Soda Sağlığa Zararlı mı?

Aslan Karadağ

Kuş ölür, sen uçuşu hatırla,
Moderatör
Katılım
9 Tem 2011
Mesajlar
18,858
Tepkime Puanı
7,099
Puanları
403
Konum
İstanbul

Birçok kişinin kafasında soda hakkında soru işaretleri mevcut. Su sevdalıları özellikle soda tüketimi konusunda oldukça hassaslar ve sağlığa sanıldığı kadar yararlı olmadığı düşüncesindeler. Bazıları için ise soda içmek vazgeçilmezler arasında bulunuyor. Biz de bu konu hakkındaki bazı soru işaretlerini aydınlatmak istedik. İşte soru cevap şeklinde, soda hakkında bilmeniz gerekenler:

Su kadar etkili mi?

Soda içerisindeki kabarcıklar, vücudunuzun nemi emebilmesinin önünde bir engel teşkil etmiyor. Dahası, yoğun bir antrenmanın ardından soda içmenin normal su kadar yararlı olduğu da bir çalışmada kanıtlanmış durumda.

Dişlere ve kemiklere zarar verir mi?

H2O ile CO2’nin bileşiminden oluşan karbonik asit, yüksek konsantrasyonlarda diş minesinin zedelenmesine neden olabilir. Ancak Facebook gönderilerinde rastladığın kadar endişelenmenize gerek yok. New York City diş hekimlerinden Timothy Case, “Her gün 6 tane soda içmediğiniz sürece, dişleriniz koruma altında demektir.” diyor. Dahası, sodanın kemiklerdeki mineral yoğunluğuna olumsuz etkisi olup olmadığının araştırıldığı bir çalışmada da soda aklanmış olarak karşımıza çıkıyor.

Şişkinlik yapar mı?

Soda içme işinin biraz abartılmasının şişkinliğe neden olduğu doğru. Ancak bu özelliği, uzun vadede tartılarınız için avantajlı bir durum olabilir. Ciddiyiz: Araştırmacılar, karbonatlı suyun özellikle aç karnına tüketildiğinde normal sudan daha doyurucu olduğunu belirtiyor. Kendinizi ne kadar tok hissederseniz, atıştırmalıklara da o kadar az yönelirsiniz. Sadece yapay tatlandırıcılarla doldurulmuş olan sodaları seçmediğinizden emin olun yeter. Çünkü tatlandırılmış sodalar şeker aşermelerini de tetikleyebilir.

Mide ekşimesi yapar mı?

Araştırmacılar, soda tüketiminin reflü sorununa yol açtığı fikrini çürüttüler. Ancak yine de dikkatli olmanız lazım. Halihazırda mide ekşimesi sorununuz bulunuyorsa, özellikle de öğünlerde sade su içmeyi tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü mide ekşimesi sorunu olanlarda soda tüketimi özofagusun alt bölümünü gevşetiyor ve asitlerin yemek borusundan geçişini kolaylaştırıyor.

Men's Health
 

Keramettin TANRIVERDİ

"Bizi sevenleri üzmeyelim baba"
Yönetici
Administrator
Katılım
18 Tem 2009
Mesajlar
53,572
Tepkime Puanı
40,165
Puanları
573
Bazı soda diye satılanlar soda değil aslında sıkıntı orada başlıyor.

Limonlu soda vs de full şeker zaten ve çok zararlı.
 

Onur Adıbelli

Aslan Üye
Katılım
31 May 2015
Mesajlar
8,819
Tepkime Puanı
3,956
Puanları
288
Konum
Fikirlerinizin kölesi olmayın
Maden suyu ile sodayı karıştırmamak lazım. Bizde ikisini aynı şey sanan çok büyük bi kesim var. Maden suyunu günlük dozunda içtiğinizde vücuda son derece yararı dokunduğu kanıtlanmıştır. Çünkü içinde hiçbir katkı maddesi yok.

Ancak, soda dediğiniz şeyin pepsiden, fantadan ve bilimum türevlerinden zerre farkı yok. İçinde şeker, aroma, renklendiriciler ve bilimum katkı maddeleri var. Böyle bir içeceğin vücuda yararı olabilir mi? Limonlu soda, elmalı soda... Resmen şekerli ve asitli su gibi. Birkaç sene önce hergün tüketiyordum elmalı sodayı. Ancak şimdi bıraktım. Sadece bazen maden suyu içiyorum. Üstelik, zaten zararlı olan bir şey artık daha da zararlı. Günümüzde üretilen sodalarla; birkaç sene önce üretilen aynı markaların aynı ürünlerini kıyaslayın, arasında bana göre çok fark var. Şeker oranından tut, genel tadına kadar.
 
Son düzenleme:
Üst Alt