Sneijder, Podolski, De Jong ve Carole'un Takıma Verdikleri Zararlar | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sneijder, Podolski, De Jong ve Carole'un Takıma Verdikleri Zararlar

Sneijder'i çok severim bence gelmiş geçmiş en iyi futbol zekaları arasındadır ama Arena da alanyaspor, akhisar, bursaspor gibi düşük seviye takımlara karşı çok iyi futbol oynuyor mesela çok kritik deplasmanlar da veya büyük maçlar da çok iyi performansını hatırlamıyorum aslında sneijder'e sadece asist olarak da bakmıyorum asist'in asist'i olarak da incelemek gerekiyor ilk geldiği seneler bunu çok iyi servis ediyordu belki asist sayısı 10 olsa bile en az 20-25 gole katkı veriyordu ama son dönemlerde inanılmaz bir düşüşte sanki futbolu kafasında bitirmiş kendi oyuncumuza bakmadan ezbere oyununu oynamaya devam ediyor bu da çok yanlış takım da melo, eboue, riera, drogba gibi o zekaya sahip futbolcu yok böyle olunca da ezbere oynadığı tüm toplar ya rakibe geçiyor ya taça çıkıyor ya da aut oluyor belki takım da çok üst düzey yıldızlar olsa sadece belki beyin işlevi görebilir ama takımın düzeyi ve kapasitesi belli hala buna rağmen ezbere oynamaya çalışıyor gereksiz gördüğü kartlar yüzünden bir çok maçta yalnız bıraktı ve ne zaman zorlu bir döneme girsek sakatlıklar ortaya çıktı zaten şu an sene başında bitik olan josue fizik ve oyun görüşü bakımından çok daha iyi konumda özgüveni yerine gelmeye başladı topu kaptırdı mı rakibe press yapıyor bu şartlar da biri 5 m euro kazanıyor biri 700 bin euro kazanıyor 2 si de aynı işi yapıyor hatta josue 1 adım daha önde o yüzden bir önce artık sneijder takıma daha fazla zarar vermeden yollamak gerekiyor

Podolski de 3-5 e bakmadan devre arasında gitmesi gerekiyordu geldiği günden beri jeneriklik gol atmak dışında yaptığı başka bir iş yok ne mücadele ruhu var ne başka bir şey ama olay çirkefliğe geldiği zaman rakibe omuz da atar, dirsek de atar, tokat da atar adamı forvete koyuyoruz top kovalamak yerine rakiple it dalaşına giriyor bir de ilerde gol vuruşu yapsın diye forvete koyuyoruz adam sorunlu mu nedir gelip orta sahaya top alıyor bu sefer de içerde gol atacak adam kalmıyor Melo mesela adama vururdu, rakibi itelerdi ama taş gibi de topunu oynardı orta saha oyuncusu olduğu halde golünü atar asistini yapardı takımı ateşlerdi podolski rakibe vuruyorsan bari o hırsı göster diyecem de o da yok ki bir an önce kadro dışı kalması gerekiyor hatta nasıl olsa başka kulüple imza attı gitsin Almanya da halı saha turnuvalarına katılmaya devam etsin, snap atsın, bu tarz şeyler yapsın ama kulüpten uzak dursun

De jong ilk geldiğin de 2-3 uzun pas attı oyunu değiştirdi bir çok insan dedi ki de jong oynarsa sorunlar çözülecek tam tersi ne zaman oynasa sorunlar daha da arttı ne press yapıyor ne de mücadele ruhu var hatta oynamadığı maçlar da çok daha iyiyiz bu takımın 6 numara oyuncusu ne Tolga olur ne de De jong biri hızlı kazma, biri hantal yarı teknik ikisini toplasak bir adam etmez ve önümüzde bu adamlarla çıkacağımız 10 maç var kesinliklikle futbol olarak eziyet gelecek

Carole ilk geldiği gol atmıştı içimden demiştim acaba bu sefer bir sol bek bulduk mu diye de o da hüsran çıktı 3 metre yanındaki adama pas atamıyor attığı paslar kısa kalıyor rakipten sağlı sollu çalım yiyor arkaya atılan toplarda kademe anlayışı denen bir şey yok en az 14-15 gol böyle yemişizdir eğer iyi bir teklif varsa hiç düşünmeden satılması gerekiyor

Son düzenleme:
selcugun verdiği zararların yanında çok küçük kalır

Selçuk'un eleştirilecek çok yanı var ama durum o kadar vahim ki bugün bir tek selçuk mücadele ediyordu bir de o yönden bakmak lazım selçuk bugün bizim takım da günün yıldızıyken diğerlerine ne demek lazım

Burada selçuğu savunmak amacıyla demiyorum ama şu an selçuk olmasa ne Antalya maçını ne de Gençler maçını kazabilirdik bu yönden de bakmak lazım hiç yoktan iyi yaptığı bir iş var serbest vuruş ve frikikler ayrıca bugün topla olan ilişkisi de bugün gayet iyiydi tabi 3 seneyi hesaba katsak belki de bu 3 maç oynadığı en iyi maçları oynuyor tabi kapasitesi belli bir an önce ona da sene sonu yol verilmeli ama en kötü yedek kulübüsine oturtulmalıdır :D

Son düzenleme:
Carole'dan başlayacağım fena oynamıyordu ilk yarı sonradan batırdı, Telles'i yollayıp onun yerine bunu dikenler utansın diyelim. Telles ne kadar iyiydi tartışılır ayrı mesele. Sneijder için asistin asistine golün bilmem neresine bakmana gerek yok, gol krallığına bakman yeterli hangi oyuncun kaç gol atmış ona bakmak lazım. Maç içinde en az 4-5 kilit pas atıyor bunu değerlendirebilen yok malesef, top almak için çok geriye geliyor şut şansıda yakalamakta güçlük çekiyor. Yani adam pas atınca değerlendirecek oyuncu yoksa sorun o adamda değil demektir ayrıca Sneijder takımı kaldıracak oyuncu değil yani 10 üzerinden 4 lük bir takımı 10 üzerinden 8 yapmaz ama 10 üzerinden 8lik bir takımı 10 üzerinden 11 yapar, iyi takım planlaması şart. Podolski'ye gelince Podolski zaten kendi mevkisinde bir türlü oynayamadı bizim takımda, gerçi 25 yaşındaki Podolski'nin performansını beklemek zaten hata olur. Podolski'yi ya 4-4-2'de 2. forvet olarak kullanacaksın ya da 4-3-3'ün sol forveti. De Jong'un ben bir zararını görmedim açıkçası Tolga' yı irdelemek lazım bu kısımda. Josue'ye gelince..... Porto bu adamda ne görmüşte almış bilemiyorum.

Son düzenleme:
Assistin asisti olayi ile ilgili sunu bir ifade etmek istiyorum. Sneijder forvet arkasi oynuyor, yani pozisyon olmadan önce, topa otomatikman en son degen oyunculardan bir tanesi. Her mac da banko oynuyor, elbette assistsin assisti olacak. Pas veremiyor dedigimiz burakin bile 6-7 direk assist yaptigi sezonlar oluyordu.

Pas oyununda, pozisyon sokma olayinda da, hic olmadigi kadar etkili oldugu maclar oldu. Taraftari zaman zaman mest eden olaylar, tabiki klas golleriydi. Bunlar ciddi bir azalma gösterdiginden beri, taraftarda elestirmeye basladi.

Ama oyunsal anlamda, kilo fazlaligi felan var, ama onun disinda bundan cok farkli oynadigini da hatirlamiyorum bizde hic. Belki 13/14´de ama orada yine striker özelligi ile ön plana cikiyordu, ve fiziksel acidan en iyi formundaydi turnavaya gidecegi icin.

Son düzenleme:
Assistin asisti olayi ile ilgili sunu bir ifade etmek istiyorum. Sneijder forvet arkasi oynuyor, yani pozisyon olmadan önce, topa otomatikman en son degen oyunculardan bir tanesi. Her mac da banko oynuyor, elbette assistsin assisti olacak. Pas veremiyor dedigimiz burakin bile 6-7 direk assist yaptigi sezonlar oluyordu.

Pas oyununda, pozisyon sokma olayinda da, hic olmadigi kadar etkili oldugu maclar oldu. Taraftari zaman zaman mest eden olaylar, tabiki klas golleriydi. Bunlar ciddi bir azalma gösterdiginden beri, taraftarda elestirmeye basladi.

Ama oyunsal anlamda, kilo fazlaligi felan var, ama onun disinda bundan cok farkli oynadigini da hatirlamiyorum bizde hic. Belki 13/14´de ama orada yine striker özelligi ile ön plana cikiyordu, ve fiziksel acidan en iyi formundaydi.

ilk sezonlarında daha çok ileride topla buluşuyordu, sorun daha çok oyun kurgusu ve adamın geriye gelip top alması diye düşünüyorum ben. Hala ileriye top taşımakta inanılmaz sıkıntı var.

Carole'dan başlayacağım fena oynamıyordu ilk yarı sonradan batırdı, Telles'i yollayıp onun yerine bunu dikenler utansın diyelim. Telles ne kadar iyiydi tartışılır ayrı mesele. Sneijder için asistin asistine golün bilmem neresine bakmana gerek yok, gol krallığına bakman yeterli hangi oyuncun kaç gol atmış ona bakmak lazım. Maç içinde en az 4-5 kilit pas atıyor bunu değerlendirebilen yok malesef, top almak için çok geriye geliyor şut şansıda yakalamakta güçlük çekiyor. Yani adam pas atınca değerlendirecek oyuncu yoksa sorun o adamda değil demektir ayrıca Sneijder takımı kaldıracak oyuncu değil yani 10 üzerinden 4 lük bir takımı 10 üzerinden 8 yapmaz ama 10 üzerinden 8lik bir takımı 10 üzerinden 11 yapar, iyi takım planlaması şart. Podolski'ye gelince Podolski zaten kendi mevkisinde bir türlü oynayamadı bizim takımda, gerçi 25 yaşındaki Podolski'nin performansını beklemek zaten hata olur. Podolski'yi ya 4-4-2'de 2. forvet olarak kullanacaksın ya da 4-3-3'ün sol forveti. De Jong'un ben bir zararını görmedim açıkçası Tolga' yı irdelemek lazım bu kısımda. Josue'ye gelince..... Porto bu adamda ne görmüşte almış bilemiyorum.

Sneijder mesela telles'le çok iyi anlaşıyordu onu demek istiyorum kapasite farkından dolayı sneijder de çok fena yıprandı çünkü onun zekasına erişebilecek tek futbolcu yok desek yeridir muazzam zeki bir futbolcu olduğuna inanıyorum yaptıkları da ortada CL kazanmış bir kişi sonuçta yani boş futbolcu değil ama onun kapasitesine erişebilecek futbolcu yoksa ya sneijderi yollamak gerekiyor ya da ona göre yapılanma yapmak

Şu kadro da sneijder muazzam iş yapıyordu tabi burda sneijderin zekasına erişebilecek oyuncu topluluğu da vardı
982296-19376844-2560-1440.png

Sneijder mesela telles'le çok iyi anlaşıyordu onu demek istiyorum kapasite farkından dolayı sneijder de çok fena yıprandı çünkü onun zekasına erişebilecek tek futbolcu yok desek yeridir muazzam zeki bir futbolcu olduğuna inanıyorum yaptıkları da ortada CL kazanmış bir kişi sonuçta yani boş futbolcu değil ama onun kapasitesine erişebilecek futbolcu yoksa ya sneijderi yollamak gerekiyor ya da ona göre yapılanma yapmak

Şu kadro da sneijder muazzam iş yapıyordu tabi burda sneijderin zekasına erişebilecek oyuncu topluluğu da vardı
982296-19376844-2560-1440.png

malesef mevcut şartlarda iyi planlama beklemek hayal olsa da, umut fakirin ekmeği diyelim :) Önemli olan iyi bir takım kurmak 1-2 sezon içinde de Sneijder yerine alternatif bulmak.

Baslik acisindan sunu yazayim. Carole bir role player, her türlü yeniden toparlanabilir mental anlamda. Futbol ile iliskisine kesmis, ve futbolu artik yeterince ciddiye almayan adamlar ile bu is olmaz. Selcuk, Balta ve X´de girer bu listeye...

Takim olman lazim, ve basari icin kaliteli ve ac adamlar gerekiyor. Takimi tasiyacak diye oyunu üzerinde kurdugun adamlar islevsiz ise, ve sürekli yeni yeni adamlar etraflarina dizip ,a ayni sonuclari aliyor isen. O vakit sorun cekirdektedir.

Mevkidas olduklari icin bu 3 ornegi veriyorum

Alex ,sergen ve ozellikle hagi ,bunlar takimin kitlendigi donemde forvet atabilir mi sol bek bindirir mi sag acik ortalar mi diye gevelemeden mac almiyorlar miydi ?

ben 10 numara denen mevkiye adam aliyorsam beklentim elbette biraz da bireysel ekstra islerdir . Baskasina bagimli isleri iyi baslatiyor olabilir ama ornekleri genisletelim , zidane forvet gol kacirinca bu kadar etkisiz miydi veya figo mesela nuno gomez formsuzsa sahada yuruyor muydu

baska bir 10 numara ballack , cok da ekstrem yetenekli adamlarla mi oynuyordu her donem ?

en basitinden alex ,adamin sezonluk gol ortalamasi 20 civari , biz 2-3 gole talim ediyoruz

mesela maradona forvet miydi ? Yoksa esasen orta saha mi ? Napolide arjantin milli takiminda kac mac cevirmistir ?

saydikca aklima geliyor , djorkaef , scifo , bunlar hep 10 numaralar ve dunya futbolundan taniyoruz

simdi sneijder bunlarin zamaninda kazandiginin bir kac katini kazanirken sizce bunlar kadar katki veriyor mu

Baslik acisindan sunu yazayim. Carole bir role player, her türlü yeniden toparlanabilir mental anlamda. Futbol ile iliskisine kesmis, ve futbolu artik yeterince ciddiye almayan adamlar ile bu is olmaz. Selcuk, Balta ve X´de girer bu listeye...

Takim olman lazim, ve basari icin kaliteli ve ac adamlar gerekiyor. Takimi tasiyacak diye oyunu üzerinde kurdugun adamlar islevsiz ise, ve sürekli yeni yeni adamlar etraflarina dizip ,a ayni sonuclari aliyor isen. O vakit sorun cekirdektedir.

Zaten Hakan balta, Selçuk İnan, Tolga Ciğerci, Semih Kaya gibi bu liste uzar gider ama ruh olarak ne kadar eleştirsem de selçuk bugün saha da çok iyiydi hatta bi ara arkadaşlarına sitem etti bugün yaptığı işleri uzun zamandır yapmıyordu tudor sonrası toparlamış gibi gözüküyor ama maalesef artık yaşlandı kan değişikliği de şart sene sonu umarım bu yönetimle yapılanmaya gitmeyiz gidersek büyük hüsrana uğrama ihtimalimiz çok yüksek olacak :eek:ley:

En önemlisi malum ortasaha oyuncusu gibi kafası yerine elini kullananları tercih etmemek lazım :eek:ley::eek:ley:

ilk sezonlarında daha çok ileride topla buluşuyordu, sorun daha çok oyun kurgusu ve adamın geriye gelip top alması diye düşünüyorum ben. Hala ileriye top taşımakta inanılmaz sıkıntı var.

Ben ilk sezonlarinda rakip defanslari arasinda yine ezildigini hatirliyorum. Ilk geldiginde fizik olarak kötüydü 4-5 ay idman yapmadigi icin, ama sonra da Mancini merkezden cekip sol aciga koydu. Ve orada daha iyi oynamaya basladi bir ara... Acikcasi son yillarda pas oyununda, hic olmadigi kadar cok oldugunu düsünüyorum. Söyle bir fark var fiziksel acidan, önceleri hic degilse paslari almak icin bir radius icinde gidip gelebiliyordu, ama bunlar gittikce zorlasmaya basladi, cünkü kilo fazlasi da var.

Sneijder daha ileride oynadiginda söyle bir sorun yasiyorduk, hemde en iyi dönemlerinde bile. Bir nevi Podolski de oldugu gibi. Direncli takimlara karsi oynadigimizda, top ile bulusturmakta zorluk yasiyoruz, ve yasadik.

Yani biz bu Sneijder´i nerede oynatacagiz, nerede etkili olur ? polemigini geldiginden beri yasadik.

Bugün bilakis sadece Sneijder´i takip ettigim dakikalar oldu. Hic birsey yapmadim , sadece onu izledim. Pas istasyonu olusturmasi lazim, ama bir pas atiyor kenara, pasi alan oyuncu biraz ilerliyor top ile, sikisiyor alanda, pas atacak arkadasini bulamiyor. Sneijder´e bakiyorum, yürüyor sadece ileriye dogru.

Mevkidas olduklari icin bu 3 ornegi veriyorum

Alex ,sergen ve ozellikle hagi ,bunlar takimin kitlendigi donemde forvet atabilir mi sol bek bindirir mi sag acik ortalar mi diye gevelemeden mac almiyorlar miydi ?

ben 10 numara denen mevkiye adam aliyorsam beklentim elbette biraz da bireysel ekstra islerdir . Baskasina bagimli isleri iyi baslatiyor olabilir ama ornekleri genisletelim , zidane forvet gol kacirinca bu kadar etkisiz miydi veya figo mesela nuno gomez formsuzsa sahada yuruyor muydu

baska bir 10 numara ballack , cok da ekstrem yetenekli adamlarla mi oynuyordu her donem ?

en basitinden alex ,adamin sezonluk gol ortalamasi 20 civari , biz 2-3 gole talim ediyoruz

mesela maradona forvet miydi ? Yoksa esasen orta saha mi ? Napolide arjantin milli takiminda kac mac cevirmistir ?

saydikca aklima geliyor , djorkaef , scifo , bunlar hep 10 numaralar ve dunya futbolundan taniyoruz

simdi sneijder bunlarin zamaninda kazandiginin bir kac katini kazanirken sizce bunlar kadar katki veriyor mu

Saydıklarının hepsi iyi kadrolarda oynadılar yalnız. En basiti Alex son sezonunda kötü oynadı diye çok eleştirildi, o sezonda da Fenerbahçe'nin kadrosu kötüydü. Yani kötü takım kurgusunda iyi oynayanları birini söyleyebilir misin bunların arasından?

Peki bir soru daha. Gecmisi cabuk unutuyoruz

2013/2014 sezonunda kadroda melo muslera drogba sneijder ,hepsi yok muydu , bruma o sezon alinmisti ama sakatlandi , amrabat , selcuk un iyi zamanlari

bugun aysal kadrosu denen en secme adamlar o sezon takimdaydi , peki fener nasil nisanda cift haneli puan farki yapti bize ve sampiyon oldu ?

Zaten Hakan balta, Selçuk İnan, Tolga Ciğerci, Semih Kaya gibi bu liste uzar gider ama ruh olarak ne kadar eleştirsem de selçuk bugün saha da çok iyiydi hatta bi ara arkadaşlarına sitem etti bugün yaptığı işleri uzun zamandır yapmıyordu tudor sonrası toparlamış gibi gözüküyor ama maalesef artık yaşlandı kan değişikliği de şart sene sonu umarım bu yönetimle yapılanmaya gitmeyiz gidersek büyük hüsrana uğrama ihtimalimiz çok yüksek olacak :eek:ley:

Selcuk Inan Tudor geldiginden beri iyi oynuyor, bunu olayi emosyonal izlemeyen herkes fark edebilir. Tolga Cigerci sakatligindan beri baska bir oyuncu gibi, cok kötü oynuyor oda.

Selcuk Inan konusunda bunu söyleyebilirim. Umutsuz bir vaka bana göre. Isteyince, birseyleri kipirdatma kapasitesi var gibi. Konsantre olunca, sürükleyebiliyor bazen takimi. Ama sürekli poh pohlanmasi gereken, 32 yasindaki koca bir bebege, kimsenin ihtiyaci yok. Isler istedigi gibi gitmeyince tavir yapiyor, taraftar ile arasi bozuk bir oyuncu. 14/15´den sonra olayi bitirecektir, oradan beri ne kendisine, ne bize yariyor kalmasi.

Ben ilk sezonlarinda rakip defanslari arasinda yine ezildigini hatirliyorum. Ilk geldiginde fizik olarak kötüydü 4-5 ay idman yapmadigi icin, ama sonra da Mancini merkezden cekip sol aciga koydu. Ve orada daha iyi oynamaya basladi bir ara... Acikcasi son yillarda pas oyununda, hic olmadigi kadar cok oldugunu düsünüyorum. Söyle bir fark var fiziksel acidan, önceleri hic degilse paslari almak icin bir radius icinde gidip gelebiliyordu, ama bunlar gittikce zorlasmaya basladi, cünkü kilo fazlasi da var.

Sneijder daha ileride oynadiginda söyle bir sorun yasiyorduk, hemde en iyi dönemlerinde bile. Bir nevi Podolski de oldugu gibi. Direncli takimlara karsi oynadigimizda, top ile bulusturmakta zorluk yasiyoruz, ve yasadik.

Yani biz bu Sneijder´i nerede oynatacagiz, nerede etkili olur ? polemigini geldiginden beri yasadik.

Bugün bilakis sadece Sneijder´i takip ettigim dakikalar oldu. Hic birsey yapmadim , sadece onu izledim. Pas istasyonu olusturmasi lazim, ama bir pas atiyor kenara, pasi alan oyuncu biraz ilerliyor top ile, sikisiyor alanda, pas atacak arkadasini bulamiyor. Sneijder´e bakiyorum, yürüyor sadece ileriye dogru.

Bunun bir çok nedeni olabilir, takım taktik kurgusu berbat olabilir, dediğin gibi fiziksel sorunları olabilir, kendine bakmıyor olabilir, takım iyi kondisyon almıyor olabilir. Sanıyorum en iyi sezonuda Mancini ile olandı, bir sürü etken var yani takım zaten kalitesiz sanıyorum burada hem fikiriz, takımın kondisyonu kötü olduğu konusunda da hem fikiriz ama beğenin beğenmeyin Mancini'den öncesi ve sonrasında iyi bir taktik hocasına da sahip değildik.

Selcuk icin de sneijder e muhalefet etme sebebim ayni. Varligi asiri bir sorun degil ama mac baslariyla toplayinca 3,5 milyon euro verdigim adamin ekstralari sadece antalya gencler macinda attigi iki kritik gol olmamali

Saydıklarının hepsi iyi kadrolarda oynadılar yalnız. En basiti Alex son sezonunda kötü oynadı diye çok eleştirildi, o sezonda da Fenerbahçe'nin kadrosu kötüydü. Yani kötü takım kurgusunda iyi oynayanları birini söyleyebilir misin bunların arasından?

Alex bir kere yaslanmisdi zaten, buna ragmen genelde takimi ipten alan yine oydu. Alex son yillarinda Aykut Kocaman´a karsi oynadi, hatta sevinmeye basliyordu, takim puan kaybettiginde. O raddeye gelmisti. Aykut rekorunu kirmamasi icin, Fenerbahce´nin en istikrarli oyuncusunu harcadi.

Üst Alt