumkun mertebe spor salonu tarzi spordan uzak durmanizi oneririm .

Lastik , serit vb ekipmanlarla kendi gucunuzle calismayi deneyin . Ve bolca yuruyun , insan yurumeye ve yuzmeye programlanmistir

Kac tane cocugu olan arkadasima suda dogum yap , dogar dogmaz yapay veya dogal kar ya da buza koy dediysem o riski alamadilar

Ruslar bunu senelerdir yapar ve o kodlama sayesinde hangi hastaliklar kapilarini calmaz ...

Tabi herkesin kendi alacagi risktir baskasini ilgilendirmez

reis spor salonu konusunda o kadar haklısın ki..

spor yapıp ter atayım diye gidiyorum ama havalandırma sistemi berbat..

Duş ve sauna olayına hiç girmiyorum, inanmazsını yerler meni diye tabir ettiğimiz o iğrenç atıklar barındırıyor.

Çılgın mısın? Kamuya açık yerde duş mu alınır? Üstünü değiştirip doğruca eve gideceksin.

Kafadar arkadaşlarla çok keyifli olur.. @Furkan Korkmaz senden iyi olmasın furkan diye bir kankam var ve onunla spora gideriz..

soyunma odasında 4-5 tane kabin var.. herkes duşunu alırken, towel war sesi duyduk mu? herkes kabinden anadan üryan çıkarız..

Havlu savaşı yapar ve oramıza buramıza vururuz..

PossibleNervousBluetickcoonhound-max-1mb.gif

Spor salonlari saglik bozabilir , kas ve adele sistemleri agirlik kaldirmaya programlanmamistir

Mumkun mertebe spor salonu tarzi spordan uzak durmanizi oneririm .

Lastik , serit vb ekipmanlarla kendi gucunuzle calismayi deneyin . Ve bolca yuruyun , insan yurumeye ve yuzmeye programlanmistir

Kac tane cocugu olan arkadasima suda dogum yap , dogar dogmaz yapay veya dogal kar ya da buza koy dediysem o riski alamadilar

Ruslar bunu senelerdir yapar ve o kodlama sayesinde hangi hastaliklar kapilarini calmaz ...

Tabi herkesin kendi alacagi risktir baskasini ilgilendirmez

reis spor salonu konusunda o kadar haklısın ki..

spor yapıp ter atayım diye gidiyorum ama havalandırma sistemi berbat..

Duş ve sauna olayına hiç girmiyorum, inanmazsını yerler meni diye tabir ettiğimiz o iğrenç atıklar barındırıyor.
Spor salonlarını bu şekilde genellemek çok yanlış olur
Çok salon değiştirdim ilk baktığım şey temizlik ondan sonra da spor salonundaki alet çeşitliliği oldu.
Temizliği ön plana alarak giderseniz sıkıntı yaşamazsınız

Konu beslenmeden spora doğru yönelmişken ikisi ile de ilgili ortak bir tecrübemi paylaşayım.

Spor yapanlar büyük çoğunlukla enerji içeceği kullanıyorlar, kullananlara saygım var fakat ben enerji içeceklerine oldum olası alışamadım ve yıllar öncesinde bir kaç kez denediğimde hiç bir etkisini görmedim.

Benim en büyük tercihim özellikle uzun yollarda yanıma 2 litre su alacaksam bunun 1 litresini (litrelik) maden suyu olarak alıyorum. Yorgunluğun bastırmaya başladığı sıralarda kafaya dikmeye başlıyorum ve sonrasında turbo etkisi yapıyor. Maden suyunun faydasını gördüm hiç zararını görmedim.

Özellikle sıcak yaz aylarında ortalama 2 litreye çıktığımda oluyor.

Konu beslenmeden spora doğru yönelmişken ikisi ile de ilgili ortak bir tecrübemi paylaşayım.

Spor yapanlar büyük çoğunlukla enerji içeceği kullanıyorlar, kullananlara saygım var fakat ben enerji içeceklerine oldum olası alışamadım ve yıllar öncesinde bir kaç kez denediğimde hiç bir etkisini görmedim.

Benim en büyük tercihim özellikle uzun yollarda yanıma 2 litre su alacaksam bunun 1 litresini (litrelik) maden suyu olarak alıyorum. Yorgunluğun bastırmaya başladığı sıralarda kafaya dikmeye başlıyorum ve sonrasında turbo etkisi yapıyor. Maden suyunun faydasını gördüm hiç zararını görmedim.

Özellikle sıcak yaz aylarında ortalama 2 litreye çıktığımda oluyor.
Enerji içeceğinin kalbe vucuda ciddi zararları var, düzenli spor yapan biri olarak asla ağzıma sürmem

enerji iceceklerinin belirgin iki zarari vardir , birincisi baska zararlilar gibi seker ve kafein gibi aliskanlik yapan ve faydasi olmayan maddeler icermesi

daha onemlisi , bu tip urunler ,vucudun yorgunluk ve kontrol mekanizmasina mudahale ederek olmayan bir gucun varmis gibi hissedilmesine sebep oluyor , bu sebeple bu tip urunlerin sonrasinda kalp krizi ile cok karsilasiliyor

spor salonlarinin kirliligi ile ilgili yorum yapmamistim , o ayri bir mevzu .. eve agirlik alip calismak icin de yorumum ayni ... insan bedeni dogada var olarak uretilmemis hic bir yonteme uygun uretilmemistir , bunun istisnasi beyindir .. beyin her acilima musaittir

ama kas yapisi , eklemler ve benzeri ogeler , cok uzun surelerde evrimlesme ve anomali denebilecek durumlar haric cok benzer durumdadir , yani insandan insana degisen sey sadece biri 10 kg kaldirabilecekken otekinin 20 kaldirabilmelisidir , ama ikisinin de 10 ve 20 kaldirmasinin zararli oldugu noktasindaki ortak durum degismez.

vucut sinyalleri her zaman yeterlidir ,yani mesela acikma ,susama , harekete gecme veya uyuma , dinlenme gibi ... bu yuzden de eskiden insanlar zaman ve saat kavramini dislayarak omurlerini surdurmuslerdir .. evet gece uyumuslardir , gunduz calismislardir , gereginde agir kaldirmislardir ,limitleri zorlayip milattan once 5000 yilinda da kalp krizi gecirmislerdir

fakat agirlik kaldirma denen ,veya spor salonlarinda insanin normal yasayisindaki ihtiyacini asan her egzersiz icin yanlistir diyebiliriz .

bu konuyu uzatmak istemem cunku salonlara giden ,agirlik kaldiran cokca insan var , bazi gorusleri degistirmek mumkun olmadigi icin zorlamaya gerek de yok

mesela yaslilara yer vermeyle alakali da son gorusler eskiye gore farklilasti , artik yaslilara yer vermeyin onlara iyilik yapin gorusu benimsendi

cunku o sallantida ayakta durmaya calismak denge sistemine katkida bulunuyor , sagi solu tutmak zorunda kalmalari kas sistemlerine , yer bakinmalari dikkat algisini canli tutarken saga sola yurumeleri de zinde tutuyor

Üst Alt