Stoper ve Libero arasindaki fark! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Stoper ve Libero arasindaki fark!

Kac gundur bu konuyu burda acmayi istiyordum aslinda, malum medyanin buyuk bir bolumu (ozellikle mac anlatimlarinda) liberoya stopper, stoppere libero diyor hala.

ozellikle ziyaretcilerin(!), "su futbolcumuz ligin en iyi stopper''i diye konu acip, uzerine yapilan 100'u askin yorumlarda 'he valla' dedikleri icin bu konuyu acmak farz oldu. bunlar hala futbolcularinin hangi pozisyonda oynadigindan bir haber. neyse kisa kisa...

libero : ingilizler "sweeper" derler yani supurucu. son adam. sahada belki IQ'su en yuksek olmasi gereken oyuncu. kaptanlik en cok onlara yakisir. (bulent, maldini, terry, popescu ve tabiki franz beckenbauer) en az riskle oynamasi gereken, gozleriyle bir veya fazla oyuncuyu marke eden, oyunu geriden baslatan, baskalarinin aciklarini kapatan, gerektiginde alan daraltip ve acan, ofsayt taktigini yoneten, karsi kontra ataklarinda kademe canavari, rakip sahada kullanilan duran toplarda marke edilmedikleri icin en surpriz golculer (terry, lugano) onlardir. efsane pele bile onceleri "libero" kavramina inanmamis ama sonucta degisen futbol anlayasiyla kabullenmistir. gunumuz futbolunda yani o meshur "total futbol"da oyunun akisina gore degismeli liberoda oynanabilir. (ferdinand/vidic, terry/carvalho, puyol/pique)gelmis gecmis en onemli libero beckenbauer'dir. ulkemizde oynamis en iyi liberolarda bildiginiz gibi bulent, popescu ve hogh'dur.

stopper: orta sahanin en gerisendedir genellikle. (ama rakip takim forumlarinda kaleciye en yakin futbolcudur:)) neyse.. duran toplar harici ataklara cikmazlar. cunku oynadiklari alan kisa mesafe olup guclerini defansa, rakip takimin oyununu bozmaya, teknik faullere ve top kapmaya harcamalari teknik direktorleri tarafindan ilk tercihdir. istatistiklerde gosterirki takimin en az golcu oyuncularidir (patrick vieria istisnadir). zorluk derecesi cok yuksek maclarda veya skor avantajini korumak icin 2 stopperde oynanabilir. hizli olmayan stopperler pek tutulmaz ama tabiki istisnalarda vardir(selcuk, deniz, baroni:)) mascherano, sissoko, gattuso gunumuzdeki en iyi orneklerdir. bunlar ikili mucadele uzmanidirlar. stopper kavrami belkide "defansif orta saha" sina cok yakin ama ikiside saha icinde farkli gorevlerdir. (elano'yu gormek ve izlemek istedigimiz gercek pozisyon belkide defansif orta saha olabilir).

neyse fazla uzatmayalim. rakip taraftar forumlarina duyrulur. neymis? bilicaniz turkiyedeki en iyi "stopper" degilmis.. TUHH agzimdan kacti.:)

hala anlamayan ziyaretciler(!) resimde yukledim!! hadi kolay gele...

Ekli dosyalar

• libero.jpg
    libero.jpg
    9.4 KB · Görüntüleme: 327
  • stopper.jpg
    stopper.jpg
    9.4 KB · Görüntüleme: 257
Cevap: Stopper ve Libero arasindaki fark!

artik stopper, libero kavramlari tarih oldu, savunma oyunculari yan yana oynuyor o eskidendi 3-5-2 oynandigi zamanlar stoper ve libero

artik stopper, libero kavramlari tarih oldu, savunma oyunculari yan yana oynuyor o eskidendi 3-5-2 oynandigi zamanlar stoper ve libero

agzina saglik arkadasim. o demode 3-5-2 olayini zaten ekliyecektim usendim duzeltme yapmaya ama sen duzelttin. zaten ipucuda vermistim degismeli orneklerde. 3-5-2 bitti ama 2-5-3 'u sagolsun ara sira barca sayesinde izleyebiliruz!!

Libero diye birşey kalmadı renkdaş. Eskiden 3'lü defans oynanırdı ve liberolar çift stoperin arkasında oynardı son adam olarak şimdi liberolar stoperlerin önünde oynuyor. (Ön libero)

evet gercek anlamda "libero" oyuncu devri biteli cok oldu ama butun hocalar hala "libero-style center-back" sevdalisidir. libero olayi dolayli olarak bitmistir ama libero kavrami her zaman vardir. turkceye cevrilmeyen bir cok terimde vardir ama malesef cevrilemiyor!! bu arada liberonun anlami "serbest". isi boka sarmadan birakalim bu kor donguyu!!! :)

Yorumcular tam tersini söylüyorlar ısrarla.

Bence geleceğin sistemi ve hayalimdeki sistem 3-4-3 dür.:2_thumbs_up_-_anima:2_thumbs_up_-_anima

Cevap: Stoper ve Libero arasindaki fark!

Aslında dörtlü savunmada da libero kullanılabilir bizim lisedeki hocamız okul takımı maçlarına öyle çıkarıyordu :)

Defansif anlamdaki libero zamanları çok eskilerde kaldı. Özellikle 90'ların sonu ve 2000'lerin başlarında ön libero kavramı değer kazandı. Günümüz futbolunda hemen hemen her takım ister Dünya'nın sayılı klübü olsun, ister mahalle takımı, ilk 11'lerinde defansif ortasaha bulunduruyorlar.

Libero kavramı sadece kağıt üstünde bitti. Özellikle günümüzde örnek aldığımız Barcelona libero kavramı için iyi bir örnektir. Marquez oynadığı zamanlarda stoperden çok libero görevi üstleniyor. Bazen ileri çıkıp ön liberoyu stopere çekiyor.

Stumpf Götz zamanında Götz libero Stumpf stoper oynuyordu sanırım. Bülent Popescu zamanında da liberolu oynadığımız zamanlar oluyordu sanki yanlışmı hatırlıyorum bilmiyorum. Son 10 yılda ise liberolu oynadığımızı hatırlamıyorum. Genelde 2 stoper 2 bek.

Hangisi daha mantıklı acaba? Bence defansın önünde oynayan orta saha oyuncuların oyunun her iki yönünüde iyi yapabiliyorsa defansın hangi sistemle oynarsa oynasın farketmez. Bizdeki DMC'ler bu kategoriye giriyormu bence hiçbiri girmiyor. Buna uyan geçmişten bir örnek verirsem Suat-Emre derim.

dur ortaya bir bomba daha atayim: "on libero" bizim turettigimiz futbol terimidir aslinda. dunya futbolunda ne anlama geliyor bende bilmiyorum! "box to box player" olmasin?

dur ortaya bir bomba daha atayim: "on libero" bizim turettigimiz futbol terimidir aslinda. dunya futbolunda ne anlama geliyor bende bilmiyorum! "box to box player" olmasin?

Benim bildiğim Ön libero oyun kurucu, defansif ortasaha demektir. Box to box player mevki değil, oyuncunun kendi genel özelliğidir. Yani her iki yönde rahat oynayabilen oyuncu demektir.

Demekki bizdeki futbol anlayışı ile dünyadaki anlayış farklı. Bizdeki ön libero orta yuvarlak ile ceza sahası arasında oynayan ve rakip atakları durdurmaya çalışan ve topu kaptıktan sonra en yakın arkadaşına veren kişidir. Dünya futbolundaki anlayış ise biz total futbolcuların da büyük özlemini çektiği iki ceza sahası arasındada oyunun her iki yönünü oynayabilen oyuncu profilidir. Bizden örnek verecek olursak box to box player'a en tipik örnek Elano'dur. Ayrıca son yıllardaki performansını hiç beğenmesemde Lucescu zamanındaki Ayhan'dır. Topal ise tam bir ön liberodur. Sanırım son yıllarda alt yapılar bizim anladığımız ön libero anlayışına göre (derken Türkiye'deki anlayışa göre)oyuncu yetiştirdikleri için dünyadaki örneklerle bizim örnekler pek uyuşmuyor. Anlayışa göre eğitim sorunumuz var galiba. Dolayısı ile Elano bu ülkede bu adam ön libero mu yoksa forvet arkasımı diye tartışılır durur.

Kac gundur bu konuyu burda acmayi istiyordum aslinda, malum medyanin buyuk bir bolumu (ozellikle mac anlatimlarinda) liberoya stopper, stoppere libero diyor hala.

ozellikle ziyaretcilerin(!), "su futbolcumuz ligin en iyi stopper''i diye konu acip, uzerine yapilan 100'u askin yorumlarda 'he valla' dedikleri icin bu konuyu acmak farz oldu. bunlar hala futbolcularinin hangi pozisyonda oynadigindan bir haber. neyse kisa kisa...

libero : ingilizler "sweeper" derler yani supurucu. son adam. sahada belki IQ'su en yuksek olmasi gereken oyuncu. kaptanlik en cok onlara yakisir. (bulent, maldini, terry, popescu ve tabiki franz beckenbauer) en az riskle oynamasi gereken, gozleriyle bir veya fazla oyuncuyu marke eden, oyunu geriden baslatan, baskalarinin aciklarini kapatan, gerektiginde alan daraltip ve acan, ofsayt taktigini yoneten, karsi kontra ataklarinda kademe canavari, rakip sahada kullanilan duran toplarda marke edilmedikleri icin en surpriz golculer (terry, lugano) onlardir. efsane pele bile onceleri "libero" kavramina inanmamis ama sonucta degisen futbol anlayasiyla kabullenmistir. gunumuz futbolunda yani o meshur "total futbol"da oyunun akisina gore degismeli liberoda oynanabilir. (ferdinand/vidic, terry/carvalho, puyol/pique)gelmis gecmis en onemli libero beckenbauer'dir. ulkemizde oynamis en iyi liberolarda bildiginiz gibi bulent, popescu ve hogh'dur.

stopper: orta sahanin en gerisendedir genellikle. (ama rakip takim forumlarinda kaleciye en yakin futbolcudur:)) neyse.. duran toplar harici ataklara cikmazlar. cunku oynadiklari alan kisa mesafe olup guclerini defansa, rakip takimin oyununu bozmaya, teknik faullere ve top kapmaya harcamalari teknik direktorleri tarafindan ilk tercihdir. istatistiklerde gosterirki takimin en az golcu oyuncularidir (patrick vieria istisnadir). zorluk derecesi cok yuksek maclarda veya skor avantajini korumak icin 2 stopperde oynanabilir. hizli olmayan stopperler pek tutulmaz ama tabiki istisnalarda vardir(selcuk, deniz, baroni:)) mascherano, sissoko, gattuso gunumuzdeki en iyi orneklerdir. bunlar ikili mucadele uzmanidirlar. stopper kavrami belkide "defansif orta saha" sina cok yakin ama ikiside saha icinde farkli gorevlerdir. (elano'yu gormek ve izlemek istedigimiz gercek pozisyon belkide defansif orta saha olabilir).

neyse fazla uzatmayalim. rakip taraftar forumlarina duyrulur. neymis? bilicaniz turkiyedeki en iyi "stopper" degilmis.. TUHH agzimdan kacti.:)

hala anlamayan ziyaretciler(!) resimde yukledim!! hadi kolay gele...

bu cagin futbolunda stopper/libero diye birsey kalmadi, ikisini de yapma mecburiyetinde bu defans blogun gobegindeki oyuncular.

eski tavrimla, stopper dedigin rakip oyuncunun santraforu ile bire bir oynayip onu durdurmak amacla oynayan savunma oyuncusu idi, libero da kademeye giren bosta gelen adami durdurup oyun kurmaya en uygun isim olurdu.

dedigim gibi bu tur tek gorevli oyuncular kalmadi artik.

Futbol degişti.

Libero kavramı günümüz futbolunda kalmamıştır,bunun sebebi artık daha çok sistem futbolunun oynanmasıdır.

Libero sistemsizlik kavramıdır,güçlü bir oyuncuyu arkaya tarafta bırakıp süpürmesini beklerlerdi,şimdi ise daha sistemli oyunlar izliyoruz bloklar halinde defans yapılıyor ve takım halinde ileri geri gidiliyor.

Konuyu açan abimizin yaşına vermek gerek :D

Yaşıda çok yok ama olsun yolun yarısına az kalmış :)

Konuyu açan abimizin yaşına vermek gerek :D

Yaşıda çok yok ama olsun yolun yarısına az kalmış :)

hahahaha!! 60'ina kadar burdayim!

sanirim konuda anlattiklarim yanlis algilaniyor. forumda cok genc arkadaslarimiz var ve malesef dunya futbolunu takip etmek, x kanaldan bir kac ingiliz futbolu hayrani spikerin mac anlatmasini izlemekten daha farklidir. ingilterede yasadigim icin zaman buldukca maclara giderim ve buradaki programlari takip ederim. turkiyedeki futbol yorumu tamamiyla degisik. sizde iyi biliyorsunuzki mac esnasinda "1. bolge, 2. bolge, varyasyon, on libero" gibi abidik gubuduk kelimeler duyuyoruz. yok oyle seyler. burada stopperde yoktur liberoda yoktur. terry, ferdinand, ashley cole, evra bunlarin hepsi "defender" diye bilinir. drogbanin, gerrardin pozisyon olarak ne oynadigi hala tartisilir. onun icin "box to box player" kavrami kullanilir. (kahrolsun total football)! "libero" kelimesi yerine kullanilan "sweeper - supurucu" kelimeside kullanilmaz. ama litareturde "libero"da vardir "stopper"de vardir.

deniz, selcuk, fink, huseyim cimsir, mustafa sarp, ayhanda stopperdir ona bakarsaniz. ama kendilerine ne hikmetse "on libero" "defansif orta saha" "stopper" de denildigini her zaman duyuyoruz. bu 3 futbol kavrami litareturde hala vardir ama artik total futbol muhabbeti ile "defansif orta saha" adini almistir.

dedigim gibi, zamanla futbolcu pozisyonu kavramlari degisir. hatirlicaginiz gibi bir ara "10,5" numara oyuncu dilimizden dusmuyordu. cok yakin bir zamana kadar, 2000lerin takimi olarak, artik modasi gecmis "10 numara oyun kurucu" aldik ve neler cektigimizi biliyoruz. ama hala "play maker" kavrami gecerlidir.

kor bir dongu bu. herkesin yorumlarinda haklilik payi vardir.

hahahaha!! 60'ina kadar burdayim!

sanirim konuda anlattiklarim yanlis algilaniyor. forumda cok genc arkadaslarimiz var ve malesef dunya futbolunu takip etmek, x kanaldan bir kac ingiliz futbolu hayrani spikerin mac anlatmasini izlemekten daha farklidir. ingilterede yasadigim icin zaman buldukca maclara giderim ve buradaki programlari takip ederim. turkiyedeki futbol yorumu tamamiyla degisik. sizde iyi biliyorsunuzki mac esnasinda "1. bolge, 2. bolge, varyasyon, on libero" gibi abidik gubuduk kelimeler duyuyoruz. yok oyle seyler. burada stopperde yoktur liberoda yoktur. terry, ferdinand, ashley cole, evra bunlarin hepsi "defender" diye bilinir. drogbanin, gerrardin pozisyon olarak ne oynadigi hala tartisilir. onun icin "box to box player" kavrami kullanilir. (kahrolsun total football)! "libero" kelimesi yerine kullanilan "sweeper - supurucu" kelimeside kullanilmaz. ama litareturde "libero"da vardir "stopper"de vardir.

deniz, selcuk, fink, huseyim cimsir, mustafa sarp, ayhanda stopperdir ona bakarsaniz. ama kendilerine ne hikmetse "on libero" "defansif orta saha" "stopper" de denildigini her zaman duyuyoruz. bu 3 futbol kavrami litareturde hala vardir ama artik total futbol muhabbeti ile "defansif orta saha" adini almistir.

dedigim gibi, zamanla futbolcu pozisyonu kavramlari degisir. hatirlicaginiz gibi bir ara "10,5" numara oyuncu dilimizden dusmuyordu. cok yakin bir zamana kadar, 2000lerin takimi olarak, artik modasi gecmis "10 numara oyun kurucu" aldik ve neler cektigimizi biliyoruz. ama hala "play maker" kavrami gecerlidir.

kor bir dongu bu. herkesin yorumlarinda haklilik payi vardir.

İnşallah abi uzun sağlıklı ömür diliyorum senin için :),şimdi sen İngiltere'de yaşıyorsun orada ki tabirlerle burada ki tabirler bir olmayabilir bu çok normal,bende Gerrard izlesem ön libero deyip kestirip atamazdım :D Böyle kımıl kımıl janjanlı isimler türetirdim onun için bu tür tabirleri,kalitesizliğe vermek gerek.

Yorumcular tam tersini söylüyorlar ısrarla.

Bence geleceğin sistemi ve hayalimdeki sistem 3-4-3 dür.:2_thumbs_up_-_anima:2_thumbs_up_-_anima

Katılmıyorum. Bence 4lü defans artık hiç bozulmayacak, tandem + 2 bek.

Bence bu iki bek takım karakterini belirleyen adamlar oluyor, hücuma çok çıkarlarsa hücum ağırlıklı, sürekli beklerlerse defans ağırlıklı bir oyun formatına bürünüyorsun

Üst Alt