Sizi En Fazla Etkileyen Tarihi Yapı Hangisi? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sizi En Fazla Etkileyen Tarihi Yapı Hangisi?

Bu konuda bir ayıdan farkım yok. Ulu Cami'ye gittiğimde ''bu ne la diğerlerinin ortada havuzlusu falan demiştim'' mimari zevkim de keyfim de pek yoktur.

Şehir planlamalarını çok severim. İnsan yaşamını kaliteli hale getirecek planlı yapıların görüntüsü şatafatlı yapılardan daha çok hoşuma gidiyor.

O zaman Barcelona tam sana göre.

05903f0437de6cf353f62ba3b0723d58.jpg

Bu konuda bir ayıdan farkım yok. Ulu Cami'ye gittiğimde ''bu ne la diğerlerinin ortada havuzlusu falan demiştim'' mimari zevkim de keyfim de pek yoktur.

Şehir planlamalarını çok severim. İnsan yaşamını kaliteli hale getirecek planlı yapıların görüntüsü şatafatlı yapılardan daha çok hoşuma gidiyor.

Pariste çok enteresan şehir planlaması konusunda - yuvar meydanlardan bağlanıyor tüm şehir örümcek ağı gibi .

denildigi gibi cok sey var tarihi yerler ve buralara dair anektod, gorsel vb .
dolayisiyla *ucu acik bir konu.. - bu vesile ile *basligin acilmis olmasi da genel kultur bakimindan cok faydali ~ tum katki veren uyelerin *ekledikleri ve *eklenecek resim ve bilgi tandansli yorumlar ozelinde *aktif bir konu olacagini dusunuyorum.

nacizane kendimce gezdim gordum gecmiste... eleme yapmak cok zor. zamanla ara ara basliga ozel bulduklari eklemek isterim.

nemrut'u cok merak ediyorum. simdiye dek gidemedim.

simdilik bir kac tane degineyim ulkemiz ozelinde;
1 - tum kapadokya peri bacalari bolgesi , yeralti ve ustu.....
https://flic.kr/p/2nazFce
2- istanbul da yerebatan sarnici,medusa vs buyuleyiciligi ile goze muthis hitap etse-de asil ilgimi ceken onun tam ustundeki onemli yapidir; diger bir deyisle ;
- * million tasi... tasin buraya dikilmesinin nedeni hatirladigim kadariyla ; roma bizans imparatorlugu doneminde burasinin *dunyanin merkezi 0 km olarak belirtilmesi...< saatler ve tarihler bu yere gore ayarlanirdi...
* taa ki 1884 yilina kadar...
* 1884 den itibaren *ingilizler 0 meridyeni *greenwitch'e goturene dek. goturdukleri yere de *sanal merkez olusturmuslar.
bu tarihten itibaren *dunya da saatler tarihler genel anlamda ingiltere'ye gore ayarlanmaya baslamis sayet son donemde bir degisiklik olmadiysa....

simdiki hali >>>
<<< vakti zamaninda bu tasin sekli suanki hali gibi degilmis elbette. muthis heybetli bir eser di...

az yakinindaki *hipodrom bolgesi, < burada vakti zamaninda giriste tepede yer alan *3 meshur at heykeli vardi - yanilmiyorsam *venedik *san marco'ya goturuldugunu bir yerde okumustum.
kus bakisi /kalintilar >>>> not; asagidaki resimde burdan bakinca resimin en altinda kirmizi arabalarin vs oldugu DUVAR yanilmiyorsam o donemin *hipodromun dan kalan son kalintidir(ustunde lise vardir,vs)... <<< sfendon.
https://flic.kr/p/sYHSp
3- efes harabeleri , sumela .

*yurtdisi ;

*petra, asya da bulunan meshur buddha tapinaklari,, avrupa d abulunan gothik donem katedraller,.. roma donemi bir cok yapi.....

son olarak, nacizane bir *film onereyim hazir *tarih,arkeo,kultur vs konusuyoruz.
*meshur yabanci kult bi film vardir , ozgun bir hikayedir. filmi muhtemelen eskiler bilir cogunlukla ;

*topkapi. < bu filmde topkapi sarayindaki meshur *hancer'i calma kacirilma girisimleri ana tema olarak anlatan 64 yapimi lezizi sahaserdir.
<< film sitelerinden vs bir yerde okumustum yillar once, meshur *mission impossible serisinin (orj olan 1966) yaraticisi *bruce geller ~bu filmden esinlenmis - kendi aciklamasina gore...
bu seri disinda,

ayrica *oceans serileri ve bilumum soygun vb filmlerine de *ilham vermis/oncu olmus bir film oldugunu dusunuyorum.

< *donemin istanbul manzaralari,dogasi,insanini vs gormek icin birebir ornek filmlerden de olabilir gunumuz izleyicisine zaman tuneli minvalinde...

keske remake olarak yapilsa dedigim asmis kult film. bi ara yapilacagi konusulmustu 90lar ve 2000ler baslarinda-*pierce brosnan aciklamasini okumustum o donemlerden birinde, sonra neden yapilmadi bilemiyorum....

Ephesus-Celsus-Library-Fa-ade.jpg

Rodos Heykeli​

1657097199913.png
Rodos Heykeli, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biriydi. Yunan Tanrısı Helios’u temsil ediyordu ve Demetrius Poliorcetes’in uzun süren Rodos kuşatmasına (MÖ 305) karşı kazanılan zafer onuruna tanrılara teşekkür etmek için inşa edildi.

Rodos Heykeli Kalıntıları, Son Hali​

Hiç kimse heykelin kalıntılarını kullanmadığı veya yeniden inşa etmeye çalışmadığı için, bronzdan yapılmış Colossus’un kırık parçaları yaklaşık 800 yıl orada kaldı. Tüm bu yıllar boyunca bazı turistler siteyi ziyaret etti. Ancak daha sonra MS 654’te Arap tüccarlar adaya geldiler ve kırık bronz parçalarını alıp ticarete başladılar. Metal hurdalar ticaret pazarlarına getirilip satıldı.
Bugün kimse Rodos Heykeli’nin nasıl göründüğünden veya duruşunun ne olduğundan tam olarak emin değil. Kesin olan tek şey, birçok ortaçağ çiziminde gösterildiği gibi bacaklarını liman girişine uzatarak durmadığıdır.
Ne yazık ki, zaferi ve birliği simgeleyen devasa ve uzun Rodos Heykeli, yalnızca metal hurdaları için ticaret pazarında sona erdi. Ancak, bugünlerde artık bulunmayan kalıntılarıyla birlikte heykelin yıkılmasına rağmen, kesin olan bir şey var – bu eşsiz antik sanat eseri gerçek bir deha eseri olmaya devam edecek.

Rodos-Heykeli-Kalintilari-Son-Hali-colossus-of-rhodos-statue-ruins-650x353.jpg

Rodos Heykeli Kalıntıları, Son Hali

Rodos Heykeli Nerede​

Rodos Heykeli, Akdeniz’deki Yunanistan’ın Oniki adalarının en büyüğü olan Rodos adasındaydı. Son araştırmalar, ya Mandraki limanının doğu burnunda ya da daha iç kısımlarda dikildiğini gösteriyor.
Rodos Heykeli’nin gerçek şeklini ve görünümünü bilmesek de , heykelin dik durduğu modern rekonstrüksiyonlar eski çizimlerden daha doğrudur. Eski Dünya Harikası, ortadan kaybolmasına rağmen, New York’taki ünlü eseri ‘Özgürlük Anıtı’ ile tanınan Fransız heykeltıraş Auguste Bartholdi gibi modern sanatçılara ilham verdi. Bugün, Colossus, Dünyanın Yedi Harikasından biri ve bir sanat ve mühendislik şaheseri olarak kabul edilmektedir.
Hiçbir antik yazar söylemeye zahmet etmediği için heykelin tam yeri bilinmiyor, ancak limanın doğu tarafı en olası yer. Daha sonraki dönemlerde, Ostia gibi limanlarda Roma heykelleri limanlarının yakınında Rodos’taki büyük örneği taklit eden heykeller vardı.

Rodos Heykeli’nin Özellikleri​

Rodos Heykeli 34 metre yüksekliğindeydi ve 15 metre yüksekliğindeki tabanın üzerinde duruyordu. Güneş tanrısı Helios, Demetrius’un savaş makinelerinden toplanan bronz kullanılarak oyulmuştu. Helios’un bu taçlı heykeli çıplaktı ve sol eli bir saat tutuyordu. Sağ eli, limanı korurken güneş ışınlarından koruyormuş gibi gözlerini kapatarak yüzü göğe çevriliydi. Antik dünyanın yedi harikası arasında yer almasını sağlayan sadece Rodos Heykeli’nin büyüklüğü değildi . Aslında, onu diğer harikalarla birlikte oraya koyan, bir tanrının bu canavarca kopyasını oluşturmak için kullanılan tekniklerdi.
Heykeltıraş Chares, heykelin ayakta durmasına ve aynı anda desteklenmesine yardımcı olmak için demir kirişler ve çerçeveler kullandı. Heykelin inşası sırasında, Chares’in başlıca endişeleri, yer, görünürlük ve heykelin yere güvenli bir şekilde tutturulabilmesi için yeterince güçlü ve sağlam olması gereken temeliydi. Yapıda, Demetrius’un kullandığı savaş makinelerinden toplanan bronzlar kullanıldı. Kuşatma kuleleri iskele görevi gördü.
Colossus of Rhodes tamamlandığında, yaklaşık 33 metre (110 ft) yüksekliğindeydi. Ve bu onu antik dünyanın en büyük heykellerinden biri haline getiriyordu, Plinius, “çok az insan kollarını başparmağın etrafında birleştirebilir”, diye yazdı.
İnsanlar heykelin sonsuza kadar ayakta kalacağını düşündüler. Helenistik Çağın kendisi gibi, heykelin ömrü de kısaydı. Devasa büyüklükte olan heykel, İskender’in imparatorluğu gibi, parçalara ayrılacak ve sonraki kültürler tarafından ele geçirilecekti. Kültürü yansıtan sadece bir sanat eseri varsa, o da Rodos Heykeli ve onun talihsiz kaderiydi.

Rodos-Heykeli-Nerede-Ozellikleri-Colossus-of-Rhodesl-475x650.jpg

Laterano Dikilitaşı, İtalya'daki en uzun ve dünyadaki en büyük antik Mısır dikilitaşıdır. 31 m yüksekliğindeki kırmızı granitten yapılmış olan bu yapı, MÖ 14. yüzyılda inşa edilen Teb'deki Amon Tapınağı'ndan gelmiştir. 1587'de yeniden keşfedilen dikilitaş, üç parçaya bölündü ve ertesi yıl yeniden dikildi.[2] Bu dönemde Papa V. Sixtus'un emriyle, dikilitaşa Hristiyan haçı eklendi.

320px-Lateran_Obelisk_HD.jpg

Theodosius Dikilitaşı, Sultanahmet Meydanı'nın güney tarafında bulunan bir Antik Mısır dikilitaşı da 19m 'dir.
800px-Dikilita%C5%9F_%28Sultanahmet%29.jpg

Bugün öğrendiğim ve bana ilginç geldiği için sizinle paylaşmak istediğim bir dikilitaş daha var. Mısırda Aswan'ın kuzeyinde bulunan maden ocağında inşası tamamlanmamış bir dikilitaş daha var.

Yapımı Hatshepsut tarafından (M.Ö. 1508-1458) emredilmiş fakat tamamlanamamıştır. Eğer bitmiş olsaydı, yaklaşık 41.75 metre boyunda dünyanın en uzun dikilitaşı olacaktı ağırlığı ise yaklaşık olarak 1.090 ton dur.

1669103833967.png

Unfinished-Obelisk-Egypt-4.jpg

google mapsten incelemek için => Google Maps

Üst Alt