Selçuk İnan ve Ortasaha | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Selçuk İnan ve Ortasaha

Yanlış gördüğüm bir nokta var Selçuk ile ilgili. Bunu paylaşmak istedim. Bildiğiniz gibi Selçuk Trabzonsporda ortasahanın ortasında değil, ön libero şeklinde oynadı, diziliş ise,

202751_Trabzonspor.jpg

Şeklindeydi. Önlerinde jaja-Alanzinho gibi adamalr olmasına karşın, Defansif anlamda ortasahada Colman-Selçuk ikilisi başarılı oldu. Bunun yanında şu da var. Selçuk oyunu geriden kuran bir yapıya sahip.yani ortasahada top alıp oynamaktan çok, defanstan top alıp ileriye doğru oynayan bir stili var.

Fatih Terim'in kafasında ise( hazırlık maçlarında gördüğümüz)

202763_Galatasaray_SK.jpg

Bu kadro var. Yani ortasahada Selçuk'u yaratıcı oyuncu şeklinde kullanmak, zaman zaman rakip ceza sahası içine sokmak var. Açıkçası Amerika'yı yeniden keşfe çıkmak gibi birşey.

Selçuk 3. bölgede yaratıcılık bakımından biraz eksik. Hatta ortasahada en yaratıcı oyuncumuz Ön libero oynayan Melo. Öteki oyuncumuz ise malum, Sabri!

Bu sistem ile defansif yapımız güçlü olsa da gol yollarında zorluk çekebiliriz.

Türkiyede ki en iyi 2 ön liberoya sahipken, 4-2-3-1 oynamamak hata diye düşünüyorum.

Cevap: Selçuk İnan ve Ortasaha

buna da konu mu acilir ,zaten ilgili basliklar mevcut

hem hazirlik maclarinda Selcuk 3. bolgede falan da oynamadi

Ileride iki yonlu oyuncu oynatmak istiyor demekki. Olmaz diye birsey yok hele yakin gecmiste Rijkaard doneminde on-libero oynayan Xavi ornegi varken onumuzde.

Selçuk-Melo orta sahası nasıl olur ? Yani iki forvetle oynarsak. Engin Baytar solda Kazım/Eboue sağda onların önünde Podolski ve Baroš.

Ayrıca Baros-Elmander Elmander-Podolski veya gelecek yeni forvet ile daha değişik hucum hatları oluşturabiliriz. Yeterki 3 ofansı düşük orta saha ile oynamayalım.

bence sorun sabride.

fatih hocanin düsüncezi dogru aslinda.

selcuk daha cok oyunu yönlerindiren,orta sahanin ortasinda (az biraz defansa yönelik) oynayan biri.sabriyi dynamo olarak oynatmasi iyi bi fikir.ama iste sorun sabride.

topu ayaginda cok tutan,pas atamayan,oyunu okumayi bilmeyen biri.

mesela raul mereiles gibi b2b oyuncu olsaydi,terimin istedigini daha cok net görürdük.

bana sorarsaniz,üclü orta saha dizilisten biktim.

colman ile selcuk 2 orta sahayi yürütürse melo ile selcuk yürütemez mi?

önlerinede ilic tarzi scorer bi adam koyarsin.

Yekta oynamalı.

-------Forvet------

Kanat---------Kanat

--------Yekta

----Melo-Selçuk

gibi o zaman Selçuk'ta çok verimli olur. Sabri Selçuk'a pas konusunda ayak uyduramaz. Yekta uydurur.

Selçuk, Manisaspor ve Şenol Güneş'in olmadığı Trabzonspor'da daha ofansif bir oyuncuydu. Özellikle Belçikalı teknik direktör onu takımın ikinci skor opsiyonu olarak kullanmıştı. Selçuk'un mevki olarak evrim geçirmesi ve futbolunu daha ilerletmesi Şenol Güneş dönemiyle başladı. Bu başlangıçtan itibaren gelinen noktadaki Selçuk'un önceki halinden daha verimli olduğu konusuna katılıyorum. Zaten Fatih Terim'in de Selçuk için farklı bir mevki düşündüğünü sanmıyorum. Dikkat ederseniz Arda gitmeden önce, Selçuk bilindik mevkisinde ve oldukça iyi performansla oynuyordu. Sol kanat için kimi oyuncuların devşirilmesi ve takımda yaratıcılık sorunun ayyuka çıkması Terim'i farklı denemelere soktu. Bu yüzden Selçuk'un, Arda'sız takımda daha öne ve sola doğru kaydırılmasını geçici bir deneme olarak görüyorum.

Bu sene Fatih Terim'in bizzat yaptığı transferlerin hepsi nokta denilebilecek seviyede...Selçuk ve Melo bunlardan ikisi.Umarım hücum özellikleri daha fazla olan bir oyuncu alınır çünkü Sabri ile bu iş olmaz!

Edit:Bu arada herkese merhaba siteye yeni üye oldum.

-------Forvet------

Kanat---------Kanat

--------Diego(yada saglam bi transfer; oyun kurucu)..

----Melo-Selçuk

Sabri'nin yerine Yekta oynarsa ortada problem kalmaz. Selçuk Melo Yekta iki yönüde oynayabilen oyuncular. Ama Sabri neyi daha iyi yapıyor yıllardır anlamadım.

o noktaya Mehmet ekici gibi kreatif bi oyuncu olsa super olur.. Melo - Selcuk -Mehmet

sola yabancı transferi yapacagımızı düşünürsek, oraya yerli biri lazım.

kesinlikle Melo Selçuk ikilisi çok iyi idare eder orta sahayı. 3. orta sahaya gerek olmadıgını dusunuyorum gecen sene trabzon dedıgım sıstemde oynadı ve cok basarılı oldu. Ustelık bızde Melo var. Colmandan kat kat ıyı bır adam. 4-2-3-1 ile önde basarak rakibe top göstermeyiz. ama eger Terim sistemden donmeyecekse Melo ve Selcugun yanında kesınlıkle Eboue yı oynatmalı. Sabri degıl

Muslera

Sabri - Tomas - Semih - Eboue

Melo

Selçuk - Yekta

Arshavin

Kazım - Podolski​

Hem kontrollü, hem ofansif, hemde defansif bir takım olabilirdik.

Yanlış gördüğüm bir nokta var Selçuk ile ilgili. Bunu paylaşmak istedim. Bildiğiniz gibi Selçuk Trabzonsporda ortasahanın ortasında değil, ön libero şeklinde oynadı, diziliş ise,

202751_Trabzonspor.jpg

Şeklindeydi. Önlerinde jaja-Alanzinho gibi adamalr olmasına karşın, Defansif anlamda ortasahada Colman-Selçuk ikilisi başarılı oldu. Bunun yanında şu da var. Selçuk oyunu geriden kuran bir yapıya sahip.yani ortasahada top alıp oynamaktan çok, defanstan top alıp ileriye doğru oynayan bir stili var.

Fatih Terim'in kafasında ise( hazırlık maçlarında gördüğümüz)

202763_Galatasaray_SK.jpg

Bu kadro var. Yani ortasahada Selçuk'u yaratıcı oyuncu şeklinde kullanmak, zaman zaman rakip ceza sahası içine sokmak var. Açıkçası Amerika'yı yeniden keşfe çıkmak gibi birşey.

Selçuk 3. bölgede yaratıcılık bakımından biraz eksik. Hatta ortasahada en yaratıcı oyuncumuz Ön libero oynayan Melo. Öteki oyuncumuz ise malum, Sabri!

Bu sistem ile defansif yapımız güçlü olsa da gol yollarında zorluk çekebiliriz.

Türkiyede ki en iyi 2 ön liberoya sahipken, 4-2-3-1 oynamamak hata diye düşünüyorum.

bence bu taktik konusunda yanlış görmüşsün geçen sezon trabzonsporu :( ilk yarının 10 maçına kadar ağır aksak yürüyen bir ceyhun izlemiştik önliberoda. daha sonra ceyhun'un formdan düşmesiyle o bölgeye colman çekildi ama selçuk'un yeri hiç değişmedi bence. Bu durumdan sonra da Colman'ın futbolunda bir gerileme gördük. Şu an FT'nin oynatmak istediği sistemde de Şenol Güneş'in sisteminde de Selçuk hep aynı yerdeydi bence. Bir daha izle derim TS'nin maçlarını ;)

Üst Alt