Suat İsmail Mamat


suatmamat9.jpgSuat İsmail Mamat

Galatasaray Eski Futbolcusu1930 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray ve Türk Futbol tarihinie adını altın harflerle yazdırmış efsane futbolcularımızdandır. Futbolun tüm estetik güzelliklerini her karşılaşmada sergileyen ve izleyenleri hayran bırakan bir futbolcu olduğunu rahmetli Babam 'dan dinlemiştim. 1962-1963 sezon sonunda Gündüz Kılıç 'la başlayan Galatasaray kariyeri yine Gündüz Kılıç ile sona erdi. Galatasaray'da Macar Lazslo Szekelly, George Dick, Remondini, gibi Teknik Direktörlerin kadrolarında futbol kariyerine devam etti.

Rövaşata vuruşun Türkiye'deki ilk ustalarındandır. 1952-1953 sezonunda Teknik Direktör Gündüz Kılıç dönemine Bakırköy Sümerspor'dan Galatasaray'a transfer edilmiştir. Sarı-Kırmızılı forma altında büyük başarılara imza attı. 1952-1963 arasında 11 yıl giydiği Sarı-Kırmızı forma altında 3'ü İstanbul Ligi, 1'i Türkiye Ligi olmak üzere toplam 4 şampiyonluk yaşadı. 1964-1968 yılları arasında formasını giydiği Beşiktaş'ta da 2 şampiyonluk yaşadı.

26 kez A Milli formayı giydi. 1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadroda yer aldı. 17 Haziran 1954'te oynanan Almanya maçında attığı gol Türk mİlli takımının FIFA Dünya Kupası tarihindeki ilk golüdür ; aynı zamanda Burhan Sargun ve İlhan Mansız'la beraber Dünya Kupalarında en çok gol atan üç Türk futbolcudan biridir.1977-1978 sezonunda Teknik Direktör olarak Kırıkkalespor'u şampiyon yaparak tarihte ilk defa bir ilçe takımını Türkiye 1. Futbol Ligi'ne çıkarmak nasip olmuştur..Bu efsane futbolcumuzu saygı ve sevgi ile yad ediyorum..Sevgiyle kalın...
 
Cevap: Suat İsmail MamatAdam SuperMAn gibi :)Havalarda uçuyor.Teşekkürler Edip abi.Bu efsane futbolcumuzu saygı ve sevgi ile yad ediyoruz.
 
Üst Alt