Üye Görüşü - Sizce Önem Sırasına Göre Sorunlar ve Çözüm Önerileriniz Nelerdir? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Üye Görüşü Sizce Önem Sırasına Göre Sorunlar ve Çözüm Önerileriniz Nelerdir?

Önemli olan sistem.Pres futbolu bile yapsan doğru parsellemeyi ve daraltmayı yapamadığın sürece ön alandaki oyuncuları boşuna yormuş oluyorsun bir kere ve bu da zaten ön alanın bitirciliğini bir hayli düşürüyor mecbur.Ayrıca 433 kanatları varken elinde 4231 oynamanın da bir mantığı yok çünkü hucüm anında arkalı önlü merkezde sadece 2 adam bıraktığımız için sürekli olarak geçiş yiyoruz boşu boşuna.3lü sisteme geçsek orta sahanın direnci ve parselleme mesafesi daha geniş olacağı için ortayı daha iyi kapatıp geçişleri azaltabiliriz.He yine geçiş oynarsan zaten ortadan 1 oyuncuyu hücum prese gönderebilirsin yine.
Ayrıca oyuncuların rollemeleri de yok , çoğu oyuncu doğaçlama oynuyor sahaya çıktığında bir oyun düzenin olur ve hem defansın hem hucümun farklı varyantlarında setlerini çizersin fakat bizde top dağıtan adam bile belli değil mesela Demirbay bile ortada playmaker olan adam olarak oynadığında herkes sabit kaldığı için sürekli yanındakiyle paslaşıyor ve hiçbir şekilde rakibin yerleşik defansını bozmayı beceremiyoruz bu yüzden.Yani ilk olarak sistem olarak toparlanmamız lazım , teknik sıkıntılı bir kere.
Bunlardan sonra transfer olabilir sorun.Bir orta saha ve sol bek lazım ama gereksiz biçimde değil çünkü bunlardan biri Türk olmak zorunda her türlü.

Son 1.5 senede lig performansı üzerinden şişen galibiyet verisini ele alarak en baştan yanlış yapıyoruz zaten.

Örnek verecek olursam fener de benzer istatistiğe sahip, geçen sene beşiktaş da benzer istatistiğe sahip. Buradaki deneme tahtası Avrupa ama onda da bize göre daha iyi şartları olan iki takım vardı grupta, biri çıktı diğer çıkan ise bizden daha kötü şartları olan takım. Şimdi UEFA daha iyi bir şekil çizebilir bu konuda.

Onun dışında Türk takımlarının en ufak sistem takımlarına bile ne kadar zorlandığını defalarca gördük, ne fiziksel ne de yapısal olarak baş edemiyoruz. Bunun da düzelmesi sistem inşa etmekle olur ama o da sancılı olur ve zaman ister. O yüzden kalıcı Avrupa başarılarına 20 senedir ulaşamıyoruz.

Nasıl düzelir? En başta teknik heyet de Avrupa seviyesine fiziksel olarak bizi çekecek antrenörler lazım sonrasında mevki antrenörleri lazım ki oyunculara sahadaki defolarını kapatmayı öğretsin. Sonrasında hedeflenen sisteme uygun oyuncular lazım, bu tam mümkün olmayacağı için sisteme alışmak için zaman lazım. 3 ayda topçu gönderen zihniyeti uzayın derinliklerine yollamak lazım keza.

Sonrasında veri analizi ekibi lazım, hem rakiplerin defolarını çıkaracak hem de mevcutla hedeflenen arasındaki farkı verilerle ortaya koyacak bir ekip lazım, böylece gelişim noktaları yakalanabilir.

Geçen gün Cancelo’nun Pep hakkındaki açıklaması güzel bir örnek ki Cancelo dünyanın en iyi beklerinden biriyken idman sonrası saatlerce Peple özel olarak çalıştığını söyledi, sahada bir set izliyoruz ama bilmiyoruzki arkasında kaç saatlik emek var. Ver Zaha’ya çalım atsın diye oyun oynayıp Zaha eleştiriyoruz, bizim Zaha’yı birebir bırakacak setimiz var mı mesela ya da o sette oyuncuya ne yap diyoruz? Kopenhag maçında ikili üçlü kapatınca oyuncu alıp geçemedi diye suçlamak en kolayı. Kopenhag maçında Ziyech’i sokup sağa çek orta aç demek en kolayı da 50 dk böyle beraberlik arayarak bir şeyleri çözemeyiz.

Bunların hepsi de zaman istiyor ama Türkiye’de en başta bu yok, öyle iyi oyuncular getirecek bütçeler de yok alt yapı da yok o yüzden bu konular hakkında belki tartışmaya gerek de yok çünkü bu devrimi hiç bir takımın gerçekleştirebileceğine inanmıyorum ben.

Yarın 3 oyuncu gider 5 oyuncu gelir sonra onlar da gitsin deriz bu değişmez. Futbolun tüm paydaşları kötü buna taraftar da dahil.

Ben sistem konusunda çok bir şey demiyorum eldeki kadro 4-3-3 değil ama 3-4-3'ü çok iyi oynabilirdi fakat 3'lü oynamak alışkanlık ister o yüzden 4-2-3-1'e pek bir şey demiyorum sonuçta direkt futbol oynuyoruz genelde 1'nci bölgeden 3'ncü bölgeye geçen en hızlı takım biziz geçen senede bu böyleydi orta sahada Torreira yanına Ndiaye, Gedson tarzı oyuncular olmadığı için çok fazla 4-3-3 oynama taraftarı değilim. Eğer Ndombele eski zamanlarında olsaydı Gedson gibi bir seçenek daha olsaydı direk 4-3-3 oynardım hatta kadrom böyle olurdu.

Ndombele - Torreira - Gedson
Tete(Zaha) - Icardi - Kerem(Zaha)
Ama Demirbay, Oliveira ve Kaan profillerine bakınca topu taşıyacak oyuncu sayısı yok 3'lü orta saha ihtimalini direk yok ediyor. Bu isimlerle en ideal 4-2-3-1 ya da 3-4-3 gibi sistemler oluyor.

Bizim ana sistem pres futbolu ve dikine futbol barındırdığı için 4-2-3-1 formasyonu uygun fakat pres futbolu için fiziksel kalite ve atletizmin üst seviye oyunculardan kurulu olması lazım Nelsson yerine Sanchez nasıl iyi diyorsak Angelino + Kazımcan toplasan son 2 maçta Barış'ın yaptıklarını yapamama sebepleri buydu.

Muhtemelen hoca sene başında geçen seneki pres futbolundan daha çok biraz pres + set futboluna geçiş yapmak istedi Angelino, Zaha, Ziyech, Tete tüm hamlelere bakınca topun bizde kaldığı an rakibin üzerine set oynayacaktık ama bir noktadan sonra başaramayınca tekrardan pres futboluna yoğunlaştık o zaman işte sene başında yaptığımız hamleler direk boşa giden hamleler oldu Angelino'dan pres futbolu beklersek hata olurdu çevik bir bek olabilir ama açık alanda hızlı değil.

Eğer pres futbolu üzerinden devam edeceksek aksayan bölge olmamalı çünkü aksıyan bölge olduğu an direk olarak zaaf meydana geliyor 11 mevkiden 3'ü aksıyorsa direk problem yaratıyor 4'ü aksarsa direk oyunu çökertiyor o yüzden sol bek, orta saha ve 10 numara alırken sisteme göre almak lazım.

Ben sistem konusunda çok bir şey demiyorum eldeki kadro 4-3-3 değil ama 3-4-3'ü çok iyi oynabilirdi fakat 3'lü oynamak alışkanlık ister o yüzden 4-2-3-1'e pek bir şey demiyorum sonuçta direkt futbol oynuyoruz genelde 1'nci bölgeden 3'ncü bölgeye geçen en hızlı takım biziz geçen senede bu böyleydi orta sahada Torreira yanına Ndiaye, Gedson tarzı oyuncular olmadığı için çok fazla 4-3-3 oynama taraftarı değilim. Eğer Ndombele eski zamanlarında olsaydı Gedson gibi bir seçenek daha olsaydı direk 4-3-3 oynardım hatta kadrom böyle olurdu.

Ndombele - Torreira - Gedson
Tete(Zaha) - Icardi - Kerem(Zaha)
Ama Demirbay, Oliveira ve Kaan profillerine bakınca topu taşıyacak oyuncu sayısı yok 3'lü orta saha ihtimalini direk yok ediyor. Bu isimlerle en ideal 4-2-3-1 ya da 3-4-3 gibi sistemler oluyor.

Bizim ana sistem pres futbolu ve dikine futbol barındırdığı için 4-2-3-1 formasyonu uygun fakat pres futbolu için fiziksel kalite ve atletizmin üst seviye oyunculardan kurulu olması lazım Nelsson yerine Sanchez nasıl iyi diyorsak Angelino + Kazımcan toplasan son 2 maçta Barış'ın yaptıklarını yapamama sebepleri buydu.

Muhtemelen hoca sene başında geçen seneki pres futbolundan daha çok biraz pres + set futboluna geçiş yapmak istedi Angelino, Zaha, Ziyech, Tete tüm hamlelere bakınca topun bizde kaldığı an rakibin üzerine set oynayacaktık ama bir noktadan sonra başaramayınca tekrardan pres futboluna yoğunlaştık o zaman işte sene başında yaptığımız hamleler direk boşa giden hamleler oldu Angelino'dan pres futbolu beklersek hata olurdu çevik bir bek olabilir ama açık alanda hızlı değil.

Eğer pres futbolu üzerinden devam edeceksek aksayan bölge olmamalı çünkü aksıyan bölge olduğu an direk olarak zaaf meydana geliyor 11 mevkiden 3'ü aksıyorsa direk problem yaratıyor 4'ü aksarsa direk oyunu çökertiyor o yüzden sol bek, orta saha ve 10 numara alırken sisteme göre almak lazım.
Katılmadığım noktalar;

1. Gedson' u elimizden kaçırmamış olsak Torreira peşinde koşmazdık. O ikisi zannedildiği gibi birbirlerini çok iyi tamamlayacak oyuncular değil; birbirlerinin yakın muadili oyuncular; kabaca 6.5 numara diyebiliriz, 8 de oynayabilirler, direkt 6 için çok uygun değiller. Fred' i de bu guruba katıyorum...

2. Formasyon değişikliğine esas gerekçe olarak belirttiğim kanat oyuncularının karakteristik özellikleri sence mevcut dizilişe uygun mudur yani? Skor katkısı yaptı diye çok övülen, benim de çok sevdiğim Kerem' in geçen yılki sol kanat oyun tarzı bile uygun değildi de Rashica sayesinde, bir nevi asimetrik dizilimle takımın eğrisi doğrusuna denk geldi aslında. Eldeki kanat oyuncularının alayı kanat-forvet özelliğinde ve hiçbirisi de 4-2-3-1 e uygun değiller; gözden çıkarılamayacak, yerlerine yenileri alınamayacak, değerli oyuncular aynı zamanda. 4-3-3 e geçmek onların çizgi ve defans yüklerini azaltarak hücum etkinliklerini artıracaktır...

Ayrıca 3-4-3 mevcut kadroya çok yakıştırdığım, aynı zamanda favorim olan sistemdir. Okan Hocanın bunu denemesini çok isterdim ama bu isteğimi süresiz olarak erteledim. Yüksek organizasyon kabiliyeti gerektiren, dolayısıyla sabır isteyen işler ülkemize uymaz...

Katılmadığım noktalar;

1. Gedson' u elimizden kaçırmamış olsak Torreira peşinde koşmazdık. O ikisi zannedildiği gibi birbirlerini çok iyi tamamlayacak oyuncular değil; birbirlerinin yakın muadili oyuncular; kabaca 6.5 numara diyebiliriz, 8 de oynayabilirler, direkt 6 için çok uygun değiller. Fred' i de bu guruba katıyorum...

2. Formasyon değişikliğine esas gerekçe olarak belirttiğim kanat oyuncularının karakteristik özellikleri sence mevcut dizilişe uygun mudur yani? Skor katkısı yaptı diye çok övülen, benim de çok sevdiğim Kerem' in geçen yılki sol kanat oyun tarzı bile uygun değildi de Rashica sayesinde, bir nevi asimetrik dizilimle takımın eğrisi doğrusuna denk geldi aslında. Eldeki kanat oyuncularının alayı kanat-forvet özelliğinde ve hiçbirisi de 4-2-3-1 e uygun değiller; gözden çıkarılamayacak, yerlerine yenileri alınamayacak, değerli oyuncular aynı zamanda. 4-3-3 e geçmek onların çizgi ve defans yüklerini azaltarak hücum etkinliklerini artıracaktır...

Ayrıca 3-4-3 mevcut kadroya çok yakıştırdığım, aynı zamanda favorim olan sistemdir. Okan Hocanın bunu denemesini çok isterdim ama bu isteğimi süresiz olarak erteledim. Yüksek organizasyon kabiliyeti gerektiren, dolayısıyla sabır isteyen işler ülkemize uymaz...
1- Gedson, Ndombele ya da Ndiaye'yi direk yakın örnekler olduğu için verdim oraya daha farklı oyuncularda elbette bulunabilir sadece dripling özelliğini vurgulamak için bu isimleri söylemek istemiştim.

2- Formasyon konusunda net bir şey diyemem 4-3-3'e karşı değilim hatta denenebilirdi pek bir şey kaybetmezdik hatta kazanabilirdik.

Kendi fikrim bu sezon bizim ana sorunumuz formasyondan çok aşırı istikrarsız kadro olması daha 13-14 oyuncu belirleyemedik bu sene düzenli 11 nasıl desek muhtemelen cevabını bilen çıkamayacak. Barış sol bek, Kaan orta saha, Ziyech, Tete, Zaha bir var bir yok, Mertens yerinde Kerem oynuyor soru işareti koyduğum mevkilerde sürekli bir değişim oldu geçen senenin aksine ideal 11'i bulamadık.

Geçen sene sadece sol bek mevkisinde sorun varken yedekten girenler Barış, Yunus, Berkan, Dubois gibi oyunculardan da ciddi katkı aldık 14-15 oyuncuyla işi çok iyi götürdük bu sene tam tersi gidiyoruz.

Bu seneki ideal 11
Muslera
Boey - Sanchez - Abdülkerim - ???
Torreira - ???
??? - ??? - ???
Icardi

Geçen seneki ideal 11
Muslera
Boey - Nelsson - Abdülkerim - ???
Torreira - Oliveira
Rashica - Mertens - Kerem
Icardi
Bizim bir an önce çözmemiz gereken ideal 11 + rotasyonda 4-5 kişilik kadroyu oturtmak ortalama standart performans alsak bile yeter açıkçası haftada 3 maç olduğunu düşünürsek bulunduğumuz nokta için kendimizi şanslı sayabiliriz.

Üst Alt