Şekip Mosturoğlu: "Fenerbahçe, başarısızların ortak hedefi"


sekip_mostur_600_BNK2L.jpgKamuoyunun merakla beklediği basın toplantısında, Fenerbahçe Kulübü adına Şekip Mosturoğlu kameraların karşısına geçti. "Şampiyonluk yarışında geride kalanlar, zirvede yer alanları aşağı çekmek için elinden gelen oyunları yapıyorlar" diyen Mosturoğlu, açıklamaların büyük bir bölümünde eleştiri oklarını Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'e yöneltti.SON GÜNLERDE AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE

Önce Trabzonspor ardından Gençlerbirliği ve son olarak da Beşiktaş'ın yaptığı sert açıklamaların ardından Fenerbahçe Kulübü daha önce duyurduğu ve merakla beklenen basın toplantısını gerçekleştirdi. Basın toplantısına tek başına çıkan Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu'nun hedefindeki isim ise Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'di.HEDEFTE SADRİ ŞENER VARDI

Sadri Şener'i sert bir dille eleştiren Şekip Mosturoğlu "Şener bir özür dileme makinesine döndü" derken "Bugün şerefli 2.’liklerden bahsedenlerin futbolu kirlettiği ortadadır" diye konuştu. Fenerbahçe Asbaşkanı, liderken başka ikinciyken başka düşünceleri olduğunu iddia ettiği Sadri Şener hakkında "Hangi Sadri Şener’i ciddiye almalıyız?" diye sorarken Trabzonspor Başkanı'nın yaptığı açıklamaların en çok Trabzonlu hakemlere zarar verdiğini söyledi.BEŞİKTAŞ'A DA YÜKLENDİ

Basın toplantısında Beşiktaş'a da yüklenen Mosturoğlu "Hayatın cilvesine bakın, bu sezon Beşiktaş ile Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası’nda aynı grupta yer aldı. Ne tesadüftür ki, Trabzonspor, Beşiktaş’a yenildi, Beşiktaş’ın kupada ilerleyişine izin verdi. Beşiktaş da Trabzonspor’a yenildi ve Trabzonspor’un şampiyonluk iddiasını sürdürmesine olanak tanıdı. Biz de bugün bu sonuçlara bakarak ve o söylemi hatırlayarak bir anlam mı çıkarmalıyız?" diye konuşurken "Beşiktaş Kulübü Yönetimi, çok net bu anlamı ihtiva eden bu açıklamanın sorumluluğunu da önceki talihsiz açıklamaları gibi tarih boyunca taşıyacaktır. Onun içindir ki asla Süleyman Seba gibi efsane bir başkanın nitelikleri sizlerde bulunmuyor. Onun içindir ki size kimse efsane demiyor" ifadelerini kullandı.Mosturoğlu'nun konuşmasının en çarpıcı açıklamalarından biri ise "Fenerbahçe başarısızların ortak hedefi haline geldi" sözüydü. "On yılı aşan istikrarlı bir yönetimin yarattığı farklılığın bir sonucu olarak her yıl lig yarışının sonuna kadar içindeyiz. Yer aldığımız tüm branşların hemen hepsinde finallerde bizim adımız var. Bunun bir sonucu olarak şampiyonluk iddiasıyla yarışa başlayan takımlar bu iddiayı kaybettikleri anda taraftarlarına, genel kurullarına kısaca camialarına şirin gözükmek, başarısızlıklarına bir mazeret üretmek adına bu tip akıl ve izan yoksunu açıklamaları yapıyor ve bize saldırıyorlar" diye konuşan Şekip Mosturoğlu sözlerini ise spor yazarı İslam Çupi'nin 1974 yılındaki bir yazısından alıntıyla noktaladı: Şampiyon olmak mümkün Fenerbahçe olmak imkansız".MOSTUROĞLU'NUN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

-İkinciliklerimiz futbolun derin abilerinin kim olduklarının göstergesidir.

-Biz Beşiktaş ve Trabzonspor'un maçlarına bakarak bir anlam mı çıkartmalıyız.

-Düşüncesizce söylenen sözler gün gelir karşınıza çıkar.

-Beşiktaş'ta Süleyman Seba'nın nitelikleri şu anda kimsede bulunmuyor.

-İkinci yarıyla birlikte Sayın Sadri Şener özür dileme makinesine döndü.

-Gençlerbirliği yönetiminin kendi haklarını savunabileceğine eminim.

-Hukuk devletinde hiç kimse hukuk dışında hakkını arayamaz bu bir suçtur.

-70'li yıllarda Trabzonspor fırtınasını yaratan yöneticiler o günün imkanlarında başardıklarıyla eli öpülecek insanlardır.

-Sayın Sadri Şener bugün özür dilemeye başlasa ancak ligin sonunda bitirir.

-Sayın Sadri Şener nelere özür dilediğine dikkat etmelidir.

-Bizim isteğimiz hakem atamalarında standart olması ve eğitimlerin artarak hataların en aza indirilmesi.

-Hakemlik sisteminin modern çağı yakalamasını istiyoruz. Başka bir isteğimiz olamaz.

-Sayın Sadri Şener Türkiye Futbol Federasyonu üzerinde hata arıyor.

-Bana kalırsa Trabzonspor'un açıklamaları bizzat Trabzonsporlu hakemlere zarar veriyor.

-Sadri Şener listeye bakarsa, federasyon hakem listesinde 2 Diyarbakırlı, 8 Trabzon kökenli hakem olduğunu görebilir.

-Bu listede hiç Bursasporlu hakem yok ama geçen sezon Bursaspor şampiyon oldu.

-Sadri Şener herhalde bunlara bakarak nasıl bir yanlış yaptığını görecektir.

-Sayın Sadri Şener ilk yarıyı lider kapatanın şampiyon olacağını zannediyor.

-Ligi en az hata yapan takım şampiyon olacaktır.

-Zamanında Aziz Yıldırım'ın Kulüpler Birliği Başkanı olmasını öven Sayın Şener bugün farklı bir şey söylüyor.

-Sayın Sadri Şener'in bu konularda artık bir karar vermesi lazım.

-Şehir efsaneleri de var. "Başkan hakem odasını bastı" diye. Ortada bu oda yok. Kim nerede hangi odayı basmış?

-Lütfen raporlara bakın ve bunu bize gösterin. Sonra da "Biz daha iyi basarız diyorsunuz."

-Bir işin içerisinde Fenerbahçe yoksa, her şey normal karşılanıyor.

-Federasyon'un da dediği gibi "Futbol bir oyun" ancak bu kadar şakayı da kaldıramayacak kadar ciddi bir oyun.

-Fenerbahçe başarısızların ortak hedefi.

-Camialar başarısızlıklarını örtmek için bu tip saldırılar yapıyor. Kimsenin başarısı ya da tersi bizi ilgilendirmiyor.

-Başta Trabzonspor gibi başarısızlıkları için mazeret üretenlere sesleniyoruz. Futbol bu sezon bitmiyor, devam ediyor.

-Kimse başarısızlıklarında başkasını da aşağıya çekmeye çalışmasın.

-Artık bu tip numaralar ne taraftarlardan ne de başkasından rabet görmüyor.

-Bugün kirli dediğiniz lig başarılı olduğunuzda sadece sizin için temiz olabilir.

-Sayın Sadri Şener "Türkiye'nin 4'te 1'i bizi istiyor. Beşiktaş ile Galatasaray da bizim şampiyonluğumuzu istiyor" diyor.

-Sayın Şener, bu tip camialara yaslanmak size yakışmıyor.

-Büyüklük sizin anladığınız anlamlara gelmiyor.

-Lütfen bunu anlayın ve kulübünüz için büyük işler yapın.

-İslam Çupi'nin 1974'teki sözünden bir alıntı ile sözlerime nokta koyuyorum: "Şampiyon olmak mümkün, Fenerbahçe olmak mümkün değil.".::FENERBAHÇE'NİN AÇIKLAMASI::.

Son günlerde futbol kamuoyundaki spekülasyonlala ilgili Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçe adına açıklamalarda bulundu.Şekip Mosturoğlu'nun konuşmasının tam metni:

"Basın mensupları hoşgeldiniz, deprem ve tsunami felaketinden dolayı Japon halkına taziyelerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, çeşitli sebeplerle Japonya’da bulunan çok sayıda Türk vatandaşımızın da bu felaketi en ufak bir yara dahi almadan atlatmış olmasını umuyoruz."İTHAM EDENLERİ BUGÜN BİR KEZ DAHA LANETLİYORUZ"

Şampiyon olmak adına şaibe yapmakla, karşı takımların kalecilerini futbolcularını ayartmakla suçlanan ve adeta her fırsatta futbol dünyasının derin devleti yakıştırması yapılan kulübümüz, başkanımız ve yönetimimiz acaba son maçta mı futbolcuları ayartmayı şike yapmayı mı unutmuşlardır. Fenerbahçe bu kez şaibe yapmayı unuttuğu için mi şampiyon olamamıştır. Yıllardan beri adeta her şampiyonluğumuzda bizleri hakemleri etki altında bırakmak, federasyonu kullanmak gibi son derece çirkin iddialarla itham edenleri bugün bir kez daha lanetliyoruz."FENERBAHÇE DÜŞMANLIĞININ NE KADAR ÇİRKİN BİR BOYUTA ULAŞABİLECEĞİNİ HEP BİRLİKTE GÖRDÜK"

Liderliğe yükseldiğimiz andan itibaren Fenerbahçe düşmanlarının ve futbol dünyasında yaratılmaya çalışılan Fenerbahçe düşmanlığının ne kadar çirkin bir boyuta ulaşabileceğini hep beraber gördük ve bundan utanç duyduk. Biz şampiyon oluyorsak bunu gerçekten hak ettiğimiz, yöneticilerimizin gece gündüz demeden gösterdikleri özverili çalışmaları, futbolcularımızın sahada akıttıkları terleri, taraftarımızın Türkiye’nin dört bir yanında tribünlerde sesleri kısılıncaya kadar tezahürat yaparak takımlarına destek vermeleri ile kazanıyoruz."FENERBAHÇE'NİN ŞAMPİYONLUKLARI KİRLETİLEMEZ ŞAMPİYONLUKLARDIR"

Fenerbahçe’nin şampiyonlukları hak edilmiş ve bazı kendini bilmezler tarafından kirletilemez şampiyonluklardır. Şimdi sormak istiyorum: Fenerbahçe şampiyon olsa lig kirli ancak Bursaspor şampiyon olduğu için temiz midir? Bu nasıl bir ayıp bu nasıl bir ahlak yoksunluğudur?. Türkiye’de futbol, bunları dillendirenler bunları savunanlar ve bunlara inanarak prim verenler ile hiçbir yere varamaz. Ne milli takımlarımız ne kulüp takımlarımız böyle kısır tartışmalar ve yıpratma kampanyalarının yürütüldüğü bir ülkeden çıkarak uluslararası arenada kalıcı ve istikrarlı başarılar elde edebilirler."BU ZİHNİYET TEMİZLENMEZSE FUTBOLUMUZ TÜM GELECEĞİNİ KAYBEDEBİLİR"

Futbol ailesi içleri çürümüş bu insanları aralarından derhal temizlemelidir. Bu zihniyet yok edilmezse Fenerbahçe Spor Kulübü bir yıl şampiyonluk kupası kaybetmiş olabilir ama ülke futbolumuz tüm geleceğini kaybedebilir. Türk futbolu komplocu ve iftiracılar eline bırakılamayacak kadar kıymetli ve değerlidir.Değerli arkadaşlar bu bölümü not almanıza gerek yok. Bu konuşmanın 19 Mayıs’ta, lig şampiyonluğunu kaybettikten hemen sonra yaptığımız basın toplantısından birebir alındığını hatırlayacaksınız.

Bu açıklamadaki kişi ve kurumların isimlerini değiştirdiğimizde, geçen sezondan bu yana değişen hiçbir şey olmadığı çok net bir şekilde görülecektir. Gelinen noktada artık bu senaryolar, komplo teorileri, kitleler tarafından da itibar görmemektedir."SEBA'NIN "ŞEREFLİ İKİNCİLİKLER" SÖZÜ KULÜBÜMÜZÜN YAKIN TARİHİNDE BULUNMAKTADIR"

Şerefli 2.’liklerden bahsedenlerin, o 2.’likleri, bize karşı alamadıklarını bir kez daha hatırlatırız. Sayın Süleyman Seba’ya ait "şerefli ikincilik" sözünün manevi anlamını da aşan "daha" şerefli ikincilikler kulübümüzün yakın tarihinde bulunmaktadır."İKİNCİLİKLERİMİZ, FUTBOLUN "DERİN ABİSİNİN" KİMLER OLDUĞUNUN AÇIK GÖSTERGESİDİR"

Bu ikincilikler, camiamızı çok derinden üzmüş ve travma yaşatmış olsa da, bu düzen içinde kulübümüzün ne denli temiz olduğunun da en açık göstergesidir. İkinciliklerimiz, futbolun "derin abisinin" aslında kimler olduğunu, kimlerin futbolu kendi çıkarları için kirlettiğinin en açık göstergesidir. Kendilerini "temiz ligci" olarak isimlendirenlerin gerçek yüzünün ne olduğunu bugün herkes bir kez daha görmüştür."SÜLEYMAN SEBA'NIN DEĞERLERİ BUGÜN YOK"

Sayın Süleyman Seba’yı referans gösterenler, bugün Süleyman Seba’yı "Efsane başkan" yapan değerlerin, "son maçta düşen ya da şampiyon olan takımı belirlemek" ya da "Lig bizim kupa sizin" gibi değerler olmadığını anlamalıdır."DÜŞÜNCESİZCE YAPILAN AÇIKLAMALAR PEŞİNİZİ BIRAKMAZ"

Değerli arkadaşlar; bazı talihsiz açıklamalar söylendiği anda yarattığı etkinin çok fevkinde olan etkilerini yıllarca sürdürebilir. "Kupa bizim, lig sizin" söylemi bundan 2-3 sezon öncesine ait."NE TESADÜF Kİ TRANZONSPOR, BEŞİKTAŞ'A KUPADA YENİLDİ"

Hayatın cilvesine bakın, bu sezon Beşiktaş ile Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası’nda aynı gurupta yer aldı. Ne tesadüftür ki, Trabzonspor, Beşiktaş’a yenildi, Beşiktaş’ın kupada ilerleyişine izin verdi"BEŞİKTAŞ DA LİGDE TRABZONSPOR'A YENİLDİ"

Beşiktaş da Trabzonspor’a yenildi ve Trabzonspor’un şampiyonluk iddiasını sürdürmesine olanak tanıdı. Biz de bugün bu sonuçlara bakarak ve o söylemi hatırlayarak bir anlam mı çıkarmalıyız?"HALA SÜLEYMAN SEBA'YI ÖRNEK GÖSTERİYORUZ"

Görüyor musunuz düşüncesizce söylenen bir söz tarih boyunca peşinizi bırakmıyor. İşte bu yüzden hala Süleyman Seba’yı size örnek olarak gösteriyoruz."BEŞİKTAŞ BİR TALİHSİZ AÇIKLAMA DAHA YAPTI"

Her sezon benzer şekilde talihsiz açıklama yapmayı gelenek hale getiren Beşiktaş Kulübü; Trabzonspor’un açıklamasını takiben bir açıklama yayınladı. Bu açıklamada bir bölüm, son derece çarpıcı geldi bizlere.

Şöyle ki açıklamada, "TFF, Trabzonspor ile oynadığımız maçı berabere bitirmek için hakeme talimat verdi ama sonuç Trabzonspor’un galibiyeti ile bitti. Yani biz oyunu bozduk" anlamına gelen ifadeler kullandı.;

Beşiktaş Kulübü Yönetimi, çok net bu anlamı ihtiva eden bu açıklamanın sorumluluğunu da önceki talihsiz açıklamaları gibi tarih boyunca taşıyacaktır. Onun içindir ki asla Süleyman Seba gibi efsane bir başkanın nitelikleri sizlerde bulunmuyor. Onun içindir ki size kimse efsane demiyor."METE DÜREN'İN AÇIKLAMASI MI, İNTERNET SAYFASINDA YAPILAN MI?..."

Trabzonspor maçın hemen ardından, Beşiktaş Basın Sözcüsü Mete Düren, "Hakemlik bir durum yok, biz kendimize bakalım" diyen Beşiktaş Basın Sözcüsü Sayın Prof. Dr. Mete Düren’in ardından, kulübün fırsatçı yaklaşımla kaleme aldığı internet açıklaması Beşiktaş Kulübü’nün samimiyetinin ve ciddiyetinin çok basit bir şekilde dışa vurumudur. Bu açıklamadan biz bilerek yenildik anlamı çıkmaz mı? Kamuoyu hangi açıklamaya inanmalıdır? Mete Düren’in kendi açıklamasına mı? Mete Düren’in imzasının da olduğu kulüp açıklamasına mı?"SADRİ, ŞENER ÖZÜR DİLEME MAKİNESİNE DÖNDÜ"

Sayın Sadri Şener, son günlerde sürekli özür diliyor. Çok özür dilemek çok hata yapıldığına delalettir.Şener, Kayserispor maçının ardından tribünlerden atılan yabancı madde kafasına isabet eden hakem Yunus Yıldırım’dan özür diledi. Sayın Şener’in bu özrü kabahatinden büyük mü bilemeyiz. Ancak benzer eylemlerde, Kulübümüz 2 maç seyircisiz, Gaziantepspor ise hükmen mağlubiyet ve 1 maç tarafsız saha cezası aldı. Trabzonspor ise yalnızca 1 maç saha kapatma cezası aldı.Sayın Şener, bugün şikayet ettiği futbol federasyonun, bu olay sebebiyle Trabzonspor’a verdiği cezayı nasıl değerlendirmektedir? Sayın Şener, değerlendirmesinin ardından belki TFF’den de özür dileyecektir.Sayın Şener, Beşiktaş maçının ardından da Beşiktaş Kulübü’nden özür diledi. Şener, hocasının kafasına ayakkabı fırlatılan maçın ardından, "Şeref Tribünü’nde bir itiş kalkış oldu. Sonra ben camia adına özür diledim. Şenol hocayı sakinleştirmeye çalıştık, sakinleşti soyunma odasına gitti. O da haklıydı. Beşiktaş’a karşı 10 kişiyle galip gelmek kolay değil. Zoru başardı, sevinmesi doğaldır. Beşiktaş camiası bizim çok sevdiğimiz bir camiadır. Bir hatamız olduysa kusura bakmasınlar." dedi."TRABZONSPOR LEHİNE YAPILAN HATALARDAN SONRA TRABZONSPOR YÖNETİMİ NE YAPTI?"

Trabzonspor aynı açıklamasında, Gençlerbirliği’nin haklarının kim tarafından savunulacağını soruyor. Emin olun, Gençlerbirliği yönetimi de en az Trabzonspor yönetimi kadar kendi haklarını savunmaya muktedirdir. Ancak merak ediyoruz, Kayserispor ile oynanan her iki maçta da Trabzonspor lehine olan hakem hatalarından dolayı Trabzonspor Yönetimi ne yapmıştır? Tahmin ediyorum Sayın Şener, böylesine bir alışkanlık edindiğinden Kayserispor yönetiminden de özür dilemiştir. Bilemiyorum basın yansımadı"TRABZONSPOR'UN AÇIKLAMASI HUKUK AÇISINDAN SUÇ OLUŞTURMAKTADIR"

Aynı açıklamada, Trabzonspor yönetimin kendi hakkını kendinin almaya muktedir olduğu, saha dışı yöntemlere başvurulacaksa bu yöntemlere de başvurulacağı yazılıdır. Açıklamanın bu bölümü, hem ceza hukuku, hem futbol disiplin hukuku bakımından suçtur.Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kimse hukuk dışında hak arayamaz, hele hele hiç kimse kendi hakkını kendisi alamaz."İNİNE ÇEKİLEN MEDYANIN NEDEN İNE ÇEKİLDİĞİ HERKESÇE MALUMDUR"

Yine aynı açıklamada, "inine çekilen" medyadan bahsedilmektedir. İne neyin çekildiği herkesçe malumdur. Açıklamanın bu kısmının muhatabı "medya" olduğuna göre, Sayın Sadri Şener, sanırım, bundan sonraki ilk fırsatta da medyadan özür dileyecektir."70'LERDE EN ÇOK ŞAMPİYON OLAN TRABZONSPOR'DU"

Açıklamada "70’li yılların "geride kalmış" yöneticilik anlayışından bahsetmektedir. Bugün Trabzonspor yönetiminde bulunanların, 70’li yıllarda en çok şampiyon olan takımının Trabzonspor olduğunu bilmediği anlaşılmaktadır."BU AÇIKLAMADAN EN ÇOK TRABZONSPOR YARA ALMIŞTIR"

70’li yılların yönetim anlayışı, açıklamada kast edildiği üzere yanlış ve hatta gayrı ahlaki bir anlayış ise bundan en çok Trabzonspor yararlanmıştır. Bence, Trabzon fırtınasının tohumlarını atan ve her biri birbirinden değerli şampiyonlukları elde eden 70’li yılların başkan ve yöneticileri içinde bulundukları maddi koşullar göz önünde bulundurulduğunda elleri öpülecek, şükranla anılacak insanlardır."SADRİ ŞENER TRABZONSPOR'U TRANZONSPOR YAPANLARDAN DA ÖZÜR DİLEMELİDİR"

Sayın Sadri Şener bu açıklamadan dolayı hiç vakit kaybetmeden Trabzonspor’u Trabzonspor yapan 70’li yılların başkanlarından, yönetim kurulu üyelerinden, teknik adamlarından ve futbolcularından da özür dilemelidir."ŞENER ÖZÜR DİLEMEYE BUGÜN BAŞLASA SEZON SONUNDA BİTİREBİLİR"

Kısacası, imzasız yayınlanan son açıklamadan dolayı, Sayın Şener’in özür dilemesi gereken o kadar kişi ve kurum var ki, Sayın Şener özür dilemeye bugün başlasa, özürlerini herhalde ancak ligin sonuna bitirebilir."ÇOK HATA YAPANLAR ÇOK ÖZÜR DİLERLER"

Bir kez daha vurgulamak isterim ki çok hata yapanlar çok özür diler. Sadri Şener, özürlerine son vermek için, nerede yanlış yaptığını düşünmeli, sonradan özür dilemeyeceği tasarruflarda bulunmalıdır.Burada sizlere, maçlarımızda yapılan hakem hatalarından Trabzonspor Kulübü özelinde mukayese yapabilir; bunları görsellerle de destekleyebilirdik. Ancak bunun kimseye faydası yok, olmaz da. Üstelik bu mukayese herkes tarafından zaten açıkça görülüyor ve biliniyor."ART NİYET OLDUĞUNA İNANANLAR BUNLARI İÇİNDE TUTMASINLAR"

Yapılanların hata olduğunu düşünüyorsak sorun yok. Ancak eğer art niyet olduğuna inananlar varsa, bunları içinde tutmasınlar; şüphelerini yetkili mercilere hemen iletsinler. Eğer hem art niyet olduğunu düşünüyor hem de gerekli şikayetleri yapmıyorlarsa, faydasız polemiklere girmemelidir."FENERBAHÇE OLARAK HAKEM ATAMALARINDA BİR STANDART İSTİYORUZ"

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak yaptığımız açıklamalar, yine aynı kişiler tarafından deforme ediliyor. Ben buradan tekrar etmek istiyorum, tıpkı başkanımızın devre arasında ifade ettiği gibi;

"Bizim isteğimiz, hakem atamalarında ve kararlarında standardizasyon; hakemlik müessesesinin eğitim ve imkanlarının artırılarak hata oranlarının en aza indirilmesi.""HAKEMLİK MÜESSESİ ÇAĞI YAKALASIN İSTİYORUZ"

Bunun dışında hiçbir amacımız yok. Bu düşüncenin de dün olduğu gibi bugün de arkasındayız. Yani hakemlik müessesinin çağı yakalamasını istiyoruz. Bu konuda dün olduğu gibi bugün de aynı söylemdeyiz, çizgimizi koruyoruz.Düşüncelerinde değişiklik olanlar, başkaları… Buna ilişkin çok sayıda örnek vermek mümkün ama ben örnek vermeyeceğim çünkü bunların kimler olduğunu herkes görüyor sezonun 2. yarısından itibaren zaten hepimizin gözleri önündeler."TFF'DE ZORUNLU BİR KUSUR ARANIYOR"

Bu arada Sayın Şener’in, TFF’den UEFA’dan yan hakem istediğine dair açıklamalarına da bir paragraf açmak istiyorum. Sayın Şener, TFF’nin elinde UEFA yardımcı hakemi yoktur. Aslında UEFA da hakem ya da yardımcı hakem yoktur. Eminim, federasyonun elinde UEFA yardımcı hakemi olsaydı, onlar da seve seve UEFA hakemlerini maçlarımızda görevlendirirdi.

Muradınız, FIFA yardımcı hakemi ise lütfen bizim maçlarımıza da diğer takımların maçlarına da bir bakın. Sadece bu istek üzerinden TFF’yi salvo ateşine tutmanızı zorunlu bir kusur arayışı çabası olarak görüyorum.AÇIKLAMALAR TRABZONLU HAKEMLERE ZARAR VERİYOR

Aynı açıklamada; Gençlerbirliği maçında yapılan hakem hataları, hemşehrilik dayanışmasına bağlanmıştır. Bugün, ligimizde Diyarbakır’dan 2 yardımcı hakem; Trabzon’dan ise 8 hakem görev yapıyor.Üstelik bu hakemlerin ikisi üst klasman hakemi ve bu hakemler maçlarımızı yönetmişler. Örneğin ilk yarıda oynadığımız Konyaspor’u yendiğimiz maçını hakemi Abdullah Yılmaz, Trabzon bölgesi hakemi.O maçı, futbolcumuz Özer’in ayağı kırıldığı maç olduğu için örnek gösteriyorum. Müsabaka hakemi, söz konusu pozisyonda faul kararı dahi vermemişti. Yöneticilerimiz bunu farklı yorumlayıp, ağır ithamlarda bulundular mı? Ya da hiç bir hakem yorumcusu, bunu komplo teorileri ile ya da mızrak çuval örneği ile gündeme getirdi mi? İki yüzlü olan kim?"SÜPER LİG'DE BURSALI HAKEM YOK AMA BURSASPOR ŞAMPİYON OLDU"

Değerli arkadaşlar; lütfen siz de kayıtlara bakın, bugün Süper Lig’de Bursalı hakem yok. Bursaspor geçen yıl nasıl şampiyon oldu? Bu nasıl bir mantıktır? Böyle bir şey olabilir mi? Bu yaklaşım şekli en çok Trabzonspor’a ve Trabzon hakemlerine zarar vermez mi? Bunu görebilmek veya gösterebilmek için ne yapmak gerekiyor? Şimdi Sayın Şener dönsün ve baksın yanlış yaptığını anlayacaktır."KOMİK DURUMA DÜŞMEYİN"

Şimdi bir hakem yorumcusu, Sayın Nihat Mızrak’ı tüm maçlarımızda bize yardım etmiş gibi kamuoyuna sunuyor. Bu sunum üzerine tarihi gerçeklere bakmayanlar da bunu doğru sanabilir.

Sayın yorumcu, 2003-2004 sezonunda Rizespor ile Rize’de oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O dönem 16 maçlık bir galibiyet serimiz vardı ve o maçta yenildik. 2006/2007 sezonunda Sakarya’da Sakaryaspor ile oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O maçlarda nasıl hakem hataları vardı, maçın yardımcı hakemi kimdi? Hatırlıyor musun? Eminim hatırlamayacaktır. O kişi bugün tartıştıkları Nihat Mızrak’tır."SÖYLEYEBİLDİĞİ SADECE İKİ HATA VAR"

Değerli arkadaşlar, Trabzonspor Kulübü Başkanı, ligin ikinci yarısından beri sürekli Fenerbahçe üzerinden mesajlar veriyor. Hakem hatalarından, komplo teorilerinden bahsediyor. Ancak söyleyebildiği sadece iki hata var.

Bunlardan biri Kayserispor maçında kaleci Volkan Babacan’ın yaptığı hata. Ama kaderin cilvesi, bu hatanın bir benzeri, iki hafta sonra kendi maçlarında olunca iki hafta boyunca ortalığı yangına veren Sayın Şener, sorulduğunda, "Ben şaka yaptım" diyebilecek kadar da rahat ve sorumsuz. Şener’in dile getirdiği lehimize gelişen bir diğer hata ise Gençlerbirliği maçında attığımız ilk gole dair. Bu maç 4-2 bitti. Verilmeyen penaltımız, iptal edilen golümüz de cabası."KADERİN CİLVESİ GİBİ ONLAR DA 3. DAKİKADA GOLÜ BULDU"

Kayserispor maçıyla hakemleri suçlayanlar, genç bir kaleciyi töhmet altında bırakanlar yine kaderin bir cilvesi, iki hafta sonra yine Kayseri maçında yine Kayseri’nin kalecisinin benzer bir hatasıyla henüz 3. dakika’da gol buluyorlar.Gençerbirliği maçındaki ilk golün ofsayt olduğunu, Metin Şentürk özelinden yapılan bir örnekle yorumlayan değerli yorumcular, iki sezon önce Olimpiyat Stadyumu’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile oynadığımız maçta, arka arkaya yediğimiz biri yaklaşık 1 diğeri yaklaşık 2 metrelik ofsayt gollerini nasıl açıkladılar? Gençlerbirliği maçında, bu tartışılan gol dışında 3 gol daha attık. Bu gollerin hiç mi değeri yok?"HANGİ SADRİ ŞENER'İ CİDDİYE ALMALIYIZ?"

Sayın Şener Trabzonspor liderken şunları söylüyordu, "TFF Başkanı Mahmut Özgener’i eskiden beri tanırım. Çok iyi bir aile çocuğu. Medeni bir insan. Destekler miyim, evet desteklerim. Ben memnunum federasyondan. Memnun olmamam için sebep yok. Güzel şeyler yapıyorlar." Şimdi önceki açıklamanızdan farklı olarak federasyonu ve kurullarını, hakemleri taraflı olmak ile suçluyorsunuz."AZİZ YILDIRIM, KULÜPLER BİRLİĞİ İÇİN BİR ŞANS DİYEN SAYIN ŞENER'DİR"

"Aziz Yıldırım çok çalışkan biri. O, Kulüpler Birliği’ne her şeye hazırlıklı olarak geliyor. Ben onları yapamam açıkçası. Dünya kadar işle uğraşıyor. O’nun orda olması kulüpler için avantaj. Başkan elini kaldırdığında onun adaletine olan güvenimle ben de elimi kaldırıyorum" deyip ardından bugün Sayın Aziz Yıldırım’ı tarafsızlığını yitirmekle suçlamanız gibi."SAYIN SADRİ ŞENER HANGİ DÜŞÜNCESİNDE SAMİMİSİNİZ?"

Sayın Şener, puan farkının 9 değil olsa 19 olsa kapanacağını ifade ediyor bir diğer açıklamasında. Öncelikle Sayın Şener lig tek devreli değil. Yani ilk yarıyı lider bitiren Şampiyon olmuyor. Nasıl ilk yarıda puan farkının yapılması normal ise ikinci yarıda puan farkının kapanması da o kadar normal. Sayın Şener’in paniğe kapılmasına gerek yok; ligin bitimine henüz 10 hafta var, henüz lig bitmedi. Bu yarışı en az hata yapan kazanacak. Bunun için önceliğiniz kendi işiniz olsun. İşinizi hatasız yapın. Sonunda vicdan azabı çekmeyin. Sonunda her şeyden önemlisi hiçbir zaman bu kadar özrü bir arada dilemeyiniz.

"Aykut Hoca’nın iki cümlesi koskoca Trabzon camiasının kimyasını bozmuş""TRABZONSPOR İLE YAŞANANLARI KAPATABİLMEK İÇİN EN ÇOK ÇABALAYANLARDAN BİRİ AZİZ YILDIRIM'DI"

Daha önceden Trabzonspor ile yaşadığımız şampiyonluk yarışında istenmeyen olaylar yaşanmıştı. O yaşanaların kapatılması için en büyük çabalardan birini Sayın Aziz Yıldırım harcamıştır. Koskaca Trabzonspor camiasının kimyasını Sayın Aykut Kocaman’ın açıklamaları bozmuş. Şimdi sizlere Sayın Aykut Kocaman’ın açıklamalarını okuyacağım;

"Benim kişiliğimi karakterimi herkes bilir. Başkalarının başarı ya da başarısızlığına kılıf aramam. Sorunu kendimde ararım. Ama bazı şeylerin de gündemde olması, konuşulması gerek. Bakıyorum kimse gündeme getirmiyor. Trabzonspor takımının aldığı başarıları, Şenol Hoca’nın elde ettiği başarıyı yadsımak yanlış olur. Bir teknik adam olarak alkışlamak durumundayız. Ancak kimse yanlış anlamasın ama Trabzonspor son 3 haftada kritik maçlar oynadı. Bu 3 maça bakmak lazım. Gaziantepspor, Bucaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor... 3 maç 3 penaltı. Bu penaltılar Trabzonspor’a kasten, isteyerek verildi, demiyorum. Fakat kimse bunları incelemiyor. Ancak maçların kritik anlarına denk gelen penaltılara bakmak gerek""Hakemler hakkında daha ne kadar konuşmayacaksınız?" sorusu üzerine Sayın Şenol Güneş ise;

"Bu ülke bizim ülkemiz. Bu iş de benim işim. Ben oyuncularımı çalıştırırım, sahaya sürerim. Oyuncunun görevi çıkıp sahaya topunu oynamaktır. Hakemin görevi de doğru karar vermektir. Vermiyorsa ne yapılabilir, hiç birşey yapamayız. Bu ülkede hukukun işlemediği, adaletin olmadığı yerde saha içinde bunları tartışırsak kan gövdeyi götürür. Ben o konuda susmaktan yanayım. Biz susalım da hakkımız yensin demiyoruz. Varsa gücümüz düzeni değiştirelim. Ülkeler, devletler yıkılıyor, bu tür kanayan yarayı kaşımak sonunda kazananı da kaybettirir." demiştir."HER İKİ TEKNİK DİREKTÖRÜN AÇIKLAMALARINI ALT ALTA KOYARAK OKUYUN"

Her iki teknik direktörün yaptığı açıklamaları alt alta koyun ve okuyun, bugünkü açıklamalara dair domino etkisini, Aykut Hoca’nın konuşmasının başlattığı söyleniyor.Hatta dahası Aykut Hoca’nın iki cümlesinin koskoca Trabzonspor camiasının kimyasını bozduğu söyleniyor.

Lütfen bir okuyun ve değerlendirin. Sayın Güneş’in, BJK maçındaki sözleri ve davranışları sebebi ile bizzat Sayın Şener, BJK’dan özür dilemedi mi? Sayın Kocaman, bugüne kadar buna benzer bir şey yaptı mı?"(HAKEM ODASI BASILDI) GİBİ ŞEHİR EFSANELERİ VAR"

Değerli arkadaşlar "hakem odası basıldı" diye bir şehir efsanesi aldı başını gidiyor. Kim hangi odayı basmış? İnsanlar işlerine geldiği gibi her konuda değerlendirme yapıyorlar. Olaya ilişkin hakem raporu, bir gazete tarafından aynen yayınlandı. Raporda yazılan her şeye itibar ettiniz ve her şeyi doğru kabul ettiniz. Peki raporda hakem odasının basıldığı da yazıyor muydu? Ya da temsilci, gözlemci raporlarında bu konuda herhangi bir şey yazılmış mıydı?"NEDEN YALNIZCA FENERBAHÇE?"

Yaptığımız her açıklama, "lige ayar çekme", "tehdit" gibi başlıklar ile isimlendirilirken bunların kat be katını yapanlar, "centilmen, esprili, şakacı, sevimli, nüktedan" olarak isimlendiriliyor."İKİ MAÇ HATA YAPAN ŞENOL GÜNEŞ CENTİLMEN OLARAK GÖSTERİLEBİLİYOR"

Hakeme hakaretten 2 maç ceza alan Sayın Güneş; dingin ruhla, olgunlukla, centilmenlikle övülürken nasıl oluyor da ikinci açıklamanın sahibi Sayın Kocaman domino etkisi yaratmakla suçlanıp, her şeyin müsebbibi olarak gösterilebiliyor."KAFİLE TRABZON'DA TAŞLANIYOR AMA TRABZONSPOR MİSAFİRPERVER OLUYOR"

Kayserispor kafilesi, Trabzon Havaalanı’nda taşlarla karşılanırken; Trabzonspor yönetimi nasıl oluyor da misafirperver ilan ediliyor?Gençlerbirliği oyuncularının antrenmanda söyledikleri ’Trabzonspor için oynayacağız’ sözleri, kolaylıkla "şaka" diye isimlendiriliyor, şampiyonluk yarışında olmayan bir takımın futbolcusunun, şampiyonluğa oynayan takımın rakiplerinin futbolcularını motive etmesi doğal bulunup, normalleştiriliyor. Kısacası işin içinde Fenerbahçe olmayınca her şey çok normal çok doğal karşılanıyor, kıyametler kopartılmıyor."FUTBOL BU KADAR ŞAKAYI KALDIRMAYACAK KADAR CİDDİ BİR OYUNDUR"

Değerli arkadaşlar;

Futbol basit bir oyun olmakla birlikte bu kadar şakayı bir arada kaldıramayacak kadar da ciddi bir oyundur."BU GİBİ DURUMLARIN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ"

Bu yüzden; kimsenin bu şakaların parçası olmamasını, yine kimsenin kimseyi başkası için motive etmemesini, kimsenin başka bir takım için oynamamasını ve her şeyden önemlisi; ’futbol ailesinin hiç bir mensubu tarafından bunların normal görülmemesini’ tüm yetkililerin de bu gibi durumları sıfır toleransla değerlendirmesini ve cezalandırmasını talep ediyoruz."FENERBAHÇE, BAŞARISIZLARIN ORTAK HEDEFİ HALİNE GELDİ"

On yılı aşan istikrarlı bir yönetimin yarattığı farklılığın bir sonucu olarak her yıl lig yarışının sonuna kadar içindeyiz. Yer aldığımız tüm branşların hemen hepsinde finallerde bizim adımız var. Bunun bir sonucu olarak şampiyonluk iddiasıyla yarışa başlayan takımlar bu iddiayı kaybettikleri anda taraftarlarına, genel kurullarına kısaca camialarına şirin gözükmek, başarısızlıklarına bir mazeret üretmek adına bu tip akıl ve izan yoksunu açıklamaları yapıyor ve bize saldırıyorlar."HİÇ KİMSENİN BAŞARISIZLIĞI YA DA BAŞARISI BİZİ İLGİLENDİRMİYOR"

Hiç kimsenin başarısı ya da başarısızlığı bizleri ilgilendirmiyor. Biz sadece kendi işimize bakıyor, işimizi iyi yapmaya uğraşıyoruz. Mühim olan yapılan hatalardan arınmak ve bir daha aynı hataları yapmamak."BAŞTA TRABZONSPOR'A SESLENİYORUZ"

Başta Trabzonspor olmak üzere başarısızlıkları için mazeret üreten kulüplere sesleniyoruz. Futbol bugün, bu sezon bitmiyor. Her sezon yeni bir yarış başlıyor. En az hata yapanın şampiyon olacağı bir yarış. Herkes kendi işine baksın. Yaptığı hatalara mazeret olarak başarılı olanlara çamur atıp, onları aşağı çekmek için uğraşmasın. Ülkemizde her şey hızla değişiyor ve gelişiyor. Bu değişime ve gelişime kulak verin, uymaya gayret edin. Geçmişten bugüne tekrarlanan senaryolar başta taraftarlarınız olmak üzere artık kimse tarafından kabul görmüyor. Her şeyden önemlisi tarih gerçekleri önünde sonunda ortaya çıkarıyor."BUGÜN KİRLİ OLAN LİG, SİZ BAŞARILI OLUNCA SADECE SİZİN İÇİN TEMİZ OLABİLİYOR"

Bugün kirli dediğiniz lig başarılı olduğunuzda sadece sizin için temiz olabiliyor. Bu da o başarını elde edilmesi için emek harcayanların emeğine saygısızlıktan öte bir şey değil. Bu gün memnuniyetle söylenebilir ki bu gerçek sorumlu herkes tarafından biliniyor ve görülüyor."KALAN 14 TAKIM SİZİ DESTEKLEMİYOR"

Sayın Sadri Şener, "Türkiye’nin 4''te 3'ü bizim şampiyon olmamızı istiyor. Çünkü Beşiktaş ve Galatasaray da bizi destekliyor" diyor. Sayın Şener, o halde geriye kalan 14 takımın sizi desteklemediğini göremiyor musunuz? Yoksa daha sonra onlardan da özür dileyip "Ben nerede hata yaptım mı?" diyeceksiniz."BÜYÜK CAMİALARA YASLANMAK SİZE YAKIŞMIYOR"

Sayın Şener, büyük camialara yaslanmak size yakışmıyor. Trabzonspor kendisi tek başına da büyük. Bu şekilde yapılan konuşmaları geçen senede gördük. Galatasaray Bursa’ya maçı satacak diyenler, maçtan sonra utançla ortadan yok oldular. Büyüklük sizin anladığınız anlama gelmiyor Sayın Şener, büyük takımların büyük hedefleri vardır ve küçük işlerle uğraşmazlar. Lütfen bunu anlayın ve kulübünüze büyük işler yaparak hizmet edin."FENERBAHÇE İSTİKRARLI DURUŞUNU GÖSTERECEKTİR"

Fenerbahçe Spor Kulübü, yaşadığı tüm travmalara rağmen, yöneticisi, sporcusu, taraftarıyla kenetlenmiş, hedef birliği yapmıştır. Sağlıklı büyüyen ekonomisi her alanda her branşta final oynayan takımlarıyla Fenerbahçe Spor Kulübü istikrarlı duruşunu sürdürecektir."ŞAMPİYON OLMAK MÜMKÜN, FENERBAHÇE OLMAK İMKANSIZ"

Bugün bizimle yarış içinde olanlar gibi davranmadığımız için farklıyız. Tıpkı 1974 yılında İslam Çupi’nin dediği gibi "Şampiyon olmak mümkün Fenerbahçe olmak imkansız"."Fenerbahçe, başarısızların ortak hedefi" - NTVSpor.net
 
Cevap: Gözler Fenerbahçe'de | NTV Spor Canlıbu durumda bile kuluplerini koruyorlar.sekip monsturoglu na ne ceza verilecek merak ediyorum
 
Cevap: Gözler Fenerbahçe'de | NTV Spor Canlısadri sener e ayip ediyor. ligin tartismasiz en sampatik, en dogru, durust baskan dir
 
Cevap: Gözler Fenerbahçe'de | NTV Spor CanlıVolkan demirel,Bilica,G.gönül,Lugano,Santos,Baroni,Emre,Niang,Semih,Alex olan takımın yöneticisi sert girmekten bahsetti biraz önce.
 
Cevap: Gözler Fenerbahçe'de | NTV Spor CanlıŞimdi dinlersem sinirlenip forumda sağa sola küfür edicem o yüzden hiç açmıyorum NTV'yi :D Ceza almaya gerek yok :D :D
 
Cevap: Gözler Fenerbahçe'de | NTV Spor Canlıacayip sekilde koruyorlar kuluplerini. helal olsun, darisi yeni yonetimimizin basina
 
Cevap: Gözler Fenerbahçe'de | NTV Spor Canlı2003 yılında hakem hatası yapılmış onu söylüyor,bu kadar aptallık görmedim hayatımda.
 
Üst Alt