Stadımızda İbadethane Var mı? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Stadımızda İbadethane Var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: TT Arena'da mescit var mı ?

Mescit diyince bazılarını korku sarıyor sanki.Ne var mescit yapılmasında ? Adam maça dışardan gelir günübirlik.Maç için 2 saat önceden girer.O sırada ibadet saati gelmiştir yapar.Bunun ne zararı olur ki ?

Arkadaş ibadetini yapmak istiyorsa yapsın, neden hemen ters yorumlar yapılıyor? bir soru sormuş, bilen varsa cevaplar. dini muhabbetlerden hoşlanmayanlar varsa illa burda eleştirip tartışma ortamı yaratmalarına gerek yok. bir yazı okumuştum, onu da paylaşayım.

Sakıp Sabancı Anlatıyor:

Çeşitli yerlerde söylemişimdir, bizde dini eleştirmek sanki mecburiymiş gibi. Bir çok alanlarda hep bu yolu takip ederiz. Kardeşim, eğer televizyonda "Küçük Ev" dizisinde, adam ailesiyle birlikte kamp kurup, yemek yiyeceği sırada bu nimetleri verdiği için el açıp Allah'a şükrediyorsa, irtica mı yapıyor? Bu irtica değildir. Size birkaç misal vereyim:

En son, Carter beni Amerika'ya davet etti. Bir açılışa gittik. 3.000 kişiye bir akşam yemeği verildi. Ertesi sabah, kahvaltıya 150 kişi seçilmişti. Ben de o 150 kişinin içindeydim. Sekizer, onar kişilik masalarda oturuldu. Dünyanın birçok yerinden gelmiş önemli insanlarla tanışıldı. Bir yandan sohbet ediliyor, bir yandan da bekleniyor. Kimse kahvaltıya başlamıyor. Biraz sonra papaz geldi. Herkes ayağı kalktı, ceketini ilikledi. Papaz şükran duasını yaptı, ondan sonra yemeğe başlandı.

Yine Amerika'dayım Teksas'ta kalp ameliyatı olacağım. Ameliyat olmama karar verilmiş. Bir papaz geliyor. Diyor ki: Ben senin dosyanda gördüm ki Müslümansın. Eğer reaksiyonun yoksa, ben din adamıyım. Allah birdir. Ameliyata girmeden önce sana dua etmek istiyorum. Kabul eder misin?

"Tabii" ben bu olay karşısında çok mutluluk duydum. Gözlerim yaşardı. Ben hastanede ciddi bir ameliyat olurken, orda papazın bulunması, gelip bana yardımcı olmak istemesi... O'na sizinle aynı fikirdeyim deyip teşekkür ettim.

Yine buna benzer bir olayı bir yerde söylemiştim. Kızımı Londra yakınındaki Harvard Kolejine götürdüm. O sırada bana dediler ki, kolejin yemekhanesi şurada, yatakhanesi burada, dershanesi burada, kütüphanesi burada, vs. kolejin bütün kısımlarını ayrı ayrı gösterdiler. Sonra kiliseyi göstererek "Dini ibadet yeri de burasıdır" dediler. Bana dediler: "Şimdi senin kızın Müslüman. Dini ibadet günlerinde Kur'an-ı getirsin, istediği günlerde okusun, odasında kalıp Kur'an okumasını siz telkin ettiniz mi?" diye bana sordular. Allah var, bizi görüyor. Doğrusu ben kızımla beraber Kur'an-ı Kerim getirmemiştim. Kızıma da telkinde bulunmamıştım. Çok utandım. Sırtım terledi. O gavur dediğimiz adamın bana verdiği dersten çok mahçup oldum. Adeta yüzüme şamar patlatmıştı. Türkiye'ye geldiğimde açıklamalı Kur'an-ı Kerim gönderdim hemen. Kıza anlattık... Bunu ben bizzat yaşamıştım.

KAYNAK: Öğretmenin Not Defteri II - Vehbi Vakkasoğlu

Yahu adam masum bir soru sormuş nereye getirmişsiniz konuyu :) Benim için önemli bir durum değil ama adam ibadetini yapmak isteyebilir, sonuçta en az 2-3 saat orada olacak.

heryerde mescit olmak zorunluluğu yok... diğer stadlardada olmadığı gibi bizim staddada yoksa normali bu bence olsaydı anormal olurdu.

Futbol stadyumunda mescit olup olmaması çok önemli değil ayrıca düşünülücek sorun da değil. Dinin senin dinin kardeşim o zaman mumlarla dolu oda da yapılsın hritler için, Bud aheykeli olan oda da yapılsın, ateş yakılsın şamanlar dua etsin. Yahu maça gidiyorsun maça kazasını kıl eğer önem veriyorsan.

Böyle mesajları cevaplamayayım dedim ama şöyle gerek var.Boşu boşuna belli bir sebep yokken kazaya bırakmak büyük günahtır.

Şöyle bir alıntıyla bitireyim:

Bir namaz, cem edilerek kılınma imkanı da yoksa, ancak şu özürlerle kazaya bırakılabilir:

Savaşta, düşman karşısında oturarak ve kıbleden başka tarafa dönerek bile namaz kılamazsa, seferde olduğu esnada; sel, yırtıcı hayvan, eşkıya, anarşist gibi bir tehlike varsa, namazı oturarak veya hayvan üzerinde îmâ ile de kılmak mümkün değilse, annenin veya çocuğunun telef olacağı zaman ebenin ve acil ameliyatlarda doktorun müdahalesi esnasında kazaya bırakmak ve uyku, unutmak gibi bir özürle namazı fevt etmek [kaçırmak] günah olmaz.Böyle bir özür olmadan namazı kazaya bırakmak haramdır, büyük günahtır.

Saygılar.

Futbol stadyumunda mescit olup olmaması çok önemli değil ayrıca düşünülücek sorun da değil. Dinin senin dinin kardeşim o zaman mumlarla dolu oda da yapılsın hritler için, Bud aheykeli olan oda da yapılsın, ateş yakılsın şamanlar dua etsin. Yahu maça gidiyorsun maça kazasını kıl eğer önem veriyorsan.

Maç kaza için geçerli bir neden değil..

Böyle mesajları cevaplamayayım dedim ama şöyle gerek var.Boşu boşuna belli bir sebep yokken kazaya bırakmak büyük günahtır.

Şöyle bir alıntıyla bitireyim:

Bir namaz, cem edilerek kılınma imkanı da yoksa, ancak şu özürlerle kazaya bırakılabilir:

Savaşta, düşman karşısında oturarak ve kıbleden başka tarafa dönerek bile namaz kılamazsa, seferde olduğu esnada; sel, yırtıcı hayvan, eşkıya, anarşist gibi bir tehlike varsa, namazı oturarak veya hayvan üzerinde îmâ ile de kılmak mümkün değilse, annenin veya çocuğunun telef olacağı zaman ebenin ve acil ameliyatlarda doktorun müdahalesi esnasında kazaya bırakmak ve uyku, unutmak gibi bir özürle namazı fevt etmek [kaçırmak] günah olmaz.Böyle bir özür olmadan namazı kazaya bırakmak haramdır, büyük günahtır.

Saygılar.

O zaman gelme maça kardeşim, kişiler kurumlar senin inancına göre haraket etmek zorunda değil, sen kendini düşün gitme.

Namazin farzlarindan biriside Vakit tir.

diger inanclarda da boyle farz varsa bilemiyecegim tabiki.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt