STSL 18/19 H:5 | Konyaspor 0-1 Fenerbahçe | MS | 16 Eylül - Sayfa 15 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

STSL 18/19 H:5 | Konyaspor 0-1 Fenerbahçe | MS | 16 Eylül

Jahovic'i beğendin mi peki?

Jahovic ne topsuz ne toplu faydalı olamadı. Fener savunması ezdi. Yatabare asıl mevkisine geçmesiyle hava toplarındaki etkinliğini biraz olsun hissettirdi. Jahovic kopuk kaldı oyundan. Jahovic'i oyundan çıkarması doğruydu. Benim anlam veremediğim başlangıç oyunu. Ne güzel Ömer-Milosevic-Fofana 3'lün var. Niye gereksiz taktiklere girersin ki. Naif yapılı olan ben bile ilk yarıda çıldırdım. Konya taraftarı benim sahada gördüklerimi görmediler mi?

Bizim Hıncal'ın yıllardır bozuk plak gibi tekrarladığı ve son derece hatalı bulduğum (pek çok yorumu gibi) bir tespiti var. Fenerbahçe'nin üzerine gidersen kazanırsın, üstüne çekersen kaybedersin. Dünkü Konya-Fener maçı bitiminde bunun üzerine düşündüm. Fenerbahçe bu sene şu ana kadar 2 deplasman maçı kaybetti, Malatya ve Göztepe. Bu 2 maçta aslında benzer şekilde cereyan etti. Top ağırlıklı olarak Fenerbahçeli futbolculardaydı. Oyun da ev sahibi takımların yarı sahalarında oynanıyordu. Yani hem Malatya hem de Göztepe'nin hocaları Fenerbahçe'nin topla fazla oynamalarına izin vermişlerdi ki bu doğru bir düşünceydi. Aslında Fener'i geçen sene Vardar'ın hocası çözmüştü. Ne demişti hatırlayın, "topla oynamalarına izin verdik çünkü birşey yapamayacaklarını biliyorduk. Hep yana ve geriye oynuyorlardı." Fenerbahçe yıllardan beri kapalı savunmaları açmakta büyük zorluklar yaşamıştır. Alexli dönemde bunu Alex ve onun çevresindeki birkaç teknik futbolcunun inisiyatif almasıyla, bireysel beceriyle aşabiliyorlardı ama onun öncesinde ve sonrasında bu alanda bir aşama kaydedemediler. Fenerbahçe gol bulmakta geciktikçe savunmasını orta sahaya kadar çekmek zorunda kalıyordu ve rakip takım bitirici darbeyi işte bu anlarda vuruyordu. Fenerbahçe'ye karşı açık futbol oynamak intihardır. Çünkü Fenerbahçe oyunu savunma hattında iyi oynuyor, geride statik kaldıklarında fazla yerleşim hatası yapmıyorlar. Dikkat ederseniz dün Konya golü yiyene kadar bir çuval pozisyona girdi ama ne zaman ki Fenerbahçe skor avantajını elde etti ondan sonra Konya pek pozisyona giremedi. Geçen sene mesela Sumiala, Kayserispor'u Fenerbahçe karşısında 3'lü savunmayla, bir hayli cesur bir şablonda çıkardı. İlk 10 dakika 2 net gol pozisyonunu kaçırdıktan sonra 5 yedi Fener'den. Ama ondan 1 hafta sonra Kayseri'den çok daha güçsüz bir takım olan Osmanlı kapalı savunmayla oynadı Kadıköy'de ve Fener 60 dakika gol atamadı Osmanlı'ya. Ben Anadolu takımlarının teknik direktörlerinden biri olsam Fenerbahçe maçlarında oyunu kendi yarı sahamda kabullenir, topla fazla oynamadan alan savunması yapar (adam adama değil), Fenerbahçe'nin çakılı stoperlerini orta sahaya çekerek kazanmayı düşünürüm.

Üst Alt