Şaka Gibi! Limonata ve Meyve Suyuna ÖTV Geldi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Şaka Gibi! Limonata ve Meyve Suyuna ÖTV Geldi

Torba tasarıda Akp önergesiyle yapılan ve meyve suyu (nektar), limonata, mineral ve gazlı su, sade gazoz da özel tüketim vergisi (ÖTV) kapsamına alınmasını öngören değişiklik*TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Tasarının görüşmeleri sırasında Perşembe akşam saatlerinde verilen önergeyle tasarının 76. maddesindeki meyve sularına ilişkin vergi düzenlemesinde değişikliğe gidildi. Buna göre tasarının ilk halinde yüzde 20 olarak öngörülen vergi oranı düşürülürken kapsam genişletildi.

Değiştirilen maddeye göre, yeni düzenlemede yüzde 10 ÖTV kapsamına alınan içecekler şöyle sıralanıyor: "Meyveli gazoz, sade gazoz, alkolsüz bira, enerji içecekleri, nektarlar, limonatalar, meyve suları (üzüm şırası dahil), sebze suları (fermente edilmemiş ve alkol katılmamış), mineral sular ve gazlı sular, ilave şeker veya diğer tatlandırıcı maddeler katılmış olsun olmasın yalnız ambalajlanmış olanlar ve/veya toptan teslime konu edilen içecekler."

Düzenleme 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olacak.*

HTC U11 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

en-g%C3%BCzel-recep-tayyip-erdo%C4%9Fan-resimleri_616039_m.jpg

Kola bu kapsamda değil sanırım ? Limonata da nasıl ötv olabilir aklım almıyor :)

Limon %8
Su %1

Kdv oranı bile totalde 18 etmezken, üstüne ötv yapıştırmak dahice :hat:

ülkenin çivisi çıktı artık,ağır vergiler insanların belini büküyor.insanların 2-3 araba aldığına bakmayın bankalara eşşek yüküyle borçlu bir halkız artık.

Bu ne la her haber sitesi X içeceğe %10 ötv zammı diye vermiş haberi, kimi limonataya dikkat çekmiş, kimi maden suyuna. Halbuki normal su ve alkollü içecekler haricinde her şeye %10 ötv zammı gelmiş.

ülkenin çivisi çıktı artık,ağır vergiler insanların belini büküyor.insanların 2-3 araba aldığına bakmayın bankalara eşşek yüküyle borçlu bir halkız artık.

Abartmayın yahu... 1 maden suyu taş çatlasa 1 lira falan, %10 zam gelmiş 1.10 lira olmuş hepi topu. Bazı marketler maden sularının fiyatını 0.95 olarak belirleyip halkı kandırıyordu bunun da önüne geçilmiş oldu, artık 1 liranın altında 0.95-0.99 gibi fiyat veremeyecekler bilmem anlatabildim mi ?

Son düzenleme:
Abartmayın yahu... 1 maden suyu taş çatlasa 1 lira falan, %10 zam gelmiş 1.10 lira olmuş hepi topu. Bazı marketler maden sularının fiyatını 0.95 olarak belirleyip halkı kandırıyordu bunun da önüne geçilmiş oldu, artık 1 liranın altında 0.95-0.99 gibi fiyat veremeyecekler bilmem anlatabildim mi ?

Zammın miktarını geç hocam da içecekte özel tüketim vergisi nedir?

boğaziçi üniversitesinde yemek fiyatı 2 lira 50 kuruştan 3 liraya yükseltilecekti öğrencilerin yoğun itirazı ve baskısıyla 2 lira 50 kuruş olarak devam edilmişti.
tıpkı sizin gibi ''50 kuruştan ne olacak yaa'' diyen kişilerin unuttuğu bir şey var.
bugün 50 kuruşa ses etmeyen yarın 5 liraya ses etmemeye devam edecek.
burada önemli olan miktarı değildir,yapılan kurnazlıktır.
devlet araba alırken kendine bir araba hediye ediyorsa ve halk hala ''padişahım çok yaşa'' diyorsa,siz doğru yoldasınız aynen devam.

Zam değil yalnız bu ek vergi. Hatta sıkıntının asıl sebebi eklenen verginin nedeni ve kapsamı. Bu millete soda gazoz ve limonatayı lüks görme durumu çok daha irrite edici bir olay 10 kuruş fazla para vermekten.

Üst Alt