Spor Toto Süper Lig, Yayın Gelirlerinde Avrupa 6.'sı! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Spor Toto Süper Lig, Yayın Gelirlerinde Avrupa 6.'sı!

Süper Lig, yayın gelirlerinde Avrupa 6.'sı

Spor Toto Süper Lig, yayın gelirleri sıralamasında Avrupa'da 6. sırada bulunuyor.

Süper Lig kulüpleri 90'lı yılların ortasına kadar yayın hakkından pek de kar elde edemedi. Kulüplerin para kazandığı ilk sezon, 1994-1995 ve 1995-1996 sezonlarıydı. Söz konusu iki yılda takımların yayın hakkından elde ettiği toplam gelir 30 milyon doları buldu ancak bir sıkıntı vardı.

Her takım kendi yayın hakkını pazarladığından, İstanbul'un üç büyük takımı Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe ile Anadolu takımlarının gelirleri arasında uçurum mevcuttu. Bu sorunu biraz olsun hafifletmek adına 1996'da havuz sistemine geçildi ve yapılan 3 sezonluk ihale sonucunda da ligin tüm maçları 140 milyon dolara (ilk yıl 40, 2. yıl 45, 3. yıl 55 milyon dolar) pazarlandı. Bir sonraki ihale 1999'da gerçekleştirildi ve 2 sezonluk yayın bedeli 120 milyon dolar (yıllık 60 milyon dolar) oldu. 2001'de yapılan 4 sezonluk ihale neticesinde ise bu rakam 614 milyon dolara (yıllık 153 milyon dolar) çıktı ancak o yıllarda yaşanan ekonomik kriz sebebiyle kur sabitlemesi yöntemine başvuruldu ve kulüplerin kazancı da yaklaşık olarak yarı yarıya azaldı.

Söz konusu kriz, 2004-2008 arasındaki sezonlar için yapılan ihalede de kendisini gösterdi ve yayın hakları, toplam 376 milyon dolara (yıllık 94 milyon dolar) alıcı buldu. 2008'deki ihale 2 sezonu kapsadı ve ihaleyi kazanan kuruluş, yıllık 140 milyon dolar vermeyi taahhüt etti. 2010'daki ihalede rekor kırıldı

2010'da yapılan ihalede ise rekor kırıldı ve Süper Lig'in yayın geliri yıllık 321 milyon dolara çıktı. Bu meblağa özet görüntüler için yapılan ihale bedeli de eklenince, kulüplerin yıllık toplam geliri yaklaşık 450 milyon dolara kadar yükseldi. Taraflar arasında, her sezon yüzde 5'lik artış şartıyla 4 sezonluk mutabakat sağlanırken, ilk 3 yıl sonunda, mevcut anlaşma 2017 yılına dek uzatıldı.

Böylece Süper Lig, Avrupa'da en fazla yayın geliri elde eden 6. lig oldu. Yayın geliri, Süper Lig takımlarına; yüzde 35'i katılım payı olarak (18 kulübe eşit), yüzde 45'i performansa göre (puan), yüzde 11'i şampiyonluk sayılarına göre, yüzde 9'u da ilk altıya giren takımlara dağıtılıyor.

TFF, geçtiğimiz sezon tüm kulüplere toplam 800 milyon lira civarında ödeme yaptı. Buna göre her kulüp 15 milyon 500 bin lira katılım parası aldı. Takımlar, ligde aldıkları her galibiyette 1 milyon 150 bin, beraberlikte de 575 bin lira kazandı. Lig tarihi boyunca şampiyonluk yaşayan takımlar ise mutlu sona ulaştıkları her sezon için 1 milyon 600 bin lirayı kasasına koydu.

UEFA yayın gelirlerinde "servet" dağıtıyor

Futbol kulüpleri için Avrupa kupaları büyük bir gelir kapısı. Bilhassa UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçlarına katılan takımların aldığı para ödülü dikkati çekici. UEFA, grup maçlarına kalan her takıma 12 milyon avro katılım bedeli ödüyor. Grup maçlarında alınan her galibiyetin 1 milyon 500 bin, beraberliğin ise 500 bin avro ödülü var.

Bunlara ilaveten gruptan çıkan her takım 5 milyon 500 bin avro kazanıyor. Tüm bunların haricinde takımlar pazarlama gelirinden de pay almakta. Son 9 yılda Türkiye'nin pazar payı ortalaması 9 milyon avro. Türkiye'den tek takım gruplara kaldığında bu parayı tek başına alıyor. Gruplara iki takım gittiğinde ise bu ödül, ikiye (yaklaşık olarak birinci takım yüzde 60, ikinci takım yüzde 40) bölünüyor.

UEFA Avrupa Ligi ödülleri, Şampiyonlar Ligi'ne göre az olsa da Türkiye şartlarında hiç de azımsanacak nitelikte değil. Bu ligin katılım ödülü 2 milyon 400 bin avro. Gruplarda alınan galibiyetin 360 bin, beraberliğin 120 bin avro değeri var. Grubunu lider bitirenlere 500 bin, ikincilere de 250 bin avro veren UEFA, son 32 turuna kalanları 500 bin, son 16 turuna yükselenleri 750 bin, çeyrek finalistleri 1 milyon, yarı finalistleri de 1 milyon 500 bin avro ile ödüllendiriyor. En düşük yayın geliri Türkiye Kupası'nda

UEFA ve Süper Lig yayın gelirleri karşısında Türkiye Kupası ödülleri, kulüplere pek de cazip gelmiyor. Kupaya grup aşamasında katılan bir takım, finale kadar önündeki 11 maçı kazanması durumunda toplamda 1 milyon 440 bin dolar para kazanıyor.

Bilhassa Süper Lig'de zirveye oynayan takımlar ise gerek yüksek maliyetli kadroları gerekse ligdeki galibiyet değerinin çok daha fazla olmasından dolayı kupa maçlarına pek de sıcak bakmıyor. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım son yapılan divan kurulu toplantısında, "TFF ya kupaya çözüm bulur ya da biz Türkiye Kupası'na katılmayacağız. Ceza verseler de katılmayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

EUROSPORT

başarıyla orantısız şekilde balon miktarlar dönüyor stsl de bu kadar büyük bir pastanın olduğu biryerde her sene aynı takımın şampiyon olmasına izin vermezler bize en az 2 yıl şampiyonluk yok kirli bir düzen var herşeye şüpheyle bakıyorum

başarıyla orantısız şekilde balon miktarlar dönüyor stsl de bu kadar büyük bir pastanın olduğu biryerde her sene aynı takımın şampiyon olmasına izin vermezler bize en az 2 yıl şampiyonluk yok kirli bir düzen var herşeye şüpheyle bakıyorum
Dursun denen başkan bozuntusu sence atanmış olabilir mi? Ben bunu ciddi ciddi düşünüyorum artık.

Gesendet von meinem GT-I9195 mit Tapatalk

Dursun denen başkan bozuntusu sence atanmış olabilir mi? Ben bunu ciddi ciddi düşünüyorum artık.

bu benimde aklıma gelmiyor değil... sanki bir plan ve program yapılmış gibi hissediyorum... Dursun sanki bu yüzden seçildi... Son Gün Adnan Öztürk'ün hastayım diye adaylıktan çekilmesi falan herşey bir oyun

kanka atanmış diyemem çünkü elimde belge yok şike belgelenene kadarda kimse şike var diyemiyordu sonuçta ortada bazı gerçekler olsada ama hepsi sonradan ortaya çıktı özellikle fatih terimin kovuluşu milli takıma geçisi ünal aysalın devre arası saçmalıkları filan buralarda acaip işler döndü ve bu işler bugüne kadar süregeldi ve hala devam ediyor bana kalırsa...

kanka atanmış diyemem çünkü elimde belge yok şike belgelenene kadarda kimse şike var diyemiyordu sonuçta ortada bazı gerçekler olsada ama hepsi sonradan ortaya çıktı özellikle fatih terimin kovuluşu milli takıma geçisi ünal aysalın devre arası saçmalıkları filan buralarda acaip işler döndü ve bu işler bugüne kadar süregeldi ve hala devam ediyor bana kalırsa...

Renktaş fenerbahce Avrupa'dan men yediği zaman Yabancı sınırı getirilmesi , Fenerin cezası bittiği zaman Yabancı sınırının kaldırılması falan size tuhaf gelmıyor mu ? bence Türkiye futbolu bir senaryodan ibaret... aslında herşeyin sonucu belli.. en baştan birileri belirliyor... ve ınsanlar boşuna maç izliyor bana kalırsa...

Renktaş fenerbahce Avrupa'dan men yediği zaman Yabancı sınırı getirilmesi , Fenerin cezası bittiği zaman Yabancı sınırının kaldırılması falan size tuhaf gelmıyor mu ? bence Türkiye futbolu bir senaryodan ibaret... aslında herşeyin sonucu belli.. en baştan birileri belirliyor... ve ınsanlar boşuna maç izliyor bana kalırsa...

ortada çok büyük bir pasta var bu kadar büyük paraların döndüğü biryerde herşey olabilir dünya futbolu içinde geçerli bence uefa şampiyonlar ligi bile temiz olmayabilir barcelona mesela o muhteşem jenerasyonlarına rağmen kupayı 2 kez arka arkaya almayı başaramadı hala.

ortada çok büyük bir pasta var bu kadar büyük paraların döndüğü biryerde herşey olabilir dünya futbolu içinde geçerli bence uefa şampiyonlar ligi bile temiz olmayabilir barcelona mesela o muhteşem jenerasyonlarına rağmen kupayı 2 kez arka arkaya almayı başaramadı hala.

evet çok ilginç... Sampıyonlar ligini üst üste 2.ci kez kazanan takım yok henüz... ve bunu dahada uzatmak istiyorlar galıba... o zaman biz neden futbol izliyoruz ki ? :(

Üst Alt