Talat Özkarslı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Talat Özkarslı

talatozkarslut5.jpg

Talat Özkarslı (Koçero)

Galatasaray Eski Futbolcusu

1961-1962 sezonunda Teknik Direktör Gündüz Kılıç döneminde Göztepe 'den transfer edildi. 1971-1972 sezonuna Teknik Direktör Brain Birch ( 1 sezon oynadı) dönemine kadar Galatasarayımız defansının adeta bel kemiği olmuş bir futbolcumuzdu. Daha sonra memleketi olan Gaziantepspor'a transfer olmuş ve orada başarılarla dolu futbol kariyerini noktalamıştır..

Cevap: Talat Özkarslı

talatozkarsl2tb8.jpg

:gs:

Talat Özkarslı (Koçero)

Galatasaray Eski Futbolcusu

Talat'ı anlatmak, onu tanıtmak zor bir iş şimdiki kuşaklara. Döneminin komple sporcusu. Katıldığı atletizm yarışmalarının tartışmasız birincisi. Voleybolun, basketbolun aklınıza hangi spor dalı gelirse değişmez elemanı. Tek başına okul takımını, amatör takımı Şehreküstü'yü yıllarca şampiyon yapan, sırtlayan şöhreti Gaziantep dışına taşan olağanüstü bir futbolcu. Bir sporcuda bulunması gereken tüm niteliklere sahip, şahsına münhasır bir kişilik. Tanrı kendisine herşeyi fazlasıyla vermiş, nedense tutumlu olmak geleceği planlamak konusundaki becerilerde sanki pinti davranmıştır. Kendisi bu özelliklerinden hiç de şikayetçi değildir. Beni ben yapan bu özelliğimdir der, övünür, hatta gurur duyduğundan söz eder. Zaman kendisini değil, kendisini sevenleri haklı çıkarmıştır. Hala burnundan kıl aldırmaz, benim artılarım eksilerinden çok fazla diye diretir. Yabancılara gösterilen toleransın kendisine gösterilmediğini kendisine haksızlık edildiğini iddia etmektedir. Şimdiki teknik adamlarla, yöneticilerle kıyasladığımda kendisine hak vermiyor değilim. Ama Gaziantep'in kafasındaki Talat Özkarslı sahalardaki başarısını teknik adamlığa, yöneticiliğe taşıması gereken Talat Özkarslı'dır. İşte anlaşmazlık buradadır. Düşününüz lütfen. Başarılarıyla hayallerinizi süsleyen Türk Futbol Tarihinde 40 kez milli formayı giyerek kocaman bir iz bırakan Talat Özkarslı teknik direktörlükte veya yöneticilikte kendisini yenilese, günün koşullarına uygun hareket etse idi bu kadar yıl veya bundan sonra ne Teknik Direktör arardık ne de Futbol Şube Sorumlusu. Fakat altını çizerek yineliyorum. Tavrını ve tarzını çağa uydurarak. Zaman geçti mi geçmedi mi? Bunu geleceğe ve değişime bırakmak gerekir kanısındayım. Şimdi bu büyük futbolcuyu anlatmaya devam edelim. Bu noktaya gelişimde en büyük katkı rahmetli futbol adamı Sakıp Öztüzün'e aittir diyerek vefalı bir insan olduğunu da kanıtlıyor. Gaziantep Şehreküstü - Göztepe, G.S ve son durak kendi yuvası Gaziantepspor futbolculuk yaşamındaki duraklarıdır. Gaziantepspor'a dönüşü Talat'a yakışır biçimde olmuş, zorluk çıkarmamış, maddiyat söz konusu olmamıştır.Vefa borcunu gereği gibi ödemiş Gaziantepspor'un 3. ligden 2. lige buradan da 1. lige çıkışta kaptan olarak pay sahibi olmuştur. Geçmişi irdelemenin kişileri sorgulamanın ne Talat Özkarslı'ya ne de Gaziantepspor'a yarar sağlamayacağı inancındayım. Talak kaptan söylemiyor, ben gözlerinden jest ve mimiklerinden anlıyorum. Talat kırgın, Talat dopdolu. Konuşmayı mertliğine imajına yakıştıramıyor. Üstelik kimi kime şikayet edeceğini bilemiyor. Havayı ben yumuşatmak istiyorum. Boş ver kaptan Gaziantepspor'un kırdığı üzdüğü tek insan sen değilsin ki diye gönlünü almaya çalışıyorum. Hem sonra "Gönül umduğuna küsermiş" diye söyleşimizi noktalıyorum. Bu içten söyleşiyi Talat Kaptana özgü tatlı bir anıyla bitirelim de eksiğimiz kalmasın. Yıl 1966. Türk milli Takımı - Rusya ile oynuyoruz. Ben sağbek, FB Ercan santrfor oynuyor. Maç başlar başlamaz Rusya'nın uzun boylu güçlü santrforu her akında Ercan'ı geçiyordu. Müdafaamız yol geçen hanı oldu. Teknik direktörümüz Adnan Süvari Ercan'la yer değişmemizi santrforu durdurmak için ne gerekiyorsa yapmamı beni kenara çağırarak söyledi. Elbette gerekeni yaptım. Fakat zorlanıyordum. Moralini bozmak için ağzıma gelen küfürleri de söylüyordum. Zor da olsa durdurdum. Maçı 2-0 kazandık. Düdükle birlikte ikimiz de topu hatıra olarak almaya koştuğumuzda göz göze geldik. Gülerek ne dedi biliyor musunuz? Küfürlerin hepsini sana iade ediyorum. Bir utandım ki bilemezsiniz. Meğer Gürcistanlı bir Türkmüş. Özür dileyarek kucaklaştık, ayrıldık.

Önce yapının verdiği güç,gücünverdiği mücadele,dengeli iki ayak ve futbola yatık bir kafa Talat Özkarslı'nın özelliğini belirtmek için yeterlidir.

Savumna hattınınönünde bir kale bekçisi gibi aşılması güç bir oyuncuydu. Önce gol yememek ilk prensibi idi. Gol atmaka ya da attırmak ikinci plandaydı onun için. Katı bir savunma adamıydı. Özellikle Avrupa maçlarında...

Sevgili Talat Özkarslı'yı sevgiyle yad edmiş olduk.

Kaynak

Halil Alpay'dan alıntıdır...

talatgsgq2.jpg

" Kalede Nihat Akbay ; defans'ta Ali Elveren, Ergün Acuner, Muzaffer Sipahi ve Talat Özkarslı müthiş bir uyum ve yardımlaşma ile rakip forvetlere kolay kolay açık vermezlerdi. Özellikle Talat Özkarslı defansın son adamı olarak kale gibi dururdu... Son adam olmasına rağmen golcü kimliği ilede ön plana çıkardı "

talatozkarsldefansbq3.jpg

Efsanemiz Talat Özkarslı 21 Mart 1938’de Gaziantep’te doğdu. Gündüz Kılıç tarafından Galatasaray'a transfer edildi. 1 Yıl forvet, 9 yıl da Savunma oyuncusu olarak görev yaptı.

talatozkarsliedipgulars.jpg

Değerli Renkdaşlarım ;

Galatasarayımız'ın efsane isimlerinden Talat Özkarslımız'ın kişisel sitesi mevcut. Tesadüfen rastladım ve çok mutlu oldum. Ziyaret ederek "Ziyaretçi Defterine" içinizden geçen bir şeyler yazarak onore etmenizi rica ediyorum.

Efsanelerimizi unutmamalıyız diyorum.

https://talatozkarsli.com/index.asp?git=anilar

Sevgiyle kalın.

Çok teşekkürler Edip Abi harika bir çalışma.. Bu arada Metin Oktay Jübile resmide harika..

Talat Özkarslı'nın kendi Web sitesinden alıntıdır.

" Talat Özkarslı 21 Mart 1938’de Gaziantep’te doğdu. İlkokul zamanlarında Hüseyin Paşa Camisi avlusunda, mahalle arkadaşlarıyla futbol oynardı.

1945 senesinde Kamil Ocak, Ali Ocak ve abisi M. Hayri Özkarslı’nın teşvikleriyle, Talat’ı, Deşti Tarlası’nda oynanan maçlar sırasında izlediler ve Talat, amatör Şehreküstü takımında, profesyonel olarak futbola başladı. Takımda santrfor olarak oynuyordu. Şehreküstü, Talat’ın attığı gollerin de etkisiyle 7 sene üst üste şampiyon oldu. Talat, yapı itibariyle güçlü bir adamdı. Futbolun yanında atletizmle de uğraşıyordu. 100m, 200m koşardı. Uzun atlama yapardı. Rekorlar hep ondaydı. Koşmaktan yorulmazdı. Devre aralarında cirit atardı.

Şehreküstü takım yöneticilerinden Gültekin Koçak, İzmir’li olduğu için Talat’ı, İzmir’in Göztepe takımına tavsiye etti. 1960 senesinde Talat, Abisi, Nihat Ozan, Şoför Karamaça ile İzmir’e gittiler. Talat’ı denemek için Güzelyalı sahasında hazırlık maçında oynattılar. Talat maçta 3 gol attı. Talat’ı başka takımların almalarına engel olmak için hemen oyundan çıkardılar.

Talat, 1 yıl amatör olarak Göztepe’de oynadı. Tatil zamanı Talat Gaziantep’e dönerken, Göztepe kulüp yöneticileri imza attırmak için Talat’la, Gaziantep’e kadar geldiler. Talat’ a istediği parayı vermedikleri için anlaşamadılar. Aynı zamanda Talat’ın methini duyan Gündüz Kılıç Gaziantep’e gelmişti. Talat’ı aldı ve Galatasaray’a götürdü.

Talat, Galatasaray’da 10 yıl bir fiil futbol oynadı. Galatasaray’da orta uç oynuyordu. Ergün Ercins santrhaf oynuyordu. O gidince Gündüz Kılıç, Talat’ı santrhafa aldı. Talat, Galatasaray’da 1 sezon satrafor, 9 yılda santrhaf oynadı."

Kaynak :

https://talatozkarsli.com/index.asp?git=biyografi

talatergun.jpg

Galatasaray defansının müthiş üçlüsü

Talat Özkarslı, Ergun Ercins ve Turgay Şeren

Üst Alt