Stephen Hawking "Tanrıya gerek kalmadı" - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Stephen Hawking "Tanrıya gerek kalmadı"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Stephen Hawking "Tanrıya gerek kalmadı"

yanılmıyorsam mahlukat yaratılmış olan anlamına geliyordu ama ben senin anladığın gibi hakaret için kullanmıştım o kelimeyi. Onun için üzgünüm birşey diyemem.

Yaratılmışlar anlamında.Yanlış kullanılmış.Normalde hakaret anlamı taşımaz ama Türkçe'de insanın dışındaki yaratılanlar için -özellikle hayvanlar- ve fenotipi değişmiş insanlara mahluk denildiği için bazen hakaret olabiliyor.

Peygamberimiz (s.a.v.) uğradığı hakaretlere ve dine,müslümanlara yapılan saldırılara rağmen müslümanlarca gelmiş geçmiş en cahil insan sayılan Ebu Cehil'e dahi bir defa olsun hakaret etmemiş, ona kötü davranmamıştır.Kapısına kadar defalarca giderek onu hidayete çağırmış,bir kez olsun yüzüne veya arkasından kötü söz söylememiştir.

İnanmayana kötü söz söylemek,kötülük etmek Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yolu değil.O zaman bizim de yolumuz olmamalı.

Uploaded with ImageShack.us

İngiltere’nin en tanınmış bilim insanı Hawking, “Nasıl ki Darwinizm biyolojideki yaratıcı ihtiyacını sona erdirdi, yeni fizik teorileri de evrenin oluşumu konusunda yaratıcının rolünü gereksiz kılmıştır” dedi.

İngiliz Times gazetesinin eki Eureka dergisi Hawking’in yayınlanmak üzere olan son kitabından alıntılar yaptı. Kitapta “Evrenin bir yaratıcıya ihtiyacı var mı?” sorusunu soran Hawking “Yerçekimi gibi bir kuvvet olduğu için evren kendi kendini hiçten yaratabilir ve yaratacaktır” dedi. Kitap Sör Isaac Newton’ın teorisinin yapı sökümünü hedefliyor.

Hawking’in bu kitabı daha önceki çalışmalarındaki dinle ilgili görüşlerinden çok farklı. Hawking Zamanın Kısa Tarihi’nde Tanrı’nın bilimin evrene yaklaşımıyla uyumsuz bir fikir olmadığını yazmıştı. 1988 tarihli çoksatan kitabında Hawking, “Eğer tam bir teori kurabilirsek bu insan mantığının zaferi olur, böylece Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz” demişti.

Hawking’in kitabı The Grand Design, İngiltere’de 9 Eylül’de raflarla buluşacak. Kitabın çıkışından bir hafta sonra Papa İngiltere’ye gidecek.

Rabbim günah yazmasın ama bu mahlukatın mevcut fiziksel durumunun neden böyle olduğunun en büyük kanıtıdır yaptığı bu açıklama.Üstü kapalı olarak Allahın varlığını sorguluyor. Evrenin kendi kendine yaratıldığı iddia ediyor.Ona sormak lazım hiçliği kim yarattı. Rabbim izin vermezse bir saniyelik nefesini kim vericek acaba ona.

Mahlukat dediğin adamdan daha aşağılıkça olmuş bu yazdığın..

Stephen Hawking sanırım Tanrı'yı yenmenin ya da Tanrı'yı manevi açıdan öldürmenin peşinde koşuyor ya da bunu ima etmek istiyor. Zaten Tanrı'ya inanmayarak onu kendi açından öldürmüş oluyorsun. Bunun için müstakil, güçlü bir akıla yahut kabul edilmiş bilimsel kanunlara gerek yok.

Stephen reyise saygımız sonsuz :tiphat:

fakat inançlarımız böyle ve bundan eminiz

Beyler Lütfen biraz daha sakin...:)

Karşımızdakilere hakaret etmeden dokundurma yapmadan fikirlerimizi konuşturalım...

Çenelerimiz konuştuğu zaman ucu kötü yerlere varabiliyor...;)

bu konular gayet sakin bir şekilde tartışılabilir, birbirimizi kırmaya gerek yok renkdaşlar

Bir insanin fiziksel ozurunden dolayi onu lanetlenmis saymak ya da secilmis kisi saymak 5. Dunya ulkelerinde , insanlarin dimaginin yeterince gelismedigi donemlerde kaldi . Uzunc yorumlar ...

Konuyu nerelere getirmişsin ya. Herkesin inancı kendine dostum. Bu kadar asabi olmana gerek yok.

özgür ben konuyu açarken yaptığım yorum hakkında özür diledim ve ağır olduğunu belirttim ama daha önce yazılan yorumluları okumadan direk beni hedef alarak adam bana üstü kapalı aşağılık derse kişiselleştiren ben olmuyorum herhalde.

özgür ben konuyu açarken yaptığım yorum hakkında özür diledim ve ağır olduğunu belirttim ama daha önce yazılan yorumluları okumadan direk beni hedef alarak adam bana üstü kapalı aşağılık derse kişiselleştiren ben olmuyorum herhalde.

Tamam dostum hatanı anlayıp özür dilediysen sorun yok.

Üstü kapalı mı demiş..?:haha:

hawkings gelmiş geçmiş en iyi fizikçilerden dediklerini de duygusal olarak söyledi bence...kendi duruma bakcak olursak böyle bir şey demesi aslında olağan.Yani bazı şeyleri sorguluyo olabilir ama bu onun ne denli aşmış bi fizikçi olduğunu değiştirmez

Allahın varlığını üstü kapalı olarak tartışmaya açıyorsa orada küfürde vardır,hakarette. Allahın karşısında olan hiçbir görüşe saygı duyulmaz.Normal bir konudan bahsetmiyoruz. Şanı ve rahmeti yüce olan Mevladan bahsediliyorsa edepli olunmalı. Evet engelli olabilir devamlı olarak bana laf atıp durma . Özürümüzü diledik. Geçti gitti. Kabul eden eder etmeyen kendi yoluna. Onun dışında adamın Engelini öne sürüp konuyu dağıtmaya çalışma. Konuyla ilgili birşey yazacaksan buyur hürmette kusur etmeyiz. İster inan ister inanma o kimseyi bağlamaz. İnanıyorsan zaten lafımız yok ama inanmıyorsa inanlarının zekalarıyla da kimsenin alay etmeye hakkı yok.

Neden.? Bu bir zorunluluk mu.?

Kişinin yorumları kendini ve ona inanları bağlar tıpkı sizin yaptığınız; bu yorumlara karşı bir karşı yorumunuz olmadan adamın fiziki durumuna giydirmenizin bir şeyi değiştirmeyeceği gibi.

Neden.? Bu bir zorunluluk mu.?

Kişinin yorumları kendini ve ona inanları bağlar tıpkı sizin yaptığınız; bu yorumlara karşı bir karşı yorumunuz olmadan adamın fiziki durumuna giydirmenizin bir şeyi değiştirmeyeceği gibi.

Evet ısrarla söylüyorum Allahın karşısında olan hiçbir görüşe saygı duymuyorum.Çünkü o şeytanidir. Tabi ki de bu kesinlikle zorunlu bir dayatmada değil;isteyen kabul eder isteyen etmez. Şahısın fiziki durumuyla ilgili sinirle yazdığım şeyler hakkında özürümü diledim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt