'Şikede somut kanıt yok' | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

'Şikede somut kanıt yok'

Etik Kurul’un raporunda, şike ve teşvik iddialarını net biçimde destekleyecek somut kanıt olmadığı yorumu yer alıyor. Gerekçe olarak da “Gizlilik nedeniyle ifade alımı yapılamamıştır” deniliyor.

İSTANBUL - Toplam 14 bin belgeyi 21 günde inceleyen Etik Kurul, çalışmasını bitirdi. Yazımına başlanan 150 sayfalık mütalaa yarın TFF yönetimine teslim edilecek.

Etik Kurul’un raporunda, şike ve teşvik iddialarını net biçimde destekleyecek somut kanıt olmadığı yorumu yer alıyor. Gerekçe olarak da “Gizlilik nedeniyle ifade alımı yapılamamıştır” deniliyor.

Ayrıca mütalaanın, aralarında İbrahim Akın ve Ü.Karan’ın da olduğu bazı kişilerle ilgili savcılıktan ek bilgi talebinin karşılık görmemesi nedeniyle bu bilgiler olmaksızın yazıldığı belirtiliyor

TFF yönetimine şike ve teşvik primi iddiaları konusunda “yol haritası“ hazırlayan Etik Kurul, 26 klasör içinde yer alan 14 bin belgeyle ilgili çalışmalarını dün tamamladı. Kurul, yazımına başlanan ve yaklaşık 150 sayfayı bulması beklenen mütalaasını yarın TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a elden teslim edecek. Etik Kurul’un kendisine ulaştırılan tüm iddialarla ilgili tek tek değerlendirme yapıp tavsiyelerde bulunduğu raporunda, iki tane can alıcı yorumu yer alıyor. Bu yorumlar mealen şöyle:

-“Öncelikle gizlilik nedeniyle ifade alımı yapılamamıştır. Ayrıca 25 klasör incelendiğinde çok sayıda ifadenin eksik olduğu ortaya çıkmış, savcılıktan istenen bu ek bilgiler ise gönderilmemiştir. Bu nedenle şike ve teşvik primi iddialarını çok net biçimde destekleyecek somut kanıtlar yeterli değildir.”

-“Ancak dellillerin yeterli olmaması şike ve teşvik ihlali olmadığı anlamına gelmemelidir. Bu nedenle gizlilik kararı kalkıp iddianame yazıldıktan sonra Etik Kurul olarak bu dosyayı yeniden açacağız“

-KOZMİK Oda’daki resmi çalışmalarına 25 Temmuz tarihinde başlayan ve 21 gün aralıksız çalışan Etik Kurul, 14 bin belgeyi sağlıklı bir biçimde inceleyip değerlendirebilmek için şöyle bir yöntem belirledi. Kurul savcılıktan gönderilen belgeleri, kulüp adı, şahıslar, oynanan müsabakalar gibi kategorilere ayırdı. Daha sonra her kurul üyesi kendisindeki dosyalarla igili değerlendirmeleri diğer üyelerle paylaştı. Bu paylaşımın ardından da üyeler kendilerindeki dosyalarla ilgili rapor hazırladı.

RAPORUN ANA HATLARI

PROF. Dr. Oğuz Atalay’ın başkanlığını yaptığı ve Prof. İlyas Doğan, Doç. Dr. Burak Oder ve avukatlar Kemal Işkın ile Mertay Kugay’dan oluşan 5 kişilik Etik Kurul’un merakla beklenen tarihi raporunun ana hatları ise şöyle:

- Gizlilik kararı nedeniyle ifade alamayan kurul, iddianamenin açıklanıp gizlilik kararının kaldırılmasıyla birlikte bu dosyayı yeniden açacak. İkinci çalışmasında çok sayıda futbolcu, teknik adam, gazeteci, hakem ve temsilcinin ifadesine başvuracak olan Etik Kurul, kesin kanaatini ek bir raporla TFF yönetimine iletecek. Kurul bu dönemde ismi şu ana kadar hiç ortaya çıkmamış, gözaltına alınmamış çok sayıda kişiyi ifadeye çağıracak

- Kozmik odada Hukuk Kurulu üyeleriyle birlikte çalışan Etik Kurul’un yarın TFF Başkanı M.Ali Aydınlar’a elden telim edilecek raporunda, şike ve teşvik primi iddialarını çok net biçimde destekleyecek somut kanıt olmadığı yorumu yer alıyor. Buna gerekçe olarak da “gizlilik nedeniyle ifade alımı yapılamamıştır” deniliyor. Ama “Şike ve teşvik primi” yoktur da denilmiyor.

- Raporda ayrıca, “Belgelerde adı geçen ama ifadeleri savcılıktan gelen klasörlerde yer almayan bazı kişiler ile ifadesini reddeden İbrahim Akın ve ifade yenileyen Ümit Karan için savcılıktan ek bilgi talebimiz karşılık görmemiş ve mütalaamız bu bilgiler gelmeden yazılmıştır” değerlendirmesi de yer alıyor.

Aynı dosyayla ilgili olarak Hukuk Kurulu da çalışmalarını tamamladı. Prof. İlhan Helvacı ve Avukat Ömer Bedük başta olmak üzere çok sayıda kurul üyesi, ‘Kozmik Oda’daki belgeleri inceleyip disiplin yönünden raporlarını hazırladılar. Hukuk Kurulu’nun da birçok kişiyi PFDK’ya sevk etmesi bekleniyor.

Ntv

Cevap: 'Şikede somut kanıt yok'

MehmetAliAydınların Tahkim kurulunun ve Disiplin kurulunun ne halde olduğu diğer bir başlıkta açık açık verilmişken etik kurulunun başka bir yaklaşımda bulunması beklenemezdi zaten. Bunlarınki tecavüze uğrayan kadına somut deliliniz yok olsaydı içinizde olurdu demek gibi birşey. Yönetim çok pasif tam tersi durum olsa biz çoktan 2 alt lige düşürülmüştük kararı geciktiren federasyon başkanıda görevden alınmıştı.

kalbim herzaman sarı kırmızılı renkler için atacak ama bundan sonra Türk futbolu benim için ölmüştür, böle bir karar çıkarsa bundan sonra maç izlemem, sonucu belli maç izlemenin hiçbir zevki yok...

küme düşmeden vazgectk bari eksi puan verseler şerefsizlere ama ondada umut yok boyle federasyonu ben

Biz nasıl bir dünyada nasıl bir düzen içinde yaşıyoruz anlamıyorum ki... Marka değeri dediler, büyük endüstri dediler, yayın gelirleri dediler.. O zaman bu dünyada parası olan her zaman haklı! Zaten öyle de bir kez daha bu çarpık gerçeklik gözümüze sokuldu. O zaman hak hukuk niye var anlamıyorum. Hukuk olmuş gukuk sadece parası olanın hakkını arıyorsa biz neciyiz bu dünyada?

Başından beri diyorum kimseyi Fenerbahçeli Beşiktaşlı vs diye yargılamıyorum. Ben nasıl sarı kırmızıya gönül vermişsem o da gitmiş o renkleri sevmiş. İyi de sen futbol federasyonusun, adil olman gerekirken nasıl renklerin arkasına sığınıyorsun. Şike skandalına adı karışan külüpler ne yüzle sahaya takım çıkarak... Örneğin Fenerbahçe'nin oynayacağı bütün maçlar gergin olacak. Onun oynadığı futboldan hayır gelir mi o baskı altında... Daha da kötüsü tribünler. Şike tartışması yüzünden tribünde olay çıksa yaralanmalar olsa bunun hesabını nasıl verecekler çok merak ediyorum.

Madem böyle boş beleş karar alınacaktı o zaman biz ligleri neden erteledik? Biz zevkimiz vardı adı futbol. Onun da içine ettiniz.

tek umudumuz uefa iddianame acıklandığında ingilizceye cevirip uefaya ve fb nın şl deki rakıplerıne tek tek postalamak gerek

tamam tff düşürme karaı alamıyo; fakat mahkeme bi karar verdikten sonra şunlar şunlar hapis cezası alırsa uefa nezninde mutlaka ceza yaptırımları olacak umarım bu cezalar Türkiye bazında verilmez

En sonunda çok sevdigim Futboldan soguttular beni.. Izlemem artik bu Ligi.. Bagrima Tas basarim izlemem Sari Kirmiziyi.. Bana koyan bu Senaryo'da tersi olsa suclanan Galatasaray olsa nelerin olacagi..!!

Benim için Türk Futbolu bitkistir. Eger bekledigimiz karar çikmaz ise GSCimbom'dan da çekilecegim çünki burdaki çabamiz bu Pisliklerle dolu olan Ligde oynayan bir Takim..

Gözlerime, Güzelim zamanima yazik olur, degmez.. Çünki ne yazikki bir anlami kalmiyor, olmuyor yaptiklarimizin..

Bilmem anlatabildimmi...

En sonunda çok sevdigim Futboldan soguttular beni.. Izlemem artik bu Ligi.. Bagrima Tas basarim izlemem Sari Kirmiziyi.. Bana koyan bu Senaryo'da tersi olsa suclanan Galatasaray olsa nelerin olacagi..!!

Benim için Türk Futbolu bitkistir. Eger bekledigimiz karar çikmaz ise GSCimbom'dan da çekilecegim çünki burdaki çabamiz bu Pisliklerle dolu olan Ligde oynayan bir Takim..

Gözlerime, Güzelim zamanima yazik olur, degmez.. Çünki ne yazikki bir anlami kalmiyor, olmuyor yaptiklarimizin..

Bilmem anlatabildimmi...

aynen katılıyorum renkdaş harfi harfine Lig TV'yi iptal etmiştim iyiki de iptal etmişim eğer düşürselerdi tekrar açtıracaktım...

Öyle bir Geçer zamanki dizisinde bir sahne var ona döndü Olay..

Cemile Tecavüze ugramis ve Savciya sikayet eder..

Savci: sizinki bir iddia, sahidiniz yook..!!

Cemile: Sen ne diyorsun be adam..!! Tecavüze ugrarken Sahitmi tutsaydim..!!??

Olay aynen böyle burda..

Öyle bir Geçer zamanki dizisinde bir sahne var ona döndü Olay..

Cemile Tecavüze ugramis ve Savciya sikayet eder..

Savci: sizinki bir iddia, sahidiniz yook..!!

Cemile: Sen ne diyorsun be adam..!! Tecavüze ugrarken Sahitmi tutsaydim..!!??

Olay aynen böyle burda..

İddianame açıklanınca ne kılıf uyduracaklar merak ediyorum

Başka kaynaklarda tespit edildi ve eksi puan cezası olacak diyor..Bu şerrolar bizi eksi puana muhtaç ettiler.

Edemezler. Sen kulüp olarak masaya yumruğunu vurup bu olaya karışmamış kulüpleri yanına alıp ligden çekiliriz mesjaı versen seve seve düşürürler.

tamam tff düşürme karaı alamıyo; fakat mahkeme bi karar verdikten sonra şunlar şunlar hapis cezası alırsa uefa nezninde mutlaka ceza yaptırımları olacak umarım bu cezalar Türkiye bazında verilmez

Askerde salak veya uyanık olduğunu sanan adamlar olur.Bütün bölük onların yüzünden ceza çeker.Buda o hesap.

Adamlar sike karirinda bile sike yapiyorlar helal valla, onlarin yerinde biz olsaydik coktan düsürürlerdi

İcimdeki ses en az 2 tane belki 3 transferin bittiği sadece tff açıklaması bekleniyor şimdi transferler açıklansa hemen dedikodu fener sonucu biliyor tff etki altina aldi zaten maa fenerli gibi bir suru asilsiz haber cikar guzelim basinda

antu

Üst Alt