Sigara ve Zararları Hakkında | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sigara ve Zararları Hakkında

Sigaranın, vücudun çeşitli organlarında yaptığı tahribat ve kanserin yanında cilt sağlığı ve güzelliğinize de zararları vardır. İşte sigaranın zararları:

Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.

Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.

Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.

Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.

Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.

Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.

Burunda koku alma duyusu azalır.

Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.

Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.

Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.

Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.

Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.

Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.

Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.

Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.

Kemik erimesine neden olur.

Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.

Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.

Pankreas kanseri riski artar.

Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.

Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.

Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.

Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.

Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.

Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.

edit; Sigaranın zararını bilmeyenimiz yoktur zaten önemli olan bu değil.

Arkadaşlar sigarayı bırakalı 3 gün oldu.Öyle rahatlıyorsunuz ki anlatamam.

Umarım sizler de sigarayı bırakırsınız.

Cevap: Sigara ve Zararları Hakkında

SİGARA ve GENÇLİK

SİGARANIN GENÇLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Sigaranın gençler üzerinde kısa vadede yaptığı etkiler, genellikle solunum yollarında yoğunlaşmaktadır. Ergenlik çağındaki sigara bağımlılarında ortaya çıkan nefes darlığı önemli bir problemdir.

Ayrıca, sigara diğer uyuşturuculara bir basamak olmaktadır. Sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlamaktadırlar. Sigara içmeyen gençlere göre sekiz kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski taşımaktadırlar. Sigara içen gençlerde davranış bozukluğu da görülmektedir, bunlar; kavgacılık, belli bir çeteye girme yada dikkatsiz ve tedbirsiz cinsel ilişkiler olarak ortaya çıkmaktadır. Sigaraya alışan gençler, başka bir uyuşturucu kullanmasa bile, sigara bağımlısı yetişkinler haline gelmekte ve sağlıklarını tehdit eden kimyasal maddelere bir ömür boyu maruz kalmaktadırlar.

Sigara içen kişilerin akciğerleri görevlerini tam olarak yapamazlar. Sigaraya ne kadar erken başlanırsa, akciğerler o kadar çabuk fonksiyon kaybına uğrayacaktır, akciğer kanseri riski de aynı oranda artacaktır. Kişi sigara içmeye ne kadar devam ederse, kansere yakalanma riski o kadar artar.

Yetişkinlerde sigara kullanımı, kalp hastalıklarına ve felce yol açmaktadır ama bu durum gençlerde zaman zaman görülmektedir.

Sigara enerjisinin ve sağlığının zirvesinde olan bir genç insanın fiziksel kondisyonunu giderek düşürecektir. Spor yapan bir genç, nefes nefese kalıp, giderek hareketsizleşecektir.

Sigara içmemek yetmiyor maalesef.Birde işin Pasif içiciliği var.Ayrıca sigarayı bırakmaya karar versen bile 25-30 yıla kadar hiç sigara içmeyen biriyle aynı konuma geliyorsun.

vallah dumani icime cekince mutluluk hormonlarim tavan yapiyor bence iyi bise :D

edit; Sigaranın zararını bilmeyenimiz yoktur zaten önemli olan bu değil.

Arkadaşlar sigarayı bırakalı 3 gün oldu.Öyle rahatlıyorsunuz ki anlatamam.

Umarım sizler de sigarayı bırakırsınız.

Helal usta inşallah bırakmak isteyen herkes bırakır.

Ben içmiyorum yanımda içilmesinden de hoşlanmıyorum.

Icen arkadaslar ellerinizi lutfen surekli yikayin olmadi islak mendil kullanin. Dislerinizi fircalayin ve sakiz cigneyin. Sigara ile neredeyse savasip pis pis sigara icmeyin. Sonra sizin yuzunuzden toplum bizleri yanlis algiliyor :) Sigara zevk isidir. Sabah kahvesi ve sigara ve sabah serinligi. Aksamlari biranizi yudumlarken, deniz ve sigara. Makale ve kitaplari karistirirken ve masanin ustu karisikken sandelyede geriye yaslanma ve bir sigara yakma, geceleri gene nescafe ve sigara, arkadasinizla derin bir sohbet icindeyken yakilan sigaralar, uzanmak ve hayaller kurarken bir sigara yakmak vs. vs.

Onca zararlı şey yiyorum, yağlı, kalitesiz, kolalar bilmem ne, şekerli, asitli.

Çıkıp da sağlık için sigara içmiyorum demem abes olur.

Sevsem içerdim, farklı zamanlarda farklı markalar ve çeşitler denedim.

Hiç bir şeye benzemiyor, duman bildiğin, gereksiz bir ısı oluyor, gözü yakıyor. Dediğim gibi hoşuma gitse içerdim ama berbat bir şey bence.

11 yıl sigara kullandım.artık her gece nefes darlıgı,öksürük krizleri olmaya başlamıştı.doğru dürüst nefes alayım da bırak sigarayı su bile içmem diyordum o krizlerde.Allaha şükür 3 yıl oldu bırakalı.bıraktıktan sonra 1 hafta daha öksürük krizleri,nefes darlıgı çektim.o haftadan sonra birkez olsun o anı yaşamadım.çok huzurluyum.elmanın tadını,hıyarın kokusunu,sigara içen arkadaşlar bilmiyor.haberiniz olsun...

11 yıl sigara kullandım.artık her gece nefes darlıgı,öksürük krizleri olmaya başlamıştı.doğru dürüst nefes alayım da bırak sigarayı su bile içmem diyordum o krizlerde.Allaha şükür 3 yıl oldu bırakalı.bıraktıktan sonra 1 hafta daha öksürük krizleri,nefes darlıgı çektim.o haftadan sonra birkez olsun o anı yaşamadım.çok huzurluyum.elmanın tadını,hıyarın kokusunu,sigara içen arkadaşlar bilmiyor.haberiniz olsun...

25-3-11=11 hocam naptın sen ya 11 yaşında sıgarayamı başlanır.

not: devlet bahçeli hesabına döndü :)

Ben 5 yıldır sigara içiyorum.Günde 20-25 dal içiyorum ortalama.Bırakmaya karar verdim.Sağlık Bakanlığı ücretsiz hap dağıtıyormuş.Adı neydi onun ? Birde etkisi nedir,işe yarıyor mu . Çok işe yarıyor diyenler var.

Ben sigara kullanmıyorum.Ama abartıldığı kadar zararlı olduğunu düşünmüyorum çünkü görmedim.Babam 49 yaşında 13 yaşından beri sigara içiyor.Ama sigarayla ilgili hiç bir rahatsızlığı yok.

Ben sigara kullanmıyorum.Ama abartıldığı kadar zararlı olduğunu düşünmüyorum çünkü görmedim.Babam 49 yaşında 13 yaşından beri sigara içiyor.Ama sigarayla ilgili hiç bir rahatsızlığı yok.

İçtiğin zaman anlarsın zararını.İnsan iki koşunca nefes nefese kalıyor.Sabahları öksürükleri de cabası.BU yaşta nefes darlığı problemi çekiyorum.

Ben 5 yıldır sigara içiyorum.Günde 20-25 dal içiyorum ortalama.Bırakmaya karar verdim.Sağlık Bakanlığı ücretsiz hap dağıtıyormuş.Adı neydi onun ? Birde etkisi nedir,işe yarıyor mu . Çok işe yarıyor diyenler var.

Adını bilmiyorum ama yararlı. Benim arkadaş kullanıyor herif bi yudum aldı pert oldu,içemiyor hap yüzünden :D

Üst Alt