DXB68hnWkAANqKS.jpg

UEFA, 2018-2019 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'nda yeni sisteme geçildiğini duyurdu.

UEFA, 2018-2021 yılları arası için yeniden düzenlenen Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi katılım kurallarını açıkladı.

Bu sezondan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne 26, Avrupa Ligi'ne ise 17 takım doğrudan katılacaklar.


Şampiyonlar Ligi'nde doğrudan katılacak 26 takım:

Son Şampiyonlar Ligi şampiyonu - 1
Son Avrupa Ligi şampiyonu - 1
UEFA sıralamasında yer alan İlk dört ülke liginin ilk dört takımı - 16 (
İspanya, Almanya, İngiltere, İtalya-)
5. ve 6. ülke liglerinin ilk iki takımı - 4 (
Fransa, Rusya)
7.-10. sıralamadaki ülkelerin şampiyonları - 4 (Türkiye bu gruba dahil,
Portekiz, Ukrayna, Belçika)

Eğer son ŞL şampiyonu, ligden gruplara katılım hakkı elde ettiyse 26. takım olarak 11. sıradaki ülke şampiyonu(bu sezon Çek Cumhuriyeti ) takımı da doğrudan katılacak.

AL şampiyonu gruplara katılım hakkına sahipse, 5. sıradaki ülkenin(bu sezon Fransa) 3. sıradaki takımı doğrudan katılacak.

Diğer bazı kurallar ise:

Bir ülke grup aşamasında en fazla 5 takıma sahip olabilir.

UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerinde elenen her takım,UEFA Avrupa Ligi'nde ikinci bir şans yakalamaya devam edecek.

Grup aşamasında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Bir ülkenin UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gönderebileceği maksimum takım sayısı 5 olarak belirlendi.

Örneğin, sezon sonu itibarıyla Premier Lig'de ilk dört sırayı Manchester City, Liverpool, Manchester United ve Chelsea'nin aldığını düşünelim. Şampiyonlar Ligi'ni Tottenham, UEFA Avrupa Ligi'ni de Arsenal kazanmış olsun.

Böyle bir senaryoda, yeni format gereği İngiltere'nin Devler Ligi'nde 6 takımla temsil etme durumu ortaya çıkacağı için UEFA bu temsil hakkını 5 ile sınırlıyor. Bu senaryoda Devler Ligi'ne katılım hakkını Tottenham alıyor. Avrupa Ligi şampiyonu Arsenal'den boşalan katılım hakkı ise ülkeler sıralamasında 5. olan Fransa'nın üçüncüsüne gidiyor.

Goal


Champions League and Europa League changes next season - UEFA Champions League - News - UEFA.com

 
Son düzenleme:
Ön elemede

Tottenham/Chelsea/Arsenal
Valencia
Inter/Roma
Leverkusen/Leipzig/Dortmund/Schalke

eşleşmelerinden kurtulduk ülke olarak. Muhtemel rakipler arasında

Fransa 3.
Rusya 3.
Portekiz 2.
Ukrayna 2.
Belçika 2.

olacak. Bunlar dışında

Hollanda şampiyonu
Avusturya şampiyonu
Çekya şampiyonu
İsviçre şampiyonu
Hırvatistan şampiyonu vs de var.

Ama şampiyonlar kendi aralarında ki yoldan gelmeye devam edecek mi onu bilmiyorum?
 
Kısaca elitler turnuvası olma yolunda hızla ilerleniyor. Ya direk ismini öyle koysunlar da bizi uğraştırmasınlar. Büyük Avrupa turnuvası vardı. Ne oldu o iş ?
 
dOW087.png


1.Torba

Barcelona
Bayern
Man City
Napoli
PSG
Lokomotiv Moskova
Porto
Shakhtar

2.Torba
Real
Atletico
Juventus
Dortmund
Man Utd
Chelsea
Zenit
Schalke

3.Torba
Monaco
Liverpool
Valencia
Lazio
Brugge
Galatasaray
Inter
Leipzig

Seneye Şampiyonlar Ligi'nin durumuna baktım.Şu anda 3. torbada görünüyoruz ama elemelerden gelme ihtimali yüksek PSV,Olympiakos,Lyon,Benfica,Kiev ve UEFA Şampiyonu olması muhtemel Arsenal gibi takımların puanı bizden yüksek olduğu için 4.torbaya düşeriz gibi duruyor.

UEFA geçen sezon ŞL gruplarına direkt giden Hollanda ve İsviçre şampiyonlarını elemeye atıp,Şampiyonlar kotasını 5'ten 4'e,Şampiyon olmayanlar kotasını ise 5'ten 2'ye düşürmüş.(UEFA sırasındaki ilk 4 ülkenin ilk 4 takımına direkt yer açmak için)

2. olursak bu sefer 3 eleme oynuyoruz ve hepsinde seri başı değiliz.(Tudor iti sağ olsun)Yukardaki tabloda "League Path"ta görünen 8 takımdan ikisi olmaya çalışacağız.Baba takımlar pek yok ama sezon başı 6 maç bayağı zor ve yorucu olacak.

Son olarak 3.torba şansımız için Inter ve Leipzig'in ligde ilk 4'teki yerlerini korumalarını,Fularlılı Zenit'in 3.sıraya düşmesini ve UEFA'yı puanı bizden düşük veya zaten ŞL'de oynayacak bir takımın almasını temenni ediyorum.Bir de Brugge ile puanımız tamamen aynı.Bu durumda ne oluyor bilmiyorum alfabetik gidiyor herhalde.

Birkac hafta once durum boyleydi.Simdi lig siralamalari degismistir ama.
 
Büyükler UEFA'yı buna mecbur etti zaten.UEFA'ya kalsa böyle bir değişiklik olmayacaktı.O dediğin Euroleague tarzı turnuva tehdidinden dolayı UEFA bu kararı aldı.
Haklısın. Bir ara böyle bir organizasyon vardı ismini hatırlayamadım. O organizasyon içerisinde olacak mıydık yoksa dahil mi oluyorduk neydi o ? Sarper böyle organizasyonlara katılmak gerekiyor. Ayrıca CL dışında ki hiç bir UEFA organizasyonu o kadar prestij sağlamıyor. UEFA bence bunun ödüllerini artırmalıdır. Yoksa 4 takım arasında 3 ülke arasında gidip gelecek koca organizasyon önlem alınmaz ise.
 
Haklısın. Bir ara böyle bir organizasyon vardı ismini hatırlayamadım. O organizasyon içerisinde olacak mıydık yoksa dahil mi oluyorduk neydi o ? Sarper böyle organizasyonlara katılmak gerekiyor. Ayrıca CL dışında ki hiç bir UEFA organizasyonu o kadar prestij sağlamıyor. UEFA bence bunun ödüllerini artırmalıdır. Yoksa 4 takım arasında 3 ülke arasında gidip gelecek koca organizasyon önlem alınmaz ise.

Biz yoktuk sadece kafa takımlar vardı.Bence her UEFA organizasyonu önemli,orada her sene bulunmak lazım.
 
Böylesi daha iyi olmuş. Ön elemede Arsenal, Tottenham, Sevilla, Napoli gibi takımlar oluyordu. Şimdi en fazla Fransa 3.'sü gelebilecek. Daha zayıf ülke temsilcilerinin gelme ihtimali arttı. Bu sayede de uzun yıllar sonra 2 takımla temsil edilme ihtimali yükseldi. Ayrıca yıllardır Şampiyonlar Ligi'ne girip de hiçbir heyecan yaratamayan ve averaj takımı olan takım sayısı da azalacağı için grup aşamasının kalitesi artacak..
 
Fransa'dan rennes monpeiler falan clye direk katılacak yani. Xd


Ayrıca bizi etkilememis biz ya 1. Ya 5. Oluyoruz.

Bu sene de aynısı olacak.
 
Üst Alt