Takip Ettiğiniz YouTube Kanalları - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Takip Ettiğiniz YouTube Kanalları

Fit yemek
Youtube önerilerinde karşıma çıktı.birkaç videosunu izledim kanalın sahibi arkadaş genç ve sempatik biri.sağlıklı beslenme ile ilgili öneri ve tarif arayanlar için bire bir özellikle son 2 videosu dikkat çekici

Yazılımcı olmak isteyenler veya bu isin basindakiler icin yt kanalları ve sırasını listeleyeyim

Benim tavsiyelerim web alanında ilerlemek isteyenler için olacak

Temel anlamda Html, Css için herhangi bir tavsiyede bulunmayacağım, html 1 haftada, css 2-3 haftada oturtacağınız alanlar. Ama temelden bahsediyorum tabii, ufak tefek div yapisi nedir, css'de position yapısı nedir mantığını kavramak bu sureci alır. Temel oturttuktan sonra da zaten js yazdıkça otomatik olarak bunları da geliştirmek zorunda kalıyorsunuz.

Bootstrap - Arin Yazilim
HTML ve css'te bir temel oluşturduktan sonra bootstrap öğrenmeniz gerekiyor, dökümantasyonuna 2-3 gün baktıktan sonra zaten anlayacaksınız, yazacağınız css kodlarını yüzde 60-70 oranında azaltıyor. Bu linkteki herif fazla boş muhabbet yapmadan net bilgiyi verip geçiyor, proje üzerinden ilerlediği için kalıplar daha iyi oturuyor. sade bir şekilde öğrenebilirsiniz, muhabbeti de iyidir. Bu link bootstrap 4 için, daha sonra bootstrap 5 serisi de yayınladı, ama 4'ü 5'ten daha iyi anlattıgını düsündügüm için 4'ü paylaştım. Arasında çok da fazla fark yok, ufak tefek alanlar değişti sadece.

Pure Javascript - Sadık Turan
Javascript'e sıfırdan başlamak isteyenler için Sadık Turan'ın bir oynatma listesi var, Udemy'de de js kursu var bu herifin ama o ücretli diye buradan paylaşmıyorum

Pure Javascript - Engin Demiroğ
Sadık Turan'ın serisini izledikten sonra Engin Demiroğ'un pekişmesi için daha uzun bir video serisi var, yaklasik 10 saat sürüyor, bu da sıfırdan anlatıyor. Eğer Sadık Turan'ı bitirdiyseniz bu videoda sıkılabilirsiniz, ilk 3 saati es geçip 2. seriden baslamanizi öneririm

Pure javascript - Wes Bos Proje + Eğitim
Sadık Turan'ın ve Engin Demiroğ'un kursunu izledikten sonra Wes Bos'un javascript'te proje + eğitim olarak gittiği bir eğitim serisi var, javascript30 diye geçiyor. İçerisinde toplam 30 adet ufak ufak projeler var. Seri ilerledikçe data alışverişini de gösteriyor. Javascript'te tamamen seviye atlatacak bir kurs, bu kursa ben js'ye başladıktan 2 sene sonra falan denk gelmiştim, öğrenmeye başlarken temeli attıktan sonra denk gelsem çok hızlı gelişme kat ederdim. Ama bu kursa başlarken javascript'te bir temelinizin olması şart yoksa sıkılınabilir, eğitimin ingilizce ama tane tane konuşuyor, zaten sıfır ingilizce bile olsa sadece koda bakarak anlaşılabiliyor

Vue JS - Kablosuz Kedi
Yukarıdakileri komple tamamladıysanız artık front end alanında bir framework öğrenmenizin vakti gelmistir, Turkiye'de vue'yu en iyi anlatan kanal bu sanırım, oynatma listesinde vue 2 ve vue 3'ü anlattığı seriler var, bir de ek olarak 5 tl verip abone olursanız bootcamp'ı açılıyor. 25-30 videoluk bir seri, vue'de uzmanlaşmak isteyenler kesinlikle buradan başlamalı bence.

React JS - Arin Yazılım
Bootstrap'ta önerdiğim adamın react serisi de var, ayni şekilde sade bir anlatımla anlatıyor. Fakat bu tavsiye ettiklerimi arka arkaya izlerseniz sıkıcı olacaktır.

Angular
Angular için piyasada birkaç video serisi var ama iyi bir şekilde aktardıklarını düşünmüyorum. Bu yüzden buna kaynak vermeyeceğim ama Engin Demiroğ bu serisinde 16. videodan itibaren 21. videoya kadar Angular anlatıyor, yaklasik 15 saate yakin, buradan öğrenilebilir diye düsünüyorum. Türkiye'de angular'ı detayli anlatan bir kanala rastlamadim henuz

RXJS Kütüphanesi - Angular - Gencay Yildiz
Angular öğrendikten sonra Gencay Yildiz'in RxJS kütüphanesini anlattığı bir seri var, Türkiye'de böyle bir seriye hiç denk gelmedim rxjs için. Angular öğrenirseni rxjs de üzerine kaymak olur

Backend için

Pure php'yi de geçiyorum, burada kaynak çok fazla. Pure php'ye 6-7 ay verdikten sonra framework'lara geçmek gerekiyor aynı fronttaki gibi.

Aynı şekilde veritabanı yapısı nasıl olmalı, diagram nasıl oluşturulmalı bunları da geçiyorum, birçok kaynak var.

Laravel - Codeigniter Hocası
Bu herif çok genç daha ama çok güzel anlatıyor. Aldığı tüm bilgiyi direkt olarak kesmeden aktarıyor. Php'de temel atıp sıfırdan laravel'e başlayacaklar için bence en iyi seri

Laravel ile Blog Sitesi Eğitimi - C. Hocası
Yukarıdaki seride Laravel'in temelini kaptıktan sonra bu seri ile uygulamaya geçmek gerekiyor. Aynı sekilde sade anlatımıyla hızlı bir şekilde adapte olunabiliyor

Laravel ile Quiz Uygulaması - C. Hocası
Bu seride de aynı şekilde blog sitesinin yapısını kaptıktan sonra Quiz uygulaması ile seviye atlayabilirsiniz.

.NET Framework - Engin Demiroğ
Kurumsal bir firmada yapı nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli bunların hepsininin anlatıldığı bir seri, serinin sonunda yukarıda paylastigim Angular ile birleştiriyor. Kafada her şey oturuyor açıkçası.

Tüm bu süreçler tabi minimum 2 yıla yayılmalı bence. Hepsini hafızaya bir anda atmak imkansız. Temeller 1 yılda atılsa, gelişmek, proje çıkarmak1 yıl sürse ortalama 2 yılda bir firmada full stack çalışabilecek düzeye gelinebilir bence ama dolu dolu bir 2 yıldan bahsediyorum, bir de tabi sıfırdan başlanıldığını varsayıyorum.

Full stack olmayayım frontcu olayım veya back endci olayım denirse bu süre azalır tabii. Ama frontcu da olunsa back endci de olunsa iki tarafta da bir temel oturtmak şart sürekli irtibat halinde olunacağı için

Yukarıdaki önerilerin dışında
PROTOTURK, Koray Sadıklar, Adem İlter, Bedimcode, Kevin Powell, Bro Code, :love::love: Tiff in Tech :love::love: , Web Dev Simplified

Gibi kanalları da tavsiye edebilirim ama bunlar tabii temel attıktan sonra boş vakitlerde izlenebilecek kanallar, benim önerdiğim seriler kimine göre kolay veya zor gelebilir ama mantıksal olarak gidilecek sıra o şekilde olmalı, kimden öğrenildiğinin pek önemi yok

Üst Alt